Dingsdag 17 J u n ij 1884 m 3289. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Bit blad verschijnt MnamUf Dondtr<Uftand. Abnaaemnat per S auadea 1.—Franca per pitst /1.16. Adrertcnti'n 18 ragela 80 Ota. elke regel ■ear 10 Cta. groote letter» aanr plaatsruimte Tour runde» ea aadara cite» mrigtiag geeehiedt koagara prijiberekeaiag. Legale offieiafle ea aateigau. Adf. par regel IS Cte. Heclunea per regel 96 Cta. Aft rnnmmrrt 10 CU. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Kennisgeving. Schutter ij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERsFUORT Brengen tengevolge van de deswege beslaande voorschuilen en ter verdere geregelde uitvoering van de door 'L. M. den Koning vastgestelde regle mentaire bepalingen omtrent de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden dal de alphabe- lische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij gedurende aclil dagen op de plaatse lijke Secretarie voor eenieder Ier inzage liggen alle werkdagen van 10 lot 1 uur, teneinde een ieder in slaat zoude zijn om ingeval liem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn die daarop nog zouden belmoren te worden aangeteekend ol ervan moeten worden weggela ten dit aan hel Bestuur kenbaar te matten. Dal de loting voor de Schutterijtusscben de ingeschrevenen van hel jaar 1884. onder toezicht eener Commissie uit liet Bestuurten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdaq den 28 Juni aanslaande.des voormiddags te 10 uren. Wordende alzoo de belanghebbenden opge roepen oin op plaats en tijd voormeld te verschij nen, of bij afwezigheid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie bekend persoon, vooizien van behoorlijke schriftelijke volmachtte doen vertegenwooidigen om de bij de wel vereischle loting naar belmoren te doen zullende voor hen die persoonlijk alwezig mochten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegen woordigen, door een der leden van de Commiskie worden gelrokken. Dal lenzellden dage, op gelijke wijze, eene naloling zal plaats hebben ten behoeve van die genen, welke lol de loting verplicht zijnde, builen hun toedoen niet onder haar mochten zijn begre pen geworden, alsmede ten behoeve van hen, die, olschoon in andere gemeenten reeds geloot heb bende sedert de laatstvoorgaande inschrijving alhier zijn komen wonen en voor de vreemde lingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen oin als ingezeten te worden aan- geniet kt. En dal eindelijk den belanghebbenden bij de loling de gelegenheid zal woiden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen makenter kennis van de genoemde Commissie te brengenmet aan- FEUILLETON. Eene theevisite en hare gevolgen 2) door S Het hield vervolgens nog heel wal invoor dat alle dames gezeten waren, de eene kon hel schijnsel van het licht niet voor hare oogen verdragen (de ware reden wasdat zij een oud «zijdje aan had); de andere wilde niet te dicht bjj de kachel zittenmen vatte buiten komendeimmers zoo gemakkelijk koude (eigenlijk was hetomdat zij zeer goed wistdal eene kleur haar nu juist niet flat teerde bij haren rooden neus)en zoo had ieder wel. Ten laatste was men hel eens, allen haalden het een of ander handwerk te voorschijndeze haakte een paar sokjes voor een lieve vriendin (die haar nog wel eens te dineeren vraagdeal was het dan ook maar als veertiende persoon)wier gezin binnen kort vermeerderd zou wordengene naaide hemden voor eene vereeniging ton behoeve van armemaar nette huisgezinnen. Aan het hoofd dier weldadige instelling stond eene adel lijke damemede aanwezigdie wel is waar van goede familie wasdoch door allerlei finantieele tegenspoeden zich zeer bezuinigen moest, maar zich daarvoor zocht schadeloos te stellen door steeds van haren vroegeren rijkdom en vervlogen grootheid te verhalen. Het voorkomen van hel damestal te be schrijven zou tol uilweidingen leidenwelke duiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvanwaarop zij hunne reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 16. Juni 1884. De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Politieke Revue. De verkiezingen in België voor de helft der Kamer hebben den liberalen een verpletterende nederlaag bezorgd. De cartdidalen der tegenpartij verkregen te Antwerpen 1491 en te Brussel, waar nooit anders dan liberalen waren gekozen 1846 stemmen boven de volstrekte meerderheid. In de nieuwe Kamer zullen de clericaien eene meerderheid hebben van 32. Om de twee jaren treedt de helft der Kamer af. Zoo geene ontbinding noodig wordt, is de heerschappij der kamer vier jaren verzekerd, liet liberale ministeiie dal in Juoij 1878 is op getreden heelt zijn ontslag gevraagd. In hel Engelsche Lagerhuis deed Lord Fitz Maurice eenige mededeclingen omtrent hel ge rucht van de overrompeling van Berber door de insurgenten. Hel gerucht wordt niet gelooid omdat de bode. die Berber den 3 Mei verlaten heelt, en dus latere tijdingen medebrengtden 3 Mei te Soeakiin is aangekomen en alsdan het berigt heeft gebragtdal hij Husseinpacha heeft gezien op een stoomboot sloomafwaarls gaande van Berber. De bode vertelde ook, dal de weg lot Khartoem westelijk van den Nijl tamelijk veilig wasdal de levensmiddelen te Berber goedkoop waren, en dal er geen bijzonder ge vaar aanwezig was. Omtrent een aanval op Wady Haifa was geen nader berigt ontvangen. De Porte weigert een gedelegeerde ter Lon- densche conferentie te zenden tenzij de seheele Egyptische qaaeslie zal worden besproken of een voorloopigc overeenkomst tuss« hen Engeland en Turkije plaats vindt. Niet alleen in Engeland maar ook in Italië is eene beweging ontstaan om aan de vrouw kiesbevoegdheid le verleenen en het voorstel heelt bij de llaliaansche regering niet zooveel tegenkanting ondervonden als bij de Engelsche. De minister-president van het Italiaansche ka binet heelt er zich reeds in beginsel voor ver klaard. De commissie door de Kamer belast met overbodig zijn. Zij hadden allen wat men noemt «een zeer allcrdaagsch gelaatdat volstrekt niet de minste uitdrukking bezat. «Heusch," begon juffrouw Minetteterwijl zij hare naald even rusten liet, «heusch, Anne-Koosje, als het niet bij u geweest was, dun hadde ik mij niet met zulk koud weer op straal gewaagd." «Nu, nu, dan mag ik uwe komst wel bij zonder op pi ijs stellet;antwoordde de aan gesprokene terwijl zij hare lippen lot een Hauw glimlachje vertrok. «Ik mag de dames immers wel een kopje thee geven En weldra was e< n ieder in het bezit van een kopje, gevuld met het Cbineesche vocht, terwijl n-n «zoetigheid," met welk woord me juffrouw Arme-Koosje hel theebanket betitelde daarbij natuurlijk niet ontbrak. Met kleine leugen dronken de dames en langzamerhand werden zij hoe langer zoo spraakzamer. «Hé," zeide juffrouw van Bommel, «wat haakt u toch, Minette?" «Wel, een beursje." «Ozoo een beursje. Een aardig patroontje hoor. En wie i9 de gelukkigevoor wien dal handwerk|e bestemd is Hoegij krijgt eene kleur? Ben ik ook te indiscieel geweest, lieve, och neem hel me dan niet kwalijk." «O, neen, Agnes, volstrekt niet, ge raoogl het wel weten't is in 't geheel geen geheim. Ik heb mijn neef reeds zoolang «Ha, ziel ge niet, nu ja, daar stak iets achterdat merkte ik dadelijk welonder brak Agnes van Bommel haar, terwijl zij ui- het onderzoek van het ontwerp van welrege lende het bestuur van gemeenten en provinciën stelt voor aan de vrouw kiesbevoegdheid to verleenen en de heer Depretis maakt hiertegen geen bezwaar alleen wenscht hij dat de dames wanneer zij geroepen zijn naar de sterobus le snellen niet persoonlijk zich daarheen begeven maar zich door mannelijke gevolmagiigden laten vertegenwoordigen. De commissie harerzijds geeft dit toe en nu moet de Kamer beslissen. Een Amerafoorter met vrouw en vyf kinderen op reia naar Trans raaL (Vervolg van No. 3288 van 13 Junij jl.) Donderdagmiddag 11 October te 3 uren be gon enze landreis en wel per spoor van Durban tot Pieter Maritzburg in de 2de klas. want 3de klas wordt altijd door kaffers gebruikt en zijn ook voor het meerendeel staanplaatsen. Aan -hel station gekomen, meenden wij de grootste teleurstelling te zullen ondervinden, om reden de Chel bang wasdat al ons goed niet zou geborgen kunnen wordenomdat wij niet aan hel hoofdstation waren. Maar door de beraoeijing van den heer Janson werd toch alles ingeladen. En daar vlogen wij met stoom nu niet meer over zeemaar over land. Hadden wij vier weken lang niets anders als water geziennu kregen wij eene aaneenschakeling van bei gen ontzettend hoog. Prachtige naiuurgezigten had den wij hier in overvloed waartenemen. Nu zagen wij een berg 5 a 10 maal hooger dan den Wester- of Aniersfoortschen toren en dan weder een vreesverwekkende diepte onder ons in welks hollen of kloven men het water zag borrelen afkomstig van de bergen. De lezer of lezeres die nooit dergelijke reis door het ge bergte gemaakt heeltkan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de vreeselijke bogten, welke zoodanige lijn neeintom een hoogen bergof om een peilloozcn afgrond heen. Maar in een enkel gevalwaar hel niet anders kon gingen wij onilerof door een berg heendoor middel van een tunnel. Op andere punten waar de kloof niet zoo diep wasb. v. 150 vL p. m., was eene brug gemaakt en dezulke passeerden wij er vier en waren zij volgens schatting 75 a 100 M. lang Op die bruggen werd heel zachtjes gereden. Aan het eerste slationwaar omfeerend den kring der dames rondblikte «jaja ik zal maar niet zeggen wal ik daar van denk. Waar woont hijMienije (als zij dezen naam gebruikte gold dat voor een bewijs van bijzondere vertrouwelijkheid)welke be trekking bekleedt uw neel Doch mejuffrouw Minette scheen al hare op merkzaamheid te wijden aan hel tellen der steken. Wat zou haar neefeen ondeugende flinke jongen uit de 3de klasse der II. B. gelachen hebbenals hij die bedekte toespe lingen vernomen hadhijdie zich met zijne kameraden altijd vroolijk maakte over «het erfstuk)?," zooals hij haar noemde. Het gesprek begon te kwijnen juffrouw Anne-Koosje be merkte het en daarom haastte zy zich om ernstig te vragen «Weet niemand der dames iets nieuws?" «Wie vraagt, wie wal weet," klonk hel zeer wysgeerig uit den mond van de jongde uil het gezelschap. Die mond was zeer groot en behoorde toe aan mejuffrouw Katharine Palmer. Haar gezegde werd door een hoofdknikken van Agnes van Bommel beaamd. «Dat gaal niet altijd op, maar nu hebt ge het toch geraden. Ik heb van juffrouw Dirksen in den winkel gehoorddal Sophie van den Notaris io stilte geëngageerd is met Verhagen." «Sophie geëngageerd en met Verhageo T%* werd er van alle kanten gehoordterwijl he t werk een oogenblik ter tijde geschoven werd zoo groot was ieders verbazing«wel heb ik ooit." Op ieders gelaat was eene uitdrukking

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1