avond 2 November was het vreeselyk zwaar weer, daarom bleven wij lol Zaterdagmorgen op de plaats stil. Onder hel ontbyl merkte onze vriend Sonsbeek een raooije vogel ophy greep zijn geweer (hetwelk altijd geladen in zijne na bijheid is)school er op en trof hein nel in zijn vlugL Hij was zoo grool als eene houtduif, maar had een staart van 35 40 c.M lengte en de veeren waren prachtig gekleurd. Heden liggen wij voor het dorp Newcastle dat is van af onze legerplaats gezien een flink dorp. Ik ben er nog niet jn geweestwant ik had al mijn tyd noodig om dezen brief aflekrijgen. Tot zoover dus eindig ik maar weer. Over 10 of 12 dagen hopen wy in Erraelo lo zijn en daar zullen wii ons 2 of 3 weken moeten ophouden (maar zeker is het evenwel nog niet) eer wij tol onze bestem ming geraken zullen. Dus over 5 wek3n hoop ik u nog de rest van onze reis te beschrijven en wenseh ik verder eiken lezer en lezeres het zelfde wat ik my zeiven wensch en blijf ik achtend F. A. VAN ACHTERbËRGH. De hartelijke groeten van ons geheele gezel schap aan u allen. Bij de opening der zitting van den gemeente raad van Amersfoort van Maandagmiddag jl. hield de Voorzitter, Jhr. Mr. T. A- J. van Asch van W'ijckBurgemeester, de volgende toespraak: «Mijne heeren! eer wij tot de behandeling «vergaan der zaken waarvoor deze vergadering is belegd is hel u en mij behoelte om uiting te geven aan het gevoel van diepen weemoed dat ons allen bezielL «Wij allen zijn ten zeerste getroffen door het onverwachte berigtdal het den Almachtigen Cod behaagd heelt Z. K. H. den Prins van Oranje op te roepen voor Zijnen Troon. «liet past ons stille te zijn en te berusten in den nieuwen slaghet Koninklijk Huis en het Vaderland toegebragl. «Den omvang van het verlies aan te geven, mag overbodig geacht worden. «Waar de mannelijke afstammeling uil het Hui* van Oranje-Nassau wegvalt, die naar raen- schelijke verwachting dat Huis zou kunnen doen voortbestaandaar gevoelt hel geheele IJleder- landsche volk dat een verlies wordt geleden, grooter dan immer te voren. «Ons te verdiepen in de toekomst, die voor ons zou liggenwanneer het huis van Oranje- Nassau in zijn mannelijke afstammelingen niet meer kan voortbestaanligt niet op onzen weg. «Maar de bede, dat het Gode moge behagen onzen geëerbiedig'lcn Koning en zijne gemalin kracht te geven om dezen slag te dragen en tevens dat hel Huis van Oranje-Nassau, ook in het mannelijk geslacht nog moge voortbestaan, ligt zoozeer in ieders hart, dat ik die bede, op dit oogenblik wensch uit te spreken." Een adres van rouwbeklag aan den koning werd vastgesteld volgens hel concept, dat door hel dagelijksch bestuur daarvan is gereed gemaakL Ter tafel werd gebragl het volgende adres: Au de Stalen der proeineie Utrecht geeft roet Tenchnldigden eerbied te kennen, de Read der gemeente A merefoortdat reed» eedert eene Uner reek» t.n jaren beeprekingen hebben plaat» gehad omtrent *erbe»ering e.n de rieier de Eem ton doel hebbende om die rieier ton allen tijde geaehikt to maken eoor de kinnenlandache acheepeaart dat zoowid de grooto kotten ala verschillende andere omstandigheden maar niet minder de ersag door wie het werk moet worden tor hand genomen aanleiding warnsdat tot hiertos geen reaaltaat werd eerkregsn dat wel i» waar da Staat al» eigenaar san de elnthare ririeren in de eeisto ,-aato geroepen ia om de Kern 4e onderhouden doch daarbij niet behoeft to letten op de bijiondere •belangen der acheepeaarten dan ook aoowel de regering ala de wmoeden te vernemen." «Drommels, ja, Tred, kerel, dat is afge sproken en na vele bezwaren van Eveline welke door de heeren moe6telijk wederlegd werden, toog hel viertal op weg naar mejuffrouw Anne-Koosjeaan wier tafel wij hen reeds zagen plaats nemen. «Ja, ja, 'lis ongelukkig," begon de dokter na zich met een teugje van 't Chineesche vocht uit hel Chineesche porselein verkwikt te hebben «ja, 'tis ongelukkig doof en stom te zijn. Mijn vriend gebruikt zeer veel melkjuffrouw Anne-Koosje en veel suiker (Gabriél hield van dal alles volstrekt niet) en van «Arnhemsche meisjes" is hij evenals alle jongelui een eerste liefhebber (op de wangen der dames vertoonde zich iels, dal naar een blosje zweemde). Ik was hei ook in mijn lijd, dames, dal kan ik 41 verzekeren." Onderlusschen had mejuffrouw Anne-Koosje dan zwijgenden gast het trommeltje met «zoetig heid" gepresenteerd. Gabriël gebruikte bijna nooit theebanket eo voorzeker niet zulk eenen 'korten tijd na het diner. Ook nu bedankte hij, half boos op Gerardinaar mejuffrouw Anne- Koosje. geloovende dat hy «complementen maakte" zoo zij hel noemdebleef aanhouden en toen hij voortging te weigerenwas Ireule van CarU-leaan wier zijde hij plaats genomen had. zoo lief. om met de suikerlang twee koekjes op zijn schoteltje te leggenvoor welke vriendelijkheid hij haar met een zuurzoet glim lachje bedankte. Wordl verwijd. Stntoo nacrtkl het aUndpaot hebben ingenomen d»t ia darfilijk» gevallen auteidie kan wonion verleend rtoah de atonl met wil handelend moet optreden dat ton optichte van de verbetering der rivier de Eern dit standpunt bepaaldelijk i» ingenomen door den miuiater van waterstaathandel en nijverheid bij aljne lulichtingen op hot adres v:ui de firma Houtmager Ik van Veen (bijlagen Tweede Kamer der St. Oen 1882/1S83 na. 6*) en door de lweede hamer der St. Gen. door aanneming van de conclusie der commissie uit de Twtede Kamer (bi,!. 1883/84, no, 83)dat naar aijne meening alleen eene goede oplowiug te wachten is wanneer de provincie het werk op lich neemtdaariu geateund door het rijk en belanghebbende gemeenten dat hij heeft kennia genomen van het achrijven vau B en W.. dd. 26 Maart jlno 95 (rifier de Eera. aan heeren Gedeputeerde Stoten deter provincie en hij tich rereenigen kan met de gronden, in dit achrijven aangevoerd, om te betoogen dat het initiatief in dete niet behoort uit te gaau van de en bet ondernemen der verbetering van de rivier de Bern door de gemeente eigenaardige moeielijkheden ton opleverendal hoeren Ged. St. bij hnn achrijven aan B. W., dd. 7 Juni jl. no. 25, echter hebben te kennen gegeven, dat tij betwaar moeten maken om aan de Straten voor to atollen de voor de verbetering der rivier de Eern vereiachte werken - aell» onder geaet van eventueel nika- en gemeeute-aubaidi'n voor rekening der provincie te doen uivoerendoch bereid tijn een plan van verbeteringdoor het gemeentebeataur ii getondenaan het oordeel der regering der provinciale beaturen en der belanghebbende gemeenten te onder werpen en te trachten anbaidién lot een bedrag van i/j van 't rijk en van i/j van de provincie tot een vaatgeatold maiimum te verkrijgenwanneer de gemeente Amertfoorttoo mogelijk met bijdragen van andere belanghebbende gemeenten tich met de uit voering der werken beltat en bereid tevenden wordtouder genot van het vuar-, haven- en tongeldhet gewoon jaarlijkech onderhoud voor hare rekening to to nemen dattoolang de ttaton der provincie tich niet hebben uitgesproken de raad der gemeente geeoe vrijheid gevoelt om in overweging te nemen hetgeen door heeren Ged. St. wordt aangegeven omdat naar tijne meeoing een gevolg geven aan den wenk van heeren Ged. St. de gemeente in teer grooto moeielijkheden tou kunnen brengenen niet alleen tou worden beatondigddat eene gemeente werken aanlegt en voldoende teker- heid tou worden verkregen voor een blijvend deugdelijk werk .dat hij daarom lich lot UEGStr. weodt met het eerbiedig vertoek dat Uwe vergadering moge besluitenbeeren Ged St uit te noodi- gea om indien het rijk en de belanghebbende gemeenten in de kotten der verbetering naar een evenredig deel willen bijdragen een vooratel to doen lot verbetering der rivier de k>ra eo die rivier in onderhoud en beheer bij de provincie to doen overgaan." Het adrea werd tonder atommiog vattgettold in den vorm toonla het doer B. en W wat voorgedragen tUeen vond de heer van Beek nich genoopt tot de verklaring dat hij aich van hot adrea geen gunatig reaultaat vooratolde an meer had verwacht van eene mondelinge conferentie tuaachen B. an W. en eene commiaaie uit Ged. Staten. De Vooriittor legde de verklaring afdat conferentie» ala de heer van Beek wenechtenatuurlijk waren voorafgegaan pi.«r fled Staten niet van hunne opvatting hadden teruggebragt. Door 't senden van een adrea wilde men than» de naak bij de Staten aanhangig maken, in de hoop, dat de leden vna die vergadering, die de opvatting van fledeputoerdea niet tiin toegedaan dat de verbetering van het vaarwater niet door de provincie tor hand kan worden geaomen bon invloed inllen aanwenden om te trachten dete taak tot een» voor Amersfoort gunstige belli»»ing to brengen. Voort» ontvangt de raad ter vutotalling een ontwerpbe«luit omtrent da van de gemeente to verleenen medewerking bij houwen lang» beataande wegen of aan te leggen atratau Zen «enig artikel bepaalt datwanneer eane alrmai wordt aan gelegd in overleg met en overeenkomatig dan wenach van het dag beat, en lang» die atraat of langa een beatoandea weg gebouwd wordt overeenkomatig de plannen door het dagnl. beat. goedgekeurd of goed to keuren da gemeente dien wegdea verlaagd in eigen dom en onderbond aal overnemen lorren voor verlichting eo be talen in de koeten van eeraten aanleg der beatrating een bedrag tot eea maximum van de helft dier koaton. Bij de toelichting, dd. 16 Jnni jl-, aegga» B. en W., dat aij hierbij ala maaUtaf wenachen aan to nemen da» da atraat moet (ijn minatoaa 6 metera breedterwijl laag* toegangen tot de «tod ala eiach behoort to worden geatold dat die woningen 6 meters nit den aa van dea weg moeten gebonwd worden en allen in deaelfde rooilijn tonaijom bijiondere redenen andere voorwaarden ge atold worden. Dit neemt niet weg dat in buitengewone gevallen doer den raad kan worden bepaald dat de gemeente meer dan de helft der keaton van aanleg draagt af wel reed* atraten aanlegtalleen of gezamenlijk mat anderen ook al wordt ook nog niet dadelijk gebouwd. De commiaaie van fabricage to deter take geboonlheeft verklaard aich met bet ontwerp te kunnen vereenigen Dete voordrngt tot bepaling van eenige regelen omtrent de vnn gemeentewege te verleenen medewerking bij bouwen langa beataande wegea of aan to leggen stratendie mede aan de orde wa* geatold werd aangehouden Men wenachtovóór de behandeling van dit onderwerp, de aanvalling te kennen die door Bunremeriter en Wethoaderi ia ontworpen van het algemeen politie, reglementem nieuwen aanbouw van haiien op aena wijie die in atrijd ia te achten met de belnogen der gemeenteto voorkeman de vraag of die beide taken in verbnad met elkander lullen warden behan daldia echter ongepraejndicieerd gelaten op aandrang van den Voonittar en vnn den .heer Bake dia er de voorkeur aan given ia niet lames to koppelen. Dit wiliigingivoontol werd aas het einde der aitting door B. an W. ingediend het bevat eena aanvulling van de ertt. 124 en 127 vnn het politie-reglemantin afwnchting dat eeae verordening op het boowen en sloopen tal kaaaen ia werking treden dia tal wor den tor tafel gehragttoe spoedig tolk» met eeae goede voorbe Riding bestaanbaar ia. De jaarwedden van de beide on langa benoemde onderwijlen wer den bepaalddie van Mej P. M. J. Tbijsaen op f750 en die van den heer P. van den Heoff op f «00. Het tra< toment van den on derwijter J. Lindenhoviu werd wagena tweejarige drenst in de ge- meento tot I 860 verhoogd. De Voonittar deelde ten alette nog mede dat tengevolge van het overlijden van dan direeteur der gemeentareiniging die aedert enkele weken eerat in tnnctie waade invoering van het tonnen atalael waarmede met 1 Junij zon worden begonnen, eene vertraging tal moeton ondergaanen wordt aitgeatold tot in de vacature tal ijjn voorzien. Inmiddels ia aan den gemeantoarchiiect opgedragen het toezigt op het techniach gedeelte en aan den aecretoria der com- miaaaie van de gemeentareiniging dal op het adminiatratieva gedeelte der taak, die aan het directenrechap verhoeden ia; een ingezeten» der gemeente heeft zich bereid verklaard tot da te benoemen titn- aria in functie kan treden de dienet leopeode te houden. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntorsche beek en de rivier de Eem. Hoodin Haan o vna potb 4,62 ♦,64 Hat toeken »o«. ima. aan». Eik. 0.30 0,40 0,50 0,35 0,05 -0,05 0,25 Allerlei. Uil 's Gravenhage wordt gemeld Ik mag niet langer verzuimen te wijzen op de vele verbeteringen die te Scheveningen ook weder in dit seizoen zijn aangebragt. De kale, leelijke vlakte aan den grooten weg, vóór hel bekende hotel Garni gelegenis in een net •aogelegden tuin herschapen de galerij van win kels Is vergroot door toevoeging van een kleinen vleugelwaarin een ruime restauratie en eetzaal is gevestigd van het daarboven gelegen hotel het koffij- en bierhuis lloutiueyeis, in de galerij is vergroot en inen kan er nu onder den over dekten doorgangbuilen aan tafeltjes zitlen zonder met de drankwet-inspecteurs ia conflict te komen aan de overzijde is een Duilsche Bier- kneipe geopend «Zum Alteburg met een grol er onderverschillende groole en kleine villa's zijn aan den badhuisweg verrezen en achter de Badkapeldie niet aan haar bestemming is onl- tiokken, heeft men een Zwilsersche Chalél op- gerigt. Kortomhet wordl hoe langer hoe Iraaijer te Scheveningen. En als 't volgend jaar ons nieuwe Kurhaus gereed isAls er maar gasten komen. Tot heden is hel schraal met de vreemdelingen. Zij waehten op de zondie zich echtereven als de eenheid der liberale party wachten laat. Uil Karlsbad wordt van 20 Junij gedagteekend berigt Ons wereldberoemd water geeft aan Z. M. den Koning der Nederlanden zijne gezondheid terug. Meermalen heelt hij zich tot zijn genees heer Dr. London en lot zijn gevolg in dien zin uitgelaten. Bovendien wordl hel bewezen door de omstandigheid dal Z. M. iederen ochtend zich onder dc badgasten beweegtin den loop van den dag verschillende toeren door de omstre ken maakt en voor het beklimmen van de na bijgelegen bergen niet terugdeinst. Ilij heelt zells een bezoek gebragt aan hel betrekkelijk ver verwijderde schoon gelegen Ellbogen en aan de bekoorlijke badplaats Giesshull. Door de Kamer van Koophandel te Rotterdam is bij schrijven aan den Commissaris des Konings in die provincie verzocht bij de Regering aan ie dringen op wijziging der Zondagswet in dien zin dat alleen de Zondag ais algemeen erkende rustdag gehandhaafd blijft, maar overigens op andere Christelijke feestdagen vrijheid van hande len woidt gelalen. Te Zevenbergen moet voor een lid der Tweede Kamer herstemming plaats hebben De heer Van der Werk kreeg blö en de heer Baron Van der Borch 509 stemmen. De AmsL CL beweert, dat de f30,000, die onlangs ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam op geheimzinnige wijze verdwe nen te regl zijn. Men heelt den dader gezocht onder het publiekdoch déér werd hij niet gevonden. De wijze waarop het geld weder «voor den dag" kwam, kunnen wij nog niet mededeelen evenmin als den naam des daders aangezien nog enkele omstandigheden door de bevoegde raagt lol klaarheid moeten worden gebragL Te Palermo (Italië) heeft een jonkman uit den defligen stand zijne moeder en zijne grootmoeder doodgeschoten en daarna zijn oom met een revolver zwaar gewond. Een 23-jarig muziekanl te KarlsruheAugust Slather, was tol 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld en stierf in de gevangenis. Na zijn dood bleek hij onschuldig. Een 11 jarig meisje, wier opgaven de grootste aanwijzingen van schuld waren geweest en die zeil 6chuldig bleek aan de teilen van diefstalden jonkman ten lasie gelegdheeft na zijn dood haar misdrijf bele den. De regter heelt nu wel 't vonnis van den overleden jongeling herroepen inaar 't publiek is toch zeer getroffen door deze gebeurtenis. Omtrent den te Amsterdam gevangen genomen heer Tobias vader van de beide voortvlugligen, meldt men, dal regtsingang legen hein is verleend wegens de verduistering van een som van f65,000, vóór een paar jaar den heer T. ter hand gesteld om te beleggen in hypotheken en verder te adminislreeren. De renten werden uitbetaald, maar het kapitaal is zoek. Ingenonden. In ons schoon plantsoen leest men op bordjes, die hier en daar zijn aangeslagen De bescher ming der beplanting van de wandelingen wordt den ingezetenen aanbevolen." Daar gelaten het duislare beplanting van de wandelingenschijnt de schrijver van die aan bevaling echter zeer gunstige gedachten te hebben van alle mel-ingezeleriendie onze stad en haar plantsoen bezoekenwant alleen den ingezetenen beveelt hij de bescherming van die beplanting aan. EEN INGEZETENE,

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2