Jritt* ttatt ^rattjt In volgende nummers wordt do ROUWRAND op de eerste bladzjde geplaatstbetgeen heden niet uitvoerbaar was. AMKHSFÜORT, 23 Junij 1WJ4. Innige smart doorvlijmde millioenen inen ook buiten ons Vaderlandtoen Zaturdag- middag en later de verpletterende tijding weerklonk dat onze alom geliefde Kroonprins ALEXANDER, Prins van Oranje, in 33jarigen leeftijd was overleden. Niet enkel diepe smartomdat weder een Troonopvolger het tijdelijke met het eeuwige had verwisseldmaar hoofdzakelijk innig smartgevoel dat ons thans ontviel een Erfgenaam der Kroondie in zeldzame mate de talenten en deugden bezatom door de gansche Natie geestdriftvol te worden bemindeen Kroonerfgenaamdie in uitgestrekten zin zich door studie enz. reeds had voorbereid tot het uitnemend vervullen der verhevene pligten, waartoe hij mogt geacht zijn in de toekomst te worden geroepen. Onze beminnelijketalentvolleonvergetelijkezoo vroeg ons ontvallen Koningin SOPHIE had in hemmet de meest zelfopofferende Moederliefde de groole begaafdheden en het gevoelige gemoed aangekweektdie haar kenmerkten als eene der kundigste en lieftalligste Vorstinnen van het Wereldrondzoodat werkelijk in Prins ALEXANDER zich hare engelinnenziel afspiegelde. Geen wonder dan ookdat hij haar eene onmetelijke liefde toedroegdieblijkens zijne onophoudelijke toewijding aan hare nagedachtenis alleen met zijn' laatsten ademtogt kon verzwinden. In Prins ALEXANDER waren schier volmaakt alle hoedanigheden vereenigd die een toekomstigen Koning konden sieren en hem de onbegrensde genegenheid der gansche Nederlandsche Natie zouden hebben doen deelachtig worden indien het hem vergund ware geworden op den Koninklijken Troon zijne uitnemende gaven tot heil van Vaderland en Volk aantewenden. Tot aller droefheid is hij ons thans ontvallen Zijne nagedachtenis zal steeds in hooge eere blijvenals die van een Prinsdoor weinigen in lofwaardige hoedanigheden van verstand en hart geëvenaard en zeker door geen ander Prins daarin overtroffen Aanhoudend zwaaide het Zeissen des Doods binnen een korten tijdcirkel onder de telgen van het aloude en roemrijke Vorstenhuis van Oranje Binnen den engen tijdwrong van slechts 5$ jaren ontvielen ons vijf Oranjetelgen Prins Hendrik WillemPrins van OranjePrins FrederikPrinses Marianneen thans AlexanderPrins van Oranje Berusten in Gods ondoordringbaren wil voegt den zwaar baproefden Koninklijken Vaderde andere Leden der Koninklijke familie en de treurende Natie. Moge gedurende eene uitgestrekte jarenschakel geen smartelijke verliezen het Huis van Oranje en het Nederlandsche Volk treffen! die aanvankelijk met goed gevolg werkzaam idoi>i zijn, doch door den loop der tijden cn afwisseling van personeel langzamerhand terug gegaan iscn op dezen oogenblik slechts tol enkele bestuursleden zich beperkt. De welwil lendheid waarmede wij hier zijn ontvangen deed den V. de hoop voeden dal de verschillende spre kers die zich zouden doen hooren, goede vrucht van hun optreden inogten verbeiden. De eerste dier sprekers was Dr. W. G. Brill. De heer B. wilde eene beschouwing leveren die strekken kon om den hoorders een juiste beoordeeling aan de hand te doen van de dron kenschap die wij bestrijden. Daartoe vraagt hij wat is de taak den mensch door den eisch zijner natuur gestelden beant woordt deze vraag door 's menschen taak hierin ie vinden, dal hij een eigen wereld scheppe, en alzoo roet vol bewustzijn naar eigen begrip vormen in 'l leven roepe. Daarbij komt dé mensch liglelijk in strijd inet hel leven en de inriglingen Gods. is dit hel gevalzoo is hij rampzaligen is de strijd bijzonder bitterzoo is zelfmoord niet zelden hel gevolg. Doch er is een middel om zich zei ven ten minsie telkens tijdelijk van den last des levens te verlossen. Dit middel is de drank. Welnu, die zich dronken drinkt, begaat een gedeeltelijken zelfmoord, daar hij den mensch in zich ver moordt zoo als blijkt uit den staalwaarin de dronkenschap den mensch brengt. De dronkaard is zich zelve niet meerde natuur handelt in hein dus is hij gelijk hel dier. En bij ergeren graad van dronkenschap blijkt nog duidelijker üai de uiensch in den dronkaard verinoord is. Immers is de taal het bij uitstek kenmerkende in den mensch. Van de kal nu verliest de dronk aard hel gepast gebruik ja ten slotte verliest hij ganscheltjk hel vermogen om ze te gebruiken. Zoo bleet van den mensch niets in hem over. Ten slotte stelt de spreker daar tegenover hel voorregt van den nuchleren mensch, nuchter in voorspoedin lijden in leven en in sterven. De tweede spreker was Dr. J. P. Th. van der Lithdie de vergadering een schrijven mededeelde van Dr. P. Hartingwaarin deze zijn leedwezen le kennen geeft dat zijne zwakke gezondheid hem verbood eene der spreekbeurten le vervullen doch gaarne deze gelegenheid aan te grijpen otn zijne medeleden in deze Ned. Vereeniging dringend aan le bevelen om onwan kelbaar in haar streven lol heil van volk en vaderland te volharden. De heer van der Lith voegde aan deze voor de Vereeniging belangrijke mededeeling de voordragt toe eener hem in handen gevallen correspondentie tusschen Ver gunning en Diabolus. De heer Bosch van 's Gravenhage hield een toespraak over de zaak der afschaffing in betrekking tot pligttaak en roeping. Daarna trad als spr. op prof. Offerhaus van Leiden van wiens boeijende voordragt wij later mededeeling hopen le geven. Wegens het vergevorderde uur moest de heer A. van Toorenenbergen van hel woord alzien. De voorzitter sljot de vergadering met een hartelijk opwekkend woord. De huishoudelijke vergadering had Woensdag plaats met 27 slemhebbende leden. Tol hoofd bestuurders werden benoemd de HH. Dr. J. J. Kreenen Dr. E. J. W. Koch en II. Brouwer tot Penningmeester der Vereeniging het lid des hoofdbestuurs Prol. J. P. Th. van der Lith; lot lid der Commissie van Redactie werd herbe noemd Dr. L C. Schüller lot Peursum. Tot Eerelid der Vereeniging nor. A. F. J. Modderman. K e n tl i 8 u t i ii p. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de mededeeling van het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje Brengen ter kennis van de ingezetenen dat lol en met den 28. Juni a. s. geene muziek uitvoeringen of openbare vermakelijk heden zullen mogen plaats hebben. Amersfoort, den 23. Juni 1884. Buigcmeesler en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. zoek'-ndeals u dus bij gelegenheid eens een zaakje voor hem... nu gij verstaat mij wel. Deze heer hier noemt zichGabriel Lorme rentenier. Doch hij heeft twee gebreken, ik bedoel altijd lichaamsgebrekenandere heeft hij meer hij is doof en stom Overigens is hij een niet on verdienstelijk schilder. En. dames, meer zal ik ar maar niet voorstellenwant zooveel namen kao iemand niet le gelijk onthouden. En nu juffrouw Anne-Koosjezouden wij u graag een kopje thee verzoeken. Heerengaal zitten." Wordt verwijd. Men meldt uit 's Gravenhage De Prins verkeerde sedert de crisis der ziekte in hoogst zwakkennu en dan ijlenden toestand, zoo zelfs, dal hij nu en dan op hel ziekbed lag te neuriënVrijdag was Z. K. 11. echter zoo helder van geestdat hij zich geruimen tijd met zijne vertrouwden onderhield en met belangstelling en met kennis van zaken inlichting vroego. a. over de dezer dagen plaats geh.id hebbende algemeene vergadering van hel Groot Oosten. De Prins was evenwel zoo zwak dat de kamerdienaars niet konden gereed komen met Hem van schoon linnengoed te voorzien. De nacht ging desniettemin rustig voorbij. Zalurdag legen den ochtendstond was de zwakte zóó toegenomen, dal de geneesheeren zich onge rust maakten. De temperatuur bedroeg toen 30. Nu en dan was Z. K. H. woelig. Hij scheen met hevige benaauwdheden te kampen en klaagde over dorst Omstreeks één uur nam de zwakte zulk een onrustbarend karakter aan (de ademhaling was zeer versneld en bedroeg toen 40) dat men de geneesheeren deed ontbieden. De Prins bevond zich toen in tegenwoordig heid van zijn adjudant kolonel llojeizijn secretaris den heer van Dijkzijn kamerdienaar Visser en den ziekenoppasser Hemmes. Een paar raaien had men den hoogen lijder op zijn verzoek en volgens voorschrift der ge neesheeren eenige opwekkende dranken melk met cognacmadera enz. toegediend en later de lippen met ijswater bevochtigd. Oak werden ijsomslagen om het hoofd gelegd. De Prins lag met wijd geopende oogen op de linkerzijde zonder ander geluid te gevendan nu en dan te roepen: c Help mij! Help mij!" «Ik kan niet meer.' Ook noemde hij half bewust de namen van enkelen uil zijne omgeving. Daarna bleef hij stil liggen totdat da doctoren, die zich even verwijderd haddenweder binnen traden en dadelijk bespeurdendat de Prins ten gevolge van een ingetreden hartverlamming stervende was. Een poging otn door mosierdotn- slagen op de hartstreek een gunstigen invloed uit le oefenen mogt niet baten. De doodstrijd was aangevangen. De oogen die in weerwil van den ingezonken toestand tot dusver nog helder stonden, werden mat. De Prins liet bet hoofd in hel kussen vallen en blies zacbl en kalm klokslag 2 urenden laatsten adem uiL Door heeren Wethouders, een groot getal Raads leden Secretaris en Ontvanger der gem. Amers foort is den lieer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck Zalurdag jl. bij gelegenheid van zijn in Julij aanst. te voltrekken Huwelijk, een fraai zilveren theeservies ten geschenke aangeboden. Mede door andere ingezetenen zul len ZEA., naar wij vernemen le dier gelegen heid schoone souvenirs worden vereerd. Het te Amersfoort te houden XXXVIIe Land huishoudkundig Congres iszooals hiernevens wordt geadverteerd wegens het overlijden van den Prins van Oranje uitgesteld lot 2223 24 en 25 Julij e. k. De le Internat. Tentoonstelling van Pluimge dierte der Neder. Vereen, van Vogelliefhebbers «Orniste Amersfoort le houden overmorgen Woensdag 25Donderdag 26 en Vrijdag 27 Junijzal doorgaan. Met genoegen brengen wij onder de alge meene aandacht dalvolgens nevenssl. adv. de directie der Ned. Centraal-spoorwegmaal- schappij welwillend aantevangen overmorgen Woensdagnog een ochtendtrein van Utrecht naar Amersfoort, en een namiddagtrein van Amersfoort naar Utrecht in werking brengt, laatstbedoelde vooral vlug correspondeerende op een Rijnspoorsneltrein naar Rotterdam en 's Gravenhage zoodal men in een en een halfuur van hier naar beide groote sleden reizen kan, terwijl die trein ook te Gouda kort vertoeft. Circa veertig jaren geleden de reis van Amersfoort naar Rotterdam per diligence ma kende werd daarvoor bijna acht uren ver- eischtiels dat gansch niet amusant was, vooral niet in den winter. De Commissie te Amsterdam, belast met het afnemen der praclische examens voor Apo theker, bevorderde o. a. Zalurdag jl. tot Apo theker den heer C. M. M. Vermolengeboren le Amersfoort. Nu wij de «Wandelkaart van Amersfooit en Omstreken" (schaal 1—30000) uitgegeven door de heeren B. Blankenberg Je Zoon en J. J. Berends alhier, en hierachter geadverteerd naast ons hebben, stellen wy het ons tol aan gename laak aller genegene aandacht daarvoor mteroepen, onder vooruitzigl dat men niet dralen

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2