5500. EXTRA Woensdaar 23 NUMMER. Julij 1884. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit bliul venchljnt MttanJaj en Unnit^rdajanond. Abonnement per 3 monaden Franco per poit/1.16. Adrnrtentifn 1—0 regeli 00 CU.elke reRel meer 10 Cu. ifrooto lettor» nonr plaatsruimte roor ronden en undere ontro inriifting geaeliiedt Imogen prljiborekeiiing. Letfnle offleieflle en onteigen. Adv. per regel 10 Ctl. lleclnmei per regel 80 Ut». Aft. nummm 10 Ota. Burean MUUHUUIZRN hook KortegrachtWijk B 60. AMERSFOORT, 23 July 1884. In de smaakvol gedecoreerde Raadzaal van het Raadhuis te Amersfoort werden gisterenavond het bestuur en leden van het XXXVHc Landhuis houdkundige Congres ontvangen. De Wethouderde Heer W. A. Croockcwit sprak daarbij nagenoeg het volgende Als waar nemend burgemeester bob ik de eer liet bestuur van het 37e Landh. Congres welkom te heeten binnen deze gemeente. Waar eenieder eene vereeniging, die zich beijvert vraagstukken op oeconomisch gebied optelossen en alzoo de volkswelvaart bevorderlijk iswaardeertmoot zeker elke gemeente het op prijs .stellendal zij binnen hare muren dit zoo uitgestrekte veld bearbeidt. Met ingenomen heid wordt dan ook hel Congres door het ge meentebestuur begroetja met vreugde zou ik bijna zeggenwanneer die vreugde niet werd getemperd door het verlies dal het Congres door tafsterven van den kundigen Mr. b. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuiswiens beeltenis (fdooi de zorgen van den burgemeester dezer gemeente en andere heeren thans in deze vergaderzaal prijkt onlangs heelt geleden. Volgaarne stelt het gemeentebestuur de zalen van het raadhuis ter dispositie van het Congres om daarin ter bevordering der nuttige zaak werkzaam te zijn. De Voorzitter van het CongresZ.Exc. Mr. VV. baron van Goltstoin van Oldenalleroud-Minisler van Kolonienv antwoordde daarop het volgende «Ik zeg het gemeentebestuur namens alle Con gresleden dank voor de plechtige ontvangst en hoop dat de werkzaamheden zullen beantwoorden aan de verwachtingen." Verder verzocht bij den leden uil hun midden twee al'deelingen te vor men enz. en nain hot voorloopig voorzitter schap der 2c aldeoling op zich, terwijl Dr. M. C. Verloren van Themual als voorzitter der 1c al'deeling voorloopig optrad. De le al'deeling koos tot president den Heer C. F. Cremer le Ooslcrbeck, lot vice-president den Heer Mayer, tol Ie secretaris den lieer Kcinders te VVagcningcn terwijl de benoeming van 2en secretaris aan hel bestuur werd over gelaten. De 2c afdecling koos respectievelijk tot pre sident, vicepresidentle en 2e secretaris de heeren Fontein do Jong, K. W. van Gorkom te Uaarn Mr. A. Neeb te Nijkerk en G. L. Door men te Amersfoort. Vervolgens had op het terras van Amieilia later opgeluisterd door omvangrijke gasillumi- natieeen fraai concert plaats van hel muziek corps van het lc reg. huzaren kapelmeester de heer Kareis. Nadat de hedenochtend te 9 uren aangevan gen al'deelingsvergaderingen waren afgeloopcn is de eerste zitting der algem. vergaderingen door den Congresvoorzitter Z.Exc. baron van Goltstein geopend met de volgende rede Zeer geachte modeleden van het XXXVIlc Landhuishoudkundig Congres I Mogt het waarnemend hoofd dezer gemeente U gisteren avond hij uwe aankomst begroeien het is heden mijne taak U hel welkom toe te roepen. En ik doe het, ik mag hel niet ontveinzen, niet dan met zeer gemengde gevoelens. Zelden kwam een Landhuishoudkundig Congres onder zoo ernstige omstandigheden bijtVui. üp den vooravond der week die het hier zou zien vergaderenverbreidde zich de .nare dat 's Konings laatstcn Zoon aan de gevolgen der gevaarlijke ziekte, die hem weken lang aan het ziekbed gekluisterd hadoverleden was. Reeds had men zich algemeen gevleid dat hel gevaar voor een' noodlottige» alloop geweken was reeds had men elkander er mede geluk gewenscht dat de slag die Nederland bedreigde afgewend was toen het telegralisch bericht van don dood van den Prins van Oranje aan hoop en ver wachtingen den bodem insloeg. Persoonlijk was de llooge overledene aan weinigen bekendeene eigenaardige levensop vatting waarschijnlijk het gevolg van lichaams zwakte hud hem in de laatste jaren aan het oog der natie onttrokkendeze wist alleen dat hij uitmuntende geestesgaven had en zij wist tevens dat hij de laatste Oranje was. Onmiddellijk gaf men zich dan ook rekenschap van den omvang van hol verlies en hoe langer zoo meer gevoelt men dat met den laatsten stam houder van Oranje een der krachtigste steun pilaren aan de toekomst van ons Vaderland ontrukt is. De hand tusschen de Nederlandsehe Natie en haar Vorstenhuis in den strijd voor 's lands onafhankelijkheid gesloten gedurende ecuwen door wedcrzijdsche trouw en opoffe ringen bevestigd was steeds een waarborg van ons volksbestaan. Voor geen dreigende eventu aliteiten behoefde gevreesd te worden zoolang een nazaat van den (i rooien Oranje aan het hoofd van ons volk stond. Mol weemoed zien wij het tijdstip naderen waarop die band verbroken zal worden cn aller bede is dat bij lijds het noodigc geschieden zal otn zoo al helaasop andere dan toch op vaste grondslagen de toekomst van het Vaderland le verzekeren. Ik vertrouw dat het besluit van het bestuur om wegens den naticnalen rouw bet Congres ééne maand laterdan bepaald waste houden algemeene instemming gevonden zal hebben. Maar daarvoor was nog eene andere reden. In diezelfde maand Juni nebben de Landhuis houdkundige Congressen een verlies geleden dat inderdaad onherstelbaar genoemd mag worden. Op l<> Juni overleed SLOET TOT OLDHUIS in 7ojarigen ouderdom. Ieder onzer weet de naauwe betrekking welke tusschen hem cn de. Congres sen bestonden de belangstellende in den vader- landschen landbouw mag den rouw over zijn verlies wel als een l'aniilierouw beschouwen. Het moge hier de plaats niet zijn om over de. veel zijdige werkzaamheid van SLOET TOT OLDHUIS te spreken en hem als geleerde en Staatsman te schetsen Gij zoudt teregl uwe eigen gevoelens miskend achten indien ik in uw midden niet herdacht dien hoogstverdienstelijken staat- en landhuishoudkundige die menigmaal de Vader onzer Congressen genoemd werd. Met hoeveel belangstelling bewoog hij zich niet aldaar. Hoewel hij als door een voorgevoel gedreven ten vorige» jure te Vecndam hartelijk afscheid genomen had èn van de al'deelingen èn van de algemeene vergadering zoo hield toch nog het XXXVlle Landhuishoudk. Congres in de laatste dagen zijns levens den steeds werk zame» geest bezig en drukte hij hij herhaling hel verlangen uil het te mogen bezoeken. Regelt het leven der menschen zich over liet algemeen naar den tijd waarin cn naar de om standigheden waaronder zij geboren worden drukken de heersehende begrippen op ons veelal hun stempeler zijn enkelen die zich zelfstandig ontwikkelen en den gebaande» weg niet volgen maar als hel ware hunne eigen voren in het leven graven. Door de groole menigte worden zij zonderlingen geheeten maar tijdgenoot en nakomeling zijn hun gewoonlijk liet een of onder nieuw denkbeeld of ouk voorbeelden van zelf standigheid cn onbaatzuchtigheid verschuldigd. Tol dezen behoorde Sloet. Van ceil oud-adelijk geslachtwas zijne ge boorte. hem slechts een prikkel le meer voor plichtsbetrachting en krachtsinspanning. In eiken werkkring tol welken hij geroepen werd in do administratieve zoowel als in de roglerlijke loop baan als lid der Stalen-Generaal en als langdu rige Voorzitter der Overijsselsehit Vereeniging lot ontwikkeling van Provinciale Welvaartvooral in liet bevorderen van de belangen van don wetenschappelijke» landbouw toonde Sloet zich een buitengewoon werkzaam man. bijzonder welwillend en goedhartig gevoelde hij warm en diep. Door zijne levendige verbeel ding liet hij zich gemakkelijk medeslepen. Hij dweepte inel wal hem goed en waar toescheen maar al wat onregt of onbillijk in zijn oog was vond in hem een harlslnglclijk bestrijder. Hij veronderstelde geen kwaad bij anderen cn schonk ligt zijn vertrouwen voor hen die hij hoog schatte, was zijne bewondering onbeperkt. Maar welke overdrijving ten aanzien van zaken of personen men hem ten laste mogt leggen niemand heoll immer Sloet tot Oldhuis van on oprechtheid beschuldigd. In het algemeen kan van hein getuigd worden dut hij de gaven en de deugden van den dichter had maar ook in diens gebreken deelde. Behoeft wel gezegd te worden dat de eigenschappen die zijn hart vereorden hem menige teleurstelling bezorgden 'f En dal deze teleurstellingen omtrent personen niet zel den tol bitterheid aanleiding gaven 'l Maar waar het zaken gold denkbeelden die hij voor waar hielddaar bracht geene misken ning en geene bestrijding hem van zijn stuk en trachtte hij met taaie volharding trots alle be zwaren zijn doel te bereiken. Een sterk sprekend voorbeeld geven daarvan zijne bcmoeijingen tot bevrijding van den land bouw van den last der tienden. Op het allereerste Congres in 18 Ui te Zwolle werd dat belang reeds Ier sprake gebracht cn eene commissie benoemd tot onderzoek van de middelen welke het Landhuishoudkundig Gong res ter bevordering dier alschalling zou kunnen aanwenden. Op het tweede werd door de commissie rap port uitgebracht en naar aanleiding daarvan door de aanwezige Congresleden een adres aan de Regering onderteekendwaarbij om de indiening van eene wet verzocht werd welke tot die af- schafling zou leiden. Nadat meerdere jaren te vergeefs op een regeringsvoorstel gewacht was nam Sloet zeil hel initiatief. Rij missieve van 30 April 1836 zond bij bij de Tweede Kamer in een voorstel van wel met zeer uitvoerige Memorie van Toelichting lot verandering der tienden in grondrente. Maar nu begon voor Sloet met zijn enthousiasme en zijne voortvarendheid, eene lange reeks van grievende teleurstellingen. Ook van den kant zijner staatkundige vrien den op wier steun hij vast gerekend had kwamen bezwaren exception telkens uitstel. Men lette slechts op do data. Het voorloopig verslag werd eerst een jaar laterop i Mei 1857 uitgebracht cn dut verslag wemelde van bedenkingen. Sloet zette zich onmiddellijk aan de beant woording hij trachtte zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen en bracht tot dat einde in zijn voorstel nevens de conversie dei- tienden iu grondrente hel beginsel dor afkoop baarheid. Eene nieuwe overweging in de al'dee lingen werd op U Deeeinher IS57 nuodig gekeurd maar ook thans liet het verslag zich lang wachten. Het werd eerst uitgebracht op 19 April ls."»8. Inlusschen had in Muurleene dier menigvuldige kabiiiets-veramlcringcn plaats gevonden welke zooveel nuttigs iu ons vaderland belet hebben cn werd op grond daarvan reeds op 5 Mei de laatste zitting der Tweede Kamer gehouden, (lp lil September zond Sloet een wederom gewijzigd ontwerp van wel nel eene nota van toelichting en met bel dringend verzoek om spoedige be handeling in. Hij had thans het denkbeeld eener conversie der tienden iu grondrente geheel luien varen en het ontwerp strekte eenvoudig blijkens het opschrift tol al Koopbaarheid der tienden. «Ilij venuogl zijn leedwezen niet te ontvein zen alzoo urukte hij zich uit «dut hel voor loopig gemeenschappelijk overleg hij zijne geachte medeleden niet de overtuiging heelt doen ont slaan, dat eene verwisseling der tienden in grond renten liet meest iu liet wederzydscli belang van tiendiieffers en tieudpligtigeii en tevens het ge reedste middel zoude zijn om den vailerlandschen landbouw in den koristen tijd van den last der tienden te bevrijden. Maarzoo voegde hij er bij«de al'koopbaarheid der tienden zoude voor zeker reeds eene groole weldaad voor den va- derlandsehcn landbouw zijn en liet zoude weinig strooken met de warme belangstellingdie ik aan onzen landbouw als een der aanzienlijke middelen van bestaan van ons volk toedraag indien ik eene gelegenheid voorbij liet gaan om die al'koopbaarheid i- verkrijgen. Hel kostte mij daarom weinig moeite om hetgeen in mijn odg meer wenscholijk ware op4e offeren aan hetgeen in elk geval als zeer wenscholijk te nescliouwen is." Sloet was dus tot de uiterste grens der CQÉ- cession gegaan. Hij luid zelf, om de zaak eene I schrede vorder tot hare oplossing te brengort, hot hoofdbeginsel van zijn oorspronkelijk ontwerp op* hof altaar van hel gemeen overleg opgeoftkNL I Daarmede echter was hel beginsel van gelijkheid

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1