wagen in moest. De ander is een jongen nauwelijks 19 jaren oud: men zou heul een opgeschoten lummel noemen. De knaap scheen minder verstokt dan zijn makker en luid snik kende, hel gelaat in een rooden zakdoek ver bergende. ging hij den celwagen in. Beiden vingen aan inel alles te ontkennen de jongste schijnt thans echter wal meer le willen loslaten zoodat de slu.jer van het geheim dal al bijna geen geheim meer isweldra geheel zal zijn opgeheven. Door den inspecteur van politie Van Aftelen te Delll werd dezer dagen vernomen dal zich daar ter slede iemand bevonddienaar uil zijne gesprekken was al'teleidenbijzonder goed was ingelicht omtrent tiet voorgevallene bij den moord te Botterdam, tlel gelukte hein dezen persooneen zeevarendeop le sporen en wer kelijk bleek uit liet voorloopig verhoor, dal men hier met een der voornaamste getuigen in genoemd draina le doen had. De zeeman is dan ook terstond naar Rotterdam opgezondenal waar de politie heul reeds had gezocht. uil digle struiken openden de Arabieren het vuur op de Engelschen, maar de atstand was te groot en hel vijandelijke vuur riglle luttel schade aan. De Atabieren trokken zich toen teruggevolgd door de Engelsche vedelton. Daarna vormden de Engelschen een langwerpig carré en wachtten den vijandelijken aanval al. Maar de Arabieren bleven op eigen terrein, waar na Graham bereden infanterie op hen afzond. De Engelschen stuitten, drie mijlen van hort Baker, op vijandelijke aardwerkenwaarop vlag gen wapperden en geschut opgesteld was. De vijand was talrijkmaar had oogensehijnlijk geen lust om hel gevecht te beginnen. Ëindeli|k avanceerden de Kngelschen weder. De Arabieren begonnen toen hun vuur met een schot uil een der veroverde Krupp kanonnen. Hel was slecht gemikt, maar werd gevolgd door twee scholen die beter raakten. Spoedig mengde zich het vijandelijke geweervuur lus- schen het geschutvuurmaar de Arabieren schoten slecht uil hunne Remingtons. Onder dc gewonden was Baker pachadie een leehjke kwetsuur in het gelaat kreeg. Hij wilde echter blijven meedoen. De Engelschen beantwoordden het vuur der Arabieren in het geheel niet, doch avanceerden ongemerkt naar hunne aardwerken. Tegen den middag werd wederom halt gecommandeerd. De manschappen kregen hevel plat te gaan liggen op den grond en zoo te vuren. Tegehjk werd de artillerie vooruitgebragt en begonnen de Roodrokken een geschutvuur op den vijand, die weldra begon le wankelen zijn vuur verminderde en werd zeer ongeregeld. Nu achtte generaal Graham hel oogenblik ge komen voor eene bestorming. De Soedaneezen verdedigden de verschansin gen met groote cordaalheid. Hier zag uien hen plotseling uil hel gras opspringen en slechts met lans en schild gewapend op de Kngelschen aanvallen. Ginds chargeerden de Arabieren te paard in vollen galop en avanceerden zij lol een kogelregen hen onschadelijk maakte. Het einde wasdat de lansen en speren voor de kogels moesten zwichten. Met een luid hoerah besprongen de Roodiokken de vijandelijke aard werken. Niets kon hen weerhouden. Toch hielden de dappere Soedaneezen stand. Men vocht man tegen man. De vijand legde de grootste doods verachting aan den dag. Zelfs gewond vlogen de Arabieren op de Britten aan. Eerst legen één uur waren de laatsten meester van de positie. Hun geschutvuur had eene vreese- lijke slagling onder de zwarten aangcrigtde verliezen van Osman Digma's troepen worden op 1400 man aan dooden geschat. Ook de Engelschen hebben met grooten moed gestreden Zij verloren 200 inan aan dooden en gewonden. Den nacht van Viijdag op Zaterdag bragten de Engelschen bij de bronnen van Teb door; den volgenden dag rukten zij legen Tokar op. Inmiddels had Graham opnieuw een parle mentair naar het legerkamp van Osman Digma gezondenom hem tol overgave aan te sporen Te Gnesen (provincie Posen) is in een der lokalen van het postkantoor een kistje uileen- gesprongen waarin zich een ontplolbare slof bevondwelke door het afloopen van een uur werk of «helsche machine" was aangestoken. Een beambte werd ernstig gekwetst. Tengevolge van de ontploffing is het lokaal gedeeltelijk vernield. Een onderzoek is ingesteld. le zien lijdengeloof mijik ga ook gebukt onder het verlies onzer lievelingemaar wal helpt treuren en weenen Immers nietsVoor een half uur geleden stond ik aan hel doods bed eener ongelukkigejeugdige vrouwdie het zwaar viel de aarde te verlatenwegens haar eenig kindhet meisje daar. Ik had innig medelijden met haar en ook omdat ik er een aanwijzing van God meende in te zien beloolde ik de arme, dat wij voor het kind zouden zorgen. Daarombeste vrouw neem Lilly als kind aan, iaat zij de plaats, de ledige plaats in ons h3rt en aan onzen haard innemen kortom, verzorg haar als ware zij onze eigen dochter." De aangesprokene staarde eenige oogenblikken sprakeloos naar den grond cm barstte ver volgens in eenen weldadigen tranenvloed uit. Charles liet haar eene wijle ongehinderd aan hare smart lucht geven. Hij nam daarop de kleine Lilly bij de hand en lag haar a<*n de borst zijner vrouwdie 'l kind hartstochtelijk in de armen knelde. Daar trad llanna met hel eten binnen en verwijderde zich onhoorbaar. De reuk der spijzen prikkelde Lilly's maag en hel was mijnheer en mevrouw van Garderen olsof zij Ange's slem hooiden, toen de kleine zeide: «Ik heb zoo'n honger en pop ook, zij heelt den geheelen dag niets gegeten." Kennisgeving De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van hel koninklijk besluit d.d. 8 Mei 18112 (Staatsblad no. 40), Gelet op de aanschrijving van den heer Com- ■oissaris d« Konings in de provincie Ulrecht van den 8. December I8IS2, n". 1 N. M. en 8. (Pruv.-biad n3. lf>7), Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting om, voorzoovee! zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer hij de militie in gelijfd moeten worden, u! daarbij reeds inge- lijld zi|n, de aanvraag om onthulling van den werkehjken dienst lusschen den 20. Maart en den 1. April aangaande intedienen bij den Bur gemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschrevenonder overlegging van hel desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersioorl, den f>. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Buigemeester, De Secretaris, W. A. CRÜOCKEW1T, W. L. SCHELTUS. Weill.h B'. AMERSFOORTMaart 1884. Monseigneur II. BlomRidder der Orde van d<*n Ned. Leeuw, geheim Kamerheer van L. li. Paus Leo XIII. Kanunnik, Deken en Pastoor, heelt zijn eervol ontslag verzocht en verkregen als deken van Amersioorl en pastoor der parochie van den II. Franciscus Xaverius en zal zijn verblijf nemen in het door hem opgcrigle SU Jozephsgeslichl alhier. Het volgende adres is heden verzonden aan den Min. van WaterstaatHandel en Nijverheid Geelt inet vers< huldigden eerbied le kennen de Kamer van Koophandel en Faurieken le Amersioorl Daar ook bij haar herhaaldelijk klachten zijn ingekomen over hel ongerief dat de handel alhier ondervindt door de herhaalde sloiingcn in het telegrafisch verkeer met Engeland en zij zich geheel vereenigl met de gronden van hel adres door hare Zuslerkainer te Amsterdam onder dagleekening van 14 January 1884 aan Uwe Exc. betrekkelijk dat onderwerp ingezonden, zij mitsdien du vrijheid neemt Uwe Exc. le verzoeken de noodige maatregelen te nemen opdat aan de vele klachten over hel gebrekkig telegrafisch verkeer met Engeland worde tege moetgekomen. MANUEL WOLFF. President. Mr. J. VAN DER LEEUW, Secretaris. Amersfoort, 6 Maart 1884. De heer Krüger, president der Transvaalsche republiek, dejeuneerde gisteren hij Z. K. II. den Pi ins van Oranje. Hedenmiddag 12 u. DO min. vertrekt de Deputatie pci I loll. Spoor van 's Gravenhage naar Amsterdam. Zij verscheen gisterenmiddag in de openbare zitting van de Tweede Kamer. liet bezoek der Deputatie aan Prof. Dr. P„ Harting is bepaald op aanst. Maandagmiddag lusschen 2 en :i uren. Maandagmiddag te 1 u. 24 min. wordt de Transvaal Deputatie in hel salonrijluig der Holl. IJz. Spoorwegmaatsch. uil Amsterdam te Amers foort verwacht. Het Station en wachtkamer 1e klasse worden door de bijzondere zorgen van den heer Stationschef J. van Asperen fraai ver sierd, ook met eene expresselijk daarvoor ont boden Transvaalsche vlag. Vermoedelijk zal de Amersf. Harmonie aan 'l Station aanwezig zijn. Hel diné vangt te 5 uren aan. Bij de godsdienstoefening in de Remonslrant- sche kerk te Amersioorl, op Zondag 0 Maart e. k.zal hel Dames-zangkoor verschillende liederen voordragen. De heer II. Leinweberkapitein kwartier meester der d.d. Schutterij te Amersioorl, ontving van het corps Officieren bij gelegenheid zijner XXXVe dienstvervulling als officier lol aandenken een fraai zilveren inktkoker mei inscriptie. Omtrent de dochter van 's Gravcndijk wordt nog gemeld Hel is waardal zij eerst eene zeer goede dienst te Doornik aannam, maar ook is hel waardat zij daarin sh-chls kort vertoelde en toen in Brussel in geheel verkeerde handen viel iu hel huis eener dame vau hoogc ge- J. Timmerman die wegens hel schrijven van een dreigbrief aan den notaris Donkerie Benne- brock, voor hel Hof te Amsterdam teregslond is deswege tol anderhalf jaar celstraf veroordeeld. Eoo Scheveningsche vrouwdie zich met waarzeggen en kuft'ie^dikjpraaijes onledig hield ontving hel belangstellend bezoek van een heer die zich den «spiegel des geheims" hel voor leggen. Ongelukkig trol 'l, dal de naar zijn toekomst nieuwsgierige heer een inspecteur van politie was die zoo snood was hel handelsobject van de icheveningscbede kaarten in beslag le nemen en proces-verbaal opiemaken. Te Oldhara werd in een openbare zaal voor eenige honderden kinderen van 6 tut 12 jaar de tooverlaiilaarn vertoond. De kalklichteffecten werden verkregen door middel van zuurstof, die aangevoerd werd uil een caoutchouc zak waarop een gewigt was geplaatst om een regel- maligen toevoer van hel gas te verzekeren. Plotseling werd de dolle pret gestoord door een hengen knal. Ol de kinderen dal gewigt van zijn plaats hebben bewogen, weet men nietmaar de toestel was uiteengusprongen had de vensters verbrijzeld en eene vreeselijke paniek onder de kleinen veroorzaakt. Enkelen werden ter aarde geworpen en de overigen liepen verschrikt najr de uitgangen waar zeker de verschriklijkste tooneelen van verplettering en verslikking hadden plaats gegrepen, zoo de volwassenen niet spoedig ruimte hadden gemaakt. Toch zijn nog verscheiden kinderen geslikt. Gekneusd waren er betrekkelijk slechts weinig. Dal het soms gevaarlijk kan zijn, gebruikte maken van de nieuwe spellingondervond dezer dagen de burgemeester der gemeente Leksmond, wiens politie-verordeoing door den kantonregter werd ongeldig verklaard omdat door hel ge bruiken van de nieuwe spelling het formulier, voorgeschreven bij arL 1 /3 der gemeentewet niet letterlijk was gevolgd. Nopens den El Teb veldslag wordt nog gemeld; Vrijdagmorgen om 5 uur is reveille geslagen. Na 't ontbijt werd eene halve mijl gemarcheerd halt gemaakt en de vedetten voorupgeschoven tol haar en drukte, terwijl hij zijnen arm om hare gestalte sloeg een kus op hare lippen. Zij ontwaakte daardoormaar sloot onmiddellijk hare oogen voor hel licht. «Ik heb u geruimen lijd laten wachten, niet waarliefstemaar werkelijk 't was mijne schuld niet." «Dat is niets, Charles, want ik ben inge sluimerd en oik heb zoo heerlijk gedroomd van onze gestorven lieveling, 't Was mijalsof zij weder bij ons wasol zij weerevenals dien eenen middagmei ons aan tafel gezeten was. Maar ochvervolgde zij treurigterwijl hare blikken onwillekeurig naar de andere zijde der latei zwierven, «dioomen zijn bedrog en Maar groote God liep zij opgewonden uit. van haren stoel opspringend, «waak ik of bevind ik mij nog onder den invloed dier zoele hetooveiing, is dat niet mijn kind, mijne Ange?" En voordat Charles haar tegenhouden kon was zij op de kleine toegeijld die haar verwonderd aanzag en angstig fluisterde «ik beo Lilly... J'ai peur." Charles was op zijne vrouw toegesneld en voerde haar naar hare zetel leiug. Hij vatte teed r hare handen en sprak «Mijne b*«tc vrouw, al sedert eenige weken beproef ik a.les zonder gevolg om u uil uwe dofte gee» uiootheid ie doen ontwaken. Gij kunt niet bevroeden, hoe innig hel mij smart u zoo

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2