BULLETIN DER Woensdag 31 October 1883. Uitgever: A. H. VAN CLE E FF. AMERSFOORT, 30 October 1883. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Donderdagmiddag 25 OcL jl., gepre sideerd door den lieer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijckwaren aanwezig alle leden. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de Voorzitter mede dal door den Minister van Itinn. Zaken zijn goedgekeurd de benoemingen van leeraren aan liet Gymnasium: dat de heer llorslinkin de vorige vergade ring tol leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde aan de II. II. S. benoemd heelt teken- nengegeven die benoeming niet aantenemen dat door Ged. St. is goedgekeurd liet dezerzijds genomen besluit lot hel om niet afstaan van grond lot slichting en uitbreiding der gaslabtiek. Wordt overgelegd het proces-verbaal van kasopneining bij den gemeente-ontvanger, «ld. 22 October 188:1. Ter Secretarie gedeponeerd. Daarna was aan de orde: 1. Reclame van den lieer J. L vanderWurff, tegen den aanslag in den hoold'-lijken omslag dienst 1883met onlwerp-bcsluil tut afwijzing dat z. h. o. aangenomen wordt. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare jongensschooluit de voordracht door B. en NV. in overleg met den arrondissemenls- sclioolopziener na hel hoold der school te hebben gehoord, opgemaakt, waarop voorko men E. I.indenhoviuste IJsselmuidcn L Bins- bergen, te de Valk, en C. A. Ileunkste Amersfoort. Met 13 van de 1f» g Idigc stemmen wordt eerst genoemde benoemd. ('i. A. Ileunks verkreeg 2 stemmen. 3. Voorstel van Burg. en VVelh. tot verhuring van het Kantonnaal huis van bewaring. Volgens II. en VV. geelt de commissie van toezicht op hel huis van bewaring in antwoord op een schrijven van hun college te kennen dal zij genegen is om de huur van liet gebouw ull°. December a. s. zullende eindigenop de bestaande voorwaarden weder voor den tijd van zes jaren te verlengendoch met hef oog op de evcntueelc plannen der regeering, omtrent den bouw eener gevangeniszich het recht wenscht te zien voorbehouden oin die huur, na opzegging, minstens een jaar te voren, vroeger te doen eindigen. B. en VV. zien daar tegen geen bezwaarwaarom zij voorstellen de huur met zes jarenop de door de com missie gestelde voorwaardete verlengen. Een daartoe strekkend onlwerp-besluit, dat bij het onderzoek in de afdeelingen geen bezwaar ont moette wordt z. h. o. aangenomen. 4. Voorstel van Burg. en Wcth. tot intrekking der verordening lot helling van rechten voor hel gebruik der werven. Tengevolge van het reeds vroeger kenbaar gemaakt verlangen uwer vergadering zeggen B. cn VV. worden door ons sedert eenige jaren geen vergunningen meer gegeven lot het gebruik maken van de werven lol plaatsing van goederen behalve in enkele gevallen wanneer daartoebij hel bouwen van woningen tol het tijdelijk plaatsen van steenen aanvraag geschied. Als gevolg daarvan was in de laatste jaren de opbrengst der belasting op hel gebruik der gemeente-werven van geen betoekeniszoodal dan ook herhaaldelijk in uwe vergadering op afschaffing werd aangedrongen. Een onlwerp- bcsluil tot intrekking der daartoe betrekkelijke verordeningendal in de afdeelingen tol geen bedenkingen aanleidingen gaf, wordt vervolgens z. h. o. aangenomen. 5. Rekest van II. van Cillerconcierge van bet Gymnasium om verhooging zijner jaarwedde. Volgens de rapporten geelt de lo ufdeeling in overweging, alvorens te dezer zake een be slissing te neincnbel college van curatoren te hoorenterwijl de meerderheid der 2e af- deeling geene aanleidiog vindt voor eene var- hooging der jaarwedde en derhalve voorstelt hel verzoek te wijzen van de hand. De Voorzitter zegt dat het college van cura toren is gehoord, naar aanleiding waarvan B. on VV. voorslellen de wedde met f50 te ver- hoogen. Waartoe z. h. o. wordt besloten. Tengevolge eener opmerking van den heer van Reek dat de meerderheid van de 2e aldeeling voorstelt hel verzoek aflewijzenwordt op hot besluit teruggekomen waarna do heer Gerritsen zegt dal hij tot de meerderheid behoorde die tot afwijzing adviseerdedoch thans na mede- deeling van het advies van curatoren van rnee- ning was veranderden vóór het verleenen der verhooging zou stemmen In omvraag gebracht wordt met 13 legen 2 j stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en VV. tol verhooging der wedde met f50 besloten. Tegen stemden de hceren v. Beek en Lagerweij. I 0. Begroot ingen van de Schutterij, hel Burger lijk armbestuur en Burgerweeshuis, dienst 1884, eerstgenoemde in ontvang en uitgaaf bedragende f2125,75 wordt met algemeene stemmen voor- loopig goedgekeurd de daaropvolgende tol een bedrag van f0560 aan ontvang, waaronder 1 0201,83 subsidie uil de gemeente-kas en gelijk bedrag van I 0500 aan uitgaven, evenals de laatst genoemde, bedragende in ontvang f 11945, waar- onder f 2132,04$ subsidie uit de gemeente-kas I en gelijk bedrag van f11945 aan uitgaven, vastgesteld. 7. Gemeenle-begrooting voor 1884. Nadat door den Voorzitter de algemeene be raadslagingen zijn geopendzegt de heer Ger ritsen, dat, hoewel de leden daartoe bij de ver schillende artikelen de gelegenheid hebbente willen wijzen hoe schraal de toelichting der begrooiing dit jaar isbij verschillende posten nagenoeg 40 in getal vindt men als toelich ting «evenals vorig jaar geraamd" enz.en hierbij heelt spreker niet het oog op posten aan geene verandering onderhevig, maar uil sluitend op die welke evenals 'l vorige jaar zijn geraamd en evenw el voor vermeerdering of ver mindering vatbaar zijn naar zijne meening is zulks in strijd met de regelen der comptabiliteit. Hij wil hierbij voegen dat hij erkennen moet de Voorzitter door het nog kortstondig bekleeden der betrekking van Burgomeesterdaartoe niet bij machte is, doch de Wethouders hadden den Raad beter van toelichting moeten dienen. Spreker wil geen voorstel lot renvooi van de begrooiing doenin de aldeeling heeft bij in lichtingen gevraagd en daarop antwoord van den Voorzitter der afdeeling ontvangen doch de opinie van het dag. bestuur heelt hij niet vernomen het komt hem verder voor dat die toelichtingen in de memorie dienen te worden gegevenen niet op het laatste oogenblik. De heer Croockewilvermeent in antwoord op het verwijt den Wethouders door den vori- gen spreker gemaakt te kunnen antwoorden dat het hem voorkomt dat de onderscheidene artikelen voldoende zijn toegelicht en het hem verwondering baart dat hierover in de afdee lingen niet is gesproken. De Voorzitter acht eene andere inrichting van de memorie van toelichting wenschelijkmaar wanneer men de rapporten der afdeelingen nagaat, dan ziet men dat de leden wel op posten evenals het vorig jaar uitgetrokken attendeeren, zooals o. a. bij die voor belooningen cn eere blijken voor getrouw schoolbezoek" en »'l be graven van lijken van armen" het geval is; volgens hem is toelichting overbodig bij posten evenals 't vorig jaar uilgetrokken dat door B. en VV. in verband met de uitgaven van het vorig jaar is geschiedzot-dal de uitdrukkingen «evenals ton vorigen jare geraamd" enz. ach terwege hadden kunnen blijvenwaardoor tie memorie van toelichting van minder omvang zou zijn geweest. De Voorzitter sluit daarna de algemeene be raadslagingen. De onderscheidene artikelen worden vervol gens in omvraag gebracht in voege als volgt Uitgaven. Artl 46, 46**, 47 tot en met 65 worden voorloopig aangenomen. Art. 06. Tractementen en perceptiekosten we gens de ontvangst van 'l vuur-, haven-enlongeld. De heer Gerritsen wil den hiervoor uitge trokken post aanhouden totdat omtrent de hef fing der percentage van hel vuur-, haven- en longeld zal zijn beslist Nadat door den Voorzitter de wenschelijkheid is betoogd de uitgetrokken som te behouden, orndal B. en VV. voor hel einde des jaars voor stellen behooren te doenen bij eventueele wijziging in de helling, ter dezer zake voorslellen kunnen worden gedaan, en de heer Gerritsen heeft gezegd dal hij er alléén de aandacht op heeft willen vestigen, wordt 'lartikel voorloopig aangenomen, zoomede de artt. 67 toten met 71. Art 72. Bezoldiging van den geneeskundige belast mei hel toezicht op de huizen van on tucht en de publieke vrouwen. Volgens het rapport der Ie afdeeling meent een lid op de gronden reeds bij de behandeling van vorige begrootingen aangegeven zich tegen de alhiei uitgetrokken bezoldiging te moeten verklaren. De Voorzitter deelt hieromtrent mede dat B. en VV. er op moeten wijzen zoolang de veror dening op ae huizen van ontuchi en publieke vrouwen bestaat deze post zal moeten behouden blijvenwordt dit artikel echter afgestemd dan zullen zoo spoedig mogelijk voorstellen te dezer zake moeten worden gedaan. De heer Gerritsen zegt het van belang te hebben geacht deze zaak nog eens ter sprake te brengen ten eerste om de zaak zelve en ten anderen omdat de veroidening sedert haren datum 1856 niet is herzien. Naar zijne ineening mag de gemeente geene belastingen hellen voor het beschikbaar stellen van gegarandeerd gezonde vrouwenen is van oordeel hierover niet verder te behoeven uit- tewijden na het in dezen zomer te 's Hage ge houden congres, waarvan de leden op de hoogte zullen zijn. De Voorzitter antwoordt dal hij ook is tegen verplichte keuring, doch de commissie van wet geving in deze actief isen hij gaarne mede- deeling zal ontvangen van het verhandelde op hel door den vorigen spreker bedoeld congres alwaar hij niet tegenwoordig was. Waarna het artikelalsmede de volgenden tot en met art. 75 voorloopig worden aangenomen. Art. 76. Ameublement voor het ziekenhuis, voor «memorie" uilgetrokken. Volgens het rapport der Ie aldeeling is naar het oordeel van enkele leden het tegenwoordige gebouw voor verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten niet voldoende van hel noodige voorzienom bij het ontstaan van zoodanige ziekte in deze gemeente onmiddellijk in gebruik te kunnen worden genomen. Volgens de bewering van een lid zou ook do tegenwoordige bewoner niet genegen zijn de verpleging van lijders op zich te nemen. Zij doen derhalve het voorstel om op dit artikel f 300 uittetrekken ter bestrijding van de kosten tol aanschalling van du noodige zaken, terwijl zij aan B. en VV. in overweging geven met een daartoe geschikt persoon in overleg te ticden, om zoonoodig als ziekenoppasser dienst te kunnen doen. De heer Croockewil meent dat alhier geene som behoeft te worden uitgetrokkenhet ge bouw etc. is door den geneeskundigen inspec teur bezichtigd en goedgekeurdgedurende het bestaan der inrichting is er geen patient in opgenomen behoeven te wordencu bij de nood-

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1