Dingsdag 13 November 1883. ju 5221. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit bind Trrschijnt Maan Jay U/mderdayaeond. Abonucmrnt |*r 3 mwnnlan f 1.Franco per post/1.15. AdverteutiFn 1—0 regels «0 Cte. elke regel meer 10 C'U. groote letters na*r plutsruiliitevoor raedea cn andere extra iurigtiog geecbiedt hoogere prijsberekening. Legale ofllcieClc en onteigen. Al» per regel 15 Ct». Reclame* per regel 25 Cte. - J/i nummers 10 Cte. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Ilevuo. Dij den loopwelken het politiek debat ge nomen heelt sedert de opening der Kransche Kamerszag men al spoedig in dal van een in slaat van beschuldiging stollen der ministers niets zou komen daar de ontevredenheid over de houding van het gouvernement in 't alge meen niet zoo groot was als aanvankelijk scheen, liet voorstel daartoe is dan ook door de com missie bij prealabele quaeslie verworpenter wijl daarenboven hel voorstel lot benneming eener bijzondere commissie lot onderzoek der zaken betreffende Tongkin niet in behandeling is genomen. Wal de regeling der finanlien betreftheelt dc minister van finanliën aan de commissie voor de begrooting verklaard dat hij zich voor stelt de leening voor liet buitengewoon budget van hel volgend jaar te brengen op ."l-Jll millioi n. De uitgifte daarvan zou in Maart plaats hebben de rente zou .'I pel. bedragen en de allos.-ing geschieden aan de kanloren der rijksbetaal meesters en ontvangers. He minister zal zich ten aanzien der bankbiljetten bepalen lol het verhoogen van hel maximum dat in omloop mag worden gebragL ln hel dames-kostschool te Warschau Maria- inslituutwaar onlangs lal van nihilistische geschiiften in beslag en eenige dames in hechte nis genomen zijn is een groote brand uitgebro ken waardoor liet geheelc gebouw met het geen er zich in bevondis uitgebrand. Men vermoedt, dal de brand oj/.ettelijk werd gesloken, om het ontdekken van meer nihilisti sche geschriften door de politie te voorkomen. Te Petersburg is eene vergadering van nihilis ten gehouden. Heide afdeelingen der partij namen er aan deel. Men beraadslaagde over de maat regelen die tegen de regering zouden worden genomen. De gematigden behaalden de overwinning op degenen die tot geweld wilden overgaan. Als dit waar is, kan de Gzar wal rustiger slapen. Door de commissie uit de llongaarsche Dele gatie zijn de credietcn aangenomendie moeten dienen lot dekking der kosten van onderhoud van de Oostenrijksch-llongaarsche troepen in 7) EEME LASTIGE LOGEE, oorspronkelijke lamilieschets door S Hel gezelschap was intusschen vermeerderd geworden met mevrouw van Leden en hare zuster Minawier eerste jeugd reeds voorhij washoewel zij daaraan maar liever niet dacht en zich zooveel mogelijk als de schuchtere achttienjarige schoone trachtte voor te doen. 't Overigens goede niet zeer ontwikkelde meisje scheen niet te begrijpendal zij zich hierdoor belachelijk maakte. Mevrouw van Leden verontschuldigde zich bij de gastvrouwdat zij hare logee een negen tienjarig nichtje had medegebracht. Vriendelijk begroette Louise de vreemdelinge en gevoelde zich reeds dadelijk tol haar aangetrokken. Johanna van Laan was een net meisjemet een lief gelaatdat omkranst werd door weel derige lokkenwelke zich voortdurend aan den kam ontrukten, waarmede de eigenares ze vruchteloos beproefde samen te houden. In de eerste oogenblikken was de verhouding tusschen de aanwezigen wel een weinig stijl', doch toen 'teerste kopje gedronken was, dal «Loetje," zooals mevrouw ter Sluis verzekerde, «overheerlijk gezel had," begon 'tgesprek meer algemeen. Dc arme majoor had het zwaar te verantwoordenwant niet alleendat me vrouw ter Sluis hem bijzondere opmerkzaam heid schonk ook Mina deed alles om hem te doen gevoelendat zijnujadat zij niet Bosnië cn Ilerzegowina. De ministerde heer Von Kallay heeft zeer uitvoerige mededeelingen omtrent den toestand der twee provinciën ver strekt en volgens hem is deze zeer bevredigend de orde is er niet gestoordhet bezettingsleger is lot 5000 man verminderd kunnen worden en vvelligl kan binnenkort nog eene aanmerke lijke vermindering plaats vinden de belasting penningen worden geregeld voldaan, terwijl verscheidene economische hervormingendie tol het welzijn der bevolking zullen strekken voorbereid worden. Deze mededeelingen heb ben den besten indruk gemaakten de ver langde crediclen zijn bijna zonder discussje toegestaan. liet plan van een tegenbezoek van een der leden van het Duilsche hol aan den koning van Spanje is reeds vastgesteld. Hiertoe is gekozen de kroonprins die als vertegenwoordiger des keizers over Genua naar Spanje zal vertrekken. De prins zal begeleid worden door drie Duilsche ooi logs- s» liepen. Uil Herlijn is een adjudant-generaal des keizers naar Madiid vertrokken om een eigenhan dig geschreven brief vau den keizer aan koning Allonso te overhandigenwaarin hem van dit voornemen kennis gegeven wordt. Dit berigt heeft in de politieke kringen groot opzien verwekt, vooral daar van dit voornemen niet het minste was uitgelekt «Eene nieuwe Staatsleening is noodig" zoo l rdep ra leert men uil St. Petersburg aan de Londensche Tiiues. 't Verrast niemand. Er is over 1883 reeité een tekort van 24 miilioen roebels. Allerlei. In 's Gravenhage heeft een student zich op straat doodgeschoten na gesoupeerd te hebben met een paar meisjes uit het Alcazar. liet is een treurig feit. Toch vreest men dat althans dit strookt hel meest met den aard van het publiek het eerstvolgende café-concert niet minder talrijk als in den regel zal worden bijge woond en de allereerste vraag van de raeesten zijn zal«Welke meisjes waren het met wie die student gesoupeerd heeft'?" Hij den brand te Roubaix hebben zich ontzel- I lende looneelen voorgedaan. Verscheidene vrou- I wen cn kinderen hebben door T dak zich kunnen ïedden, doch toen zes der ongelukkigen zich j langs de trap naar hoven wilden begevenstortte 1 deze in door dal het onderste gedeelte ver- I brand was zoodal allen in den vuurgloed vielen en levend verbrandden. Te Accrington in 't Engelsohe graafschap Lan caster heelt eene mijngasontplolfing plaats gehad in een steenkolenmijn. Van de ruim 100 arbei ders die zich op hel oogenblik van de ramp in de mijn bevonden zijn 50 voor den dag ge- bragtmeest allen gekwetst. De Chronique verzekert, datXavier, de ver moedelijke moordenaar der 11 jarige Maria Wal st haerl, naar de openbare teregtzitiing van het J Hol van assisen der provincie Brabant is verwezen en in December a. s. teregt zal staan. De nieuwe Engelsche beul Dinnsde opvolger van Marwoodheelt zijn ambt aanvaard en eenige dagen geleden in de gevangenis te Wands worth nabij Londen liet eerste doodvonnis vol trokken. Aus Liebc zur Kunst. Van een tooneelspeelster van hel Theatre Francaismej. Dudley wordt verhaalddal zij dezer dagen een eigenaardig blijk van moed gal. Zij liet zich namelijk zes voorlanden uittrekken en door kunsttanden ver vangen om een door de plaatsing der natuur lijke tanden veroorzaakt lispelen wegtenemen hetwelk haar in hare rol hinderde. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is thans het port voor brieven van lot 5 j ets. (Nederlandse!)) verlaagd. Met het oog op de enorme aislanden aldaar heelt Amerika nu j wel hel goedkoopste briefport der wereld. Eerst i sedert korten tijd leverde hel postwezen genoeg op om dc kosten te dekken thans zal er wel weder een deficit komen, doch men verwacht dal dit door de meerdere correspondentie weldra weder gedekt zal kunnen worden. ongenegen was om hem, in ruil voor hare (verdwenen) jeugd en voor haar nog altijd jeugdig hart, als echtgenoot aan te nemen. Hoe was 't mogelijkdat hij ongevoelig blijven kon voor de vurige (zoo dacht zij tenminste) blikken barer Helse oogen. En toch die wreedaard scheen er zich even weinig om te bekommeren als over mevrouw ter Sluis' herinneringen uit haren echtelijken slaat. Hij zocht naar etne gelegenheid om 't aardige lo geetje van mevrouw van Leden le naderen liefst onbemerktdoch vooreerst bestond daar toe geene kanswant zij was met de gastvrouw in een druk gesprek gewikkeld. «Loetje" zeide mevrouw ter Sluis ten laatste tol hare dochter, toen zij bemerkte, dat de majoor niet naar haar luisterde «speel eens 'n deuntje piano. Je hebt het toch immers niet vergeten. Toe, speel eens, hom zweet hom" (home sweet home) dat kon je vroeger zoo mooi." Daar Bruno haar een wenk gaf. zette zij zich thans voor de piano. Haar spel was minder kunstvoldan zeer gevoelvol en liefelijk klonk de eenvoudige melodie door 't vertrek. Mevrouw ter Sluis was intusschen druk bezig de kopjes op hel theeblad te zetten en maakte zich ge reed om ze te wasschcntoen zij bemerkte dal er niet genoeg water in den theeketel was. Zij schelde zachtjes en beval 't binnen tredende dienstmeisje om haar daarvan te voorzien. Geertje zeide tol haardal zij steeds den theeboel schoonmaakte vooral als er visite was, maar daarvan wilde «de mevrouw" niets hooren. 't Meisje verliet met een verstrooid ge laat de kamer opt bracht vervolgens warm water "linnen. Louise had het stuk geëindigd en be merkte toen waarmede hare moeder bezig was, doch voordal zij daarvan iets kon zeggen voorkwam deze haar met de woorden «Kindlief't w as heel mooiheel aandoenlijk. Foei, 'n minsch zou er de tranen van in zijne oogen krijgen. Jajadal noemen ze nou mezinkaal gevoel. Foei nou is iets vroolijk ken je niet 'n schotsche polka of 'n kwandrilje «Maar, mama, die kopjes..." «Zoo gedaankindliefzoo gedaan. Maak ik soms wat remoer Ik zal verzichliger zijn. Ja mevrouw vervolgde zij lol mevrouw van Leden, «die maiden zijn zoo ruw en lomp; ze denken meer an der vrijers as an der zaken is het niet. Ik heb er thuis ook zoo'n presentjedie is voor geen kleintje vervaard dal verzeker ik je. Laast had ik... wat is er, Bruno0hemelben je misschien boos dat ik dat allemaal zoo vertel. 'I Is toch ommers geen kwaad." Het lieve logeetje had groote moeite om haren lachlust te bedwingen en ook de majoor verkeerde in denzelfden loestand. 't Gelukte hem door eene vlugge beweging bij 't meisje te komen en een gesprek was spoedig aange knoopt lot groote ergernis van de eerbare Minadie zich niet kon voorstellenwelk be- hdgen 'n man als dc majoor in 't gezelschap van zulk een «kind" kon scheppen. Ook mevrouw ter Sluis was dat alles niet ontgaan, tnaar zij vatte het geheel anders als die spitsige «oude jongejuffrouw" op: haar inziens deed hij 't alleen tnaar uit aangeboren galanterie jegens de dames, misschien ook wel een weinig om haar... juloersch te maken.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1