Jte 35W2Ö. Ding' September 1884. "Feuilleton. 7) su,, g efopt 1» Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag aeand. Abonnement per 3 munnilen ƒ1.—Franco per peat ƒ1.16. Advertentie 1—0 regelt 00 Cu.elke regel meer 10 Cu. groote lettere naar plaataruimtevoor randen en andere citre inrigting geschiedt hoogere prijal>«rekening. Legale offlcieéle en onteigen. Adv. per regel IS Cu. Reclames per regel 26 CU. Aft. nummert 10 CU. Bureau MUURH UIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke ileviie. 't Ziel er in Brussel en Belgie nog niet zeer harmonieus uit onder de zonen en dochteren van hel/elfde vaderland. Een der meesl betreurenswaardige incidenten in dien aanllikkerenden burgerkrijg isdat men hier en daar den Koning beleedigt, die toch waarlijk geheel onschuldig is aan hetgeen hel uitvloeisel der verkiezingen is en waarnaarmet de wel in de handhij zijn rigtsnoer van han delen moet nemen. Nog een ander droevig verschijnselvooral in Brusselzijn de flaauwe volksdreunen die evenals in 1830tol de karaktertrekken van hel Brusselsche volk bchooren. De burgemeester Buis is bij de liberale volks menigte de held van den dag en extra-populair geworden. Zijne verschijning werd door deze steeds met oorverdoovend Vive Buis begroet en als uil één mond weergalmde hel voortdurend Zonder onzen Buis kunnen wij niet leven Zonder onzen Buis kunnen wij niet zijn 't Is maar te hopen, dat al die manifeslaliën niet uitloopen op de vernietiging van hel Koning schap en liet daarstellen eener republiek met Buis aan hel hoofd als president Populariteit is echter zeer wankelend. Wie lieden populair is, kan soins morgen, door slechts een enkel verkeerd woordimpo pulair worden. «Koning Leopold zal," zoo leest men in een briel uil Brussel, «zijne populariteit niet spoe dig herwinnen. Men heelt onder de rainen van zijn paleis «Afdanken" geroepen en lot zijne vrouw «Weg met de Oostenrijksche I" Zells te Ostende kwameneer hel koninklijke echtpaar naar de hoofdstad terugkeerde dergelijke woe lige tooneelen voor. Bedaarde burgers beweren hoofdschuddend «De oude koning zou zooiels niet gedaan hebbener blijft ons maar een ding te doen over: wij moeten patronen koopen. Wij gaan naar de republiek Men is nog lang zoover niet gevorderd België is van huis uil in 'l geheel niet Repuhlikeinsch gezind inaar men is inderdaad op weg. Ver geet nietdal de cirsis haar hoogtepunt nog niet bereikt heeft. Wij krijgen thans de toepassing van de schoolweteen paar duizend onderwijzers zullen ontslagen worden terwijl zij toch niets Tehuis gekomen verschenen gaandeweg de genoodigden en weldra was de kleine huiskamer met bezoekers gevuld. Innerlijk was Padde woedend over hunne komstwant hij verlangde vurig otn met zijne vrouw alleen te zijn... om haar mede te deelcn dal op haar lot 150000 gevallen was. Maar in den loop van den dag vond hij daartoe geene gelegenheid, want hel gastmaal nam reeds vroeg eenen aanvang. De schotels waren smakelijk toebereiden hoewel <>r van wildbraad pasteien en taarten natuurlijk geen sprake was, kon het toch een goed middagmaal genoemd worden. Men was zeer vroolijkna de soep werden de llesschen ont kurkt maar na even zijne lippen met den door Padde zoo geroeiuden wijn bevochtigd te hebben, zette men haastig hel glas op de lafcl neder. Was dal wijn? Een ieder bedankte om nog maals ingeschonken lc worden Ursula kleurde bij de toespelingen, welk# cr op «het roode vocht" gemaakt werden. Padde echter hoorde ze stilzwijgend en onverschillig aan en scheen slechts oogen te hebben voor zijne vrouw om haar zells de minste oplettendheid te bewijzen. Ursula wist niet, waaraan zij zijne haar lol nog toe geheel vreemde handelwijze moest toeschrijvenmaar liet zich alles zonder iels aan te merkenwelgevallen. Eindelijk was het maal algcloopen en een kwartieruurs later vertrokken de gasten, na vele vriendschaps anders deden dan hun pligt. Hoe velen worden daardoor nietdirect of indirectgetroffen Gelukkig voor het koningschap hebben de republikeinen weinig invloed. Daily News bevat berigt uil Cairo, waarin gezegd wordt dal de Mahdiop het berigt der overwinningen van generaal Gordonversterkin gen tegen Khartoem heelt afgezonden. Verschil lende zijner agenten zijn te Hodeida en Djeddah verschenen. Te Kaapstad is Woensdag eene meeting ge houden ter bespreking van den onrustbarenden toestand in Bechuanaland. Met algeraeene stemmen werd eene motie aangenomen houdende protest legen de schen ding van de Zuid-Alrikaansche conventie door de boeren. Die schending kan noodlottige ge volgen hebben voor de Engelsche heerschappij in Zuid Alrika. Verder werd de verzekering gegeven van de verknochtheid der kolonisten jegens Engeland. Zij hadden steeds bereidwillig geholpen om den handelsweg door hel binnenland van Alrika open te houden. Dergelijke raeetingen werden ook in andere plaatsen van het land gehouden. Er heerschle overal veel geestdrift. Twee leden der uiterste linkerzijde in de Fransche kamer, Tony Révillon en Camille Pel- letan, zijn te Dyon voordragten gaan houden. De eerste heeft een iraaije en populaire speech over het vaderland gehoudende tweede een geestig en scherp vertoog legen de politiek der regering, met de slotsom: «De politiek, die Madagascar najaagtterwijl Elzas-Lolharingen om het verloren vaderland weentdie onze sol dalen naar Tonkin zendtterwijl Bismarck iedere onzer bewegingen beloert, die politiek is niet repuhlikeinsch, omdat zij niet vaderlandslie vend is." Volgens telegram uil Hai-Phong, Chinazijn daar de troepen ontscheept die met de Hio Negro zijn aangekomenvan de manschappendie ingescheept werden om naar Frankrijk terug te keeren verdronken elf inan door onvoorzigtig- heid. Een bataillon van hel Vreemden Legioen heelt Dong-Trim bezet. Courbei zal niet voor het einde dezer week de versterkingen uil Tonking en Cochinchina ontvangen hebben, noch voor hel begin der beluigingen en handdrukken met hel echtpaar gewisseld te hebben. «Kom, vrouwtje," zeide Padde met eenen akeligen grijnslach tol zijne echlgenoote«laat de werksterdie gij heden eenen geheelen dag gehouden hebt wegens al die drukte, de lalei afruimen cn het servies in de kasten plaatsen. Ga nu met mij mede." «Ja, August," hernam zij bijna teeder, hare oogen op eene wijze, welke haar inziens on weerstaanbaar was, opslaande, «maar de over gebleven spijzen...." «Nu, 'l spreekt van zelf, dat gij die eerst wegsluiten utoel. Jajagij zijl niet dom vrouwtjeik geloof zelfs dal wij zeer goed hij elkaar passen, niet waar? Kom, haast u een weinig, want ik brand van verlangen om eens ongestoord met u te kunnen pralen." «Ja, manlief, ik hen al gereed," en na de werkster nog eenige hevelen gegeven te hebben, loog het echtpaarvei wonderd over elkanders huilengewone lieftalligheidde trap op naar eene kamerdie in vroegere tijden diende om op marktdagen de boeren en boeiiunendie hij Padde hunne inkoopen deden, te ontvangen. Nu was zij ingericht tot eene soort rookkamer waarin on te gewezen bakker meestal de mor genuren doorbracht, 't Was een laagbedompt somber vertrekmaar dal alles ontging Padde en Ursula, terwijl zij op de oude, gebrekkige sola plaats namen. «llé hè, Ursula, gij kunt niet bevroeden, hoe verheugd ik bendal de gasten ons ver laten hebbenbegon Paddelerwyl hy de hand der aangesprokene vatte. «Vrouw, ik andere maand zijne operatiën kunnen hervallen. Nog in deze maand zal Boheraar bezel worden Door het Fransche regeringsblad is het rap port openbaar gemaakt, dat de vice-admiraal Lespès over hel bombardement van Kelung dal den 5den Augustus heeft plaats gehadge zonden heelt. Veel bijzonderheden komen in dit rapport niet voor. Er blijkt voldoende uil, dat zoowel van de Fransche als van de Chineesche zijde zeer goed gescholen isdaar de schepen op niet grooten afstand lagen. De Villars en de Lutin lagen slechts 120 meter en de La Galis- sonnière 900 schreden van de forten verwijderd toen het vuur werd geopend. De strijd eindigde nietzooals de Engelsche bladen gemeld heb ben met den overijlden lerugiogt der Fran schen. Zij scheepten zich volgens het oföcieele rapportweder innadat zy hun taak het vernielen der fortenvolbragl hadden omdat zij te land niet langer weerstand konden bieden. Men zal zich herinnerer^, dat weinige maan den geleden de Amsierdamsche Gemeenteraad een verzoek van de Amsl. aideeling der Sociaal- Democratische Vereeniging van de hand heeft gewezen, waarbij gevraagd was, dat van gemeen tewege aan schoolgaande kinderen, wier ouders het verlangen warm eten zou worden verstrekt. Bij de bespreking van dat vraagstuk is van velschillende zijden de meening geopperd dat voorziening in deze behoefte niet ligt op den weg der gemeente maar dal zij van particuliere zijde moest geschieden. Aan dit denkbeeld zal thans eeir"t*egin van uilvoering worden gegeven. Er heeli zich nl. daar ter slede eene commissie gevormddie een proel wil nemen met de verstrekking van een warm middagmaal aan schoolgaande kin deren die dit werkelijk behoeven zooals die hun vader hebben verloren, of wier vader zooder werk isof door een ongeluk verhinderd wordt te werkenenz. De commissie heelt zich de voorlichting verzekerd van hoofden der scholen. Reeds zijn gelden bijeengehraglvoldoende om op een beperkt getal kinderen de proef toe te passen. Hel plan bestaal, gebruik te maken van de volksgaarkeukens van hel Nul en van de kosthuizen der maatschappij voor den werkenden standook voor kinderen van de Isr. godsdienst zijn maatregelen getroffen. ben zoo gelukkigdat gij de mijne zijL Wilt gij wel geloovendal het mij een waar genot is om u eene mededeelingwelke ons echtelijk geluk nog verhoogen zalte doen. Toen ik u vraagde om mijne echlgenoote te worden waart gij onvermogend..." «Gewismaar dal ben ik immers nog «Nu, nu, kind... maar gij hebt toch immers hel lot, dal uw neef..." «0ja dat had ik...' «Ochmaak nu geene gekheidwant de kapitale prijs van 1" 50000 is op uw nummer gevallen. «Om Godswil," riep Ursula verschrikt uit, «is dat waar?" «Jaja... anders had ik u niet getr..." Padde hield zich nog ter rechter tijd in. «En ik, ongelukkige, heb lui lot voor twee maanden aan den marskramer Steven verkocht. 0, hoe kon ik zoo dom zijn." Hare woorden troffen Padde als een donder slag geen wonder ook in weinige minuten zag hij het gebouw zijner egoislische verwach tingen instorten. Zijne woede is beschrijven is ons onmogelijk, evenals het looneel dat tusschen hel echtpaar volgde. Ursula had zich waarschijnlijk in hare jeugd eene gfheel an dere meer aangename voorstelling van den eersten avond haars huwelijks gevonud. Er zij hier slechts even aangestiptdal de buren meendendal er een moord plaats had en dal de jonggehuwden in de eerste veertien dagen zich niet op straat zouden vertoonenzoodanige sporen had hun krakeel achtergelaten. Vruchteloos beproefde Padde om Ursula hare

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1