Dingsdag 25 September 1883. m 5207. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bi.-id yenchijnt Maandag «n Donderdagavond. Aboinencnt |*r 3 m:uud«n /l.—Fro»«n p«r pont/1.15. Advertentie# 1--8 regels 10 CU. elkregel meer 10 Ct». gr.mte letten #xir pl.'DtUruimtevoer runde# en «ndere e*tr# inrigting geschiedt liongtre prijlhvekening. Legale nflieiofle eo onteigen. Adv. per regel 15 CU. Reclames per regel 25 Cta. AJz. nummert 10 Cw. Bureau MÜURHÜIZEN hoek Kortegr&chtWijk B 60. De licht- en schaduwzijden van den rijkdom. Dat rijkdom niet altijd den mensch gelukkig maaktzal wel cene waarheid zijn waarvan bijna iedereen doordrongen ishij heeft even goed licht- als schaduwzijden en wordt beproefd om dit in de volgende regelen te bewijzen. «Geld" is de machtwaarvoor zich meest alle deuren openen, «geld" doet den mensch dikwerf het goede pad vertalen, «geld" ken soms uitwerken, wal liefde en zelfopofferingzclls niet vermogen-geld" doel vaak deoaristo craat inet vriendelijkheid den parvenu behande len kortom, «geld" is en blyft meesttijds de sleutel lol hel incnschclijk hart. Achting en eerbied koester ik voor hem die door eigen krachten een aanzienlijk ver- I mogen verworven heeltzich ook daarop dan niet verheit en niet inet een zeker gevoel van schaamte terugdenkt aan den lijdtoen hij vlijtig werken moest. Naar hein, die alles zorg vuldig vermijdtwal hem aan hel verlcdcnc aan zijnen vroegeren stand herinnertdie door buitengewone pracht minder met aardsche goe deren bedeelden tracht te verblinden, die meent, dat zijn rijkdom liein lol alios recht geelt hem zou ik wel willen toeroepen: «Verblind mensch wal is rijkdom lieden verhoo- vaardigt gij u op uwe schatten en morgen kunt gij even arm als gindsche bedelaar zijn. Zijl «lus niet trolsch op uw geld en wend uw hoofd niet af, als gij hen ontmoet, die u vroeger in minder schuierende omstandigheden gekend hebben. Rijkdom heelt alleen dan waarde, wanneer hij niet enkel strekt om de wenschen en begeerten van zijnen bezitter te bevredigen maar wanneer hij ook ten voordeelc van anderen besteed wordt en hen in staat stelt om op cene eerlijke wijze hun dagelijksch brood te verdienen." Slecht zou liet er met kunsten en weten schappen uitzien indien er gcene rijken waren die het ontluikend talent aanmoedigden en de vaak behoeftige beoefenaars daarvan niet met hun verinogen ondersteunden. Hoewel hel dik wijls en terecht gelaakt wordtdat men zulke fabelachtige sommen gelds besteedt om het kunstgewrocht van den cenen of anderen be roemden meester zijn eigendom te kunnen noe men zoo moet men ook deze handelwijze niet veroordeelenzonder daarin het goede op te merken. De kunst toch veredelt het karakter des menschen bijv. bij het beschouwen van de schilderstukken der oude en nieuwe school gevoelt men vele edele gewaarwordingen in zijne ziel ontwaken en onwillekeurig worden daardoor onze hartstochten verzacht Hoeveel vreugde brengt de rijke met zijn geld teweeg? Hoeveel blijdschap verschaffen zijne milde gaven in de hut des behoefligenaan hoeveel leed en angst maken zij een einde? Iloevblc nuttige inrichtingen zijn door de rijken in 't leven geroepen en blijven bestaan door hunne liefdadigheid Zij hegrijpen gevoelen de waarde der spreuk«'t Is zaliger te geven dan te ontvangen." Kijk gezegend met aardsche goederen, dcclen zij anderen iets van hunnen overvloed mede en dat levert hen zielsvreugde cn zelfvoldoening op. De schaduwzijden des rijksdoms zijn gemak kelijk op te sporen. In de eerste plaats zij genoemd de ontevre denheid. Daarmede beweer ik nu volstrekt niet dat alleen de rijken altijd ontevreden zijn maar deze feil valt ons bij hen meer op dan bij minder gegoedenomdat zij alles hebben wat zij redelijker wijze kunnen verlangen. Hij, die over duizenden te beschikken heeft, wenscht dikwerf de vergenoegdheid te bezitten van een werkman, die, ijverig bezig zijnde een vroolijk liedje zingt, als kende hij geene zorgen. Nu en dan werpt de eenvoudige man wel een blik naar 't tegenovcrsiaandc prachtige huiswaarvan do eigenaar juist in ecne schit terende cijuipage slapt. Deze bemerkt de bewon dering waarmede de werkman dat alles gadeslaat en denkt zuchtendGoede vriend benijd mij inijne schatten niet. Ik daarentegen wenschle zoo vergenoegd en levenslustig te kunnen zijn als gij schijnt en zonder welke er geen geluk beslaat. (Dn somber leunt de rijke heer in zijne zachte kussens. Intusschen heelt de werkman zijn' arbeid hervat, terwijl hij mompelt: «Ik zou toch niet met u en uw geld willen ruilen ik zag die vervelende, ontevreden uitdrukking wel op uw gelaatwaarmede pij onverschillig in dal Iraaie rijtuig plaats naarol. Aldus geld maakt ookal niet gelukkig. Maar komaan laat ik flink doorwerkenopdat ik mijne trouw weder wal geld kan te huis brengen waarvoor zij l een cn ander voor onze kinderen koopen kan." En zoo werkt en peinst hij voortterwijl i hij een vroolijk wijsje Huil. Zing maararme en toch rijke vriend gij zijl gelukkig omdat gij niet meer van 'lieven verlangt dan hel u geven kan. Hijdie zich in weelde en overvloed baadt heelt meestal geen enkelen waren vriend een die hem onverholen zijne meening durft te be kennen. Denkt echter nietdat hij geene trien den heeftOeen aantaldie hem steeds om ringen die aan zijne tafel spijzenechter zoo lang de kostbaarste en edelste wijnen in de glazen parelenzoo lang de fijnste ge rechten hun gehemelte slreelenzoo lang duurt hunne vriendschapwant zoodra de fortuin hem den rug toekeert, verlaten zij hem. Kamp op ramp treft hem hij ziet geene uit komst meer en als laatste redmiddel wendt hij zich tot zijne «vrienden." Zij zullen hem immers hunnen bijstand niet weigeren hem die hen meermalen uil den nood geholpen heefi Maar waar zijn zij? Kehooren die koele strakke we zenstrekken aan hen die hem zoo vaak met de oprechtheid op 't gelaat, van hunne verknocht heid verzekerden Klinken die afw ijzende ver legen woorden van diezellde lippenwaarvan zoo menigmaal de hartstochlelijksle beluigingen van dankbaarheid vloeiden? Ja, 'l zijn dezelfde personenwelke vroeger zich om hem ver drongen hoezeer is hun gedrag, hunne houding jegens hem veranderd. Nu doorziet hij hunne handelingen hunne karakters en onwillekeurig ontsnappen zijnen mond de benamingen van «Ellendige pluimstrijkers, huichelachtige tafel vrienden!" Echter, alle kracht is in hem bij deze ontdekking vernietigd hij laat hel hoofd hangenzijn geloof aan de menschheid is diep ges» hoktHij weet niet wat te doen wat aan tc vangen! Hij heeft nooit geleerd zelf te den ken, zelf te handelen en nu, in de ure der beproevingkomt hij tot het smartelijk besef van zijn tot dusverre onnuttig doelloos beslaan Dc lustde kracht, de moed ontbreekt hem om een ander leven te beginnen. Was er slechts iemand, die hora toevoegde «Arme verdoolde hef uw hoofd op en worstel tegen de moeilijk heden welke zich op uwen levensweg voor doen. Ontwaak uit dien doffen gewsleloozcn toestand beproef uwe krachten in den strijd met liet leven; versaag niet, al gelukt alles u niet dadelijkmaar bouw op God. Met Zijne hulp en een weinig wilskracht van uwe zijde, zult gij gelukkiger worden dun gij waart." Dan zou hij wellicht nog voor de maatschappij te redden zijn. S. Slat tn 't volgend No. Politieke Revue. De Minister van Justitie in Frankrijk zet zijn afzeltings-werk met allen ijver voort. Met regt op pensioen zijn dezer dagen weder uit hunne betrekking ontslagen 21 vice-prcsi- denten en 75 raadsheeren in verschillende Hoven van appèlalsmede 8 presidenten 2 vice-presi- dentcn en 10 loden van Kegtbankcn van eer sten aanleg. Bij hetzelfde besluit werd voorzien in de 116 vacaturesdoor het ontslag van evenvele amb tenaren ontslaan. «Al die benoemden zijn Republikeinenroept de Universen niemand spreekt dit tegen in de Republiek. Ook te Berlijn beschouwt men de ontmoeting van den Brilscnen premier met den Keizer aller Kussen te Kopenhagen niet als gevaarlijk voor Duits» hlands politiek. Kuslands streven blijft als vroeger den vrede met Duitschland te bewaren. De grijze keizer woont voortdurend alle ma noeuvres der troepen bij. Te Mersehurg was een leest georganiseerd door den provincialen Land dag, ter cere van hel verblijf des keizers, waaraan door den kroonprins en alle vorstelijke personen werd deelgenomen. Den volgenden morgen vertrok de keizer per extra-trein naar Weissenfels om daar de troepen in oogensciiouw te nemen. Prins Bismarck heeft Gastein verlatenom zich over Munchen, Eisenach en Hannover naar Fiieiirichsruh te begeven. Het verblijf in het gebergte moet den Rijkskanselier blijkbaar goed gedaan hebben. Volgens de Engelsche Standard heeft het Fransche gouvernement onderhandelingen aange knoopt met den bey van Tunis om hem over te halen afstand te doen van zijn troon tegen een zekere jaarlijksche vergoeding aan hem en zijn opvolgershetgeen in verband zou slaan met inlijving van Tunis bij Algiers. O'Donnellde moordenaar van den Ierschen verklikker Carevzal in November le Londen teregt slaan en de weduwe van dezen zai als getuige optreden. Zij belooft mededeelingen tc zullen doen die het publiek in hooge mate zullen interesseeren en waardoor zij voor hare kinderen den smet op hun vader ruslendezal wegnemen. Door leren in N. Amerika is reeds f 60.000 bijeengebragl lot goedmaking van de kosten van verdediging van O'Donnell. In Egypte zal binnenkort hel wetgevend stelsel ingevoerd worden dal door lord bulletin voor gesteld is. Op het einde van de vorige maand zijn dc afgevaardigden gekozendie de leden van de vergadering der nolabelen en de helft der leden van den welgevenden raad moeten benoemen. Die verkiezingen in den tweeden graad zullen plaats hebben van 22 September lot 2 October. De Kamer van notabelen zai dus in werking kunnen treden in het begin van October. Van den wetgevenden raad wordt de helft der leden door den Khedive benoemd. Allerlei. De 33jarige schildcrsbaas A. Linthorst is met achterlating zijner vrouw en 3 jeugdige kinderenmet een 28-jarige ongehuwJe dochter van eene gepensioneerd hulponderwijzer stil letjes uit Zwolle gelrokken. Zij lieten zich mei een rijtuig van daar naar hel station Haltein brengen en vertrokken per cenlraalspoor van daar naar.hel land van geluk De Frankf. Ztg. verhaaltdat vorst Bismarck in vroeger jarentoen nog gewone menschen en niei uilsluitend ministers eu secretarissen van staal zijn aangezigt moglen aanschouwen, op den besten voet stond met den eigenaar van een cdelicatessenhandel" wal de deftig-lal- soenlijke term is voor «snoepwinkel." De zaak was voor hem de barometer van de welvaart der bevolking. Hel is duidelijk dal de consum- lie van oesters en fijne eetwaren in regie ver houding staal tol de algeineene welvaart In een veelgelezen dagblad te Oregon (Noord- Amerika) biedt iemand per advertentie zijn mooije jonge vrouw aan in ruil voor een goed gehoorzaam muildier. Een extra best mond slot geelt hij nog op den ruil toe. Hij heeft die advertentie reeds 12 maal ge plaatst derhalve schijnt hel dal niemand den ruil wil aangaan.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1