D ingsda g 15 J u 1 ij 1884. m 5297. FEUILLETON. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Uit blad varachijnt Maamlaj ea Donder du ft mud. Abaaaeaei pint/1.16. AdT«rtenti«n 1--0 regels 80 Cta.elke regel pluatiruiaitevoor raadea aa ander# extra iarigtiag ge##hi#d •ffiaiefle an onteigen. Adr. par regel 15 Cta. f per 3 maaiden 1.—Paanaa par er 10 Cta. groote lettere naar heogara prijabaaakeaing. Legala I» OU. Aft. nummer, 10 CU. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 00. Politieke Revue. Dynamietnieuws Nu niet uit Engelandniet uil Rusland waar men al aan dit extra moderne sluipmoord middel begint gewoon te raken. 't Komt thans uil Duilschland waar men tot dusver niet zeer veel last van dit verdelgings artikel heeft ondervonden. Eindelijk is hel der Duilsche politie gelukt bij het Niederwald-gedenkteeken twaalf pond dynamiet te ontdekkenwelke bij het feest van verleden jaar niet onlplolleorndal een der thans gevangen genomen drie zaraenzweerders, op hel oogenblik der uitvoering van hel legen de keizerlijke familie gerigt complotberouw kreeg en de lont heimelijk doorsneed. Ofschoon men natuurlijk nog niets stelligs ver zekeren kanhoe de uilslag der stemming van den Senaat over het ontwerp tol grondwels- 1 herziening zijn zalen men ook in zijne gissin gen bedrogen kan uitkomen, zooals de stem ming der Kamer heelt bewezenzijn er toch die hel beslist zeker achten dat dt Fransche Senaat het ontwerp tot grondwets-herziening zal verwerpen en wel met eene meerderheid van eene dertigtal stemmen. Na hetgeen door de conservatieve leden van het Engelsche Hoogerhuis in de zitting betoogd was over het wetsontwerp betreffende de uit breiding van hel kiesregtwas het niet te ver wonderen dal het ontwerptoen hel lol een stemming kwamwerd verworpen. Toch was de minderheid die trachtte den heer Gladstone voor deze nederlaag te behoedengrooler dan men verwachtte tegenover de 200 lordsdie het ontwerp lot uitbreiding van het kiesrecht afkeuren, stonden 146, die meenden, dat de premier een goeden maatregel had voorgesteld. Den volgenden morgen is onmiddellijk een ministerraad belegd om te beraadslagen over [hetgeen de regering, na de verwerping van dit lont werp, te doen staat. Naar men met zekerheid meent te weten is de regering besloten alle ontwerpendie een Eene theevisite en hare gevolgen 10) door S Mejuffrouw Bommel gevoelde zich zeer gevleid door de onderscheidingwelke Larue haar be wees en plooide haren mond lol hare liefste lachjes. Een blosje kleurde haar ingevallen wangentoen Larue een fluisterend gesprek met haar begon aan te knoopen Op zuchten ^maakten toon antwoordde zij hemnu en n trioinfeerende blikken op Liselte werpende, sof zij wilde zeggenziet gij wel hoeveel hagen de heer Larue in mijn gezelschap vepl. Liselte had moeite om haren lachlust té bedwingenvooral toen zij bemerkle hoe Lirue steeds vertrouwelijker werd. ilij zelf ver- veelde zich zeer en hij had oneindig liever met Liselte een onderhoud begonnen, maar hij moest syne belofte houden. Eindelijk stond freule van Carlele opdaar z^j met schrik op de pendule had ontwaard, dat het reeds elf uren was. Waar waren de dienstmeisjes? Ka werd gescheld en door allen tegelijk on- jfvraagd. Zij stelde de dames gerust met de zekering, dat de hooien er waren, behalve j van Liselte. i'«0, dat verwondert mij nietu moet welen," p wendde deze zich tot de gastvrouw«dat e Na ziek isde werkster vertrekt om acht nzoodal ik den dokter zal vragen om mij n naar huis te brengenik woon zoo dicht hem." politiek karakter dragenvan de agenda te doen verwijderenteneinde de zitting zoo spoedig mogelijk te kunnen verdagen en hel Lagerhuis tegen 26 of 27 October tol eene buitengewone zitting bijeen te roepen, om alsdan de kieswet opnieuw aan de goedkeuring van het Parlement le kunnen onderwerpen. Alle liberale bladen betreuren hel besluit, door het Hoogerhuis genomendat veel zal bijdragen om de impopulariteit van de pairs le bevorderen. Aangezien het Lagerhuis van ge slacht lot geslacht meer liberaal wordt en in het Hoogerhuis bij de tegenwoordige organisatie de conservatieven steeds de meerderheid behou den, is een bestendige tweespalt lusschen de twee Huizen onvermijdelijk. Wil men een eeti- dragtdie duurzaam isdan moet hel Lager huis hel regt krijgen uit al de pairs in het land de leden van het Hoogerhuis te kiezen. Misschien ligt zulk een hervorming in de plannen van Glad stone voor het geval dat de Franchisebill in hel najaar op nieuw door het Hoogerhuis ver worpen mogl worden en hij genoodzaakt mocht zijn de bill ten derde male bij hel Parlement in le dienenmaar dan met bepalingen betref fende een verandering in de wijze van zaïnen- stelling van het Hoogerhuis. Omtrent de conferentie wordt in de laatste dagen weinig vernomen. Alleen wist de Stan dard le verzekeren dat de kransche gevolmach tigden van de conferentie over Egypte zich ten krachtigste zullen verzetten tegen eene vermin dering der rente, terwijl zjj zullen voorstellen hel deficit te dekken op zulk een wijzedat Engeland van de jaarlijksche rente der aandeelen van het Suez-Kanaal afstand doel totdat Egyples finanliën zullen zijn hersteld. Engeland zou dan zijn regt op de achterstallige rente behou den, die betaald zou moeten worden zoodra de finanlieele toestand van Egypte dit later toelaat- BgHB Allerlei. Omtrent den voortvluchligen Pielerden ge wezen directeur van IJzcndijke, blijkt nog: <0zekerLiselte haastte Eveline zich te antwoorden, «gij kunt gerust medegaange zult zelfs twee cavaliers ter uwer beschikking hebben." «Van wie een om de eer en het genoegen verzoekt om u huiswaarts te mogen geleiden onderbrak Larue de doklersvrouw. «Die eer zult gij deelachtig worden schertste Liselte vroolijk terwijl een schelmsch glimlachje over haar gelaat vloog. Het duurde nog geruimen lijd voordal de daines met haar toilet gereed waren. Eerst ge raakte men met de mantels en hoeden in ver warring vervolgens hielp de eene daine de andere. Eindelijk weidende gastvrouw de handen toegereikt met de verzekeringdal men zich uitstekend geamuseerd had. Daarna volgden na tuurlijk tal van dankbetuigingen vergezeld van dringende uitnoodigingen oin vooral spoedig eens le komen. Op do sloep werd dut tooneeitje nog eens herhaald met hel verschildal hel nu de gasten onderling waren die afscheid van elkander nainondaar ïu-n in verschillende wijken woonde. Mejuffrouw Anne Koosje had dadelijk de straatdeur gesloten cn haar zorgvuldig gegrendeld. Met behulp van Ka werden de kopjes en glazen schoongemaakt en op hunne plaats gezetterwijl mejuffrouw Anne-Koosje bij zich zelve dacht, «dal zij blij was dal het afge- loopen was." «'lis dan ook eene heele drukte," zeide zij tot Ka, «en door de tegenwoordigheid der heeren is hel zoo laat geworden. Maar nu zyn wij, geloof ik, klaar, niet waar?" «Dal zou ik ook meenen antwoordde Ka op vrij scherpen loon«die andere kleinigheden Kort na zijn vertrek was P. te Londen en schreef van daar uit naar het Ministeriedal hij daar goed en wel wa« aangekomen en hijbij ontvangst van zijn brief, in Den Haag, reeds op de woeste zee zou dobberen en in de golven van den oceaan zijne misdaad zou afwasschen. De justitie raeenende dal P. uog le Londen zou zijnzond een rechercheur uil Vlissingen daar heen die echter tijdig genoeg kwam om te ver nemen dal de vogel gevlogen was. Hij was met hel stoomschip the Queen naar Boston vertrokken. Omtrent de aanleiding van den diefstal nog dit Hij ontving van zijn schoonvader ieder jaar eene zekere toelage. Den laatsten lijd was die toelage niet verieend. Hierop begon P. le speculeeren en verloorverloor zooveeldal hij zelf geheel ver loren was en de dreigende crediteuren beslag op zijn traclement legden of zouden leggen. Ziende dat zijn toestand hopeloos werd besloot P. heen te gaan en op de bekende wijze voor reisgeld le zorgen. Reeds was zijn verlof aangevraagd en ingewilligd en zeker zou hij de geheele 60 mille hebben kunnen medeneraen als de administratie der posterijen zich niet zoo waakzaam tiadde beloond. In Kabylië wordt een sociale omwenteling, met betrekking lol de vrouw voorbereid. Ver scheidene stammen waren onlangs bijeengeroe pen lol het kiezen van gedelegeerden aan welke eenige vragen ter oplossing zouden voorgelegd worden. Deze gedelegeerden ten getale van 46, hadden in hunne vergadering van 14, 16 en 18 Junij de hier volgende besluiten genomen1. het gebruikmeisjes beneden de veertien jaren oud te doen in het huwelijk treden wordt niet afgeschaft; (met algemeene stemmen,). 5. De man die zijn vrouwen kinderen verlaat zonder in hun onderhoud te hebben voorzien en langer dan twee jaar wegblijltis vervallen verklaard van zijn regten als vader en echtgenoot De kinderen worden als weezen beschouwd en krij gen een voogden de vrouw als weduwe aan gemerkt, mag hertrouwen. (Met algemeene stem men.) 3. Het verkoopen van de meisjes is verbo- kunnen wij cnorgen wel doen, want ik ben moede en heb slaap. Kom ik zal het licht maar uil- draaien." En daar zij de daad bij hel woord voegdestond mejuffrouw Anne-Koosje in de duisternisvoordat zij hel eigcnlyk zelve wist. i Hare eerste opwelling was om Ka eens flink de waarheid te vei tellen, doch zij bedacht, dat het reeds zoo laat wasen dal liet niet goed voor de zenuwen is om zich driftig le maken. Bovendien wilde zij liever niet de huren onthalen op eene «scene" lusschen haar en Kawant zij wist dal deze niet bedaard zou zwijgen bij de aanmerkingen harer meesteres. Zij vergenoegde zich om hoofdschuddend de kamer le verlaten en weinige oogcnblikken later bevond zij zich in haar slaapvertrek. Wij laten haar bij de gewichtige bezigheid om haar nachttoilet te voltooien alleenen wandelen met den dokter en zijn gezelschap naar diens woning. Gabriël had Eveline zijnen arm aangeboden eene beleefdheid die zooals Gerard schertsend aanmerkteeigenlijk overbodig wasals de wettige echtgenoot der dame tegenwoordig is. Hij had er echter niets legen in le brengen om voor eenen keer afstand van zijne rechten te doenmaar onder voorwaardedat hij aan de andere zijde zijner vrouw mocht gaan hetgeen Gabriël de beschuldiging ontlokte van mijnheer, schijnt jaloersch. En zoo gebeurde het onge merkt, dal Liselte met Larue de achterhoede vormde hetgeen den laatste volstrekt niet on aangenaam was. Integendeelhij gevoelde eene onverklaarbare sympathie voor zijne gezellig,, die zonder aarzelen hare welgevormde, iuist niet zeer kleine handin zijnen arm gelegd had. tijj zag haar eens van ter ryde aan en

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 5