Dingsdag- 22 Jul ij 1884. m 5299. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. I)it blad verxchijot Manmlag en JloHiltri/at/itnoNti. Abonnement per 3 maandon/I.— Franco per pout 1.15. Advertentie 1-0 regeli (10 Clc elke regel meer 10 Cte. (pront. letters naar plaatsruimte voor rnndeu en andere extra iurigting gvsehimlt lioogere prijsberekening. Legale olGeie<-le en ontoigeu Adv. per regel 15 Cto. lloelames per regel 25 Cu. A/s. nummert 10 CU. Bureau HUURHUIZEN hook KortegrachtWijk B 60. K e ii ii i .s t; e v i u De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gexien art. 5 der wet van 28 Juni 1881 <St»atsl»lad n°. 97) Prenten Ier openbare kenniidat een ver zoekschrift om vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein hij hen is ingekomen van Maria Kostermanwed. Hendrik Klein wijk F, n°. 549. Amersfoort, den 18. Juli 1884. Huigemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, W. A. CROOCKKWIT, W. L. SCI1ELTUS. Wetli.h B'. Politieke Itevue. De kwestie, die veel slof tol schrijven gaf en voor een oogenblik zelfs ons land met groote moeijelijkheden dreigde wij bedoelen de Nisero-kwestie is eindelijk afgeloopen. De overeenstemming lusschen Engeland en Neder land is verkregen. In 'tEngelsche Lagerhuis heeft Lord Filz-Maurice medegedeeld, dal Ne derland in de eischen van de Engelsclie regering toestemdeom de gevangenen der Nisero te doen in vrijheid stellen. Indien de Radj.ih van Tenom op aanmaning onzer reger ingdaartoe niet op een bepaalden datum zou overgaan zullen Engeland en Nederland 't beide op zich nemen om hem en zijn volk te tuchtigen. De Times beval het berigt dat de Cliineesche regering ongenegen zou blijken om aan Fran krijk de voldoening te schenkendie hel voor hel gebeurde te Lang-Son eischl. De oorlog zal onvermijdelijk zijn en zou admiraal Courbei die met zijn eskader in de Chineesche wateren kruistbereids bevelen ontvangen hebben van de Fransche regering om aanvallender wijs te werk te gaan. Dit berigt, hoe waarschijnlijk ook, vcreischl echter nadere bevestiging. In den Egyplischen toestand van zaken heerscht ook nog vrij veel duisternis. Blijkens een rapport uil Cairo in dato 15 dezer van den Moedir van Kassala zou generaal Gordon er ia gelukt zijn om met zes stooinbootcn oil Khartoem te ont snappen en is hij de rivier lot Besharah opge- slevend; hij moet echter later weer le Khartoem TËÜ 1 L L E T O N7~ Eene theevisite en hire gevolgen 12) door S Er ontstond nu eene kleine pauzedie het eerst door La rue verbroken werd. «Bezoekt gij Eveline dikwijls?" «O ja weldoch niet dagelijks. Denk even wel niet, mijnheer, dat dringende bezigheden mij zulks beletten och neen maar als ik begin tc sprekendal ik eens uil wil gaandan zie ik hel blceke gelaat van mijne Line betrekken terwijl mama hel hoofd omwendt om haren treurigen blik voor mij te verbergen doch zij zeggen geen enkel woord om mij te doen blijven integendeel, zij dringen er op aan dal ik eenige afleiding zal zoeken, maar de toon barer stein verraadt mijwal zij voor mij geheim willen houden. Enmijnheerin de meeste gevallen blijf ik tehuiswant het g'-noegen is mij toch vergald als ik aan haardie ik achterlietdenk aan haar, die wellicht diep terneergeslagen stil bij elkaar zitten, terwijl ik mij vermaak. Ik word voor deze opoffering, als het zoo ge noemd mag worden ruimschoots beloond door de stille vreugde van mama en Line als ik mij bij haar nederzet en haar door mijne woor den een lachje ontlokken kan. En als ik dan voor ik mij 's avonds ter ruste begeef, een kus van mijne moeder ontvang en ik haar fluisterend «slaap welmijn kiqdverneemomijnheer dan is hel mij zóó wèlzoo zalig om het harte en bid ik God vurigdal Hij mij haar nog lang doe behouden. Dochverveel ik u niet tuel mijn zijn teruggekeerdwat wel als een bewijs kan geldendat de moedige Gordon nog geen kans heeft gezien om zich door hel leger van den Mahdi heen te slaan. Het gerucht van de bezel ting van Dongola door de troepen van den Mahdi wordt niet of ficieel bevestigd. Het vindt echter veel geloof. De manifestaties legen het Engclsche Hooger- huisten gevolge der verwerping van de kies- hervormingduren voort. Te Clarkenwellgreen werd een meeling van 20,000 personen ge houden waarin legen de stemming van het Hoogerhuis geprotesteerd en een afbeeldsel van lord Salisbury den aanlcider der oppositie, ver brand werd. Onder presidium van den raayor werd te Birmingham in 't stadhuis een vergade ring gehoudenwaarin de houding van het Hoogerhuis als een beleediging van het volk werd uitgekreten en beslistdat de lords in hun par lementaire regten moeten worden beperkt. Uil Shanghai wordt aan de Times geseind dal de Fransche gezant thans te Tientsin met den Chineeschen gevolmigtigde in onderhan deling is gelreden en de terugtrekking der Cliineesche troepen van de Tonkinsche grenzen henevens de betaling eener schadevergoeding geëischl heeft. Indien Tsung-Li-Yamen deze eisch verwerpt wordt een oorlog lusschen Frankrijk en China onvermijdelijk. In Belgie hebben de herstemmingen voor den senaat plaats gehad. Er moesten nog tien sena toren benoemd wordenvan welke acht door Brussel. Aan deze stemming werd groot gewigt gehecht. De senaat heelt eene groote clericale meerderheid en de herstemming zou de bestaande voihouding niet ten gunste van de liberalen wijzigen. Men kon liet hoogstens brengen lot eene indrukwekkende manifestatiemaar die bedoeling moest dan ook zoo duidelijk mogelijk zijn. Daarom werd zeer trouw gestemd. Zieken lieten zich naar de stembus dragenvan de twintigduizend kiezers kwamen achttienduizend op. De liberalen wonnen met eene meerderheid van ongeveer vijfhonderd stemmen. De Belgische senaat heelt nu 43 clericale legen 26 liberale leden maar het ministerie Malou is gewaar schuwd en weet nudat de kiezersdie het in de kamer van afgevaardigden eene verplet- gebabbel?" zoo onderbrak zij zich zelve. «Ik ben slechts een eenvoudig schepseltjedat nooit verder geweest is dan ona klein stadje. Ik spreek gewoonlijk altijd maar door over onderwerpen die mij na aan hel harte liggen zonder te be denken4al zij een vreemde weinig of geen be lang kunnen inboezemen." «Daarin vergist gij u toch, wat mij betreft, dat kan ik u plechtig verzekeren, 'l Doel rnij goed om uit den mond van eene vrouw iels anders te vernemen dan een onbekooktonbe- daideud oordeel over eene looneelvoorslelling over een fianschen roman of een nieuw toilet of dergelijke nonsensdie den toehoorder soms in verlegenheid brengen daar hij vaak niet weel, wat op dien woordenstroom te antwoorden. O mejuffrouw, leid mij liever den kling der uw n binnen laat mij een blik werpen in uw liefderijk gemoed, opdat ik ook lot de overtuiging koine dat er vrouwen zijndie een man door andere middelen welen te boeien dan door hare coquetterie." «Wel, mijnheer, zijt gij nooit in aanraking geweest als met coquette damesdan beklaag ik u zeer. Hebt gij gecne moeder meer «Helaas, mejuffrouw, ik heb haar nooit ge kend antwoordde Larue op somberen loon terwijl een bitter lachje om zijne lippen speelde «zij stierf, toen ik hel levenslicht aanschouwde. Mijn vader was ontroostbaar over haar verlies en Iroe zonderling het u ook moge klinken hij beschouwde mij als de oorzaak van haren dood. Hij kon mij in zijne nabijheid niet dulden en als hij mij bij toeval zagdan verduisterde zijn gelaat. Met de opmerkingsgave een kind eigen nam ik weldra waardal mijn vader mij lerende meerderheid bezorgdenomdat het vorige kabinet hen niet bevieldaarom nog niet met de reactie door dik en dun willen gaan. Hel verslag der militaire verrigtingen in Aijeh geeft bijzonderheden aangaande de ontmoeting onzer troepen onder kapitein A. R. W. Scheuer mei den vijand. Het verslag loopt van 14 lol 28 Mei. Aan onze zijde sneuvelden: 1 Europeesch en 1 inlandsch luselier en werden gewond de off, van gez. 2e kl. W. J. van Haeflende 2e luit. der inf. D. M. Slangen 12 Europeesche min deren1 inlandsch luselier en diie troepen paarden. De vijand liet 16 dooden in onze han den achter. Hel Balav. Hbl. vermeldt ons als voor dit blad geloofwaardigdal hel burgerlijk bestuur op Atjeh wordl ingetrokken terwijl de gouverneur Laging Tobias zou verplaatst worden naar Ma cassar ter vervanging van den heer Tromp die als Raad van Indië zal optreden. Een nieuw middel om in dit gedeelte van het jaar publiek in zijn Schouwburg ie lokken heelt de directeur van een klein theater te Monlpellier bedacht. Hij laat namelijk na afloop van het eerste bedrijf aan de schouwburgbe zoekers op den eersten rang een portie vruch ten- of vanille-ijs naar verkiezing toedienen terwijl zijdie op goedkoopere plaatsen gezeten zijn, een halve portie bekomen. Naar men mededeeltmoet deze schouwburg na de in voering van dezen maatregel vooral door dames druk bezocht worden. In een der fraaiste straten van New-York heeft eene honden-modiste een zeer elegant lokaal geopendwaarvoor zij duizenden dollars huur moot betalen. De gelukkige bezitsters van hondjes komen met hare lievelingen in fraaije equipages voor den winkel een lakkei in eene met goud over laden livrei opent de deur en de damesdie bijna allen oude vrijsters, maar zeer rijk zijn, treden met hare dieren «en keurig salon binnen om haar beurt al wachten. Als die komt, wordt de maat voor rokjes en jakjesmutsjes en palelötjes genomen. Op het niet liefhad ja mij bijna haatte en ik ontweek zooveel mogelijk zijn bijzijn. Zoo werd ik over gelaten a.tn de zorg der dienstboden. Kon ik van hendie betaald werdeneenige liefde ver wachten waar mijn vader mij deze zoo weinig betoonde? Hoe treurig mijne eerste kinderjaren voorbijsnelden, kont gij u niet voorstellen. Mij omringde de verlijnste weelde want mijn vader was rijk, maar ik smachtte naar een blijk van liefde, van hartelijkheid. O, hoe dikwijls be nijdde ik den at men herdersknaap, die door zijne ouders aan de weide opgewacht en met vreug dekreten door hen begroet werd ja menigmaal, welde er een traan in mijne oogen opals ik dat looneeltje van uil het venster mijcjr kin derkamer gadesloeg. Ach, wat ik leed, kan ik onder geene woorden brengen. Toen ik tien jaar waswerd ik naar eene kostschool gezonden alwaar ik bleef tot mijn achttiende jaar. In dien lijd heb ik mijn vadt.v slechts tweemaal gezien. De vacantien had ik bij eene zuster mijner uiooder doorgebracht. 0. de dag mijns achttienden vei- jaardags zal ik nooit vergelen, 's Middags trad onverwachts mijn oom de huiskamer h nnen. Ik dacht natuurlijk dal hij kwaiu om mij te feliciteerenmaar hoezeer verschrikte ik, toen hij mij na eene korte inleiding mededeelde, dat mijn vader ziek was, zoo ziek zelfsdat ik mij dadelijk met mijn oom op reis moest bege ven indien ik hem nog levend wilde aantreffen. Een uur later bevond ik ray op weg naar mijne geboorteplaats. Mijn oom sprak weinig tol mij en ik was zoozeer in mijne treurige gedachten verdieptdat ik aan hel doei mijner reis was voordat ik het wist. Weldra stond ik aan het bedhet doodsbed mijns vaders. Een blik op

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1