553» EERSTE 335* BLAD. Donderdag 27 November 1884. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad varachijnt IhHderdrngmuUmj, ibonnam.at |»r 3 nuumdea ƒ1.-. Vraae. 110.1/1.15. AdTerteutiên1 -8 r«p|. OU Cm allee r«e,-l meer 10 Cu.; groot* letten geacliiedt Iwogere (irijeberelueiag Legale pil oöicicélc 1 onteigna. Ada. per regel 15 Cu lleel Bureau M DURHDIZEN ir regel ia ÖU. A/s. n 10 cu. hoek KortegrachtWijk B 60. AMERSFOORT27 November 1884. Ter verkiezing, bij herslemming, van Iwee leden voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken le Amersloort zijn 71 van 169 kiesge- regiigden ler sieiribus opgekomen en was de uitslag als volgi voor een lid, aftreding einde 1886 gekleurd sleinbrielje, waren ingeleverd 71 stembriefjes en verkregen de heeren C. T. VAN REEK 41» stemmen. S. KhOPRERS 23 2 briefjes waren blanco en van onwaarde. voor een lid aftreding einde 1884wil sletn- brieljewaren ingeleverd 71 stembriefjes en verkregen de heeren C. 1. VAN REEK.51 stemmen. II. W. A. van den Wall Rake 20 Diensvolgens is de Heer C. T. VAN BEEK voor beide plaatsen gekozen en zal derhalve, indien hij de benoeming aanneemt, voor eene dier plaatsen eene nieuwe vrije stemming moe ten geschieden. Met ingenomenheid is door velen en ons ver nomen dal heeren Commissarissen der Sociëteit Aniicilia te Am rsloori voornemens zijn, bij voldoende deelneming, twee looneelvoorstel lingen en twee concerten in de eerstvolgende vier nnanden le organiseren. Thans vernemen wijdal de deelneming lol heden nog niet van dien aard is, om aan hel plan uitvoering te kunnen geven zoodat hel boogsi wenschelijk is, dal de leden, die nog niet zijn toegetredenthans van hunne mede werking doen blijken ten einde lol stand kan komen deze zaakwelke niet alleen veel ge noegen en kunstgenot zal verschaffenmaar tevens in menigerlei ander opzigt lot nul en voordeel van ingezetenen kan strekken. Gisteren heeft de lieer A. M. Slothouwer die voor den inhoud de verantwoordelijke p-Tsoon is, weigetende hij zijn' inzender le noemen e< n stukje gepubliceerd onderteekend Km waarin het geven van een orgelconcert in eene kerk lel wordt ilgekeurd en Twelk die mijnheer mei zijn zeven puntjes (heet hij misschien Kwastihuin 7) zii li zóó erg aantrok dal hij er zells in zijn droom tegen aan het vechten is gewest Orgelconcerten zijn in de St. Joriskerk te Amersloort herhaaldelijk gegeven door de Hee ren G. J. van Eyken met den Utr. zanger Craeyvangordoor den Heer Enderle inet Mevr. de Koe—Elzenga en Mej. L.en door den heer van der Kaa die ook een orgelconcert ir. du Remonslranlsche kerk alhier ten eigen voordoek gal. In Rotterdam en andere plaatsen hebben al sedert een vijlligtal jaren orgelbespelingen op werkdagen plaats in de kerkeninet open deuren, alwaar publiek van alle slai den zonder betaling binnentreedt, zelfs in clubjes rond wandelt en praal tijdens de bespelingterwijl daarentegen te Amersfoort bij de orgelconcerten enkel hel beiahnd publiek wordt toegelaten, dal zeer bescbaald en ordelijk op de ingenomen plaatsen blijft zitten en zich van applaudis- srmcni onthoudt. Te Rotterdam UtrechtHaarlem Dellt enz. geschieden de orgelbespelingen met goedvinden ol Zells met aanmoediging van kerkvoogden. De heer Enderle is een echt godsdienstig inensch en slaat in cn buiten Amersfoort aan geschreven als een door en door bekwaam en degelijk organistterwijl zijne vroeger voorge dragen en morgen, Vrijdagavond, io de M. Joriskerk voorledragen stukken van zeer ern- •tigen aard en hoogst zedelijken text zijn zoodal zells de grootste huichelaar er geen greep op kin vinden. Ten poslkanlore Ie Amersfoort treedt met 1 December in lunclie de beer J. van Nijmegen Schoncgsvelthans surnumerair te den Helder. Zondag 30 November e. k. wordt de dienst in de Remonslranlsche kerk Ie Amersloort waar genomen door Ds. J. lierman de Riddervan Doesburg. Onder de vele ligciiamen hier te lande en voornamelijk in de Hoofdstad gevestigd wier strekking het is op verschillende wijzen en in verschillende richtingen noodlijdenden en hulp behoevenden te steunen verdient zeker «de Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van hel Nederlandsche Leger" de belangstelling van hen dien het lol van een braai oud-soldaat ter harie gaat. Vóór eenige jaren opgerichtzijn nu reeds 23 afdeelingen en 5 correspondentschappen gevestigdzoodal door het geheele land de relangen van hulp behoevende oud-gedienden kunnen worden be hartigd meer in het bijzonder door het verstrek ken van hijslag op hei voor velen zoo schamel pensioen. Dal dit reeds met succés geschiedt, blijkt uit hel feil dat behalve de wckelijksche toelage ad f 1 I 1,50 en I'2 die aan 33 leden uitgereikt wordten uitgezonderd de bijzondere gratificatiën tijdens eene ernstige ziekte, bij aanhoudende ligchaamszwakle enz. dezer dagen door het Hoofdbestuur op voordracht der af deelingen aan ruim 300 oudjes en47 weduwen van militairen met het oog op den naderenden winter elk eene ondersleuning van f 12,50 is uitgereikt. Onder de begiftigden zijn oud-gedien- den van 60 lol zells 80 jaar die van een jaar lijkse!) pensioen ad 150 tol 1150 moelende leven op hun ouden dag met eene bejaarde- soms ziekelijke vrouw in den waren zin des woords gebrek lijden. Van vele hooggeplaatste personen, een zeker aantal gegoeden en vele actief dienende officieren en onderofficieren ontvangt de vareeniging blijken van sympathie, terwijl nog dezer dagen de Gep. Luit. Generaal W. J. Knoop le 's Graven- hage de opbrengst eener spreekbeurt in de Vereeniging lol beoefening der Krijgswetenschap pen ad f 50 in de kas dezer vereeniging stortte. De vereeniging vraagt nu in eene circulaire den steun van liefdadige landgenoolen voor zoover^zij niet reeds als Beschermer of Dona teur zijn toegetreden. Moge hel Hoofdbestuur in zijn onvermoeid en prijzenswaardig streven bij velen blijken van instemming vinden. Te Wageningen eischl eene politie-verorde- ning dal alle slijters en herbergiers, die «ver gunning" hebben een lichtje moeten plaatsen boven de deur aan de straat- Sommigen komen die bepaling getrouw na wel geleek soms hun lichtje op een «gloeijenden spijker," maar toch zij voldeden aan de verordening. Een enkelede heer H. J. P.bleef echter steeds weigeren, voorgevende dat zijn winkel, al was het ook niet boven de voordeur, vol doende verlicht is. Circa 90 processen-verbaal werden tegen de heer P. opgemaakt, die steeds onwillig bleef voor de vermaningen der politie. De kanlonregler le Wageningen heeft nu in deze ook uitspraak gedaan en den heer P. vrij gesproken. Met belangstelling werd deze uit spraak verbeid en een gevolg er van zal zeker zijndat eerlang ook bij de andere houders van vergunning de bespottelijke «nachtlichtjes" zullen verdwijnen. In sommige streken van Ruslandwaar de handel in siorken drink streng is verboden wordt veel eau de jologne gebruikt. Jaarlijks worden bv. in het stadje Gurgew ruim 2000 dozijn ftessclicn verkochtde bewoners drinken dal, en hetzelfde geschiedt in Ural, te Juka- terinnslow enz. Eau de cologne is eenvoudig brandewijn van 40 gr., vermengd o. a. met aelherisciie oliën. Gisteren verscheen de grijze Tobias voor het gerecht te Amsterdam. De zaak nam echter geen aanvangdaar het Openbaar Ministerie tegen den tweeden beschuldigde, die voort vluchtig is, een nieuwe dagvaarding om lever- schijnen verlangde. Tol zoolang wordt ook de zaak van den vader aangehouden. Het plaatselijk eeuwfeest van TNut heeft te Gorredijk tot ongeregeldheden uitgelokt. Ter wijl hel hótelwaar de leestvierenden zamen warenvergunning had gekregen om na den gewonen lijd open le blijvenwas dit aan de overige herbergiers geweigerd. Toen nu de be zoekers dier andete herbergen door de politie genoodzaakt werdendie te ontruimenliepen zij te hoop voor het hótel, waar 't Nul ver gaderd wascn gaven door het inslaan van ruilen aan hun ontevredenheid lucht. Een klop partij met de politie volgde en eerst toen een paar belhamels achter slot zatenwerd de orde hersteld. Het voorgevallene heeft echter span ning doen ontslaan. V erbetering. In de adv. van den heer SPIKERMANin dit nummer, staal: Parapluies van af f 1,25 dit moet zijnvan af 80 cents. Vervolg der beriglen 4e hladz. Het TWEEDE BLAD behelst: opstel over de Eemkweslie, ieuilletonberiglenwaterhoogten en adver- lentiën. Burgerlijke Mand van Amersfoort, GEBOREN 20 Nov. Daniel Petrusz. vin Antonius Aloijsius Hamers en Doiotliea Johanna Alberlina Machtilda Geerligs. 22 Nov. Mozes, z. van Izaak Gosschalk en ba ra btodel. Her- manus z. van Jan Maler en Cornelia van den Berg. 23 Nov. bjoerdtje Wierdina Calharina Johannad. van Jacob Conslanlijn Camerling llelmoll en Calharina Johanna Barones van Sylzaraa. - Elias, z. van Nicolaas Wolfswinkel en Geertrui van Eijken. 24 Nov. Keijer, z. vanTeunis Schoonueibeek en Elisabeth Wijntjes. 25 Nov. Louisa Maiia. d. van Wouter Bakkenes en Maria Louisa Haneveer. Dina Johanna, d. van Jan Dam en Clara Louisa de Liefde. 26 Nov. Teumje, d. van Hendrikus van 'l Hof en Sijbrigje biderius. Reiniera Margarelha d. van Karei Andreas Arnohlus Liethoff en Reiniera Margarelha van Eijkel. ONDERTROUWD: 21 Nov. Hendrik van Drie en Hanna van de BlankevoorL Abram de Beer en Estella Meijers. GEHUWD: 20 Nov. Jan Bloemendal en Jo- h8nna Alijda Koenen. OVERLEDEN: 22 Nov. Elisabeth Kieber, 4j. Elisabeth» Clasina Smulders76 j. ongeh. Een lev. aang. k. vi. gesl. van Adolplius Hen- ricus van Kalken en Johanna Kamerbeek. 28 Nov. Johanna ilendrina bievens, 62 j. echlg. van Richardus Hendrikus Franciscus Ronte. Een lev. aang. k. in. gesl. van Jan Groen van Wellum en Dina Geursen. Franciscus van den Berg 73 j. echlg. van Janna van Beek. 24 Nov. Boude wijna Johanna Klebér, 3 j. ADV E K T E N TIEN. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, V nou we C. J. CAMERLING HELMOLT-Barohks van Sytzama. Amersfoort, 23 November 1884. Tol mijne en mijner Kinderen diepe droefheid overleed heden, na eene korte onge- steldheid mijne geli. Ide Eclngenoote JOHANNA. IIENDR1NA bTEVENS, in den ouderdom van I 61 jaren. j R. 11. F. RONTE, Amersfoort 23 November 1884.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1