gens een kwart uur buiten het dorp waren, is er halt gehouden en alles geregeld. Mijn vrouw en kinderen werden ingeladen in eene loogenaainde lent, welke zich achter op den wagen bevindt en 1.80 meter lang1.10 breed en 1.00 ineter hoog was. Dus u kunt wel be grijpen dat zij als haringen in de ton ingepakt zaten. Voor uiij was er geen plaats. Toen zij allen in de wagen zalen werd er voor den af- togt geblazen. Wij hadden voor eiken wagen iöoss. n en onze eersten rit was legen een ver- schrikkelijken hoogen berg op. Omstreeks 11 uren waren wij er bovenop en werden de ossen uilgespannen. Nu zocht ieder van ons een goed heenkomen. Uc een onder den wagen een ander er opeen derde maar zoo in 't gras en zoo slie pen wij in tot 's morgenstoen wij door het geschreeuw der kaffers werden gewekt, want de ossen wn den er weder voorgespannen om 3 uren gingen wij weder vooruit en reden wij door tot of 7 uren. Toen wij 's morgens op stonden waren wij stijl van koudewant het was 's nachts daarboven op dien berg knapjes koud geweest en op den dag was hel stikkend heel. Tom wij uitgespannen warenwerd door den heer Janson alles geregeld voor de landreis b. v. ieder op zijn beurt moest voor kok spelen •en de heer Sonsbeek had de betrekking van .menagemeester op 2ich genomen. Wij hadden genoeg eten bij ons, hoofdzakelijk grutterswaren en water vonden wij overal tus- schen de bergen. Nu werd door VV. Otter (als hok) kullij gezet en alen wij daarbij brood. Het was ecne zeer vreemde verlooningeer wij een ■vuurtje hadden Ik brak een paar klampen van een mijner kisien en daar maakten wij het vuur tje mede aan. Toen gingen wij drooge koemest zoeken en dat gelukie. Wij vonden genoeg en dit brandde als turl. Thans konden wij naar har telust stoken. Nu werd door onzen menage meester geordineeid om rijst te koken en zoo doende aten wij 's middags rijst. Zij was wel niet goed gaar. maar zij smaakte toch goed. Toen de zon onderging, gingen wij weer op marschwant op het h-etsl van den dag werd er niet veel gereden. Hel meest rijdt men in den avond of 's morgens vroeg b. v. om 2 of 3 uren inspannen. Woensdag 17 October was het verschrikkelijk heet en werd er hoegenaamd haast niet gereden. Wij waren digt bij eene rivier en daarin zijn wij viermaal wezen zwemmen. Tegen den avond gingen wij inet ons vierengewapend met ge weren en revolverhet gebergte eens ia Toen wij een poosje hadden geloopen, kwamen wij aan eene diepe kloof tusschen twee rotsen ia Daar zagen wij op eens eene slang onder een rots blok uit komen. De heer Janson schoot zijn revolver al en de kogel vloog strijkelings over den kop der slang en tegelijk kroop zij weer weg. Verder leverde ons jagtavontuur niets bijzonders op. Men was naar de beurt kok maar ik was er buiten want ik had het druk penoeg mei vrouw en 5 kinderea Echter kolfij zetten of broodsnijden dat deed ik nog al dikwijls. Donderdagmiddag arriveerden wij op de plaats van den ossenwagendrijver en daar bleven wij lot Zaterdagochtend 9 uren en toen hadden wij Vrijdag goed tijd om te kokea Wij kregen daar brandhoutzuure en zoele melk en 's middags werden er twee polten met erwtensoep gekookt rnet een Hink stuk spek door den kok van Dorp en den bijkok van Willigenburg. Zaterdagmiddag om 1 uur reden wij weder w eg en oin 3 uren waren wij in hel eerste dorp van onzen ossenwagenreisgenaamd Grey town, liaar werd door ons allen tabak gekocht en onze menagemeester kocht vleesch. Wordt vervolgd. verbergen Naar mijn begrip is het geene mis daad dal echlgenooten elkander omhelzen in hel bijzijn hunner kennissen. Mij doel het altijd goed om van een dergelijk looneelije tusschen man en vrouw getuige te zijn't geeft mij een beter denkbetld van hunne onderlinge verhou ding als wanneer mijnheer in tegenwoordigheid van een dei d«-n persoon het sieeda vermijdt om naast zijne vrouw plaats le nemen haar een schert.-end lielkoozend woord toe le voe gen en verklaart, dat een kopje thee, hem overgereikt door zijne bezoekster hein veel lek kerder smaakt dan gewoonlijk; ol de schou ders ophaaltwanneer zijn vriend hem verze kert, dat zijn vrouwtje er allerliefst uitziet, enz. Mevrouw betitelt dan haren echtgenoot met den naaiu van «mijnheer," vindt iedereu man aangenamer en liupscher dan haar man zingt op zijn vei zoek nooit zijne lievelings liederen maar is dadelijk bereid om dal ten genoege van hare gasten le doen. Neennog maals zulk eene verhouding treft uiij pijnlijk en als ik dan op mijne eenzame kamer kom zeg ik tol mij zelveliet is nog maar heter om ongehuwd te zijn dan zóó!" Wordt vervolgd. Allerlei. Na afloop van hel vogelschieten te Beegden (Limburg) neefl een löjarig jongeling, die een der geweren naar huis droeg en niet wistdat het nog geladen was, daarmede twee 2fijarige jongedochters getroffen. Eene er van is niet builen levensgevaar, zij heeft hel grootste ge deelte der lading in hoofd en borst gekregen. De dader is radeloos. Ondanks alle ervaringen io publieke bekend makingen heelt de overbekende Heystek den euvelmoed nog niet opgegeven oiu zwendela- rijen le beproeven. Een handelaar heeft inzage gegeven van eene briefkaartonlangs door eerstgenoemden per soon aan een bolerhandelaar te Lochein ver zonden waaromtrent deze koopman bij hein inlichtingen had ingewonnenwaarop natuur lijk een ongunstig antwoord niel uitbleef. Ter waarschuwing van het publiek laten wij de brief kaart hier volgen «Amsterdam, '34 «Mijnheer. «Het zoude inij aangenaam zijn van UEd. tegen den billijkslen prijs '/s grasboter van U te mogen ontvangen ik heb ongeveer 's weke lijks voor hoteigeoruik een achtste of drie neo- digindien Uwen boter dus goed is en de prijs redelijk dan heb U de voorkeur aan mij te leveren, ik krijg ook van andere leverancieis proelvaaljes die dus hel meeste kan wedeiveren heelt de voorkeur mijne gewoonte van betaling is, na goeden ontvangst en akkooid bevinding het bedrag per postwissel over te maken. «Krediet verlang ik niel. Met achting D. P. Heystbk." Kleine Houtstraat. Te Parijs schijnt overvloed van aardbeziën le zijn. Zondag stonden op de markt 1150 wagens, elk met 45 manden aardbeziën geladen en daar hel gemiddeld gewbht der manden 8 kilo is, waren dus 414 000 kilogram aardbeziën aan de markt. Er heerschle te Keulen algemeene sensatie we gens een gruwelijke misdaad gepeegd op de echtgenoot van den jusiilieraad Carstanjen. De familie vertoefde sinds eenigen tijd op haar landgoed in Ober-Kassei, aan drn voel van het Zevengebergte. Donderdag ochtend deden de gezamenlijke familieleden aldaar eene wandeling naar Heislerbach doch zij waren nog geen lien minuten op weg of mevrouw Carstanjen voelde zich moede ging wal op een steen aan de zijde van den weg zitten en zon alleen lerugkeeren. binds dal oogenblik was zij spoorloos verdwe nen. Na drie dagen le hebben gezochtvond men haar vermoord en beroofd in een bosch liggen. Dingsdag werd de moordenaar der echige- noote van den jusiilieraad Carstanjen te Königs- winter gearresteerd. Hij heel Dahlhausen en komt uil Binxelhel dorp dal het digsl bij Ober-Kassei ligt aan den wegdien de onge lukkige had ingeslagen. Door een lid der Rotlerd. postduivenvereni ging Pro Patriaden heer J. J. Roelantsis per postduif uil zee ontvangen een schrijven van de Transvaalsche Deputatie van den volgen den inhoud «Laatste afscheidsgroet van de deputatie der Z. A. republiek aan hunne dierbare stamver wanten in Nederland. «Zondag morgen halfzeven." Het biljet droeg de handieekeningen van de heeren Krüger, Du ToitSmit en Eloff, bene vens van een paar heeren die hen vergezellen. De duilaan boord van de stoomboot Holland opgelaten, kwam le 12? uur op haar bok te Botterdam aan. Te Schwedl a d Oder wilde een ritmeester bij hel regiment dragonders hel waagstuk onder nemen om driemaal achtereen tusschen de wieken van een snel in gang zijnde windmolen door te r\jden. Tweemalen gelukte hel hem doch de dei de maal werden paard en ruiter door eene wiek gegrepen en hoog in de lucht geslingerd. De ruiter werd geheel uit het zadel geligt en kwam met zware verwondi igen op den grond le regt. Het paard is op ongelooflijke wijze zonder letsel er al gekomen. Een oud zeeofficierdie te Parijs in de Rue Pavin woondewandelde op zekeren dag in de tuinen van het Luxembourgtoen hij een fat soenlijk gekleed heer eensklaps zijn handen naar 't gelaat zag brengen en alle teeltenen van pijn geven. De oudoflicier trad op hem toe en vroeg deelnemend wat hem scheelde. «U, mijnheer, ik heb zoo'n pijn I Er is mij een zandkorrelije ui het oog gewaaid. Zoudt ge zoo vrienJelijk I willen zijn eens in mijn oog le blazen Da officier ligtte heel voorziglig hot ooglid van den heer opnam toen diens hoofd tusschen zijn beide handen en begon te blazeneerst zacht, toen harder van een zephir lol een stormtotdat eindelijk de heer van zijn slotje omslagen was en op zeer hartelijke wijze zijn dank betuigde. Een uur later bemerkte de oude zeerobdal hij op welwillende wijze van •zijn horloge en beurs ontlast was geworden natuurlijk door den heer inet hel slolje in zijn oog. Zalurdag is admiraal lord John Hay te Soeakin aangekomen. Te gelijk mei hem landde een Egyp tisch balaillon met Egyptische officieren. De manschappen zien er goed uil, maar zullen waaischijniijk evenmin als hunne kameraden willen vechten. In den nacht van 27 Mei keerde de Egyptische kavalerie zoodra een schol werd gelostoiu en galoppeerde terug. Majoor Pigol verlangde, dal de Egyptische officieren, die gevlugt warenvoor een krijgsraad zouden worden gesteldmaar omdal men aan de zaak geene ruchtbaarheid wilde geven werd majoor Wodehouse van de artillerie in zijne plaats tol bevelhebber der ruiterij benoemd. De Kngelsche onderofficieren hebben geweigerd langer onder zulke lafaards te dienen. Te Xeres zijn zeven leden der bende van de «Zwarie Hand die bij de bpaansche regering niel in aanmerking konden komen voor veran dering van strafter dood gebragt door woiging. Een der millionnairs van New-York William Kingheelt in zijn testament eene beschikking gemaaktwelke een goede voorzorg wordt ge noemd. Hij vermaakte aan zijn geneesheer 1U00 dollars, onder bepaling dal de som, zool.uig hij zou blijven levenelk jaar verdubbeld zou worden. Het tweede jaar zou de dokter 200D dolers omvangen, hei derde 4DDDhet vierde 8ÜU0, hel vijlde iüOOOenz. Voor eenige weken nu slierl William King, ruim tien jaren nadat de testeineniaire beschikking was gemaakt De geneesheer ontving 512000 dollars. AMERSFOORT. 19 Junij 1884. Het laatste bulletin nopens den Prins van Oranje luidt Omtrent den toestand van Z. K. II. valt mede te deelendat het typlieuse proces is al'geloopen eene groote zwakie achterlatende. Het recon valescentie-tijdperk is ingetreden, dal uit den aard der zaak van langen duur zijn zal. In dien lijd is weinig al wisseling ie wachten. Het is daarom dat de geneeshec-ren besloten hebben geene bulletins meer uit te geven. Blijkens hetgeen wij vierentwintig jaren ge leden in No. #40 v.»n 22 Junij 1800 omtrent liet toen ie Amersfoort gehouden XIII® Land- huishoudkundig Congres schrevenprijkien destijds reeds vroeg in den ochtend van den Congrcsdtagsdag de vlaggen aan de gemeenie- gebouwen en woningen der ingezetenen. Vermits weldra de 24e Junij als aanslaande Congi esdingsdag aanbreektzoo ineencn wij alleszins gegronde redenen le hebben voor onze verwachting dal op gelijke wijze een openlijk blijk zal gegeven worden van onverflaauwdc belangstelling in hel onbetwistbaar nuttig doel door het Congres beoogd. Voorzoker wordt ook nu wed'-r de driekleur ontrold op den Lieve- vrouwe-loren en aan hel Raadhuis, alwaar dit maal de vergaderingen van het Congres worden gehoudenen zullen ongetwijlelJ zeer vele inge zetenen, een door liet Gemeentebestuur van Amersfoort deswege le geven voorbeeld vol gende niot nalaten de vlag van hunne woningen le doen wapperen. Ingevolge den inhoud van nevensst. adv. heelt de Directie der NederL Ceniraalspoor- wegmaalsch. doelmatige extra -avond treinen bij gelegenheid der Congresfeesien georgani seerd van Amersfoort vertrekkende Woens dagavond 25 en Vrijdagavond 27 Junij aanst. waardoor aan de talrijk le verwachten bezoek sters en bezoekers van hel Congres en xyne feesten geschikte gelegenheden tot terugreis worden aangeboden. Het oud-lid der Tweede Kamer Mr. B. W. A. K. Baron Sloet lol OldhuisEere voorzit ter van hel le Amersfoort te houden 37e Landh. Congresis Maandag in den ouderdom van 75 jaren le Zwolle ovei leden. In zijne woonplaats Zwollein hel gewest zijner inwoningwas hij steeds vooraanin al!?s wat het algemeen belang kun bevorderen o. a. als opzicter van de üv«-i ijselsche verceniging tot ontwikkeling van provinciale welvaarL Han del, nijverheid en landbouw vonden in hem «en warm voorstander. In 183ü schreef hij een

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2