schieden vóór den 15. April 1884 aan den heer P. F. L Walukc* ie Loosduinen bij 's Gravenliage Tjecrelaris-Penningmeester van het Uitvoerend Comité der Internationale Landbouwtentoonstel ling in 1884 te Amsterdam, met omschrijving van het werktuig en opgaat van den naam van den fa brikant en den verkoopprijs, en onder toezending vaneaninleggeld ad I10.-- voor elk mededingend werktuig, welke gelden geheel zullen worden teruggegeven nadat hel werktuig op de Interna tionale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Am sterdam is ingezonden. Mocht loting noodig zijndan geschiedt die op eene vergadering van het Uitvoerend Comité der Internationale Landoouwtenioonsielling in 1884 'e Amsterdam. Art. 10. Aan ieder aangever wordt minstens 14 dagen voor de beproeving bericht ot zijn werktuig ter mededinging is aangenomen. Art. 11. Het lot bepaalt voor iederen mededin ger het gedeelte dat door hem bewerkt moet wor den. Reclames over meer of minder gunstige ge steldheid van het terrein worden niet aangenomen. Oe Commissie van beoordeeling aan wier uitspraak ieder zich moet onderwerpen, zal even wel oij hel toekennen der prijzen hierop letten. De bekroning wordt op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam bekend gemaakt. ArL 1*2. Bij het programma voor de Interna tionale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam worden als prijzen uitgeloold No. 255. Eggm voor zaadonderbivnging. ie Prijs. Zilveren Medaillegeslagen op het stempel dei Internationale Landbouwtentoon stelling ia 1884 te Amsterdam. 2e Prijs. Bronzen Medailleals boven. No. 256. Eggen voor vernietiging van onkruid. Ie Prijs. Zilveren Medaille, ais boven. 2e Bronzen No. 257. Rijeneggen. Ie Prijs. Zilveren Medaille, als boven. 2e Bronzen No. 258 Ketlingcggen. 1e Prijs. Zilveren Medaille, als boven. 2e Bronzen Art. 13. De mededingers zijn verplicht zich aan voornoemde bepalingen en aan de eiscben van heercn keurmeesters te onderwepen. Bij mogelijke geschillen doet eene Commissie uit het Uitvoerend Comité der Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam, voor deze beproeving benoemd uitspraak. Hel Uitvoerend Comité voor de Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam Mr. C. J. SICKESZVoorzitter. P. F. L. WALDECK, Secretaris. Het Bestuur van hel Nederlandsch Landhuis- houokttndig Congres le Amersfoort Mr. W. BARON V.vN GOLTSTEIN Voorzitter. Mr. A. A. DE VRIES, Secretaris. Amersfoort1884. De wedstri/d wordt gehouden op grond van den heer Mr. W. (1. de Beaufort aan den Treek lid der Eerste Kamer en lid van bet Congres- bestuur. De heer W. K. van Gorkura te Baarnoud O. 1. Hoofdambtenaar ook bij de Cultures in Jndië, zal waarschijnlijk eenigc vraagpunten op hel congres inleiden. D A G fTlU KSCI IfcTw A T E RsTaNDËN van de Luntarache beek en de rivier de Eem. Boobi Ho* Om Lm- »AJ,- 6f..\ Por*- Qsiix tri 01 ko»5» bemed (KM l»UO. »nm A AIO Ecu. 1184 M M. M. M m. M M M. 84 Fb 3,42 4.81 5.27 3,00 2,ÓS 1.54 0.80 8,38 4, S3 5,32 3.05 2,77 1,81 0,72 8,33 4,31 8,27 342 3,10 1.87 ;,85 0.73 o.37 4,SC 6.23 3,37 3,01 0,67 8,3'. 4,85 5.18 3,83 2.88 1,78 0,60 SI 8,15 3.28 2,86 8,38 4,30 5,13 3,25 2,81 1,71 0,63 AP. •,ou 9,ia i y,Bi J,71 li«» toekes ii h«ae4ei V P. Kennisgeving De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Coramis - saris des Konings in de provincie Uirecht, d.d. 20 Februari 1884, No. 1 Az. iProvinciaalblad No. 17) en arL 228 der gemeentewet; Brengen ter kennis van de ingezetenen dal echtgenoot* en ik zullen haar als ons eigen kind liefhebbeo ui opvoeden." «Heer dokter... is het u ernst? Maar uwe vrouw, it zij het goedvinden? Uw huiselijke haarj u> nu zonder kin-icrenkan lie* echter uicl mogelijk zijn, da' zij ua jaren weder...." «Dat kan wel gebeuren, doch er zal daarom altijd nog wtl een plaatsje in onze woning en in ons hart voor uw dochtertje overblijven.'' Wurdl vei wijd. ingevolge de wei van 8 November 181 o (Staats blad No. 51), alle voideringen ten laste van hel Rijk over he« jaar 1883, vóór den 1. Juli e. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot bel doen van leveranties zijn gegeven; en dal de belanghebbenden, die hiertoe van de tusschenkomsl des gemeen'e- bcstuurs wenschen gebruik te inakenhunne declaratiën vóór den 30. Juni aanslaande ter Secretarie beliooren inieleverenterwijl voorts in herinnering wordt gebrachtdal de vorderin gen over 1883, ten laste van deze Gemeente, vóór laatstgemeld tijdstip ter Secretarie moeten zijn ingediend. Amersfoort, den 3. Maart 1884 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 3 Maart 1884. Maandag 10 Maart e. k.des namiddags tegen halflwee, wordt de Transvaal-Deputalie uit Am sterdam le Arnersloorl verwacht, ingevolge in ons No. 3229 van 4 Dec. jl. vermelde uiinoo- diging van heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoortdie zich met eenige ingezetenen tot eene commissie ter hater ontvangst hebben gevormd. Op hel Raadhuis wordt haar een diner aan geboden, waaraanmet de leden der commissie, nog eenige andere ingezetenen deelnemen. Aan 't station geschiedennaar wij vernemen reeds toebereidselen lot versiering. Naar wij vernemen, brengt de Deputatie alsdan een bezoek ten zijnen huize aan Prol. Dr. P. Harting, wiens gezondheidstoestand hein niet veroorlooft aan de publieke ontvangst noch aan het diner deelteuemen. Hel is ons nog onbekend of de Deputatie te Amersfoort zal overnachten en waarheen zij zich vervolgens begeeft Donderdag jl. hield Dr. H. J. A. M. Schaepman voor een zeer talrijk publiek, waaronder vele damesin Amicitia le Amersfoort eene voor- dragl over «Rembrandt." Hetgeen hij daarover voordroegzoomede wat hij daarmede in verband bragtgetuigde niet alleen dat de begaafde redenaar zijn onderwerp volkomen meester wasmaar levens van uit gestrekte kunde op menig inoeijeiijk gebied van wetenschap en kunsten ook de uitnemende schakeringenvol leven en gloed die hij in zijne schetsen wist te doen ontwellenmoglen ge wis zelfs van de bekwaamsten onder zijn audi torium ten volle hoogen lol inoogsten. Wij laten hier volgen, bij geheugen zaraen- gevat, de door hem voorgedragen levensbe schrijving van den wereldberoetnden schilder: «Rembi.mdt Harraenszoon van Rhijn werd in 1607 te Leiden geboren. Zijn vader was een eenvoudig molenaar, die al zeer spoedig be merkte, dat zijn zoon weinig lust betoonde oin landbouwer te worden, echter zoo veel le ineer om elk blad papierdat hij beroagligen kon met lijnen en figuren vol le leekenen. Dienten gevolge werd hij als leerling geplaatsteerst bij Isac Zwanenburg en later bij Peter Lastman. Onder diens leiding vooral ontwikkelde zijn talent zich flink. Al zijne stukken kernnet ken zich door eene zekere oorspronkelijkheid in opvatting, waardoor zij zoozeer bewonderd worden. Tot de voornaamste zijner doeken be- hooren«Het kindeke in den tempel«de nachtwacht;" «de anatomische les en «de staalridderswelke alle uitmunten vooral door de uitdrukking die er in de gelaatstrekken der flinke, edele figuren ligt. Waarom «de Nachtwacht" eigenlijk zoo ge noemd wordt, zeide spreker, wordt er niet door aangewezen. Het stelt een hooldiuan voor, als hij met zijne ruiterschare de poort binnen trekt. Aan zijne zijde bevindt zich luitenant Ruitenbergeen flink gebouwd krijgsman. Kortomal die mannen vertoonen ons hel beeld van het vroegere Nederland, dal zich eene onafhankelijke plaats neefl welen te verwerven in de rijen van de Europeesche stalen van het Nederland 'twelk niet had geaarzeld om ecnen lachligjarigen strijd aentevangen met Spanje, waaruit hel zegevierend trad; van het Neder land dat zelis in Indië zijn standaard heelt weien le plaatsenvan het Nederland, dat toen niet minder dan nu &l zijne dankbaarheid, al line verkleefdheid aan het huis van Oranje- Nassau le kennen gaf in zijn lied Wilhelmus van Nassauen Ren ik van Duilschen bloed; Mijn vaderland getrouwe Getrouw lot in den dood. Zijne vrouwdie hij innig lielliaudiende hem op menig doek lot modelo. a le Weencn in •ene der zalen van hel Mascuta voor schilderijen, hangt eene schildryeene jonge, frissche vrouwbestrooid met bloemen voorst- .ide waaronder geschreven staal«Mijne bru. duo dagen nadat wy gelieilielu waren. Uit paneel maakt dieper, edeler indruk op den bewon deraar üaii een ander daartegenover geplaatst, waarop de kunstenaar zeil met zyn vrouw den beker der vreugde aan de lippen zet. Rembrandt betrok te Amsterdam in de sint Antlioniebreestraal eene woning en menig zoon en dochter van hel bedrijvige Israëlitische volk koos hij lol model zijner figuren, welke de be wondering van kunstkenners opwekten. Vele jaren woonde hij te midden van dal volk 'twelk vijf dagen van de week zwoegt enslaall, maar des avonds van den zesdon en <»p den zevenden dag alle arbeid rusten laatgedachtig aan hel gebod des Hoeren; «Gedenk den babbalhdag om dien le heiligen." Tol een van Rembrandt's meersterstukken behoort gewis «do Anatomische les," dal al gemeen bewonderde prachtige doek. Hij was gehuwd met Üaskia van Uilcaburg aan wier zijde hij de gelukkigste jaren zijns levens dooi bragt. Ook Rembrandt heeltals zoo menig genie, veel miskenning zijner tijd- genoolen ondervondenmaar dit verhinderde niet, dal hel nageslacht hem cerl en vereeren zal als een der grootste schilders, waai op Ne derland wijzen kan." Den bekwamen Redenaar zij ook hier wannen dank gewijd voor zijne talentvolle vuordragt. Onze hooggeachte stadgenoot Prof. Dr. P. Hailing omving gisteren. Zondag, een bezoek van eenige bluder.lenleden van het vóór 30 jaren door hem opgerigte 3iudi-nicngezel»chap Natura dux nobis el aunpex. Zij boden heiu ter herinnering aan deze opriglingeen zeer Iraai levensgroot borstbeeld van Cuarles Üarwih aan. Bij besluit van 28 February 1884, is door Gedeputeerde blaten der Provincie Utrecht tol Voorzitter van hel waterschap «de Gecom bineerde btoomb'-maling van de Zeldcrdsche Wetering" in de gemeenten Hoogland en Baarn, benoemd de heer M. van Beek te Arnersloorl. In de vergadering van stcmgcregtigde Inge landen van helzellde waterschap, den 25. Fe bruary te Hoogland gehoudenwerden lot leden van hel bestuur gekozende heeren VV. TolboomA. Kuyer en li. Ebbenhor.-l te Hoogland en P. Brouwer te Baarn respectie velijk als ingelanden van Neerzelderd, de blaag, Overzelderd en Eeiuland. Vrijdagavond heelt F. te Amersfoort zijn been gebroken, ily wilde, zooals velen doen. op de in gang zijnde kar stijgen, doch heelt mi-geire den zoodal het paard met voertuig op hol ging en F. een eind weegs werd medegesleurd. Onder behandeling van den heer Chirurgijn Morren is hel been onmiddellijk gezet geworden. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur is bij den heer v. O. in de Langestraal een schoorsteen brand ontstaandie spoedig werd gehluscht. De spuit der Vrijwillige Biandwecr stond voor het huis gereed oio des noodig dadelijk dienst te doen. Uit 's Gravenliage wordt gemeld De Transvaalsche Deputatie heelt audiëntie bij den Koning verzot hl Het plan van de deputatie schijnt te wezen om ook bij den prins van Oranje gehoor te vragen Een weigerend antweorü van hem zou minder verwonderende prins ontvangt alleen bijzonder imieiue bekenden. Hij vermaakt zich tegenwoordig in zijn paleis met een talrijke verzameling van papegauijenwaarvoor luj groole zorg aan den dag legt. Toch belet deze ornithologische liefhebberij .len prins niet oia van alles, wal er in de buitenwereld omgaat, zich op de hoogte te houden en dc belangen dei vrijmetselarij inel grooicn ijver te behartigen. In de olficieele stukken heet hel werkelijk dat de dochter van 'sGravendykvrijwillig, inel goedkeuring van haar vadernaar Belgie is gegaan. En de waarheid isdat zij op zekeren dag heimelijk haar dienst bij den dentist Picknol alhier verlaten heeltom met een vriendin naar Brussel te vertrekken. Aldaar van hare vriendin scheidendeb--gaf zij zit li naar eene besteedsterdie haar terstond eene dienst bezorgde bij Mevr. de üampigneule te Doornik. Na herhaalde verzoekenaan Belgische autori teiten ge rig tvan wege haren vaderom zijne minderjarige dochter nadr Nederland lerugle- zenden was zij niet ureer le Doornik le vinden maar be.oud zij zich len huize van Mev. II. de B. een bij vele Hagenadis van vroeger bekende «dame «la Belle llollandaise" guheelen, al waar zij ten val kwam. Kiesheidshalve bespaar

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2