V r i j d a g 26 October 1883. IHOBEE COUBHI. üitGfOVer I Ilit bind »«r»chijnt tfaandaj m Vonderdayamnd. Abonnement per 3 maanden f 1.—Franco per Buroau A. H. VAN OLEEFF "ZTÏL ■S-TLi'MDURHUIZEN te Amersfoort. „Aici^le en onteigen. Adv pur regel 15 Cu 1U. da.*» per regel Ï5 Cu. - Aft. nammert 10 Cu. h«Ok KortOgracht Wijk B 60. Hulpbank te Amersfoort, Tol hel geven van ukldkn tkh lkkn zal ecne Commissie ail hei bestuur op MAANDAG, den 29 OGTODF.lt aanstaande 's namiddags van ualftwbk lol halfdhik, zitting linuden in een der localen van hel liaadhnis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEüEHSecretaris. AMERSFOORT, 25 October 188S. II. M. de Koningin is Dingsdagochtend halfzcs per extra-trein van bel Loo naar Arolsen ver trokken 0111 bare ouders te bezoeken en keert heden van daar naar bel Loo terug. Zondag 28 Oct. 1888, 's morgens te balfelf, zal de godsdionsioelening in de Uemonstrantsche keil te Ainersloorl worden geleid door Dr. B. Tideraan Jzn.predikant te Haarlem. De llooge Raad beeft behandeld het cassatie beroep van NV. A. M. baron van II. v. E., door hel Hof te Arnhem met bevtotiging van een vonnis der reglbankveroordeeld tol 6 maan den eenzame opsluiting en een geldboete wegens feitelijk vergrijp legen de zeden. Deze voorziening werd toegelicht door den advocaat .Mr. J. van Gigchdie een viertal middelen ontwikkelde en tot vernietiging van liet arrest concludeerde omdat naar zijn gevoelen de zaak niet naar bchooren was onderzocht. De con clusie van hel openb. min. Is bepaafd op 3 Nov. Hot Hof te 'sGravenhage heeft in hooger be roep behandeld de zaak van Jaanlje Struik Consenheiin Van Zulphcn en van der Heem. Adv. Haas verdedigde Jaantje wederMr. van Gigch de overige beklaagden. De getuigen M. Wildehoer, diens huisvrouw en 2 dochtersget. Van Vlietdiens vrouw en dochter en NVoudluiijsen Jr. verklaarden allendat zij door de voorspiegelingen en be loften op de bekende fictieve erfenis er toe waren gekomen aan Jaantje veel geld te leenen. Ook julvr. Brabant verscheen weder ten tooneele met de gefingeerde aanbieding van f64.000 van de familie Sinkel om de Woud- huijsensterwijl zij bij Jaantje warenzand (goud) in de oegen te strooijen. Omtrent de juweelcn-quaestie waren de ver klaringen slechts een herhaling van het volhar dend beweren van Jaantje omtrent den aankoop bij mondeling contract. Bij arrest van het hol te Leeuwarden is Sijtze Hulzinga, oud 17 jaren, kaaskoopman, te Zwaag- westeinde, naar de openbare crimineele leregt- zitting verwezen beschuldigd van den 18. Sept. jl. te Groningen zijnen broeder Alle moedwillig met een mes zoodanig in het linkerbeen te hebben verwonddal deze ten gevolge daarvan kort is overledenen alzoo van de misdaad van moedwilligen doodslag. Dc hond van Dr. Snellen, die dc Noordpool- expeditic heelt mede gemaakt en welks portret ook voorkomt op de photografie der ledenis Zaturdog jl. door den spoortrein aangereden en letterlijk door midden gesneden. De dood van het trouwe ditr wordt door de leden der expe ditie zeer betreurd. slechts voor een drie a viertal personen ge schikt isoin alzoo de haven over te steken. Door hel veel te groot aantal personen sloeg hel vaartuig ommet het ongelukkig gevolg dal acht hunner verdronken. Men is bezig met het opvisschen der lijken. De directie van de spoorwegmaatschappij ParijsLyonMiddellandsche Zee heeft beslo ten dal voor 'l vervolg op de kleinere stations ook vrouwelijke chels kunnen worden aangesteld. Deze nieuwe chels zullen een donker ge kleurde tok dragen en een bandelier met de initialen van de Maatschappij en een klein hoedje met zilver borduursel. Deze dames zullen dus voortaan belast zijn met het nemen van alle maatregelen die op de dienst betrekking hebbenen alle manne lijke beambten zullen natuurlijk onder haar slaan. Onlangs werd gemeld dal de pikeur J. Koster zijn 225en prijs had behaald. Men verzoekt ons thans mede te deelen dat de heer Koster volgens zijn eigen globale berekening reeds over de 800 prijzen behaaldedoch dat hij er geen juiste aantcekening van heeft gehouden. Omtrent een storm op het Ladogameer ver neemt men het volgende Men berekent, dat hel getal der veronge lukte vaartuigen 48 zal zijnhet juiste getal is moeijelijk te bepalendaar verscheidene sche pen zwaar met sleeneii beiadenal dadelijk bij de uitbarsting van den slorin zonken. Op de hoogte van hel klooster Konnevity zijn 11 lijken aangespeeld, liet is onbegrijpelijkdat zich op de landtong van Storlaulau geen vuur baak bevindtware dit hel geval geweestdan had men met gemak een veilige haven kunnen binncnloopen. Tusschen 6$ en 7 ure kon men Zaturdag- avond te Tessel bij een hier eo daar bewolkten hemelwaaruit hel bestendig lichtte en don derde een lichtverschijnsel waarnemen, liet was een zachl-blaauwe boldie zich zeer statig van het 0. naar het W. voortbewoog in horizontale rigling. liet verschijnsel hield 4 5 seconden aan en verdween toen. De wïlvischvanger Ellen Rezpak verloor in de Stille Zuidzee op de jagt op een reusachtige walvisch de halve bemanning. Twee booten vervolgden het monster en harpoeneerden het met goed gevolg. Naauwelijks echter zat de harpoen in den rug van het dier vastof het duikle bliksemsnel in de diepte de lijn van de eene harpoen wilde niet goed langs de rol ailoopenzoodat men niet kon vieren en voor er aan gedacht kon worden haar te kappen trok de walvisch het vaartuig met de negen manwelke hel bevattein de diepte der zee. De heer V. d. II., metselaar te Haarlemmer meer, had 't laatste gedeelte eener aannemings som ten bedrage van ongeveer f1400, ont vangen en liet zijn portefeuille met bankbiljetten op talel liggen; een zijner kinderen maakte zich meester van de portefeuille, en wierp deze met den geheelen inhoud in de brandende kagchel. Niets is er van overgebleven de num mers der bankbiljetten zijn onbekend. Hel Hoofdbestuur van het londs tol aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden had aan dc Regering verzochtdal ten behoeve van dat londs vrij stelling van briefport verleend werd. Door den minister van waterstaat is daarop alwijzend beschikt. Dertien arbeiders van dc suikerfabriek te Zevenbergenbezig zijnde mot hol beetwortel- rooijen en den weg willende bekorten maak ten gebruik van een platbodem vaartuig, dat De zaak tegen V. M. P.33 jaarthans weduwe van G. W.de vrouw uil Deventer, die 17 Aug. II. aldaar haar man, die op een stoel zat le slapenmet behulp van petroleum in brand staktengevolge waarvan deze eeoige dagen later is overleden, is door de reglbank van Zullenwegens moord verwezen naar den procureur-generaal bij hel Hof te Arnhem met lastdat zij inmiddels in hechtenis vcrtdijve. Te Soest, in Pruisen, heeft den 18 dezer een dwarrelwind groolo verwoestingen aangcrigl. Ten ongeveer 2 uretrok een groote onweers wolk over de sladhetgeen van een hevig onweder vergezeld ging. Dit werd onmiddelijk gevolgd door een zwaren dwarrelwindwelke boomen van een voel dik ontwortelde en ver schillende gebouwen totaal van hun üuk beioolde. Volgens den resident van Bantam is hel aan tal van 10000 naenschen ,vjn die afdeeling omge komen, niet overdreved^ alleen te Tjeringia waren 7 September reedé'4500 lijken begraven. Te Gibraltar zijn drie schokken van aard beving die elkander snel opvolgdenna mid dernacht den 20. Oct. gevoeld. Nog een schok werd dien morgen le twee uren waargenomen. De schokken hadden eene rigling van Noord naar Zuid. Feuilleton 2e bladz. Vervolg der ber. 4c bladz. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 18 Oct. N'icolaas, z. van Nicolaas Drieenhuizen en Cornelia van Zeldert. Jacobus Wilhelmus, z. van Nicolaas Gerardus van Doornik en Geerlruida Maria Stork. 20 Oct Louisa Maria, d. van Willem Jaquet en Willemina Hel levoort. Willemz. var. Willem Vlijm en Gerrilje van de Pol. 21 Oct Hendrikusz. van Theodorus Hendrikus Gerardus Brandsen en Francisca Antonia Maria Overgoor. 22 Oct. Wijmpjed. van Rijnbertus Johannes van Daal en Anna Bos. 23 Oct. Johannes Gijsbertu» Louwinus z. van Evert van den Hoek en Calrina Hermans. Hendrikus en Cornelistwee zoons van Hendrikus Mulder en Gijsje Burgerhout. 24 Oct Hermanus Jeremiasz. van Cornelis Hendrikus van Buuren en Antonia Deenik. Willemz. van Willem van der (leiden en Frederika Johanna 3 lik voort. ONDERTROUWD: 25 Oct Hendrik van Ros- sum en Ida Cornelia van Nie jwenhuizen. Johannes Cornelis van As en Rijkje van Rueler. Lambartus Roller en Cornelia van Asch. Gerril Ubbink en Johanna Janna van den Hooff. GEHUWD24 Oct. Nicolaas Groeneslein en Wilhelmina Smal. Johannes Termaten en Aliida van Ruitenbeek. OVERLEDEN20 Oct Johanna van Zuilen 3 ra. 21 Oct. Meijndert Pijpers, 92 j., wedr. van Mechteld van Wilpen. ADVERTENTIE N. Getrouwd Jhr. Mr. J. E. GODIN DE PESTERS Weduwnt van Jonkvrouw A. C. OP TEN NOORT en P. Baronesse VAN HEFXKEREN VAN BRANDSENBDRG Douair'. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Utrecht, 25 October 1883. E enige kennisgeving. Aan allendie hunne belangstelling toondenbij hit zeldzaam feestdal ik den 3. Oct LI. mocht vieren en Lij de hooge onder scheiding die mij te beurt vielals ridder der orde van den Ned. Leeuwbetuig ik mijn op rechten en harlelijken dank. H. BLOM, pastoor. De Heer en Mevrouw EMANUEL KALKER van Meekren betuigen hunnen har lelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Amsterdam, 22 Oct '83. Voor de vele beu ijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte onzer Dochter, betuigen wij onzen hartelijke» dank. MAURITZ F. W J DE JONG. A. C. DE JONG Velaars.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1