Maandag 3 jpég November 1884 «/ts I. IMn CUT. _üitfever Dit bUi rmehljnt Jfumdug et IhmAerdufmiAAy AboMMWat pet 3 /I.-. Fm,c per Bureau A. H. VAN CLEEPP J*/Adriatic-»i~0 Cu elke „gel a„r l0 lrttets öuroau te Amersfoort P'MUni.mteroor renden en „„dere «Urm iarigtiag g^chiodt hoogere yr.j.Urekee.ag. LegeleMU DKHUIZEH officieéle ea uaWigeu. Ad*, per reKel 15 CU. UnImm per repil 25 Cta. - AJ, nummer, 10 Ota. hO0k KortegTaCht Wijk B 60. K e ij it i s g e i u s,. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdagden 4. November aanstaandedes namiddags te een ure. Amersfoortden 81. October 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCU VAN WIJCK. De volgende brief isook om den eigen- aardigen verhaaltrantzeker wel intéressant te achten liet is in deze maand juist vijf jaar dat ik den Afrikaanschen bodera betrad wegens schipbreuk. Ik had hel ongeluk bij de ramp mijn been te brekendoch genas in den lijd van zes weken en bevond mij onder de Kaffers in Stellaland. Ik ben drie jaren bij het Kafferhoofd Mankowane als koetsier werkzaam geweest. Ik dacht meer malen liever koetsier bij den heer Scholten te Groningen dan hier onder de Kaffers en negers cn daar ik eens in de maand met een transport levensmiddelen op ossenwagens in de Kaapstad kwam, wistik van de gelegenheid gebruik te maken, mij van het Kafferhoofd te ont doen. Ik vestigde mij in de Kaapstad doch dit was van korten duur. Hel wilde mij met mijn voornemen niet gelukken en ik ging met den lieer Mr. J. A. Truternaar de Transvaal, waar ik thans nog ben, doch ik ben van patroon veranderd en ben op een Engelsche factory van den heer G. J. Bamen ga voor hem verschei dene weken op reis achtereen om producten te koopen en te ruilen. Ik ben best tevredenge niet eene goede gezondheid wat hier een groote vereischte iswant hier wordt goed geld ver diend maar ziekte is duur. Eens door een val bekwam ik een erge hoofdwondewat wel spoe dig genasdoch ik kreeg zulk een huiduitslag dat ik geneeskundige hulp moest inroepen. Ik ontving een fleschje met vocht wat mij op een soort olie geleek twee zulke fleschjes gebruikte ik en ik was genezendoch het koste mij vijf pond nota bene. Eens ontmoette ik op mijn zwerftogl een familie uil hel Groninger land Fockens genaamd. Ik was nieuwsgierig kennis met hen te makenomdat die naam mij (ami- FEUILLETON. DOOR DE WERELD BEOORDEELD 8) door S «Zooals ge weet, had ik geen plan om u heden te bezoeken," zeide Annie, zich weder naast hare vriendin nederzettende, «want ik verwachtte u eerst ten mijnent en ik zou aan mijn voornemen getrouw gebleven zijnindien ik u niet noodzakelijk spreken moest." «Zoo, ge maakt mijne nieuwsgierigheid in hooge mate gaandewant het is bepaald iels zeer belangrijks, dat u thans uw gezellig kamertje in die scherpe koude doet verlaten. Biecht nu maar spoedig op." «Nu, gij hebt evenals ik eene uilnoodiging voor het bal bij baron von Raden ontvangen «Jaik zie echter het verband niet lusschen die invitatie en hetgeen gij mij te zeggen hebt." «Niet zoo haastig, juffrouw ongeduld. Gaat gij er heen V' «Natuurlijk; dal is eene stilzwijgende con ditie." «Nu, ik denk er over om tehuis te blijven. «Wat," riep Claire uil, de handen ver wonderd ineenslaande, «dat meent ge niet?" «Ja, werkelijk." «Nu, daar begrijp ik niets van," vervolgde Claire met eene uitdrukking van comische wanhoop op het levendige gelaat, «het genot van dien avond zal voor alle hoeren vergald zijn en ik verzeker udat wij in plaats van op de rnaat der muziek op die der zuchten zullen kunnen dansen." liaar voorkwam. Ik raakte met hen in gesprek en vertelde hen wal van de Transvaal. Men vroeg mij veel wat ik alles niet kon beantwoorden. Gevraagd wal zij uitoefenen wilden was het ant woord de landbouw. Ik zeide hen, het land is vruchtbaar, tnaar u moest spade en ploeg hebben meegenomen of u moet een bij u in de Kolonie hebben, die ze maken kan, dan is er wel wat voor u te makenwant ik vertrouw dat gij Seld genoeg bij u hebt om wat te beginnen, a nog over koetjes en kalfjes gesproken te hebben, nam ik van de familie Fockens afscheid. Ik ben nog eens weer op die ontmoetingsplaats geweestmaar heb niets mee: van hen gehoord. Misschien hoort gij te Groningen nog wel eens ineer van hen. Maar op dit oogenblik is het ook niet rooskleurig in de Transvaal. Hel schijnt dal de ziekte, die in andere landen heerscht, naar hier overgeslagen is. Ik las in uw dagblad overal van daling in alle artikelenzelfs dat fabrieken gesloten worden en dat in Frankrijk en Italië de cholera heetschen. Hier, waar ik tegenwoordig benin dien staat heerschen erg de pokkendie honderden offers eischen en ook geen wonderwant zooals ze hier wonen hel is schande. Er zijn hier huizen waar 85 huisgezinnen in etendrinken en slapen. Ook gebeurt hier nog veel ondeugdmoorden en stelen. Onlangs is hier nog een geheel huisgezin vermoord manvrouw en vier kinderen. Om niet te ver te gaaner gaat geen dag voorbij of men hoort van moorden en stelen. De aard van de kaffers en de negers is maar zoozoo. Zij zijn nog niet beschaafdveel minder te vertrouwen. Ik ben in vele landen geweest, maar zooals het hier is, heb ik nog niet gezien Mijn contract is het volgende jaar 1 Sept. met mijn patroon oin en blijl ik in het land der levendendan wil ik mijn vaderland eens weer opzoeken en dan wat meer van dit land ver- lellen. Kaapstad den 13 Sept. 1884. Het in ons vorig nummer voorkomende om trent de Anlwerpsche Tentoonstelling wordt besloten door het volgende Het ministerie van marine zal insgelijks op zijne kosten de colis van Lissabon naar Ant werpen vervoeren. I «Foei, Claire, hoe kunt gij nooit ernstig zijn pruilde Anniewie deze schertsenden loon harer vrienin eenen afkeer inboezemde. «Hoor eens, kind, ik weet slechts twee oor zaken te vinden voor uwe dwaasheid. Gij zijt öf ziek, öf verlield. Ziel go wel. gij krijgt reeds eene kleur. Ik dacht werkelijk dal gij verstandiger waart om u met dergelijke. «Als ge mij niet anders te antwoorden hebt dan op deze wijze dan is hetgelooi ikbeier dal ik vertreken opslaandenam zij haren mantel van den stoel. «Hè, Annie, wat zijl gij kinderachtig. Sedert gisterenavond schijnt ge geheel veranderd. Werkelijk als ik niet wistdat uw broeder u naar huis gebracht heeltdan zou ik bijna lol het besluit komendat gij de eene of andere ontmoeting gehad hebi. Zoo'n avontuur kan nog wel eens interessant zijneenige dronkaards.... een gemaskerde ridder.... eene in zijne armen bezwijmende schoone.... maar ik zal ophouden Annie, daar ik zie, dat ge op hei punt zijt om uw geduld bij mijne dwaze woorder te verliezen." «Dal raadt ge juist," antwoordde deze open hartig, «ik kan mij niet voorstellen, hoe iemand altijd lust lot schertsen heefL Maar Claire't is mij werkelijk ernst om de uilnoodiging van baron von Raden niet aan le nemen «Och kom, en waarom niet?" «Jadat kan ik u moeilijk mededeclen... ziet geClaireik ken u nog te kort oin u alles wal er in mijn binnenste oingaal, le kunnen vertellen." «Dat is eene zaak, die gij zelve beter zult kunnen beoordeelen dan ikhernam Claire Het Braziliaansch gouvernement ondersteunt de Tentoonstelling door bemiddeling van het «Comité van Landbouw en Koophandel" van Rio-Janeiro en heeft 300 vierkante meiers daar voorbehouden voor de producten van Brazilië. De Congo en de gouvernementen van Bombay zullen op schitterende wijze tentoonstellen. De tentoonstelling van Antwerpen zal dus het zelfde karakter niet hebben als de Wereldten toonstellingen, die hebben plaats gehad te Parijs, te Londen en te Weenen. Hare belangrijkheid zal vooral aanzienlijk we zen in betrekking tot den uil- en invoerhandel eene kwestie van het grootste gewicht op het oogenblik dat al de nijverheden min of ineer ie lijden hebben door het gebrek aan verbruiking. Antwerpen is bijzonder wel gelegen voor eene tentoonstelling van dien aard en ieder lentoon- steller zal er met het grootste gemak nieuwe han delsbetrekkingen kunnen aanknoopen. Aan de «Amsterdamsche Cl" wordt uit Parijs door Jules Granier hel volgende curieuse voor val gemeld Markies de X. is een edelman van antieke principes en vader van een engelachtige dochter van even achttien. Verleden winter werd het blonde kind ten huwelijk gevraagd door een jongen luitenant van fatsoenlijke famieljemaar zonder fortuin. De markies weigerde zijn toe slemming nu dit was zijn regtdoch weinig dacht hij er aan dal de jongelieden elkander hartelijk lief hadden en door tusschenkomst van de kamenier van Mil. de X. een levendige cor respondentie zouden onderhouden. Tot dusver was alles als van een leijen dakje gegaan toen onlangs door welk toeval mag de ondeugende Cupido welen een billet doux van den jongen luitenant in papa's handen viel. Schets u de woede van den ouden markies met zijn an tieke ideëntoen hij de vreeselijke ontdekking deed dat zijn adelijk blazoen door zijn eigene dochter gecompromitteerd werd. Onmiddellijk liet hij haar bij zich komen en zonder veel uitleg diende hij haar een echt klassieke correctie toe. De japon ging omhoogde inexpressibles naar omlaag, en toen, mei uw permissie, da mes de zweep over de bloote bDal het achttienjarige Eva's kind hel uitgilde van pijn een weinig geraakt. «Alzoo ge gaat niet; uwe afwezigheid zal opzien genoeg baren en ge moet er u maar op voorbereid houdendal alle heeren u den volgenden dag zullen komen bezoeken om le vernemen, wal de «woudroos" belette om het feest bij te wonen." «Ik begrijp u niet, Claire. Wie is de woudroos f" «Nu, nu, Ar.niewees niet kinderachtig en speel niet de «ingénue." Gij zoudt het niet reeds lang welendat men u den bijnaam van de «woudroos'' heeft gegeven, wegens uw verblijf op het afgelegen kasteeldat zich te midden van eene boschrijke streek verheften dal zijne sporen heeft achtergelaten op uwe wangen welke met een frisschen blos overgoten zijn." «Voor het eerst, sedert onze kennismaking bemerk ikClairedal gij zeils jegens haar die gij uwe vriendin noemtuwen spo tienden loon niet kunt laten varen. Ik verzeker u, dal ik lot heden toe niet kon vermoedendal mijn persoontje..." «Ja, ja, de rest kan ik wel raden. Kom, gewoonlijk geven de heeren alle meisjes bij namen. Die van freule d'Elviriagij hebt haar verleden week op de soiree bij den Iranschen ambassadeur ontmoet, is bijv. hel wandelend geslachtsregister, omdat niemand zoo goed als zij op de hoogte is van de stambooiuen der adelijke families en als gij een kwartier met haar gesproken hebtdan zal u dien naain zeer gepast voorkomen. Zoo hebben wij er allen een en wy vinden het zeer aardig." Annie vraagde nietwelke die van Claim waswant daarvoor had zij op hel oogenblik geen lust en waarschijnlijk bad zij van dn

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1