Ding-sdag- 9 September 1881;. m 5314. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Mrmnday en DimderdayatoMd. Abonnement per 3 maanden ƒ1.-. Franco per putt ƒ1.15. Advertentifn 1--0 regelt 80 Ctó.elke regel meer 10 Cta.grnotc letten naar plaatsruimtevoor randen ou andere extra iurigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale officieel* en onteigen. Adv. per regel 15 Cis. KceW. per regel 25 Cis. - Aft. nnmnu-rt 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. De GEDEPUTEERDE STATEN van UTRECHT, Doen ie wetendal de Hecren L. Ifepveu, v. s., inwoners van Amersfoortaan hun Collegie bij schrijven van 2 September 1.1. hebben medegedeelddal zij bij Z. M. den Koning in beroep zijn gekomen van bun besluit van 21 Augustus 1.1.n°. 14, waarbij aan burgemeester en Wethouders van Amersfoort vergunning is verleend lot de oprigling van eene inrigting lot bewaring en verwerking van mest en mest stoffen len behoeve der gemecnlereiniging op hel terrein tde Zandhoopen" binnen die ge meente. Strekkende deze openbare kennisgeving ter voldoening aan bet voorschrift van art. 27alinea 4, in verband met art. 15, alinea 2, der wel van don 2 Junij 1875, (Staatsblad n°. 95). Utrecht, den 4 September 1884. De Gedeputeerde Staten voornoemd 8'JACOB, Voorzitter. DE KOCKGriffier. Politieke Revue. Na bet bombardement van hel arsenaal van Foo-Chow heeft de Chineesche regering dadelijk aan de Fransche onderdanen de hun toeko mende schadeloosstelling, wegens het gebeurde op bel eiland Shamein in de Golf van Canton, doen uitbetalen. Overigens zijn alle geruchten, als zou China Frankrijk den oorlog hebben ver klaard ongegrond. De onderkoning van Canton neemt de strengste maatregelen legen de Franschen. Ilij laat het uitvoeren van de verdedigingswerken in de Paarlrivier bespoedigendaar bij een aanval der Fransche vloot op Canton vreest. Welke waarde men evenwel moet hechten aan Chineesche weèrstandsmiddelenheeft het gebeurde te Foo-chow geleerd. Dc Times beval het berigl uit Hongkong, dal de Ghineezcn Limpoo geblokkeerd houden en dat op admiraal Dowellbevelhebber van hel bij de Anrora-pagode gestationeerde Engel- sche eskader, zou zijn gescholen. Ook zou de Engelsche consultoen hij van een bezoek bij den Onderkoning huiswaarts keerdegenood zaakt zijn geweest Chineesche kleeding aan te trekkenom niet in banden van hel volk te vallen. FE UIL LET ON. GEFOPT! Rentenier Padde stond in de plaats zijner inwoning als een gierigaard bekend men zeide zelfs dat hij uil zuinigheid ongehuwd gebleven was. Het was een onaangenaam mensch met wien niemand vriendschap J<on of wilde aan- knoopen en hij was dus den meesten lijd alleen met zijne huishoudster. Tot zelfs de dienst meisjes weken hem schuw uit, nadat hij een barer, omdat zij 's avonds met baren neef aan dc straatdeur een poosje over koetjes en kalfjes had staan praten, dadelijk uit zijnen dienst ontslagen bad. De verontwaardigde dienstboden konden die beleediging niet vergeten en wreek ten zich door Paddes kat, liet eenige wezen op aarde wie hij eenige gehechtheid toondeop allerlei wijzen le plagen; hoeveel moeite de dikke rentenier ook deedbij kon maar niet ontdekken wie bet op hel onschuldige dier gemunt had. Paddes uiterlijk was mede niet aangenaam. Hij was zeer dikhad pronte voeten en grove roode handendie den beschouwer onwille keurig deden denken, rial hij daarmede liever niet in aanraking wilde komen. Zooals reeds gezegd is, was onze vriend zeer gierig, hoewel hij zeer veel geld had daarbij was hij hoog moedig en meende dal niemand verstandiger was dan luj. Zijne huishoudstermejuffrouw Ursula tiark geleek haar lieer volkomen d. w. z. zij was even leclijk en mogelijk nog gieriger en boosaardiger dan deze. Buitendien was zij aan den drank verslaalden als zij baren lust Hel bevestigt zich dal de vicc-admiraal Courbet de ankerplaats voor hel eiland Matsou heelt verlaten nadat hij de schade aaa enkele zijner oorlogsschepen toegebraglheelt doen herstel len en na aan zijne manschappen eenige rust gegund te hebben. Hel eskader heelt thans weder zee Rekozendoch hel is niet bekend met welke bestemming. Volgens het agentschap Havas zou het eskader niet naar Formosa gaan maar zou de vice-admiraal alleen voornemens zijn maatregelen te nemen om de Chineesche vloot achtereenvolgens uiteen te drijven en te vernietigenteneinde geheel vrij in zijne bewe gingen te zijn. Aan de Times wordt van Vrijdag uit Hong kong gemeld De Franschen beschieten Kelung. Men gelooft, dat zij die stad zullen bezetten, hetgeen geen nul zal hebben want die bezet ting zal alle beschikbare troepen zonder eenig voordeel is beslag nemen. De heer Gladstonedie verleden week naar Schotland was vertrokken omop uilnoodi- ging zijner kiezers aldaar het woord te voeren is in de korenbeurs te Edinburg voor een zeer talrijk auditorium opgetreden. Bij zijn binnen komst in de zaal werd hij zoozeer toegejuicht als hem nog zelden te beurt is gevallen. In zijne redevoering ging hij al zijne politieke handelingensedert zijn komst aan de regee ring na en maakte lusschen zijn financieel beleid en dal van lord Beaconsfield eene ver gelijking. De vier laatste jaren van de regering van lord Beaconsfield zijn gesloten met een tekort van 7 millioen 3:30,OOU pond sterlingde vier laatste jaren der tegenwoordige regering hebben geen te kort opgeleverd; integendeel, zijn de ontvangsten mei 1 millioen 580,000 pond ster ling verhoogd. Omtrerat de expeditie tot ontzet van Gordon merkt een builenlandsch blad opDe geheele uitgebreidheid der inoeijelijkheden hebben waarschijnlijk slechts weinigen overzien. Sedert den veldlogl van Napeleon I in Rusland is dit welligt de eerste maal, dal een generaal met 15,000 man een rivier zal hebben over te steken, doorsneden van watervallenen loopende door een onmetelijke woestijnom op 2000 kilometer afstands van zijn basis van operatie te gaan aan het edele druivennat (dat zij van haar karig loon bekostigde) bot gevierd haddan verscheen alles haar in een rozenkleurig licht zelfs haar meester die haar voor 't overige slecht behandelde en zich door haar niet van eene zachter zijde deed kennen. Ondanks dal alles koesterde zij in hel diepst harer ziel den wensch om met hem te trouwen, maar al hare listige pogingen om hem daartoe over le halenstuitten af op zijne onverzettelijkheid welke voortsproot uit de zekerheid, dal Ursula niets bezat buiten een lot in de loterijdal een harer neven haar in eene zijner weinige edelmoedige opwellingen ten geschenke had gegeven. Padde wist dat, evenals het noinmer, 'twelk 77343 was; hij ge loofde niet, dat daaiop wel ooit een prijs zou vallen, zoodal liet stukje papier in zijn oog weinig waard wasten minste met genoeg om Ursula tot echlgenoote te nemen. Hij had haar dikwijls aangeraden om hel lot te verkoopen doch steeds zonder eenig gevolg, daar Ursula op de meeste punten zeer stijfhoofdig was. Op zekeren morgen zette Padde zich welge moed aan liet ontbijt, geen wonder ook, want zooeven had hij liet bericht vernomen dal hij een proces, 'twelk hij jaren lang voerde en aan welks gunstigen uitslag ondanks de verzekerin gen van zijnen advocaat hij begon te twijleh n gewonnen had. Ilij at met smaak eenige boter hammen inel weinig boter besmeerd want boter is duur dronk eenige kopjes slappe koffie daarbij, slak vei volgens zijne pijp op en weldra was het vertrek met den onaajigenamen rook van slechten tabak vervuld. Nadat hij een poosje gedampt hadnam hij ccnu coüraiil, die hij met om aantal huisgezinnen vechten. Dat Wolsclcy slagen zalis duswelk schitterend militair verleden hij ook achter zich moge hebbennog verre van zeker. De laatste van Gordon ontvangen berigten doen toch ver onderstellendat zijn voorraad levensmiddelen slechts tot het einde van October strekt; dat Khartoemtenzij vóór dien lijd ontzettegen den 15 of 20 November in banden der bele geraars zal moeten vallen Lord Wolseley nu zal tegen het einde van Oct. ternaau wei nood zijn 15,000 man te Wadv Haifa bijeenhebben. De voorwaarlsche beweging zal in dal geval eerst den 1 Nov. kunnen beginnen, en onder de gewone omstandigheden zou het leger niet vóór de eerste dagen van Dec. Knartoem bereikt hebben, aangenomen, dat bel niet aangevallen en genoopt wordt zich op zijn weg op te houden. VVolseley's vrienden hebben echter veel ver trouwen in zijn sterdie tol nu toe voor den AshanlijnenZoeloe's en Egyptenaren scheen met onverbleeklen luisterruaarhad ook Gordon niet eensier, en loopt deze niet ernstig gevaar van voor goed le tanen Te Budapest heeft de politie in de woningen, van vier «eai resteerde werklieden beslag gelegd op tal van anarchistische drukwerkentwee vormen voor hel gieten van dynamietbommen een hallgevulde bom en eene" uitvinding om dynamiet in kleine doozenvoor verzending bestemdte doen ontploffen. Hel viertal is naar de grens gebragt enals Oostenrijkers aan de Oostenrijkse he auioiiteiien overgeleverd. In politic-klingen liep sedert lang een gerucht dal de anarchisten een plan beraamden oin zich over de leregtstelling van Stellmacher te wreken. Allerlei- Onlangs stoomde een passagierslrein lang zaam een station van den Rinseviileen Youngstone spoorweg (Vereenigde Stalen) binnen, vooibij een waterreservoir. Op dat oogenblik berstte een 8 duiras klep in hel reservoir en de dikke waterstraal, daaruit geperst, biak al de ruilen dei passeerende rijtuigen en vulde in een oog wenk de compartimenten zoodal de rcizigt rs als hel ware onder water geraakien. Wie kon vloog in dolle vaart uit de nog niet geheel stil staande rijtuigenwaarbij menigeen meer of !JJ5 van 't dorp bekostigde ter hand. De kolommen gewijd aan de politiek, bevallen weinig belang rijks voor hem, des te meer echter diewaai in diefstallen en vechtpartijen vermeld werden alsmede advertentiënwaarin hel ovvilijden van menig geliefd familielid bekend gemaakt werd want Radde verheugde zich steeds over het leed zijner naasten. Dat de beursberichten door hem niet over hel hoofd werden gezienspreekt van zeiluren lang kon bij zich in ellelange berekeningen verdiepen op welke wijze hij het voordeelig>t zen geld plaatsen zou. En het gebeurt meer, hij won hjjna altijd, al waren hel dan niet immer aanzienlijke geldsommen. Kocht hij bijv. voor f 10000 Peruanen, dan was bel bijna zeker, dat zij over weinige weken aanzienlijk in koers zouden stijgen. Zcide echter iemand lot hein «Hoor eens, Padde, ik heb 'n duizend of vier gulden liggendie ik wel in effecten zou willen steken, welke zoudl ge mij aanraden ie knopenwant gij. kerel, zijl gelukkig en wint altijddan antwoordde bij sleeds op klagen de n toon «Ik gelukkig, och kom, dal meent ge niet, ikik verlies altijd en heb al veel gold daar mede verspeelddus volg uw eigen meening dat is bel baste." Maar zoo voortgaande zou ik afdwalen en dat is onnoodig. Padde heelt inlusschen de beurs- bc rich ten aandachtig gelezen, maar zij schenen heden weinig bijzonders to bevatten ten minste spoediger dan gewoonlijk wilde hij het nieuws blad dichtvouwen toen zijn blik viel op eene groolc advertentiewaarin mei den noodigen

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1