m 3297. D ingsda g 15 Julij 1884 Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit hlad vmchijnt XaautUf ea Donderdtgannd. Abraaeaeat per 3 maaadan f\.—. Vnna* per poet f 1.16. Advertentita 10 regeli BO Cta. elke regel areer .0 Cta. groote letters naar plaatsruimte toor raadea ea andere ertre inrigting geeehiedt hoofers prijsberekening, legale n onteigen. Adr. per regel 16 Cta. Isrlimei per repel it Cta. Aft. nummert 16 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue. Dynamietnieuws Nu niet uit Engelandniet uil Rusland waar men al aan dit extra moderne sluipmoord- middel begint gewoon te raken. 't Komt thans uil Duilschland waar men tot dusver niet zeer veel last van dit verdelgings artikel heeft ondervonden. üodelijk is hel der Duitsche politie gelukt by hel Niederwald-gedenkteeken twaalf pond dynamiet le ontdekkenwelke bij het feest van verleden jaar niet ontplofteomdat een der thans gevangen genomen drie zaraenzweerders, op het oogenblik der uitvoering van het legen de keizerlijke familie gerigt complot, berouw kreeg en de lont heimelijk doorsneed. Ofschoon men natuurlijk nog niets stelligs ver- xekeren kanhoe de uilslag der stemming van den Senaat over het ontwerp tot grondwets- hetaüening zijn zalen men ook in zijne gissin gen bedrogen kan uitkomen, zooals de stem ming der Kamer heelt bewezenzijn er toch die het beslist, zeker achten dat de Fransche Senaat hel ontwerp tot grondwets-herziening zal verwerpen en wel met eene meerderheid van eene dertigtal stemmen. Na hetgeen door de conservatieve leden van het Engelsche Hoogerhuis in de zitting betoogd was over het wetsontwerp betreffende de uit breiding van het kiesregtwas hel niet te ver wonderen dal het ontwerptoen hel lol een Stemming kwam, werd verworpen. Toch was de minderheiddie trachtte den heer Gladstone voor deze nederlaag te behoedengrooter dan men verwachtte tegenover de 205 lordsdie het ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht afkeurenstonden 146die meendendat de premier een goeden maatregel had voorgesteld. Den volgenden morgen is onmiddellijk een ministerraad belegd om te beraadslagen over hetgeen de regeringna de verwerping van dit ontwerp, te doen staau Naar men met zekerheid meent te weten is de regering besloten alle ontwerpendie een FEUILLETON. Eene theevisite en hare gevolgen 10) door S Mejuffrouw Bommel gevoelde zich zeer gevleid door de onderscheidingwelke Larue baar be- i plooide harea mond lot hare liefste lachjes. Een blosje kleurde haar ingevallen ingentoen Larue een fluisterend gesprek met haar begon aan te knoopen Op zuchten geraaskien loon antwoordde zij hemnu en dan triomfeerende blikken op Liselle werpende, alsof zij wilde zeggenziet gij wel hoeveel behagen de heer Larue in mijn gezelschap schept. Lisette had moeite om haren lachlust te bedwingenvooral toen zij bemerkte hou Larue steeds ver trouwelijker werd. Hij zelf ver veelde zich zeer en hy had oneindig liever met Lisette een onderhoud begonnenmaar hij moest zyne belofte houden. Eindélyk stond freule van Carlele opdaar zij met schrik op de pendule had ontwaard dat het reeds ell uren was. Waar waren de dienstmeisjes 1 Ka werd cescheld en door allen tegelijk on dervraagd. Zij stelde de dames gerust met de verzekering, dat de hooien er waren, behalve die van Lisette. «0, dat verwondert mg nietu moet weten," wendde deze zich tot de gastvrouw, «dal Na ziek isde werkster vertrekt om acht zoodat ik den dokter zal vragen om mij ier huis te brengenik woon zoo dicht politiek karakter dragenvan de agenda te doen verwijderen, teneinde de zitting zoo spoedig mogelijk te kunnen verdagen en hul Lagerhuis legen 26 of 27 October tol eene buitengewone zitting bijeen le roepen, om alsdan de kieswet opnieuw aan de goedkeuring van hel Parlement te kunnen onderwerpen. Alle liberale bladen betreuren het besluit, door het Hoogerhuis genomen, dal veel zal bijdragen om de impopulariteit van de pairs le bevorderen. Aangezien het Lagerhuis van ge slacht lol geslacht meer liberaal wordt en in het Hoogerhuis bij de tegenwoordige organisatie de conservatieven steeds de meerderheid behou den is een bestendige tweespalt tusschen de twee Huizen onvermijdelijk. Wil men een een- dragtdie duurzaam isdan moet het Lager huis hel regl krijgen uit al de pairs in het land de leden van het Uoogerhuis te kiezen. Misschien ligt zulk een hervorming in de plannen van Glad stone voor het geval dat de Franchisebill in het najaar op nieuw door hel Hoogerhuis ver worpen mogt worden en hij genoodzaakt mocht zijn de bill ten derde male bij hel Parlement in te dienenmaar dan met bepalingen betref fende een verandering in de wijze van zaraen- stelling van het Hoogerhuis. Omtrent de conferentie wordt in de laatste dagen weinig vernomen. Alleen wist de Stan dard le verzekeren dat de kransche gevolmach tigden van de conferentie over Egypte zich ten krachtigste zullen verzetten tegen eene vermin dering der rente, terwijl zy zullen voorstellen hel deficit te dekken op zulk een wijzedat Engeland van du jaarlijksche rente der aandeelen van hel Suez-Kanaal aisland doel totdat Egyples finantiën zullen zijn hersteld. Engeland zou dan zijn regt op de achterstallige rente behou den, die betaald zou moeten worden zoodra de finanlieele toestand van Egypte dit later toelaat- Allerlei. Omtrent den voortvluchtigen Pieterden ge wezen directeur van IJzendijke, blijkt nog: p—i «0zekerLisettehaastte Eveline zich te antwoorden, «gij kunt gerust medegaan, ge zult zelfs twee cavaliers ter uwer beschikking hebben." «Van wie een om de eer en het genoegen verzoekt om u huiswaarts le mogen geleiden onderbrak Larue de doklersvrouw. «Die eer zult gij deelachtig worden schertste Lisette vroolijk terwijl een schelrasch glimlachje over haar gelaat vloog. Het duurde nog geruimen tijd voordat de dames met haar toilet gereed waren. Eerst ge raakte men met de mantels en hoeden in ver warring vervolgens hielp de eene daine de andere. Eindelijk weidende gastvrouw de handen toegereikt met de verzekeringdal men zich uitstekend geamuseerd had. Daarna volgden na tuurlijk tal van dankbetuigingen vergezeld van dringende uilnoodigingen oin vooral spoedig eens te komen. Op du stoep werd dal looneeltje nog eens herhaald met het verschildal hel nu de gasten onderling waren die afscheid van elkander nainundaar m-n in verschillende wijken woonde. Mejuffrouw Anne Koosje had dadelijk de straatdeur gesloten en haar zorgvuldig gegrendeld. Met behulp van Ka werden de kopjes en glazen schoongemaakt en op hunne plaats gezetterwijl mejuflrouw Anne-Koosje bg zich zelve dacht, «dal zij blij was dal het afge- loopen was." «'lis dan ook eene heele drukte," zeide zij tot Ka«en door de tegenwoordigheid der heeren is het zoo laat gewordea Maar nu zijn wijgeloof ikklaarniet waar «Dat zou ik ook raeenen antwoordde Ka op vrij scherpen toon«die andere kleinigheden Kort na zijn vertrek was P. te Londen en schreef van daar uit naar hel Ministeriedal hij daar goed en wel wa« aangekomen en hijbij ontvangst van zijn brief, in Den Haag, reeds op de woeste zee zou dobberen en in de golven van den oceaan zijne misdaad zou afwasschen. De justitie raeenende dat P. nog te Londen zou zijnzond een rechercheur uil Vlissingen daar heen die echter tijdig genoeg kwain om te ver nemen dal de vogel gevlogen was. Hij was met het stoomschip the Queen naar Boston vertrokken. Omtrent de aanleiding van den diefstal nog dit Hij ontving van zijn schoonvader ieder jaar eene zekere toelage. Den laatsten tijd was die toelage niet verleend. Hierop begon P. te speculeeren en verloor, verloor zooveeldal hij zeil geheel ver loren was en de dreigende crediteuren beslag op zijn tractement legden of zouden leggen. Ziende dat zijn toestand hopeloos werdbesloot P. heen te gaan en op de bekende wijze voor reisgeld te zorgen. Reeds was zijn verlof aangevraagd en ingewilligd en zeker zou hg de gehuele 60 mille hebben kunnen medeneraen als de administratie der poslenjen zich niet zoo waakzaam hadde betoond. In Kabyüë wordt een sociale omwenteling met betrekking tot de vrouw voorbereid. Ver scheidene stammen waren onlangs bijeengeroe pen tol het kiezen van gedelegeerden aan welke eenige vragen ter oplossing zouden voorgelegd worden. Deze gedelegeerden ten getale van 4 hadden in hunne vergadering van 14, 16 en 18 Junij de hier volgende hesluiten genomen1. het gebruikmeisjes beneden de veertien jaren oud te doen in het huwelijk treden wordt niet afgeschaft; (met algeraeene stemmen). 1 De man die zijn vrouw en kinderen verlaat zonder in hun onderhoud le hebben voorzien en langer dan twee jaar wegblijftis vervallen verklaard van zijn regten als vader en echtgenool De kinderen worden als weezen beschouwd en krij gen een voogden de vrouw ais weduwe aan gemerkt, mag hertrouwen. (Met algemeene ste ra men.) 3. Het verkoopen van de meisjes is verbo- kunnen wij morgen wel doen, want ik ben moede en heb slaap. Kom ik zal het licht maar uit draaien." En daar zij de daad bij hel woord voegdestond mejuffrouw Anne-Koosje in de duisternis, voordat zij hel eigenlijk zelve wist. Hare eerste opwelling was om Ka eens flink de waarheid te vertellen, doch zij bedacht, dat het reeds zoo laat wasen dat liet niet goed voor de zenuwen is om zich driftig te maken. Bovendien wilde zij liever niet de buren onthalen op eene «scene" tusschen haar en Kawant zij wist dal deze niet bedaard zou zwijgen bij de aanmerkingen harer meesteres. Zij vergenoegde zich om liooldscliudilcnd de kamer te verlaten en weinige oogenblikken later bevond zij zich in haar slaapvertrek. Wij laten haar bij de gewichtige bezigheid oin haar nachttoilet te voltooien alleenen wandelen met den dokter en zijn gezelschap naar diens woning. Gabriël had Eveline zijnen arm aangeboden eene beleefdheid die zooals Gerard schertsend aanmerkteeigenlijk overbodig was als de wettige echtgenool der dame tegenwoordig is. Hij had er echter niets legen in le brcDgen ora voor eenen keer aisland van zijne rechten te doenmaar onder voorwaardedat hij aan de andere zijde zijner vrouw mocht gaan hetgeen Gabriël de beschuldiging ontlokte van mijnheer schijnt jaloersch. En zoo gebeurde hel onge merkt, dat Lisette met Larue de achterhoede vormdehetgeen den laatste volstrekt niet on aangenaam was. Integendeel, hij gevoelde eene onverklaarbare sympathie voor zijne gezellin die zonder aarzelen hare welgevormdejuist niet zeer kleine hand, in zijnen arm gelegd had. Hij zag haar eens van ter zyde aan en

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 3