Biet •ptredcn bij de soifée musicale ten Hove welke 17 a. s. sal plaats hebben. Zijn wij we iogelichtdön zou de beroemde zangeres zich niet hebben kunnen vereenigen mei een der aan dit optreden verbonden voorwaardennm namelijk op den dag van de soiiée aan eene repetitie ten paleize deel te neruen. Toen di Koning dit vernamzou Z: M. hebben gezegd dal de Zangeres zich dan ook maar niet 's avond: moest komen verraoeijen. En men weel wal dit beteekent. Een uitgezocht en kostbaar ge schenk een zilveren servies, was, behalve hel groot honorariumreeds voor Albani bestemd. (lel Ulr. behelsde gisteren 't volgende Nederland en de Zuid-Afrikaansche Republiek. Hel was gisteren voor mij een onvergetelijke dag. Reeds <>p zich zelf is hij dit, emdat ik de wak kere mannen, die tot ons zijn gekomen als gezan ten van hel stamverwant volk, waarbij gedurende de laatste drie jaren mijne gedach.er en die van duizenden mijuei landgenooten zoo oikwijls be langstellend verwijld hebbenin mijne woning mocht ontvangen tn hartelijk welkom heelen. Maar hij is dit aok wegens hel deeldat mijne tegen woordige stadgenoolen daaraan heoben genomen, een deel dat tot mijn dood bij mij in hoogst aange name herinnering zal blijven. Ik gevoel behoelte dat openlijk te erkennen en allen jongeren en ouderen mijn hal lelijken persoonlijken dank te betuigen vooi de blijken van waardeering en over eenstemming bij mijn streven-, om den te lang ver slapten band (usschcn Zuid-Afrika en ons vader land weder krachtig toe te halen. Doch er is meer, waardoor ik mij op dit oogen- blik gedrongen gevoel niet enkel een woord le richten tot mijne stadgenoolen maar tot allen in den lande, die gaarne zouden willen medewerken ora dien band blijvend te versterken en waarvoor ik hunne hulp inroep. Er was een tijd dien vele ouderen van dagen zich met mij nog herinneren zollen dat talrijke jongelieden uil Zuid-Afrika toen nog alleen be perkt lol Kaapland, onze universiteiten bezochten, om zich daar voor te bereiden voor verschiilende Joophanen, waartoe eene wetenschappelijke oplei ding wordt gevorderd. In hun geboorteland terug gekeerd, namen zij altijd iets van dan geest van het oude moederland mede en ook door daar gedu rende hun studietijd aangeknoopte vriendschaps betrekkingen bleef gedurende hun verder leven «en band bewaard waardoor de bevolking ven Kaapland, onze eenige ware volkplanting, van het volk van Nederland niet geheel vervreemd werd. Doch reeds sedert vele |aren is dit anders gewor den. Terwijl de Hollandsch sprekende bevolking van Zuid-Afrika zich meer d.in vertienvoudigd en tot ontvluchting van den druk der Engelsche re geering zich ver noordwaarts, in de vroeger slechts door Hoitenlottcn en Kaflers bewoonde binnen landen, uitgebreid heelt, worden onze onderwijs inrichtingen niet ol slechts zelden meer bezocht door degenen onder hen, die zirh voor staatsamb ten wenschen le bekwamen. Verreweg de meeste «geedureerdc Afrikaand- rs" hebben hunne oplei ding aan Engelsche onderwijsinrichtingen ontvan gen. Op dit oogenblik sludeeren in Engeland namelijk le Londen le Cambridge en vooral te Edinburg niet minder dan (20 Zuid-AIrikaansche jongelieden. Men begrijpt wat daarvan het gevolg moet zijn. Pinnen weinige jaren zal degeheele be schaafde ambtenaarsstand, daar de élite der maal- achappij, verengelscht zijn, terwij! alleen de eigen lijke kern der bevolking de ware niet ontaarde afstammelingen der onde Hollanders en der Fran- sche Hugenooten, die eenmaal door de zorgen der 0.1. Compagnie zich aan Afrika's Zuidpunt geves tigd hadden mei den oud-Hollandschen geest bezield bhjlt. Zoo bestaan er twee stroomingen welker kentering niet zonder gevaar kan worden, zelfs voor de inwendige rust in Zuid-Afrika. Dit ïoo mogelijk le voorkomen of althans te matigendoor le zorgen dat de hoogere ont wikkeling der Zuid-Afrjkaacsche maatschappij voortaan niet uitsluitend aan Engelschen worde overgelatenmaar dat ook Nederland daaraan srjn verplicht aandeel neme, is mijns inziens de belangrijkste laak. welke op allen rost, die begcerig xyn mede te werken lol verbetering van bel lol en tol verheffing van den beschavings- toestand onzer Zuid-Afiikaan6che siamgenooten opdat zy in den stryd des levens bestand blijven tegen de overheersehende invloeden, die ge- «ladig en seker hunne vrije natuurlijke ont wikkeling bedreigenwanneer de verspreiding van kennis cn wetenschap onder hen alleen van Engelsche zijde uitgaat. Elk, die in staat is den toestand van hooger en van nriid- haar gelaat uhio weer die kille uitdrukking aanwelke een ieder uit hare nabijheid ver baode en niemand zou ooit geloofd hebben, dot diezelfde vrouw tranen zou kunnen storten! ja inniglol adfopoflariog tw« beminde. delbsar onderwijs in Engeland en in Neder land met elkander te vergelijkenzal moeten erkennen, dal, hoeveel verbeleiingen er ook in den loop der laatste jaren le dien aanzien in Enge land ztjn aangebracht, onze Nederlandsche univer siteiten toch als onderwijs-itirichtingen verre boven de Engelsche slaan en hetzelfde geldt van onze hoogere burgerscholenwaarvan men de aequivalenten slechts zeer spaarzaam in sommige steden bij onze overburen aantreft. Toch, in weer wil van dit voor Nederland gunstig versi bil in de gelegenheid om kennis en wetenschap le verwer ven, komen de Zuid-Alrik8ansche jongelieden niet meer met dit doel naar het oude moederland, maar begeven zich daartoe naar Engeland. De oorzaken daarvan zijn niet ver te toeken. Hel zal wel overbodig zijndeze hier breed uiteen te zet ten. Zoolang kennis en wetenschap niet enkel om haar zelve beoefend worden, maar vooral lot verkrijging van zekere maatschappelijke rechten die daaraan verbonden zijn, zullen die onderwijs inrichtingen waar tol hel verkrijgen daarvan de kortsle lijd van verblijf voldoende is, ook altijd de meeste studenten trekken. Zoo is eene concur rentie ontslaanwaarin onze Nederlandsche uni versiteiten, juist omdat deze als wetenschappelijke onderwijs-inrichlingen in menig opzicht boven de Engelsche slaan, en als een gevolg daarvan en van de vigeerende wet op het hooger onderwijs ook hoogere eischen voor toelating en verdere examina stellen, noodzakelijk het onderspit moeten delven, tenzij maatregelen worden genomen oin dit le voorkomen door de ongelijkheid van den wed strijd weg te nemen. Hel is mij hoogst aangenaam, hierbij te kunnen voegen, dal de noodzakelijkheid van zulke maatregelen, in het belang van in Zuid- Alrika geboren jongelieden dal reeds lang door mij en vele anderen erkend was, op dit oogenblik ook door alle autoriteiten die geroepen zijn om deze in le voeren, worden ingezien, zoodal er alle hoop bestaal, dat nog tijdens hel verblijf van den heer Dutoilden superintendent van het onder wijs in de Zuid-Alrikaansche republiek, deze grondig zullen worden voorbereiden daardoor een der stevigste schakels van den kelendie voortaan Nederland aan Zuid-Afrika verbinden moethersteld kan worden. Men koeslere evenwel geene te overdreven ver wachtingen van maatregelen, die, zooals van zeil spreekt, alleen in het wegnemen van hinderpalen kunnen bestaan. Nog andere middelen zullen moeten worden aangewend om den stroom der naar hoogere wetenschap strevende Alrikaansche jongelieden Daar Nederland te doen keeren. Daar toe acht ik hoogst wenschelijk dat er hier le lande een fonds worde opgelicht, om daaruit eenige beurzen te slichten, die de bepaalde be stemming hebben van le dienen tol ondersteuning van in Zuid-Afrika geboren studenten. Met groot genoegen vernam ik, dal hetzellde denkbeeld ook in den boezem der Zuid-Afrikaansche vereeni- ging gerezen is. liet zij mij echter vergund hierbij eenige opmer kingen te voegen. Naar ik meen, mag zulk een londs nooit bij voorkeur bestemd worden voor be paalde onderwijs-inrichlingen hier te lande, tenzij zulks uitdrukkelijk door de stichters als voor waarde is gesteld. Maar het fonds, dal door mij en, naar ik meen, ook door de Zuid-Afrikaansche ver- eeniging bedoeld wordtbehoort een algemeen fonds le zijn, waarvan de geldelijke administratie weliswaar in Nederland gevesligt blijft, inaar waarvan de bestemming in Zuid-Afrika door de ouders der jongeliedendie hier le lande hunne opleiding zullen ontvangenbehoort le geschie- ouders, moeten daaromtrent ten volle vrij blijven. De administratie v.in het londs heelt alleen hunne wenschen voor zoover zij daartoe btj machte isle vervullen. Er inocl bij haar geen spoor van bedoeling beslaan, oin eene der rijks universiteiten. ds gemeentelijke universiteit of de vrije universiteit le begunstigen. Door eene goede regleraenleering van de plichten der administratie en door eene gepaste keuze van personen, die deze op zich nemen, en die alleen eene lijdelijke rol zal behooren le spelenals eenvoudige uitvoerders van den wil der ouderakan elk misbruik vaor- komen worden. Mocht dit denkbeeld bij velen mijner landge nooten, zooals ik hoop, bijval vinden, dan ben ik gaarne bereid tot de verwezenlijking daarvan mede le werken, door mij als voorloopig penning meester beschikbaar te stellen en de daarvoor be stemde gelden in ontvangst le nemen, waarvan dan in de nieuwsbladen op de gewone gebruikelijke wijze bericht zal worden gegeven. Amersfoort, 11 Maari 1884 P. HASTING, kwartaal van hef dienstjaar 1883/84 (van den 1. November 1883 lot en met den 31. Januari 1884) aangifte voor patentrecht hebben gedaan ten raadliuise zal worden zitting gehouden op Donderdagden 20. Maart aanslaande van 's voormiddag* 10 tot 1 uur des namiddags en dat de niet-afgchaalde palenibladen door den deurwaarder van 's ryks belastingen zullen wor den bezorgd, legen betaling van tien cents. Amersfoortden 12. Maart 1884. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT, Wethr., I®. 8'. K it ii i e v i ti j». De BURGEMEESTER van AMERSFOORT n ,k het koninklijk besluit van den'17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer da1.101 htl "««geven van de l'ATENT- BLADEN aaü L.q die in het jongstverlfopen AMERSFOORT, IS Maart 1884. Tan de gelegenheid om de Transvaalsche deputatie te complimenteereninaakle gebruik eene commissie uil de Amersloortsche Weer- baarheidsvereeniging iEendracht maakt Macht," die bij monde van den heer G. van Ede nagenoeg in de volgende bewoordingen den president Krüger toesprak «Toen het in Amersfoort bekend werddat ook die stad de eer te beurt zou vallen de vertegenwoordigers van een volkzoo naauw aan onze natie verwantbinnen hare muren te mogen ont vangen vertegenwoordigers van een staalop wien alle volken hunne blikken van belang stelling gevestigd hebben doch vooral Holland, dal vol hoop en vrees den uilslag van zijnen worstelstrijd oin regl en vrijheid had verbeid werd door de leden der scherpschuliersver- tenigmg «Eendracht maakt Macht" den wensch geuiteenige uil hun ledental al te vaardigen om hunne sympathie met hel behaalde auci ès, waarop wij, stamverwanten, trolseh kunnen zijn le betuigen. «Mij de eervolle taak om u die gevoelens kenbaar te maken, opgedragen zijnde, wensch ik uil naam der scherpschuIters-vereeniging den jeugdigen Zuid-Afrik, staat een duurzumen vrede en steeds toenemenden bloei en welvaart toe. Dat de helden van de Langnek Spitskop Bron- kerspruit en Schuinshoogte nnumer bij de nageslachten uws volks in vergetelheid zullen rakenen met eerbied genoemd worden is zonder twijfeldoch ook Holland zal ben a<s heldenuit zijnen stam gesprotenvol trolscn noemen. God geve u mijne hecrende kracht datgene daar te stellen dat uw volk zal vormen tot eene natieeen tweede Holland waardig." De heer Krüger verklaarde zich zeer vereerd met de ovatie, door de deputatie der Scherp- schuitersvereoi.iging, gebraglen betuigde zijnen dank voor de betoonde sympathie. De heer Smit maakte der commissie ken baar dat hij hel door haar gesprokene den generaal Joubert zou mcdedeelenwaarop de heer Krüger zeer geestig verklaardedalja de heer Jouherl wel de legcrkommandant was doch wanneer hel op vechten aankomtSmit de man ishij stelde daarom dezen laatste aan de commissie voor als «de vei hl-generaal Na afloop van het bezoek aan prol. Harling begaf de Deputatie zich naar hel gebouw der H. Burgerschoolalwaar in de zeer net gede coreerde gymnastiekzaal door de leerlingen dezer inrigting een assaut zou worden gegeven aldaar werd zij met ten driemaal herhaald hoerah ontvangen en door de leerlingen de Heus en Methorst welkom geheeten. Terwijl de muziek van de Ainersf. Harmonie zich deed hoeren werden door genoemde leer lingen eenige gymnastische toeren uitgevoerd en der deputatie onder hel aanbieden van een laauwerkransdank gezegd voor de eer, die zij den leerlingen met hare tegenwoordigheid had bewezen. Daarop nam de directeur der II. S., de heer Dr Camperthel woord en betuigde zijne sympathie voor hel volk dalonder hel bestuur van den edelen Kiüger en met den held van den Majubabergden generaal Smit, aan hel hooldmet zoo goed succès voor vrij heid en onafhankelijkheid heeft gestreden. Spr. wenschtedal de Deputatie zich dezen dag steeds aangenaam zou herinnerenen ver trouwde dal het haar. na hetgeen zij door de jongelui had zien uitvoerenzou zijn gebleken dal de Hollander niet is «een man met geknakte een wn K«bogen hooldzooals hij dikwijls woidt voorgesteld, doch de Hollandsche jongen eer. gespierde vuist bezit, die hij, taai toe ge roepen, op eene uitstekende wijze weet le bezigen. Met een «Leve Transvaal I" besloot spreker zijne rede. Onder hel spelen van het Transvaalsche Volks lied Verliet de deputatie het gebouw ten einde een rijtoer langs Niminerdor en Heiligenberg le maken en de Nieuwe Kazerne le bczigligen. Na het diner reden de Deputatie met den ooizitter en leden der ont"angsicoiniiiissie naar net Station, alwaar onder wedeizijdsche har telijke afscheidsgroeten en onder gejubel der kolossale volksmenigte de Deputatie liet salon- spoorwegnjtuig besteegen onder hernieuwd gejuich der geestdrift vuil# menigte gleed de trein

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2