Ut ra-nummer. h.w. a.tan deh wall 6aee, I. WILFF j"-1'» jacqdës visser.j Woensdag- 12 November 1884. c. t. yahIëëkT AMKRSPQORTSDEE COURANT. „D.n?,6"r 'f, ™"h9" *-"*> iwra„, r,„„nJ„ pII Bureau A. H. VAN CLEEPP If/'-». »-« «o Cu.,u. iu cu.u. ®U™*nT te Amersfoort pi«unu»u j ,..u.„dm uhjiu, ^hiuii i»pn iir»u^irr.;.d MOURHUIZEN Bn üute|lf"u Ad». |»r ret{.l 15 Cti. Reclame, per ngel 25 Cu. Aft. nwun 10 Oto. hO0k KortOgT»Cllt Wijk B 00. AMERSFOORT, 12 November 1884. Met groot genoegen vernemen wij dat voor eene der vacante plaatsen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken de kiesgeregtigden algemeen hunne keus hebben gevestigd op den heer H. W. A. van den Wall Bake die groo- telijks het intellectueel element in de Kamer zal versterken, zoomede door zijne bekwaamheden en ervaring omtrent aangelegenheden welke tot den werkkring der Kamer behoorenveel zal kunnen bijdragen om daarin krachtig den bloei van handelindustriescheepvaart enz. te be vorderen. Men zegt hier en daar dat hij de benoeming niet zal aannemendoch dit mag de kiezers niet afschrikken om eenparig op hem te stem men; want indien Donderdag schier alle stemmen op hem zijn uitgebragtdan spiegelen wij ons voordat hij welwillend en redelijk bezield met warm hart voor de gemeentebelangen waaraan de belangen van handelindustrie c. a. ten naauwste zijn verbonden zich alsdan de benoeming zal gelieven Ie laten welgevallen toegevende aan den voor hem eervollen drang eener algemcene waardeering van zijne voor Amersfoort aantewenden nuttige talenten en werkkracht. Voor het bezetten der vacante plaats van den heer J. F. Lag er we y die zoo veeljarig ge trouwelijk aan de werkzaamheden der Kamer deelnamdoch thans hoogbejaard niet meer in aanmerking wenscht te komen kan met gerustheid worden aanbevolen de heer C. T. van Beek als een geschikt lid zoodat de kiezers worden verzocht hunne stemmen uittebrengen op den heer C. T. van Beek op wien reeds bij vorige verkiezingen voor de Kamer door diverse kiezers is gestemd. Eveneens achten wij het ons ten pligt de kiezers optewekken om nu weder hunne stemmen uittebrengen op de altredende leden de heeren M. Wolff Mzn. en Jacques Visser, want zij hebben getoondnaar hun best vermogen de handels-, fabrieks-, scheepvaart- en spoorweg- belangen te bevorderenbelangen, waarvoor ook wijondanks soms persoonlijke miskenning, zoo veeljarig alhier steeds diligent waren en worden derhalvenaar vorenstaande deugdelijke gron den, de kiezers verzocht trouw Donderdag ochtend ter stembus oplekomen en hunne stem men uittebrengen op ae heeren gekleurd Stembrie/je. Ter eener Maandagavond jl in «de Arend" gehouden vergadering van kiezers voor de Kamer van Kooph. en Fabr. zijn tot candidalen voor hel lidmaatschap der Kamer gekozen de heeren M. Wolir Mz.H. w. A. van den Wall Bake Jacques Visser en S. Knoppers en is daarna met alg. stemmen aangenomen de volgende motie; De vergaderingvan oordeel dal de openbare belangen in 't openbaar behooren behandeld te worden, spreekt hel vertrouwen uit, dal de Kamer van Koophandel en Fabrieken spoedig uitvoering zal geven aan het besluit om hare vergaderingen voor hel publiek toegankelijk te stellen. Veertien kiezers waren aanwezig «n is de heer Knoppers gekozen bij herslemming mei den heer U. E. van Sweden. De heer W. H. Meursing, scheepsreeder te Baarn heelt hel gebouw, terreinen enz. der voormalige fabriek van den heer Bonnikenabij het spoorwegstation te Amersfoort, gekocht, met de bedoeling om daaropnaar wij ver nemen eene zeer omvangrijke stoombroodfa- briek opterigten. Sommigen meenen, dat even tueel mede op die terreinen een abattoir (<L i. slagtplaats) wordt opgerïgL De Slaats-Ct. beval het programma voer de opening van de vergadering der Siaten-Generaal te 's Gravenhage, op Maandag 17 Nov., waaruil blijktdat Z. M. de Koning de vergadering der Stalen-Generaal zelf zal openenten 1 ure zal de stoel van bet paleis afrijden. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: De koning en koningin komen den 14 dezer hier ter slede terug. Den 15 zal Z. M. de nieuw- gekozen of de herbenoemde leden van de eerste kamer en corps ontvangen en beëedigen en denzelfden dag den president van de eerste kamer benoemen. Er is natuurlijk geen twijfel aan dat de heer Mr. Eijsinga op nieuw lol deze waar digheid zal worden geroepen. En hel slaat evenzeer vast dal de heer Cremershoewel aanvankelijk voornemens zich geen herkiezing als eersten candidaal voor het voorzillersschap der tweede kamer te laten welgevallenop aandrang zijner vele vrienden heeft besloten zich bij evenlueele herbenoeming, niet aan die taak ie onttrekken. Toch zal het van de her stemmingen van Dingsdag alhangen of ook niet de presidenisharaer in clerical": handen zal komen. Reeds nu terwijl Arnhem nog moet beslissen over de vernieuwing of opzegging van zijn man daat wordt er geïntrigeerd om door ver eende kracht baron Schimmelpenninck van der Oye op den voorzillerszetel te brengen. Ook uit dit oogpunt dus is de afloop der verkiezin gen niet geheel van belang ontbloot, ol erken ik dat dit een quaeslie van ondergeschikt be lang, althans van secundairen aard is. Er is één onderwerp dat de gesprekken hier druk gaande houdthet is de verdwijning van den kassier en coramissionnair in effecten Schoutendieterwijl hij onder verdenking van frauduleus bankroet door de justitie wordt opgespoord, voorloopig in sla3l van faillisse ment is verklaard. Allerlei histories worden van dit heerschap verteld. Een Scheveningsch han delaar moet zijn gaheel bedrijfskapitaal met den voortvluglige hebben zien verdwijneneen be kend kolfiehuishouderdie verleden jaar de belli van de honderdduizend uit de loterij trok wordt gezegd een kwart ton te kort te komen een speculant heeftzoo beweert menal zijn aardsche slijk er bij ingeschoten en toch blijft de man vrolijk hopen op 's hemels zegeningen. Maar hel ergste zijn er eenige zeer kleine hur- gerluidjes aan toe die hun spaarduitjes aan den bankier S. hadden toevertrouwd. Men zegt dat de boedel een tekort aanwijst van ruim f8U,0U0. Inmiddels zoekt men den verdachte te vergeefs. Sommigen beweren dal hij zich te Rotterdam of zelis nog in den Haag moet ophouden wijl bij onderzoek is gebleken dal hij zichvoor de ontdekking van zijn valnog niet uil de stad had begeven. Het is niet onmogelijk want door zijne relaliën en familiebetrekkingen heeft de gefailleerde gemakkelijk gelegenheid zich eenigen tijd te doen verbergen in het een of ander verdacht huis. Immers hij zelf is de zoon van eene zeer beruchte bordeelhoudster hier ter sledeDe appel is dus niet zeer ver van den boom gevallen. Hel moet verwonde ring baren dal zoovelen hun kostbare gelden aan zulk een man hebben kunnen toevertrouwen. Zijne geboorte en opvoeding deden niet anders verwachten dan dat hij eenmaal zou komen lot een einde als dal hetwelk zijn doel is geworden. Aan de Amst. CL wordt gemeld Wil ik u eens vertellen wal de Haarlemsche burgemeester Mr. Jordens deed toen hij pas aan 'l bewind kwam 7 U weet misschien dal het leven in de Spaarneslad nog kleingeestiger is dan hier te Amsterdam en dal daar 's avonds om negen uren nog geregeld hel afluidsklokje wordt gekleptwal volgens oud-historische ge woonte beteekentdat vuur en licht moeten uit gedoofd worden en 't beddegaanslijd is. In Haarlems straten is 'l dan ook gewoonlijk na negenen zoo druk als op een kerkhofvan welke omstandigheid de policie in den lijd waarvan ik spreekgebruik maakte om 't zich in de herber gen gemakkelijk te maken. Nudit was den nieuwen burgemeester ter ooren gekomen en Mr. Jordens maakte eenige malen 's avonds laat en zelfs in den nacht de ronde door de stadom zich van de feilen persoonlijk te ver gewissen. Wal zijn EdelAchlbare op die mane- schijntogten zoo al tegen kwamzou ik u niet weten te zeggenmaar veel is er onder zijn bestuur in verschillende opzigten aldaar verbeterd, wal met die ontdekkingsreizen in verband stond. Kijkdal was heel kranig van dien burgemeester. Wat men met eigen oogen toch zietkan men later niet heeten jokken en eigen oogen zien altijd 't bestgelooi me. Ondanks de strenge maatregelen der Rus sische regering zijn de vrouwen in hel zuidelijk gedeelte van Rusland nog een voornaam han delsartikel. Een staaltje hiervan deelt een te Odessa verschijnend blad mede. Vier vrouwen uit den omtrek dezer stad werden verkocht en naar Konstantmopel gevoerd. Alleen door tus- schenkomst van de Russische ambassade te Konstantinopel is deze schandelijke koop nietig verklaard en zijn de vrouwen in vrijheid ge steld en weder naar Odessa leruggebragt. Op een raadslid der gemeente Doesborgh den heer Chcvallter, die verklaard bad dat men voor een daar vertoonden en gemuilbanden beer kon schrikken, is de volgende witz ge maakt: «Waarom kan de heer Chevallier voor een lammen beer schrikken V' «Paree qu'un cheval lié ne peut pas s'enfuir." Een minnend paartje kreeg te Amsterdam op de Prinsengracht twistwaardoor de min naar zekere M. zich zoo opwond dal hij bij de Regulicrsgracht te water sprong. Met veel moeite werd hij gered waarna M. in beden- kelijken toestand naar hel Gasthuis is vervoerd. Men schrijft uit Keulen In den afgeloopcn nacht hebben vier gevan genen getracht uil de gevangenis aldaar te ont snappen. Een opzigterdie de ronde deed werd door hen geworgdmaar den toesnel lenden wakers gelukte het toch alle vier ge vangenen weder op te sluiten. New-York zal weldra een prachtig paleis voor lijkverbranding rijk zijn. Hel wordt opgerigt nabij de begraafplaatsen in den vorm van eenen Griekschen tempel met Corinthische zuilen, liet gebouw zal 74 voet lang en 40 voet breed zijn. fclr zal gelegenheid zijn lot hel verriglen van den lijkdienst naar de verschillende godsdienstige begrippen. Terwijl deze plaats heeft, zinkt het lijk met de katafalk in den oven, en na korte® lijd ii de asch in eene urn vergaderd.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1