Donderdag 18 December 1884. m 5346. - MSPOORTSCÏÏE COURANT. D'tgeverDi. bM y, j .-.j.. /i._. v„,„ B A. H. VAN CLEEFF S"-i/U6. Ad,.«..w.. i-g ,to te Amersfoort ug.1., MÜU JHÖIZIB Uffid.gl. uMUig... Adr. p.. r.,.1 15 CU IUuImu. re,.i M Ota. - A/, nnmrnrrt It C'.i hoek KOrt.frft.kt Wijk 60. Ilulphaiik te Amersfoort, Tul liet (rvitn van gklukn tkh lsks zal eene Commissie oil bel bestuur op MAANDAG, don 22. DECEMBER aanstaand»-V namiddags van half-twee tot halfdrie, uiting houden in ren der localen van hel Raadhuis ••waar de belanghebbenden zich knnnen aanmelden •nk voor hel iciuggevrn van gelden. J. C. LKINWKBKR Secretaris. i'nlilit'ktt Il«vu6. Von Bismarck leed in den Rijksdag eene ge- duchlt- nedeilaag, en wel bij hel voorstel ora 20,000 Mark loctestaan voor de bezoldiging van een plaatsvervanger van den Rijkskanselier. Rij de discussie over den post voor eene tweede directeurs-plaats aan huilcnlandsche takenherinnerde Bismarck dut hij in 1877 zijn ontslag moest indienen omdat hij door over werken verzwakt was; slechts door de wel op de plaatsvervanging van den rijkskanselier had hij in zijn ambt kunnen blijven. Indien hein nu de middelen tot bezoldiging van zijn plaatsver vanger geweigerd werden, zou hij elke verant woordelijkheid voor de verdere leiding der huilcnlandsche politiek moeten alwijzen. Als ik u op mijn diensteed verzeker, dal de nieuwe betrekking noodzakelijk is, en gij zegt: neen, dan maakt gij inij óf voor onwetend ól voor onbekwaam uit. Ik heb mijne kracht en mijne gezondheid in den dienst van Keizer en Vader land ten offer gehraglweigert gij mij ook niet liet allernoodzakelijkste voor de dienst. Hel voorstel werd echter met 1-41 tegen 11# stemmen verworpen. Stanley gaf onlangs te Londen een schildering van 't geen door hein wordt genoemd de pest van Afrika, namelijk den slavenhandel. «Ongeveer een jaar geleden in 1883 bevond ik mij aan den oever van den Congo, waar ik op een bende Arabieren stieldie het gruwzaam handwerk van inensihenroover? uitoefenden. Ken groot aantal dorpen waren door hen overvallen de mannelijke bevolking, voor zooverre zij zich niet door een overijlde vlugt had gered, was zonder genade neergesabeld en de overige be woners al de vrouwen en kinderen waren als slaven weggevoerd. Ken driehonderdtal Ara bieren met hunne bedienden, was de bende "kkTii l let on. DOOIt DE IVEItELD BEOORDEELD 21) door S «Neen, mijn kind. dat is waar," hernam Ernest ine? belangstelling«kom ga nu mede om te ontbijten." En weldra wist hij door zijne schertsende woorden een lachje om de lippen van 't kind te looveren. Ken uur later werd er aan Kroest kamerdeur geklopt en op zijn «binnen" verscheen zijne hospita. Zij deelde hein mededat hare nicht geene zwarigheden legen zijn plan had en bereid was om de zorg van 't kind op zich te nemen. Zij had aan haarmejuffrouw van der Mast de verdere regeling der zaak overgelatendaar zij wegens verkoudheid niet persoonlijk met mijnheer alles kon overeenkomen. Daarom stelde de hospita verder voor om Curry maar dadelijk naar haar nieuwe woning te brengenomdat hare aanwezigheid mijnheer wel een weinig «scheneeren" zou. Krnost verzette zich niet legen haar voorstel en na de kleinedie hein slechts noode verlietbcloold te hebben em haar spoedig te bezoekenvertrok zij niet de goedhartige vrouw. Ernest kon zich niet ontveinzen dat de som gelds, welke Corry's opname bij de modiste verzekerde*'jn niet groot inkomen zeer ver minderde ja dat hij zich menig klein genot als hel rooken van dure sigaren en meer lief hebberijen van jongo liedenzou moeten ont- eg gen om geene schulden te maken. Echter gevoelde lig volstrekt geen berouw over hetgeen sterk en ruim 2300 naakte vrouwen met hare kinderen dreven zij als vee voor zich uil. Voor de verpleging dier talrijke schaar werd zoo weinig mogelijk ten koste gelegd en het gevolg daarvan was, dat allen, van 't hoold tot de voelen met modder bezoedeldjammer lijk vermagerdware toonbeelden van men- schelijke ellende mochten worden genoemd. De zwarte inenschenkudde, die ik daar onder de oogen had, vormde het oog levend overblijf sel der bevolking van 118 verwoeste dorpen, die tol hel gebied van 43 verschillende inland- sche hoofden hadden behoord. De man die al deze ellende over zoo vele duizenden zijner naluurgenooten had uitgestortwas de roof gierige tiran van een gebiedgelegen in het binnenland van Afrika circa 200 mijlen ver wijderd van bet oord waar hij zich aan zoovele moorden had schuldig gemaakt. Hij had reeds den leeftijd van 75 jaren bereikt en nog zette hij zijn gruwzaam handwerk meedoogenloos voortgelijk hij zulks gedurende vele jaren had gedaan. Ik spreek niet van hel bloed door hem vroeger bij dergelijke rooltogten vergoten maar 't geen hij in de eerstvolgende drie maan den na bedoelde ontmoeting nog heelt verspild schreit ten hemel en roept om wraakwant men zou er een kuil mede hebben kunnen vullen groot genoeg om dat monster met zijn dertig vrouwen er in te verdrinken. «Vele honderden mijlen moesten die 2300 slavinnen met hare kinderen in kano's op den Congo worden vervoerd. Was er geen voedsel in voldoende hoeveelheid aanwezigdit baarde den tiran geen ander bezwaardan dat hij een gedeelte der slavinnen verloordie den honger dood stierven, liet aantal mensehen dezer tal rijke schaardie zijn bezweken vóór zij de plaats hunner bestemming, de slavenmarkt, bereikten mag zonder overdrijving op 12 1500 worden geschat. Aan de Times wordt uil Hongkong gemeld dat een opstand in Corea is uitgebarsten ge durende een feestmaaldal aan den Kngelschen gezant werd aangeboden. De zoon des konings en zes ministers werden vermoord. De koning is naar het gebergte gevlugt Men weel niet waar de koningin is gebleven. De Kngelschen zijn in veiligheid. Ken Kngelsche kanonneerboot is op hij gedaan haden hij glimlachte tevreden toen hij nadacht, dat door die kleine opofferin gen zijnerzijds het toekomstig geluk van het kind bevestigd werd. Doch ondanks dat alles, nam hij zich voor om niemand, zelfs Guslaaf, iels van 't gebeurde mede te deelen. 's Middags legde hij een bezoek tyj de familie von Walden af. Mevrouw en Annie ontvingen hein in de huiskamer, daar de eerste, wel licht tengevolge van de vermoeienissen van den vorigen avond een weinig hoofdpijn had Voor eiken bezoekeruitgezonderd den jongen baron was belet gegeven en indien hij geweten had, dal deze uitzondering voornamelijk op Annies aandringen geschied wasdan had zijn hand druk voorzeker nog hartelijkerdan waren zijne blikken nog welsprekender geweest. Weldra waren zij met hun drieën in een levendig ge sprek dat voornamelijk over concert en opéra's liep, gewikkeld. Toen mevrouw von Walden vernam dal von tlelmsiein een hartstochtelijk liefhebber van 'l vioolspel was en dit instrument ook bespeelde, noodigde zij hem dadelijk uit om dien avond in den huiselijken kring eene proeve van zijn talent te geven, iels, waartoe Ernest zeer bereid was, hoewel hij opmerkte, dal de hoofdpijn van. «0, neen," viel de oude dame hem vrien delijk in de rede, «deze is dan reeds geweken. Ik gevoel evenwel geen lust om heden avond de eene of andere publieke vermakelijkheid te bezoeken. Toch wil ik mijne logee genoegen geven en datgeloof ik zal haar en ons uw vioolspel vers» hallentenminste als gij besluiten kunt om u eonige uren met ons gezelschap te vergenoegen." de rivier aangekomen. De Standard verneemtdal hel tusschen Chineezen en Japanners den 7. Dec. tot een gevecht kwam en dat het gebouw van het Japansche gezantschap is verbrand. De fenians hebben weder blijk hunner te genwoordigheid gegeven. Kene hevige ontplof fing werd vernomen onder een der bogen van de London Bridgewelke op verren afstand hoor baar was. De politie heeft een onderzoek in gesteld maar tot dusver is nog niets omtrent de daders bekend. Alleen staal hel vast, dat deze daad weder aan de ienians moet worden toegeschreven. De brug heelt het minste gele den doch van nabij celegen buizen zijn alle ruilen verbrijzeld. Hierdoor was de schrik, die in deze talrijk bevolkte wijk ontstond niet ge ring en onophoudelijk stroomden toeschouwers toe om van hel verwoeslingstooneel getuigen te zijn. De Belgische Minister van Oorlog {heeft faan zijne ambtgenooten verklaard dal hij zijn ont slag zal nemenwanneer hel wetsonlwerpjtot hel organiseeren eener nationale reserve niet in den loop dezer zitting der Kamer wordt in gediend. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Met den aanleg van de nieuwe Prinsenstraat vordert het flink. Ken gedeelte is zoo goed als gereed en de opening op hel kerkplein even zeer doorgeslagen. Men stuit thans op «Eigen Hulp" waarmede een onteigeningsproces aanhangig is. Waarom men intusschen niet aan de zijde van de Molenstraat voortwerkt, is een raadsel. De bouw van de passage gaal heel wat vlug ger het geheel is bijna onder den kap en het koepeldak van de rotonde steekt al flink boven de lange galerij uit. Daarentegen vordert de badhuis-verbouwing langzaam, gelijk de instructie van de Leidsche vergiftigingszaak. Kr schijnt geen einde aan te komen. De zaak is nog niet bij 's hofs raad kamer. Van den vermisten heer Stork hoert men even weinig als van den voorlvlugligen Schouten. Er zijn geheimen die zelfs de beste politie niet kan onlsluijeren. «Deze laatste zinsnede zal ik maar onbeant woord latenmevrouw. Ik neem uwe uitnoo- diging dankbaar aan," en de blik, waarmede hij toen Annie aanzagdeed haar genoegzaam, begiijpen, welke oorzaak zijne dankbaarheid had. Nadat Ernest vertrokken wasgaf Annie hare tante een hartelijken kus, verliet zonder een woord ie uilen hel vertrek en begaf zich naar haar boudoir. Daar gekomen, zette zij zich in een hoek der sopha en staarde naar den grondterwijl hel blijkbaar wasdat har« gedachten verwijlden bij ietswat haar zeer gelukkig maakte, want een blijmoedig glimlachje speelde nu en dan om hare lippen. Zij schepte zich allerlei idealen voor de toekomst, hare toekomstwelke zij nauw verbond met die van een anderwiens naam zij niet durlde uitspre ken maar wiens beeld haar steeds voor den geest zweelde. Ook nu zag zij hel weer voor zich dal levenslustige gelaal inet zijne spreken de oogenwelke zooveel zeidtn, waarin zij niet ongestraft blikken kon zonder dal een blos naar hare wangen steeg. Zij geraakte al meer en meer verdiept in hare overpeinzingen en ep de vleugelen der lantaisie waardoor elk hart en vooral een jong hart zich zoo gaarne laat me devoeren, bouwde zij steeds nieuwe lucht kastelen toen verscheen hel eene liefelijke tooneel na het andere voor hare verbeelding, en het verwondert ons nietdal zij alles om zich heen vergalwant wie onzer heeft zich niet ten minste eens onder diezelfde beioovering bevonden en al weet men dat hel slechts ijdele droombeelden zijn, waaraan we ons overgeven, toch hebben wij dc kracht, den wil niet om ons daaraan te onttrekken. En wat schaadt het

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1