eigenaardigheden. Ook de bekende hoofdman der Indianen Silling bull heeli er eensedert de beschaving ook op hera invloed heell gehad. Telkens wanneer de groole hoofdman aan talel verschijntontvouwt bij met de meeste zorg zgo servetlegt hel op zijn stoel en gaat er op zitten. Omtrent Mad. Clovis Hugues die op den zaak waarnemer Morin revolverschoten heelt gelost, wordt nog gemeld Hugues vertelde zeer openhartig de geheele geschiedenis van zijne lielde aan den vreemde ling en antwoordde o. a. op de vraag «Waart ge lang verloold «Ja zeer lang: Ik zat vier jaar in de gevan- fenisnadat ik als communist veroordeeld was. g schonk mij moed en volharding om trouw te blijven aan mijn beginselen en niets te her roepen en ze wachtte inlusschen geduldig tot dat ik op vrije voelen zou worden gesteld. Zij bleel mjj trouw. Het is nu juist acht jaar ge leden dal we ten laatste konden huwen v en haar leven is sinds één onafgebroken toewijding geweest aan ragonze oudersonze kinderen en aan ongelukkige communisten. «Men zou verwacht hebben, dat eene zoo schoone vrouw ais zijeene positie in de maat schappij en eene weelderige omgeving begeerde. Toch hoorde ik nooit van hare lippen één en kel woord noch zag één enkel gebaar ol daad waarmede zij te kennen eal, dal onze eerlijke armoede haar verdroot. Wanneer ik de opmer king maakte hoeveel moeite het haar kostte fatsoenlijk gekleed te kunnen gaanwees zij er mij altoos op hoe zij in haar gemoedsleven en in de indrukken welke ze ontving in haar dagelijksche omgeving, eene vergoeding had, die weinige rijke dames kenden ot zouden kun nen waaideeren. Is dit wellicht hel salon van eene behaagzieke schoone vroeg Hugues. Ge wis niet, want overal zag men den strijd mcl •de armoede. Het ameublement bestond uit eene sofa twee armstoelen en vier stoelen van geschilderd zwail 'hout met rood gebloemd trijp en was oogen- schijnlijk niet meer dan 400 Iranc waard en werd aangevuld door een zestal goedkoope ver lakte stoelen met rieten zittingen. Een F-ngelsche reisdeken was met koperen nagels op den in- gelegden vloer bevestigd. De talel was niet ste vig en bedekt met een tafelkleed dat waarschijn lijk nog op school geborduurd was. Een pianino stond geopend in een hoek en op den lezenaar lag eene sonate van Mozartdie zij gespeeld had op den morgeo van den dag toen hel drama van het Paleis van Justitie plaats greep. l)e Parijsche «Cercle Social des temraes" heell aan mad. Clovis Hugues een adres gezon den waarin haar daad wordt verheerlijkt. Inlusschen moei dezena de opgewonden heid der eerste dagenin een toestand van groote neerslachtigheid geraakt zijn. Zij trekt zich het lijden van Morin zeer aan en vroeg dagelijks naar hemhopendedal hij herstel len «oogt. Zij slaapt bijna nieteet weinig en is voor den regter van instructie tweemaal flaauw gevallen. Naar men meentzal hare zaak niet vóór Januarij in behandeling kunnen komen. Morin is aan de wondenhem door de re volverschoten van Mevrouw Clovis Hugues loe- gebragtoverleden. Uil een vergelijkenden staat tusschen de snel heid der treinen in Engeland en Duilschland blijkt dal eerstgenoemd land het tweede daarin zeer ver overirelL Zoo bereikt de snelheid hel hoogste punt op de Great Western Great Nort hern en Midland spoorwegen. Gemiddeld leggen de treinen daar meer dan HO kilom. per uur toen een zacht snikken zijn oor trof. Hij ontdekte weldra de kleine en naderde haarzij strekte smeekend hare handjes lol hein uilals wachtte zij van hem hulp en bescherming. Hij kon die stille bede niet weerstaan cn zonder te welen, waarheen hij hel kleine meisje brengen zou vatte hij haar bij de hand. «Hoe oud zijige, liefkind vraagde hij haar werktuigelijk. «Acht j.»ar, mijnheer," klonk hel antwoord •p fluiiterenden toon. «Waar gaan wij heen?" eindigde zij met kinderlijke nieuwsgierigheid. Ja waarheen Dat was Ernest zelf nog niet recht duidelijkdaar hij begreep dal hij op dit late uur niemand de zorg van hel kind kon opdragen. Ten laatste kwam hij lol hel besluit om haar niet zich roede naar zijne kamer te nemen. Daar kon zij tenminste den nacht door brengen en morgen kon hij verder overleggen wet hem te doen stond. «Hoe heel ge?" sprak hij weer. «Corry hernam zijne kleine gezellin vertrouwelijk. «Nu, Corryge wilt zeker we! bij mg blijven, niet waar al, ongeveer gelijkstaande met IC uren gaans in één uur. De twue treinen van Londen-Kxeler zouden de snelstloopende der wereld zijn, daar zij 95 kiloru. per uur afli ggen. De grootste snelheid dio de treinen in Duilsch land bet eiken is 7U kilom. per uur, hetgeen 16 kilom. minder is dan bij de Eng. sneltreinen. De reden voor de groolcre snelheid is te vin den in de constructie van machines en rollend materieelin den aanleg der banen en vooral in de quuliteil der steenkolen of andere brandstol. Dij de laats'* keuze van een Lord-mayor van Londen bij welke gelegenheid de heer Nottage gekozen werd lud een ander alderman meer kans om benoemd te wordenmaar zijn kan sen waren verkeken toen men vernam dal zijn eehtgenoote zich in gezegende omstandigheden bevond. De stad Londen is namelijk verpligl om voor lady-mayoressdie bevalt tijdens haar «aanzijn hooge waardigheid bekleedteen zilveren wieg te koopen en dit gebruik komt een beetje heel duur uil. Hel werd voor hel laatst in 1878 gevolgd, maar ditmaal wilde uien de uitgave pever besparen. Volgens een berigl uit Zwitserlandhebben in de vorige week twee reizigers op den weg die over den Sint Bernard loopt, in de nabij heid van het kloosterdoor bevriezen den dood gevonden. De sneeuwstorm welke dien dag in die stre ken woeddeheelt de ongclukkigen waarschijn lijk belet om hel beschuttend dak van 't geslicht te vinden. Te Budapest is een jonge dame tol 243 gulden schadeloosstelling veroordeelduil te betalen aan den eiganaar van een leesbibliotheek wiens boeken zij een geiuimen tijd gebruikt had oin er minnebrieven in te schrijven, waarop dan het aldus bekladde boek werd terugbezorgd en weldra opnieuw afgehaald maar ditmaal door den bemindedie er zijn antwoord in schreeL Den vul-enden dag kwam dan de jonge dame hel boek weer halen. De bibliolheekhouder die meer naar de nummers dan naar den in houd v.m zijn boeken kijkthad er niets van gemerkttotdat hel hem op zekeren dag in het oog viel en de minnende Dulcinea betrapt werd. liet meest tragische van hel geval is nog wel, dal de juüiouw de 243 gulden alleen moest betalen Haar stille leesbibliotheek-vrijerij was toch juist een paar dagen te voren aigeraakt. Op den viijer was dus geen verhaal. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1e helft der maand Dec. 1884. I'laats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. F. KaterAmiU-rdam 2 W M»ij»r- 3 G. v. 4 r«elMaga V. RijnUtrecht. 5. Ziakiag Vemndra gtwaeal Baar Balgi'. 1. Gielns Denalu. Laaaakam. Nedrrlaadach Iodic 1. W Vrenendaal Batavia Zaïtaarlaad. 1. Mia* II. WhitelrvLaaaaaaa Rcglhebbenden vervoegen zich aan bel Post kantoor te Amersfoort. Ingezonden. Restauratie dor Koppelpoort. Mot genoegen kunnen wij mededeelendat het Adres der Vereeniging Flehitein zake de restauratie der Koppelpoortook buiten Amers foort met zeer veel instemming wordt ontvangen. «.la, zeker, mijnheer, ik ben niet bang voor u. Gij zult iny niet slaanzooals vader doet en niet altijd weenen, zooals mama." Vol medelijden streelde Ernest de wangen der achtjarigedie in deze weinige woorden hare levenswijze bloot legde. T Verwonderde hem nu niet langer dat zij niet luidkeels om hare ouders liep, dal zij niet verlangde om met hen verecnigd te zijn. Dat kind gevoelde geene liclde voor henslechts vrees was het die haar behcerschle. Von Hrirastein had, zooals we welen zijne moeder in 't geheel niet, zijnen vader ter nauwernood gekend. Vreemd was hem dus het gevoel van kinderlijke achting en liefde gebleven, maar loch deed hem die naive ver- klering van Corry huiveren en vol deernis boog hij zich lol haarterwijl hij haar vriendelijk vraagde «Zijl ge moede, kleine?" «0 ja, mijnheer, ik heb ook den gehcelen dag bijna niets gegeten." «Arm, arm kind, kom, wil ik u dragen?" en een luide vreugdekreet beantwoordde zijne vriendelijkheid. Wordt vervlgd. Zulks is zooveel te opmerkelijkeromdat het geheel en al uit eigen beweging voorkomt. Althans voor zooverre ons bekend is, werd tot dusverre geen enkele poging in het werk ge steld om ook buiten Amersfoort «yinpathie voor de zaak op te wekken, Bereids zijn bij den Ed.Achtb. Gemeenteraad t wee adressen 1) inge komen ter ondersteuning van liet adres van Flehiteeen adres van het Koninklijk Oud- heidkunduj Genootschap Ic Amsterdam, en een tweede adres van de Maatschappij tot bevordering der Houwkunst, insgelijks te Amsterdam. Beide Vereenigingen drukken in de meest krachtige bewoordingen den wensch uitdat het Ge meentebestuur besluiten moge tot de restauratie van het zóó merkwaardig Monument over te gaan. In het eerste adres wordt verweze* op de steden Kampen en Sneekvooral op laatst genoemde stad waar de gerestaureerde Water poort de aandacht trekt van iedcrcn vreemde ling en inderdaad een der schoonste sieraden dier stad geworden is. Het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap zegt hier geen enkel woord te veel. De Waterpoort te Sneek is waarlijk een prachtig Monumentder bezichtiging overwaard. In 't tweede adres wordt de Koppelpoort geheeten het MERKWAARDIGST gebouw van ons gkhkele i.and voor de kennis der iniddelceuwsche bouw kunde en strategie. Nergens wordt elders een verdedigingswerk uit de middeleeuwen aange- tro/fen ran zóu grooten omvangen dat zóó volledig is bewaard gebleven met zijn torens poorten, rivierdoorgang en vatdemen. Als de Maatschappij tot bevordering der bouw kunst zich in zulke bewoordingen uitlaatkun nen de ingezetenen van Amersfoort er zich van overtuigd houden dat de Koppelpoortge restaureerd, zooals dat behoortovereenkomstig den stijl waarin het geitouw werd opgetrokken een sieraad der stad zal zijnwaarop tnen zich terecht verhellen kan en dal hun door menige, stad benijd wordt. Zaterdag jl. heeft zich de Commissiebe noemd in de vergadering van 15 Nov. gecon stitueerd. Tot Voorzitter werd gekozen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck tot Secretaris- Penningmeester de WelKerw. Heer H'. F. .V. van Kootselaar. Op voordracht van den Voor zitter werd besloten, den Heer Jhr Mr. Th II. F. van Hiemsilijkadjunct-rijkstrchivaris te 's Gravenhage benevens een der leden van het Bestuur van het Kon. Oudheidk. Genootschap Amsterdam ui'tenoodigen tol hel lidmaatschap der Commissie toe te treden. Van ganseher harte hopen wijdat de po gingen in het werk gesteld door de Vereeniging Flehite om een der merkwaardigste Monumen ten van ons Vaderland voor de gemeente Amers foort te behouden in dier voege dat de Koppel- poort een sieraad wordt onzer stad en de be langstelling opwekt der vele vreemdelingen die dagelijks bier voorbij sporen met den besten uilslak' bekroond zullen worden. Spoedig zullen de ingezetenen van Amersfoort in de gelegenheid zijn door daden te toonen dat ook die po gingen om onze gemeente uit haren kw ijnen den toestand lot nieuw leven op te wekken, door hen ten hoogste gewaardeerd worden. I) Ia affchnft getoadaD un da Varaan wag FUhtU. AMERSFOORT, 11 December 1884 Voor een zeer talrijk publick trad Prof. Jan ten Brink van Leiden in de vergadering met Dames van 'l Amersl. Nulsdcparlement Maandag avond jl. op en was bet onderwerp zijner voor- dragt «hel leven en de werken van Alphonse Daudet een beroemd Fransch schrijver wiens romans vooral in de laatste jaren ook in Nederland vele lezers vonden. Sprekar schelste in eene bocijende rede de jeugd van Daudet hoe deze met allerlei bezwaren vooral van finan- cieelen aard had te kampen, hoe hij als mallre d'é'ude de plagerijen van een aantal opgeschoten knapen inoesl verdragen en eindelijk zijne ont wikkeling als schrijver. Van zijne werken gaf de Spreker het publiek mede een overzigt d. w. z. ecnige der schoonste gedeelten werden daaruit aangehaald sommige zelfs uitmuntend voorgedragen in de Fransche taal. Vooral de schets «Monsieur Ie Sous-préfel" viel zeer in den smaak der aanwezigenterwijl de geschiedenis van het gebrekkige, jonge meisje, dat zoo weinig vreugde in haar kort leven had gekend mede aller belangstelling wekte. Door algemeen applaudo-semcnl bewees liet auditorium dal hel over de schoone voordragt hoogst voldaan was. Wü kunnen meldendat het leesgezelschap «tel Nul en Beschaving" alhier, in Maart a. s- vijftig jaar bestaal. Vijftig jaar is voor een ver eeniging zeker geen kleinigheidalthans in Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2