tlrijd zijnwaaromnaar hel oordeel van on dergK.'S- kenden. enne plaatsing vat» dat Peil net k b. v. aan 'Ie ll.sthuislaan of nabij den Luij iatd ver de. voorkeur zou verdienen boven de teg-n- woor.lig'i plaats; en 3. üal ook van wege hel Heemraadschap aan de lijdelijke waterstanden meer openbaai li-id worde gegevenen dal b. v. wekelijksin een door bel H 'einraadschap le kiezen nieuwsnlad opgaven worden gedaan van de dagelijksrlie walerhooglea aan den Kooden Haan (oost- «n westzijde)den Scheelen Duikerde Polhbrug en hei Gceresleinsche schui. Ondergeteekenden zijn van oordeeldat uien door de tegemoetkoming aan bovenstaande wen- schen geenszins praejudicieeren zoude op de thans reeds geruiinen lijd bij Gedeputeerde Staten van Gelderland en Utrecht aanhangig zijnde plannen tot gemeenschappelijke regeling van den waterafvoer der Geldersehe Vallei. Zij veronderstellen veeleer, dal die plannen, waarvan hel le verwachten isdat zij eene veel verdere strekking zullen hebbendoor de uitvoering der thans door hen gewenschle werkenslechts des te gemakkelijker lol ver wezenlijking zouden kunnen komenen meenen met grond te mogen verwachtendalwal de uitvoering van net eerste punt belrellde beide betrokken provinciën haren geldelijken steun daaraan niet zouden onthouden en ver reweg hel grootste gedeelte der Ingelanden van hel 1ste District zeer gaarne zoude zien, dat het initiatief daartoe van hel Heemraad schap uitging. Dit een en ander heeft ondergeteekenden doen besluitende boven omschreven punten welke bij Waiergraaf en Heemraden, blijkens hun daarop gegeven antwoordniet die be langstelling henben ontmoet, welke zij hadden verwacht, thans opnieuw, maar met aandrang -aan U, ter nadere overweging, voorteleggen. De uilslag hiervan is geweestdat thans aan het 2-le en 3de punt door het Bestuur is tegemoet gekomen, en dal, wat liet Isie punt belrelldoor Bestuur en Hoofd-Ingelanden in Mei 1883 eene Commissie van drie Hoold-ln- gel.mden is benoemd gewordenwelke belast werd met een onderzoek naar de wensche- Itjkheid cn uitvoerbaarheid van bedoeld verzoek. Die Commissie bestond uil de heeren A. Hil- horst Pz. le Soest, F. D. de Kidder le Arae rongen en C. van Wieringen te Woudenberg. Door de ziekte en hel daarop gevolgd over lijden van den lieer F. D. de Ridder is deze Commissie lol heden loe in gebreke gebleven om een rapport van hare bevindingen uit te brengen. Zaturdag 24 Mei l.l. werd echter in diens plaats lot lid dier Commissie door de vergade ring benoemd de Hoold-lngelaml W. J. Lager- wey en hel is dus le verwachten, dat de thans wederom voltallige commissiebinnen een niet al te lang tijdsverloop aan den haar op gedragen last zal voldoen. Over het algemeen verwekt dit onderzoek de bijzondere belangstelling van de ingelanden in de bovendistriclenomdat men met grond meent te mogen verwachten dal eene omlei ding van het water uit de bovendistriclen oin de stad Amersfoort naar de Eein niet zoo bij zonder veel kosten vereischen zal, en vermoe delijk hel beste middel zal blijken te wezen om de nog steeds strijdige belangen van de waleilossing der bovendistriclenen van de scheepvaart binnen Amersfoortnog meer van elkander te scheiden. in afwachting van den uitslag van dit onder zoek zijn dan ook voor 't oogenblik peen klachten uil de bovendistriclen te verwachtendoch wanneer de th ins beslaande toestand op den duur onveranderd blijft voortbestaanlaat het zich aanzien dal ook die klachten zullen blijven aanhouden. Een Amer8foorter met vrouw en vijf kinderen op reis naar Trans vaal. (Vervolg van No. 3285 van 1 Junij jl.) 20 September 's avonds om X uurwerd ïr voor de passagiers van alle klassen concert gegeven aan buordin de 1»le klasse. Maar het grootste gedeelte van ons maakte er geen gebruik vanom reden alles in het Kngelsch was. Als het etenstijd is, heb ik mei inijn huisgezin een talel alleen met nog (wee Duit- schers, welke goed Kngelsch, maar gebrekkig dienaar van prins August haar een pakje, na mens zijnen ineesler overlnndigde 'twelk behalve een blaadje beschreven papier, een fleschjc van die essence bevattewier geur haar steeds omgaf. Men wil opgemerkt hebben dat de barones sinds dien tijd dit reukwater voor iuuuer van hare toilettafel verbande. fMlandsch spreken. Nu nemen wij twee keer .laags les van elkander. Ik leer Kngelsch en de Duilscher leert Hollandsch. Dat gaat goed naar mijn zin. Hoewel ik een verbaasden hekel lel» aan .Ie Engelsehen, zoo ben ik toch blij, als ik hunne taal een beetje maglig zal zijn dan kunnen zij mij niet meerMijn vrouw houdt zich uitstekend. Zij zingt bijna alle dagen hel hoogste lied uil. Al mijn kin deren zijn goed gezond, op inijnjongslen zoon n3. Deze gelooven wij niet op zijn beslemming le krijgenwant die wordt er niet sterker op. Hij is aan boord onder Docters handen. Hij zou wel groeijenmaar die Dooier trekt zich er niet te veel van aan ik kan met de grootste moeitevoor geld en goede woordenvoor hem geen voedsel krijgen. Maar als wij aan de Kaap aankomen hopen wij hem wel weer wat op te knappen. De bemanning der boot heell ons verteld dat tol heden toe bijna nog geen reis was gedaan met zulk prachtig weder als deze. Wij zijn wat dikwijls de woorden van Ds. Lion Cachet indachtigtoen hij ons in zijn gebed aanbeval en bad om een geluk kigen overtochtwant lot hedenZondag 23 Sept. hebben wij nog geen uur tegenspoed gehad. Om hallelf begon de godsdienstoefening weerzij werd gelijk den vorigen Zondag dooi den heer Okkerse geopend en door den heer Buhrman gesloten. Maandag 24 Sept. was een dag voor ons ge zelschap die lang bij ons in herinnering zal blijven Het was de geboortedag van onzen medereiziger en vriend den heer J. Sonsbeek (uit Gouda), 's Morgens brachten wij onzen vriend onze welgemeende felicitatie en 's avonds zalen wij allen ge/.ellig in de 2e klasse hijeen onder het gebruik v..n een glas wijn. Toen de eerste fleseh ontkurkt wasopende de heer Janson uit aller naain die gezellige bijeenkomst door een eigen vervaardigd gedichthetwelk gewijd was aan onzen mondig geworden zijnde i riendaan zijn moeder en tuster en aan eis oud en nieuw Vaderland. De heer liuhriuan nam daarna hel woord en op verlangen van dien spreker wijdden wij allen een dronk aan de achtergeblevene familieleden van Sonsbeek en van ons allen, onze achtergebleven Tians- vaalsche vrienden en aan het Huis van Oranje en spreker hoopte dat wij altijd een gehecht heid zouden mogen blijven gevocden voor ons verlaten en ons nieuwe Vaderland. De lieer Okkerse gal in zijne rede den wensch le kennen (dat hij) die heden op het water zijn geboor tedag vierdedat hij bij aankomst in liet ver langde Vaderland ook met vernieuwde kiachtcn zich moge wijden aan God en zijne dienst. De heer Zeilinga sprak ook nog een hartelijk woord en daarmede ging ons gezelschap uiteen, nadat alvorens door onzen vriend den heer Sonsbeekde belofte was gedaandal als w ij behouden aan de Kaap mogen aankomenliet nog eens dunnetjes zouden overdoen. Wij hebben wat de eensgezindheid betreft van ons eigen volkje een prettig leven. Wij zijn alle dagen bij elkaar op het dek en houden ons onledig met datgene te vertellen wal wij maar welenernstige stukken en vrolijke poëzie en dan weder kwam de harmonie voor den dag en verbeeldden wij ons dat wij in Amsterdam waren, want dan werden de vrolijkste stukjes gespeeld vaderlandsche liederen en om geen aanstoot le gevenwerd de wijs gespeeld van hel Engelsche volkslied (maar wij zongen «een sleeperspaard op hol" of «o, dierbaar plekje grond" enz.) en dan krulde hun neusdan dachten zij dat wij heel wat met hun volkslied op haddenmaar dal was misgerekend. Dan worden wij ook heel dikwijls onthaald door d<-n heer Buhnnan en ook wel d jor den heer Zei linga op plannen of toebereidselen betrekking hebbende op onze onderneming. Zoo doende komen wij op onze beslemmingniet meer on kundig van ons nieuw vaderlandmaar al van heel veel zaken goed ingelicht. En zoo vliegt de eene dag na de andere voorbij. Dingsdag 25 SepL 's avonds 8 urenwas er bal voor de passagiers der 1ste en 2de klasse. Die der 3de klas mogien er niet bij zijn maar konden hel toch zien en hooren. Urn halfelf was hel geëindigd. De heer Sonsbeek had zich ook nog eene wijle vermaakt om eenige luchtspron gen te doen. 's Middags hadden wij ons op hel dek vermaakt met eene voorstelling van eenige acrobatische toeren, uitgevoerd door den heer Janson en onze vriend F. J. Koelcman. Wij leven op het dek gelijk ik in Amsterdam in mijn tuintje leefdewant op hel dek zoekt eenieder zijn troost. Daar is hei zindelijk en frisch. Hel is een vreemd gezicht om eenige weken niets anders te zien als wafer en lucht. Er zijn ook al een paar keer vuurpijlen alge sloken. Of dat nu een zeker doel hadweet ik niet Maar dat is zeker, dal het een mooi gezicht is. Wordt vervolyd. AMERSFOORT, 5 Junij 1884. Officieel. Z. K. II. de Prins van Oranje is lijdende aan febris-typhoidca cn bragl gisteren een onrusiigen nacht door. De kooris blijft aanhouden. Voor hel oogenblik zijn er geen onrustbarende verschijnselen. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen is heden zoodra door de geneesheeren geconsta teerd wasdal Z. K. II. aan Irobris typhoidea lijdtdaarvan aangifte gedaan ten stadhuize en het biljet der besmettelijke ziekte aangeplakt voor het benedenvenster aan het voorfront van hel Paleis. Telegram. Woensdagochtend 9 u. 35 min. De Prins van Oranje heelt een zeer onrus iigen nacht doorgebragtde kooris houdt aan. Na eli ure verschijnt hel bulletin. Het volgende adres wordt verzonden aan de Directie der Holl. Uz. Spoorw. le Amsterdam Geven beleefdelijk le kennen de ondergetee kenden allen inwoners van deze stad. Reeds in een vorig jaar hebben velen zich tot U vervoegd oin althans des Zondagavonds een aansluitenden avondtrein le hebben te Hil versum op trein 247 naar Amsterdam en 248 naar Utrecht. Toen is door U geantwoorddat de dienst voor liet tegenwoordige niet toeliet in dat ver zoek te tredenzeer lot uw leedwezenmaar een volgend maal in overweging zoude worden genomen. Zij ontwaren nu dat wat Baarn betreftaan dien wensch is gevolg gegevenmaar helaas hunne stad buitengesloten blijft. Naar hunne besclieidene meening kan in hun verzoek om alsnog dien trein van Amersfoort, zij hel dan ook alleen Zondags en wel van af 15 dezer, te laten loopen niets bezwarends voor U gelegen all hans de proef w einig kost baar zijnwaarom zij bescheideninaar met aandrang verzoeken dat het worde ingewilligd. Inmiddels vei zoeken zij U de verzekering hunner hoogachting wel te willen aanvaarden. (Volgen de ondeneekeningen) Ook nog twee andere adressen aan de Direction der Holl. IJz. Sp. Maalsch. en Nederl. Centraal Sp. Maat sell, ter zake de ingetreden dienstrege ling circuleeiden lor onderteekening hij ingeze tenen van Amersfoort. Deze trein vertrekt des avonds te 10 u. 50 min. van Hilversum naar Amsterdam be doelende adressanten om des Zondagavonds ge legenheid le geven te 10 ure 20 minuten uil Amersfoort langs liaarn naar Hilversum en ver volgens naar Amsterdam en Utrecht le reizen. De heer J. fl F. Kohlhruggele Amers foort, heell te Utrecht met gunstig gevolg het- zellde htlerarisch-mathematisch examen afge legd als vermeld is in No. 3285 van I Junij jl. Een paard van den heer W. van de Brug te Amersfoortonlangs verkocht aan een koopman te Srherpenzrelkwam gblerenochlend hall- at lit voor den stal van zijn ouden meester hin niken Het paard hadtoen hel den vorigen avond was gebragt op het land le Scherpenzeel hel hazenpad gekozen langs den binnenweg van daar naar Amersloorizoodal het een ritje van drie uren heell gemaakt oin zich weder eens in zijn oud logies te kunnen amuseeren. Tusschen Hilversum en Bussom is eergis- lerenochlend eene vrouw, die, niettegenstaande de waarschuwing, onder den boom doorging, door den aankomenden trein overreden. De vrouw was onmiddellijk een lijk. Naar men verneemtis eene internationale conlerentie ter bespreking eener legeling van hel vervoer van landverhuizers aanslaande. Het iniiialief daartoe zon genomen zijn door de Nederlandsche regering. De Hertog van Bridgewaler had opgemerkt dat zijn werkvolk altijd met klokslag twaalven den arbeid slaaktemaar lang niel zoo slipt was om weder aan den gang le gaan jadal hel dan meestal eenige minuten over den tijd was. Hij vroeg wal daar de reden van was, en zijne werklieden voerden tot hunne veront schuldiging aan dalhoewel zij de klok altijd goed konden hooren als zij iwaalt sloeg zij hel niel zoo goed één uur konden hooren slaan. Daarop liet de Hertog het mechanisme vin de khk veranderen, zoodat zij. als hel één uur was, dertien aloeg, en zoo is 't gebleven.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2