M 5311 SSÖfc Ding-8dag 2 September 1884. MSPOiisB oomun. Uitgever l>l«d vmehijnt Maandag en HuniUrdagatand Abonnement per 3 maanden/I.— Franco per Bureau H. VAN CLEEFF Po«'/l.l». Adrerttintiên 1—0 ragoli DO CU.elke regel meer 1» CU.; groot* letter» near MBDKHUTZKN P plaaUruiniUtoot randen en andere ettra iurigting geschiedt li oogure prijsberekening. Legale, URUUIABII te AmerBIOOrt. officiede en onUigen. Adr. per regel 16 Cu. lindanes per regel 25 Cu. J/t. irmm-r 1» Cu. hOOk Kortogrftcht Wijk B 0O. K e ii ii i s k e v i u g. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezelenen dezer gemeente, dat hel door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht execuloor verklaard kohier No. 3 van de personeele belasting en het aanvullings-kohier van hei patentrecht over het dienstjaar 1884/85 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28. Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN VV1JCK. Politieke Revue. De oorlog tusschen China en Frankrijk is begonnen. De langstaarten delfden echter reeds dadelijk het onderspitzooals wel was te voorspellen. De Engelsche berigten luiden deswegen als volgt Hel arsenaal van Foochow is totaal vernield en zeven Chineesche kanonneerbooten zijn in den grond geboordzonder dal de Fransche vlooi schijnt geleden te hebben. Later werd het bombardement hervat en gerigt tegen de barak van het kamp nabij Kwan-ta waar men geen tegenstand ontmoette. De Chineesche soldalen hebben tijdens het bombardement het Fransch consulaal geplunderd. Na de vernieling van het arsenaal te Foochow waarbij het verlies der Chineezen geschat wordt op 1Ü00 dooden en 3U00 gekwetsten is admiraal Courbei de rivier weer afgevaren. Ter onder sleuning dezer beweging, waarbij het te doen was oin hel vunr der forten en der opgeworpen batterijen die de oevers verdedigentot zwij gen te brengen beschoot eene divisie van drie pantserschepenwegens hun diepgang aan dc monding der rivier achtergeblevenhet Wille fort. De kanonnade duurde slechts een uur en de drie pantserschepen trokken af zon der resultaat, terwijl een zelfs vrij ernstig moet FEUILLETON. Vergeef ons onze Schulden, 5) DOOR E, MENNIG. De winter was stil en treurig voorbijgegaan zoowel in de molenaarswoning, waar Grelhe hel vertrek liaars zoons beweende, als in het huisgezin des houtvesterswaar Liesbeth treurde over haren speelgenoot. Beide vrouwen gingen gebukt onder dezelfde smartechter zij droegen deze met gelatenheid en stille onderwerping, en hadden haar vertrouwen op God gevestigd. Doch Licsbolh had hare oudersdie met haar voeldendie hare droefheid begrepen en eer biedigden Grelhe echter stond geheel alleener was niemand, die de arme vrouw troostte, die haar vriendelijk toesprak. Barthel mistte Frans bij den arbeidwant bij was een flink werkman. Barthel was evenwel te Irolsch oin eene klacht te uitenzijn naam werd zelfs niet genoemd I Maoklo de gedachte aan hel afscheid hem zoo hardvochtig? of verweet zijn geweten hem zijne onbarmhartige handelwijze om zijn eenig kind uit de oudeilijke woning te verbannen, terwijl hel toch eigenlijk niets misdreven had? Hel ge- heele dorp had zijne daad veroordeeld wel had men den vader door bedekte woorden, door fijne spotternijen opgehitst, echter keurde men het voorgevallene ten sterkste af. Een ieder had medelijdon met zijne arme vrouwdie steeds bleeker en treuriger werd; toch waagde men hel niet om haar troostredenen toe te voegen. Hoewel de sneeuw nog op do hergen lag, hadden de stralen dor zon reeds eenige warmte verkregen beschadigd zijn welke averij 's nachts echter weder hersteld is. Er is in Frankrijk ook berigt ontvangen van Courbei den bevelhebber der vlootdie reeds zooveel vernieling heeft aangerigl. Courbei zegt 12 Chineesche oorlogsjonkcnbenevens een grooten kruiser te hebben doen zinkenhet vuur der Kruppkanonnen van 't fortdat het thans vernielde arsenaal beheerschtetot zwij gen te hebben gebraglenz. Voorts kon de schade die zijn schepen hebben gcloopen met eigen middelen hersteld wordendoch de torpedobool No. 46 is verlorendoor het bar sten van den ketelgetroffen door een bom. Hij meldt ook dat de verliezen der Chinee zen aanzienlijk zijn. Des nachts hebben dezen getracht afbreuk aan de Fransche vloot te doen door branders en kleine sloepen met torpedo's. Daily News maakt de opmerking datals de handel met de groote stad Foochow met hare bevolking van bijna 700,000 inwoners onmogelijk gemaakt wordtde theehandel tusschen Enge land en China zeer lijden zal en ook duizenden werklieden in de kaloenfabrieken in Engeland groot gevaar loopen zonder werk te geroken. Hel blad wijst er alzoo opdal de oorlog in quaestie de Engelsche arbeidende klasse stel lig niet minder aangaat dan de Fransche natie. Merkwaardig is vooral de toorn van de Times over dit wreede moord tooneel," waarvoor het blad en zijn verslaggever geene woorden weten te vinden. Het is de oude geschiedenis van balk en splinter. Als de Engelsche vloot Alexandrië bombar deert, eene groole stad, waar een aantal Euro peanen wonen, onderdanen van met Engeland bevriende mogendhedenmag niemand daarop iels aanmerken. Het is eene heldendaaddoor de geheele Engelsche pers bezongen. Maar als de Fransche vloot hel arsenaal bij Foochow verwoest, schreit het ten hemel om wraak Allerlei. Uil de archieven der stad Neurenberg blijkt dat men daar bijzonder op onvervalschte levens middelen gesteld was en vervalschers strafte op en een zoele wind kondigde de naderende lente aan. En deze liet niet lang op zich wachten, maar toch verscheen zij niet als een zorgeloos kind met bloemen in dc blonde lokkenneenzij kwam door mist en regen. Vol belangstelling beschouwden de menschen den kamp tusschen het voorjaar en den windmen was nieuws gierig, wie als overwinnaar uit het strijdperk zou treden. De regen viel in stroomen op de aarde neder en de kleine rivier bruiste tegen hare oeversdaar hare bedding te eng word om dc watermassa te bevallen. Met angst en ontzetting sloegen de dorpsbe woners het woeste schouwspel gadeen hevige schrik beving allentoen de stroom met geweld zich een weg beproefde te banen. De molenaar bemerkte hel eerst het dreigeod gevaar. Met woord en daad. gaf hij hel voorbeeld om han delend op te treden. «Aan hel werk, mannen," klonk het telkens op luiden toon van zijne lippen, «hel komt er nu op aan om de handen uil de mouw te steken. Haalt slcenenhaait alles wal gij maar krijgen kunt om den vijand den doortocht te versperren." Eenieder werd meegesleept door zijnen ijver en haastte zich üurthels aanwijzingen ten uitvoer te brengen, liet geheel bood een tooneel van de grootste wanorde aan. Yrouwen en kinderen liepen door elkaar, terwijl luide giilen aan hunne trillende lippen ontsnaptenhei vee werd bij dal rumoer onrustig en beproefde de stallen te onlloopen en het kostte de grootste moeite om het binnen te houden. Grelhe alleen bleef be daard en trachtte de vrouwen en kinderen te bemoedigen en ben aan te manen om rustig de dingen af te wachtendie gebeuren zouden een wijzedie zonder voorbeeld mag genoemd worden. Menoordeele: 1456, Hans Kóibelbur ger te Neurenberg en Laenhard Frei uil Thalmis- singzijn, wegens 't vervalschen van saffraan en andere specerijen, ep Vrijdag na Misericordias met hun koopwaren levend verbranden de win kelierster die daarbij behulpzaam was geweest, werd Maandag na Bonilacii levend begraven 1459, aan Ulrich Heydenheimer, burger te Neu renberg die den wijnwelke hij te koop aan bood, inet water verdunde, werden uit bijzondere genade beide ooren afgesneden 1464 Mar- garelh Wessnerin winkelierster te Neurenberg die valsch gewigt gebruiktewerd levend naast de galg begraven. De Neue freie Presse verneemtdat in den aanstaanden herfst, prinses Clementine, de jongste dochter van den Koning van België, verloofd zal worden aan prins George, den tweeden zoon van den prins van Wales. Laatst genoemde is 19 jaar oud; princes Clementine werd 30 iulij echter pas 12 jaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, dat op de Hoogere Burgerschool te Gouda voortaan geene nieuwe vrouwelijke leer lingen mogen worden toegelaten, daar de klassen zoo talrijk werdendat splitsing noodzakelijk werd en de Gemeenteraad de kosten daaruit voortvloeiendeweigerde uil de gemeentekas te betalen. Een vrij sterke aardschudding is op het eiland Jersey gevoeld. De schokken werden in de huizen waargenomenschade hebben zij niet aangcrigt Verleden week zijn te Weenen niet minder dan 8 personen tengevolge van betendoor dolle honden loegebragtoverleden. Tegen de onverdragelijke plaag der vliegen die bij den dag brutaler worden, zien wij in een Fransch blad de takken van den vlierboom aan bevolen die aan de ramen worden opgehangen. Ook door stukken kamfer bier en daar neer te leggenschijnt men vliegenmuggen en mus kieten te kunnen verjagen. en om door hunnen overdreven angst de mannen in hel nemen der noodige voorzorgsmaatregelen niet te hinderen. Haar echtgenoot gaf door geene enkele beweging te kennen, dat hij haar op merkte. Hij ging haar, zonder haar met eenen blik te verwaardigen rakelings voorbijeenige schreden verder struikelde hij over een steentje en viel op den grondterwijl de balk die hij voortsleepte, door dien plotMingen val over zijne horst schoof Grelhe snelde dadelijk op hom locen met óehulp van eenige mannen mocht het haar gelukken om hel blok van zijn lichaam ie wentelen. Bleek als een doode lag hij daarterwijl er aanhoudend bloed uil zijnen mond vloeide een zacht kreunen was hel eenige leeken van levendal men waarnemen kon. Zonder een oogenblik te denken hoeveel ver driet hij haar veroorzaakt had en nog dagelijks veroorzaakteknielde Grelhe naast hem neder en nam zijn hootd in hare arinen, inel zachte hand hel bloed van de lippen afwisschende. «llij moet in huis gebracht worden," sprak zij zat hl maar beslissend «hier op dezen voch- tigen grond mag hij geene secondedan hoog noodig is, liggen. Vrienden, slaakt voor eenige minuten hel werk en verleent mij uwe hulp." En weldra lag de molenaar op eene uil takken vervaardige draagbaar en zes mannen boden bereidwillig hunne diensten aan om den gewonde naar zijne woning te voeren. Deze was weldra bereikthel moeilijkste der laak wachtte hen nog, zij moesten de trap hestijgen, die naar de slaapkamer leidde. In de huiskamer bevond zich geen bed en Grelhe was terecht bevreesd, dat hel daar niol stil genoeg voor den kranke was. Nauwelijks had de uuuiige schaar de eerste

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1