Kennisgevingen De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMKHbFOOHT, Gelet op art. 264 der gemeenteweigewijzigd bij de wet van 58 Juni 1881 (Staatsblad Na ID2) Doen ie weien, dat het oorspronkelijk koluer der plaatselijke directe belasting (Huoldelijke Om slag) over hel dienstjaar 1884. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in alscltrili ge durende v ij f maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lering ligt. Amersfoort, den 7. April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN W1JCK. De Secretaris \V. L sGUELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter keunis van de belanghebbenden dal de blanco verzoekschriiten tol hei be komen van jdchtaclenvischaclen en kostelooze vergunningen om te visschenbeneyens voor de registratie vau eendenkooien en duiventillen alle weikdagen van 's voormiddags 10 tol 1 uur des namiddagster Secretarie verkrijgbaar rijnen maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde ver zoekschriitenbehooilijk ingevuld, vóór den 10. Met aanslaande Ier voormelde plaatse inle- leverenopdat men lijdig voorzien zij van eene acte ol vergunning vóór hel seizoen 1884/85. Amersfoort, den 9. April 1884. De Burgemeester voornoemd T A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Ingevolge ingewonnen inlormaliên bij mijnen ambtgenoot te Leiden is «de Onderlinge Brand- waarborginaalschappij voor roerende goederen onder duecii# van A. P. Groeneveld, vroeger Kariens k Co.gevestigd te Leidenzeer insolide. Ieder wachtte zich voor schade. De Comm. v. Pol. te Amersfoort, H. F. W. DE BRU1JN. AMERSFOORT. 10 April 1884. Bij de op Dingsdag 8 April jl. te Baarn fehouden stemming ter verkiezing van een looldingeland in hei vierde District van hel Heemraadschap de Rivier de Eein enz. is met algemeene stemmen herkozen de heer A. Hilhorsl Pzn. te Soest. Heden is door den hier A. M. Potvliet, Kapi tein, Eerstaanwezend Ingenieur te Amersfoort aanbesteed het eenjarig onderhoud 1. der kazernegebotiwcn enz. te Amersfoort raming (7060; waarvoor was ingeschreven door de heeren J. V. d. Braak/6996.— J. G. v. d. Geest>6850 H. Dieiers>6700. W. v. d. Kooij>654.1. J. H. Boks>65-20,—. G. Prins>6400.—. 2. der wei ken in de Grebbelinie en der linie aanzoo mengde Cecilia zich nu in hel ge sprek. «Ochdaarover kunnen wij later nog spreken niet waar, Roeline?" «Ik kan u nu wel reeds mijn besluit te ken nen geven." «Wat, nu reeds?" riep vorst Rudolf ver wonderd uit. «Ja," klonk het rustig, «ik neem het voor stel van vorst de llargny aan." «Is u dal ernst, Roeline Maar neen, ik zie aan uw gelaatdal «August, 'lis ell uren zoudt gij niet gaan onderbrak Rudolf hen»«gij weetdal gij op dit uur d'Eiubrécourl eene audiëntie hebt loc- geslaan." «Gij hebt gelijk, Rudolfen na hunne zusters hartelijk de hand gedrukt te hebben verlieten heide prinsen hei vertrek. En weinige weken later was hel in de hof kringen bekend, dat prinses Roeline zich ver loofd had met vorst de llargny. Had ven enkele misschien iels van de betrekking lus-chen haar «n den graaf incenen te vermoeden nu hielden «die twijleling. n op te meer daar d Embré- court na eene korte afwezigheid bij zijne terug komst op eene in het oogloopende wijze koel floer de prinses ontvangen was geworden. Hij van zijne zijdezoo momp- Ide menscheen zult daarover spoedig te troosten, want hij bevond zich nu dikwijls in hel gezelschap van prinses Cecilia die er oen weemoedig genoegen jii vond om met den jongeling te pralen. Hoe wel Roeline hare zuster nooit haar vertrouwen geschonken hadhad deze toch met de scherp zinnigheid der vrouw vooral op dal punt eigen weldra opgemerkt welken hcrigeu hartstocht in de Neder B-(uwe; raming I'2000.waar voor was ingest.Breven door de heeren G. Prinsf J. 11. Boks p. Boks>1788.—. j. v. Wainel C. Vroomhol, ï-n W. v d. Kooij >1760. en werden deze, onder gewoon voorbehoud, den minsten inschrijvers gegund; Maandagavond jl. is de eerste jaarlijksche algem. vergadering van hel «Schoollonds" der Loge «Jacob van Cainpen" te Amersfoort ge houden. Door den secretaris-penningmeester, den heer W. van Leer, werd verslag uilgebragt, blijkende dal de toestand der Instelling gunstig is en daaruit voor hunne schoolboeken enz. wer den gesubsidieerd 8 leerlingen (6 jongelingen en 2 meisjes)die allen lot hoogere klasse op de Rijks-Normaalschool te Amersfoort zijn overge gaan. liet «Schoollonds" lelt thans 81) coniri- bueerende leden en wordt voor deze nuttige instelling de sympathie ingeroepenwaarop het in de ruimste mate aanspraak heeft. Nadat «eergisteren" aan 't Ulr. Dagblad ui' Amersfoort was getelegrafeerddal de gezond heidstoestand van den heer Mr. G. J. Kien Elizmanlid van Ged. Stalen van Utrecht, «hel ergste deed vreezenbehelsde «gisteren" dal blad een telegram uil Amersfoortluidende «de heer Kien Elizman heelt Zondag eene nadere ligtere optalie ondergaan en is naar omstan digheden weL" Hel verontrustend telegram van «eergisteren" blijkt derhalve «erg overdreven" te zijn. De heer Lagerweycommies aan het post kantoor te Rotterdam, heelt verzocht als zoo danig te Ainersloorlle worden werkzaam gesteld. Ten overstaan van de Commissie van Toezicht op de Scholen voor Middtlb. Onderwijs ie Amers foort werd Maandagavond hel examen algenomen van de leerlingen der Burger-Avondschool. De uitslag van het examen is als volgt l»te klasse (aantal leerlingen15): bevorderd tol de 2de klasseB. lieilygersM. W. den Hertog, A. P. Houtzager, Tb. Welling. Uil de 2de klasse (aantal leerlingen: 7) ver wierven 6 leerlingen hel getuigschrill van wei volbrachten cursus nl.B. Brom. J. Fijnen berg J. Laseur, S. H. Massa, W. Maters, A. Renes. De zomercursus neemt een aanvang Dingsdag 22 April, des avonds te zeven uren. Velen zijn van roeening dat de Israëlietische gemeente te Amersfoort de oudste der Neder I. Israël, gemeenten isdoch anderen meenen dal Amersfoort na die te Nijmegen de oudste is. Hel w<tre wel wenschelijk dat dit van zaak kundige zijde zon worden opgehelderd. Geheel algescheiden van deze meeningen kunnen wij vermelden, dal zich reeds in 1661 1668, 1669 en 1676 Porlugeesche en lioog- duitsche Israëlieten te Amersfoort vestigden en Roeline voor d'Embrécourt voedde en hoe zij hem met al de kracht barer sterke ziel trachlie te bedwingen. Zij leed met haaro hoe gaarne had zij den arm om die slanke gestalte geslagen, haar hoold aan hare borst gelegd en haar woorden van troost en sterkte toegesproken. Maar toch deze koelekoude wezenstrekken welke meer mannelijke sterkte dan vrouwelijke teederheid uitdruktenschrikten haar alhel zwakkelieve kind. Zij werd dagelijks bleekcr doch trachtte hel zooveel mogelijk voor hare omgeving te verbergen. Maar menigeen maakte bij zich zeiven de opmerking, dal die leedere bloem niet lang zou bloeien dal zij niet be stand zou zijn tegen de stormen des levens. Ook zij gevoelde weldat zij niet zeer lang hier beneden zou vertoeven en zij maakte zich spoedig met hel denkbeeld vertrouwd om tol Hemlol Wien zij vaak eene innige bede om kracht richtteie gaan. koel en met een onbewogen gelaat nam Roeline de vele gelukwenschen ter gelegenheid barer verloving van de hovelingen aan. Aan eenige der aanzienlijkste heeren vertelde prins Rudolf, dal de vorst de Haigny binnen weinige weken verwacht werd om met zijne bruid kennis te maken. Met welken angst deze dien lijd tegemoet zagzullen de lezers wel be grijpen. En, eindelijk was hel oogenblik daar dal prins August zich gereed maakte om den hoogen gast la ontvangen. Tol heden toe had hij nooit één woord met Roeline over het huwelijk gewisseld, maar op dal oogenblik school zijn gemoed voltoen hij zagmet welk eene inspanning zij hare lippen lol een lachje dwongtoen hij haar een hall uur voor zijn vertrek bezocht. Wordl wvolgd. destijds Israëlieten reeds godsdienstoefening hiel den in het huis in de Muurhuizen A 284 over de tegenwoordige Israël, kerk. De tegenwoordige Israël, kerk is op 8 Fe bruary 1727 ingewijd. H. M. de Koningin is gisteren per llollandsche spoor uil Engeland teruggekeerd met Freule van de Poll en Mr. R. J. Graai Schiinmelpenninck van Nijenhuis. Z. M. de Koning mei het Prinsesje op den arm wachtte de Koningin op hel perron al. De begroeting was zeer hartelijk. De Minister van Builenlandsche Zaken en de Commissaris des Konmgs in Z.-li. waren op het perron. De Commissaris van politie te Rotterdam waarschuwt legen een zekere jullrouw van Kuijkhofweduwe van A. 11. Wiezenhaan. Zij iiuurl kamersbeu ekl die mei hare kin deren leent geld en verdwijnt dan zonder betaling, eldeis hetzellde beproepeiide. Te 'sGravenhage is hel getal vrouwen 110ÜU stuks grooter dan dal der mannen. Geen won der derhalve dal aldaar zooveel meisjes onge huwd blijven. De mannen hebben or te veel keus en geraken daardoor erg in verwarring om hun keus te bepalen. Zonder invoer van meer mannenzullen aldaar een aantal meisjes geen huisvrouwen kunnen worden. De commissaris van Polbie in de 8e Afd. te Rotterdam, heugt dal in zijne aldeeling valsche rijksdaalders zijn uitgegeven. Zij zyn te kennen aan een loodkleurdragen het borstbeeld van den legenwoordigen koning en de jaarlallen 186Z en I87U. Up den kant ontbreken de woorden «God z<| mei ons." De uitgever is een inan van circa 40 jarigen leel- lydvermoedelijk Duilschei van gebuurte. Een grappenmaker heelt op 1 April den no taris Dubi euil te Coui bevoie een poets ge.-peeld. Hij had n.l. aan 500 personen namens den no taris eene uiliioodiging gezonden om een hun persoonlijk betreffende zaak ie regelen. Toen de notaris des moigens op zijn kantoor kwam. stond hij niet weinig verbaasd eenige honderden personen ie ontmoeten, die met ongeduld zijn komst afwachtten. Te Utrecht was M andagavond een geweldig standje bij de vooistelling in l'ivoli D>* heer Pieire De Boer gal zijn tweede voorstelling bij de gelegenheid der palmmarkt. Er was een niet zeer talrijk maar zeer goed publiek, waaronder verscheiden dames. Tegen 10 uren kwam een troep opgewonden studenten en eenige olficn-ren de zaal binn'-n. Zij namen de voorste plaatsen in de zaal in. Ken fiaardenkoopcr maakte vrolijk een praatje met lenhetgeen de incesien goed opnamen. Doch een der heeren meende uil te blinken door den man vloekend en dreigend alteweren. De paar- denkooper hleel hel antwoord niet schuldig. Na eenigen lijd kwaui hel tol hiiehjkheden. De paardenkooper werd uil de zaal gedron gen maar kwam terug en werd toen door de vereenigde magl van studenten en officieren er uit gesmeten. Nu begon eigenlijk de herrie. De heele zaal raakte in opstand. President en Secretaris van Tivoli trachtten de rust te herstellenmaar te vergeefs. De meeste l'amiliën met dames verlieten de zaalenkele burgers bleveninaar stellig voornemens om bij de minste onhebbelijkheid die hun aangedaan zou worden, ook de handen uil le sieken. De voorstelling werd geslaaktwant alle orde was verdwenen. Hel was een geloop van de zaal naar de kolfijkainer, waar ook de bedien den vereerd werden met hel epitheton schurk ploert enz. Het personeel van Tivoli was woe dend de leden van du troep ontmoedigd. De muziekanten van hel orkest hadden de instru menten ten deele als wapens gebruikt. Later is de voorstelling neg zoo wal voortgezet maar toen vormden de studenten bijna hel eenige publiek. De justitie uit Arnhem heelt te Ede een onder zoek ingesteld naar den plaats gehad hebbenden brand in de school aan de Valk. Een onderwijzer, die 's nachts den brand het eerst heelt gezien, is als vermoedelijke dader herhaaldelijk onder vraagd. De echtgenoole van den hooldonderwijzer is dooi den schrik ontijdig bevallen van een dood kind en verkeert in hedenkelijken toestand. Een verschrikkelijke ramp heeft te Duin kerken plaats gehad. Terwijl de metselaars bezig waren mei hel houtwerk waarboven een gewelf gebouwd was. weglcneinen, viel hel gewell in40 werklieden onder de pinnen be gravende. Zeven werden reeds denzellden dag lioodelyk gewond en twee dood le voorschijn gehaald.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2