lil voor anker aan de Knap. Hier hadden wij een prachtig g-ziilil; eleclrisch licht verlichtte de naven en 's morgens tegen 7 uur, 5 October, lagen wij in hel Alfred Dok. Het gezicht hier is allerprachtigst. Wij gingen met ons gezel schap aan wal; het eerst de eene partij en toen de andere partijzoo doende was er altijd volk bij ons goed met het uitlossen. De stad zelf is inij honderd procent meege vallen en wij zijn bij een geboren Alkmaarder maar later gewoond hebbende te Amersfoort, uitstekend onthaald op Kaapschen wijn en een echt llollandsch middagmaal en hij was zeer ▼riendelijk jegens ons. Mijn kinderen waren er geheel thuis, liet is hier knapjes warm, of schoon door dezen heer, genaamd P. Fad- dagon Jr., Horlogiemaker en Klokkenwinkelier, ons verteld werd dat hel hier nog veel heeler kan zijn. Om 5 uur vertrekken wij weer uit Kaapstad. Dus tot zoover mijne reisbeschrijving. Wij werden uitgeleid uit Kaapstad door den heer P. Faddagonden heer F. M. 8iebolds (zwager van ondergetcekende)den heer J. H. W. Heyer en den heer van Riet. DAGELIJKSCllE WATERSTANDEN van de Lunter8ctie be9k en de rivier de Eem. DJLICM ROODES IUUI|OVSR- boren liened. "B* "v o 1 2. s j UH- DC Eik. 18*1 M. M. M. M M. M 11. M. 1 Juni ♦.lid ♦.90 2,73 2.+1 2.1+ 0,58 0,15 5,1* ♦.63 +,89 2.78 2.+1 2,12 0.+5 0,10 3 ï.'iö V.75 +.S0 2.80 2,+2 2.11 0,++ 0,05 5.03 s +.87 2,96 2.57 2,20 0 58 —0,05 5 5,01 1.50 1,88 2,98 2,56 •2.19 0,62 —0,15 +.81 +.86 2.97 2,5+ 2.18 0.62 —0,26 ♦.98 +.80 ♦.82 3,98 2,58 2,20 0,60 -0,35 Uat teelt*» i* beneden A. P. i^— Allerlei. Eene vreeselijke aardbeving heelt in den nacht van den 19 op 20 Mei op hel eiland Kishm, nabij de monding van de Perzische Golf plaats gehad. Volgens berigt uil Teheran zijn 12 dorpen geheel vernield cn ongeveer 200 personen bij de ramp omgekomen. Hel getal der gewonden is aanzienlijk. Kishm is hel grootste eiland van Perzische Golf. Het is 112 KM. lang en ongeveer 19 KM. breed. De bevolking beslaat uil omstreeks 5000 Arabierendie een levendigen handel met de kustbewoners drijven. In het Zuid-llongaarschc dorp Varanda is een moordenares gevalwier misdaden nog veel erger zijn dan die der Lcidsche gillmengsler vrouw v. d. Linden. Die vrouw heeft volgens hare eigene beken tenis hare vier echigenooten en een paar honderd vrouwen verinoord. Zij vergiftigde hare slagt offere met een brandewijndrankwelke een boerin voor haar bereidde. Zij is met verscheiden anderen in hechtenis genomen. Dc politie hier te lande heeft bij herhaling gewaarsthuwd tegen sommige firma's, die er weik van maken bestellingen te doen zonder te betalen Die firma's schijnen (hans liet buiten land lot arbeidsveld te nemen. De Cref. Zeilung althans waarschuwt hare lezers oin de grootste voorzigligtieid in acht te nemen bij bestellingen uil ons land daar vooral in Den Haag eene gehuele bende zwendelaars schijnt te beslaan, die zich er op toelegt buitenlandsrhe koopheden opteligten. Als middel van verleiding bezigen zij fraai gesteendrukte brieven en zeggen daarin o. a., dat bij de Nederlandsche Bank information kunnen worden ingewonnen. De directie der Bank houdt zich echter niet op .nel het geven van inlormaliën en laat daarom alle aanvragen onbeantwoord, zoodal van haar zeker ook geen ongunstige inlichtingen komen. De Duilsche poli tie heeft eenige dier firma's reeds als bekende zwendelaars bekend gemaakt. Te Zutfen isnaar men verneemtaan de onderwijzers der openbare lagere scholen door het dagelijkseh bestuur eene missive gerigt houdende verzoekoiu den kinderen op de scholen dm na.nu Zulphen met ph te leeren spellenen in olfi icele stukken de spelling ■iet pti te gchraikenzooals die in hunne be noeming vernield staatmeer en meer begon men Zulphen met eene f te schrijven en werd die spelling ook door de onderwijzers gevolgd. (n den circus op de «geiuccnteplaats" te Ant werpen heeft een gevecht plaats gehad tussclien «en tijger en e< ne leeuwin. De circus bezit een paar le.-U'veri n e«-n paar tijgers, die broeder lijk m 'tzelide hi k huizen. VerL week waren de leeuwen n li.gcrs aan 'l spelen, toen de groole tijgci e leeuwin uil aardigheid op don neus kiabdc, zooaal er bloed vloeide. De leeuwin hegnn te brullen en de tijgeraangehitst door het zien van bloedviel haar met woede aan. De leeuwintrachtende zich te verweren brak een der voorpoolen tusschen de tralies van hel hok. De tijger sprong haar inmiddels naar den bals, en beet een der slagaders door. Een in wendige bloedstorting deed de leeuwin kort daarop sterven. Toen haar lijk uit hel hok ge haald werd was hel nog warm. De weinig ridderlijke leeuw en de andere tijger hadden het systeem van non-interventie gehuldigd, zoo dat het drauia binnen weinige oogenblikken was afgespeeld. Tal van Antwerpenaren hebben zich aan hel vleesch der leeuwin kunnen vergasten er zijn namelijk veel leeuwebielstukken uitgedeeld, en ze hebben, naar hel schijnt, uitmuntend ge smaakt! Te BishopsgateLondenis een uitgestrekt gebouw een prooi der vlammen geworden dat bekend stond onder den naam van East London Aquariummaar dal levens op den naam van Zoölogischen tuin aanspraak kon makendaar het een groote collectie leeuwentijgers bee- ren apen en wolven bevatte. Op welke wijze de brand is ontstaanweet men nietdoch het brandde zoo hevigdal acht stoomspuiten er niet in slaagden het ge bouw te redden. Terwijl deze pompen werkten werden woeste kreelen en een vreeseh k gebrul waargenomen in de menageriewaarin de wilde dieren tegen de vlammen worstelden. Na ver loop van een uur was alles stil. Van hel gebouw beslaat niets meer dan de vier muren. Te midden der rookende puinhoo- pen heeft men de lijken gevonden van negen gorilla'svan twee leeuwinnen en vier jongen van een groolen zwarten beer en van verschei dene wolven, katten en honden. De schade is aanzienlijk. Tawhiaode koning der Maoris op Nieuw- Zeeland is met zijn gevolg te Londen aange komen. Z. M. reist zeer stil en deitig en draagt evenals zijn gevolg Europeesche kleederen. Men kan den koning gemakkelijk kennendoor de eerbewijzendie zijn gevolg hein biedten ook door den haailandwelkebevestigd roet een zwart lintaan zijn regleroor bengeltalsook door een bos vischgratendie Z. M. bij wijze van sieraad aan zijn knoopsgat draagt. Men zegt dal hij een goede zestiger is. Hij heelt aange name manieren en een opgeruimd humeur. Op het schip moglen alle passagiers hein gaarne lijden. De koning komt te Londen naar het voorbeeld van Cetewayo om ook eens de proef te nemen ol hij zijne grieven niet kan doen wegnemen door persoonlijke zamenkomslen met lord Derby. Die klagten betreffen geheel en al de landerijendie den inlanders vele jaren ge leden werden toegewezen maar sedert herhaal delijk ten bate der kolonisten zijn beperkt Door de politie te Rotterdamzijn twee personen aangehouden als beschuldigd van pogingen tot moord op een agent van politie. Zij hebben Dingsdagavondnadat zij wegens vechten uil eene tapperij door een politieagent waren verwijderdmet dien agent een eind voortgeloopen. Daarna wisten zij den agent onverwachts en dus verraderlijk beetlevatten en in het water te gooijen, waarna zij hel op een loepen zetten den agent hulpbehoevend achterlatendedie zich met moeite redde doordien de sloot vrij diep en modderig was. Zij zijn overgebragl naai de cellulaire gevangenis. In Aken is een logementdat in de wande ling ede hemel" wordt genoemd. Onlangs had iemand 's nachts het ongeluk uil de tweede verdieping van hel gebouw op straat te vallen en de polilie-beambledie proces verbaal van hel voorval opmaaktedeed dal in deze bewoordingen «in den nacht van 29 op 50 dezer stortte iemand uit de tweede ver dieping van den hemel naar beneden zonder zien echter ernstig te bezceren." Minnebrief van een pas geëxamineerd onder wijzer aan eene leerares in de Nederlandsche taal Vocatief mijns harten. Beschroomd neem ik de vrijheid u eene propositie te doen, name lijk deze maak mij lot hel adjectief van uw subjekt. Ik zou tot in de superlatief gelukkig zijnwanneer hel u kon behagen de optatiel van mijn hart in «.en indicatief te veranderen. Ik weetwel is waar dal ik niet de eerste noch de tweedenoch de derde persoon van hel mannelijk geslacht hen die hel werkwoord beminnen tegenover u gebruiktmaar ik w«el ook. dal het veelvoud dier allen u niet zoo kan liel hebben als ik alleen. Ja, ik zal blijven u aanbiddenal had hel leven voor mij niet eens zoo veel waarde meer als een komma punt. Ik zal u nooit aanspreken dan in do tweede persoon meervoud en ook nimmer de gebiedende wijs tegenover u gebruiken doch uuj veeleei passief door u laten verbuigen. Altijd zal ik mij gedragen volgens uwe regels en uilzonderingen. In welken vorm ook uw an'woord mij zal geworden uw naam zal infiniiiel mijn nominatief zijn tot aan den groolen ablatief aller dingen op aarde. Voor eeuwig blijf ik uw onderdanig en liefhebbend objekL Samuel Wortel. Op het kantoor van de Amslerdamsche Bier compagnie aan den Singel te Amsterdam is, vermoedelijk door een der bedienden, de brand kast opengebrokenen is daaruit een vrij aan zienlijke geldsom weggenomen. De verdachte is voorlvluglig. In een huis le Carcassonnewaar voor een landbouwleest vuurwerk opgestapeld wasont stond brand. De bewoner werd onder de puin- hoopen begraven, zijn knecht en verscheidene personen werden zwaar gewond. De provincie Friesland wordt door een heirleger van Duilsche grasinaaijers bezocht. Alleen in de Pinksterdagen arriveerden er le Leeuwarden met de treinen ruim 1200. Bij de Tweede Kamer is thans ingekomen het wetsontwerp lol het sluiten van een 4 pCls. leening van hoogstens 00 millioen. Na te hebben aangewezendat vlottende schuld wel voordeeligmaar in lijden van crisis zeer bezwaarlijk ismerkt de Minister van Financiën opdal met 55 a 40 millioen de grens daarvan moet en weldra zal zijn bereikt. De schatkist bevat thans niel meer dan noodig is voor de betalingen van een enkele maand. Hel doel dezer leening is nu geen ander dan om de vlottende schuld in te trekken en in hel kas-lekort le voorzien alsook de nog open staande begroolingstekoilen weg le nemen, over de jaren 1882, 1888 en ten deele 1884. Uil 'sGravenhage wordt van Vrijdag gemeld De toestand van den Prins van Oranje, ofschoon ernstig, regtvaardigl, voor het oogen- blik althans, geen vrees voor levensgevaar, tenzij er onverhoopt bijkomende oorzaken tnogten ont staan die de ziekte een doodelijk karakter geven. De iebris typlioidea is op zichzell van dien aard dal, bij de tegenwoordige hoogte der wetenschap, minstens 75 van de 100 lijders herstellen, en waar nu doctoren als de heeren Vinkhuijzen Jr. en van Wieringhen Borskie onverpoosd hun zorgen aan den patient wijden zij bezoeken hem alleen of le zamen vijl zes malen daags daar bestaat geen enkele reden otn zich al ie zeer ongeru>t le maken dal Z K. 11. juist tol de ongelukkige 25 pCt. zal behooren die de ziekte niet te boven komen.. Niemand beschouwde hem zoo weinig ziek als hij zelf en herhaalde malen heelt de Prins dan ook reedswanneer de personen uil zijn eigen omgeving bezorgde geziglen hadden of zich ongerust uitlieten, hen gerust gesteld dooi de verzekering dal hij zich niet zoo zwaar ziek gevoelt als men wel denkt. De huidige toestand kan, volgens de genecsheerennog wel 14 dagen voortduren zonder dal er een wending hetzij dan ten goede of ten kwade komt. Het eenig dreigend gevaar bij lypheuse koortsen, of eigenlijk darinlyphus is dal van hel per- loreeren der ingewanden en de daaruit voort vloeiende, meestal doodelijke bloedvergiftiging. Blijft de prins voor deze complicatie gespaard dan is er alle hoop op zijn behoud. En bij de geneesheeren is die hoop geenszins gering, omdat de inwendige constitutie van den lijder bijzonder sterk is. De prins had dagen lang veel gewerkt met zijn particulieren secretarisden heer van Dijk verschillende stukken voor de aanslaande bij eenkomst van liet Groot Oosten der Vrijmet selaren waren door hein gedicteerd. Maandag voor acht dagen moest hij echter legen hailtien eindigenhij was aigemal en ging rusten. Des anderdaags gevoelde zich de prins pijnlijk en zijn geneesheer, Dr. Vinkhuyzen vreesde ter stond dat liet op eene lypheuse aandoening zou uilfoopen. Zondag waren de verschijnselen voor 't eerst zóó crnsligdat de geneesheer de hulp van zijn collega meende le inoelen inroepen. De Prins zeil had dadelijk liet vermoedendat zijne ziekte van typlieusen aard was. De pi ins geloolt aan zijn herstel en heeft dan ook, ondanks de bijna ivgislieeksche aanma ningen van zijne geneesheerengeonerlei be schikkingen genomendie in geval van onver hoopt oveilijdcn noodig zouden zij». Hij gelooft dal de doctoren zijn toestand le donker inzien cn dal hij er wel door zal komen. God geve het I

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2