bestaanen ik meen wel dat de breedte even zeer voldoende is om zoodanige cyistractie toe te laten. Ik weet niet of de spoorwegreglementen ook iets daaromtrent bepalenmaar mocht even tueel ooit tol eene dusdanige wijziging worden beslotendan hoop ik dat men in elke wagen een klein hoekje zal reserveeren voor een doel waarvan eontróle op de voortdurende zinde lijkheid zeer wel uitvoerbaar is. Bezwaren tegen de controle der plaatsbilletten zouden bij gewijzigde inrichting niet kunnen bestaan en aan den voorldurenden goeden wil van de direction der maatschappijen, die her haaldelijk bewijzen dat elke wensch van o tegemoetkoming aan hel publiek door hen met graagte wordt ingewilligdzal het dunkt me niet ontbrekenwanneer er gelegenheid is en geene practische bezwaren bestaan om ook op die wenken te lettenwelke het reizen veraan genamen vergemakkelijken en een der grootste gevaren wegnemen die aan de aan hunne zorg toevertrouwde personen het grootst nadeel kunnen berokkenen. JANTJE ACTIEF. Politieke Revue. Met klimmende énergie handelen en strijden de Engelsehen in Egypte. Het nieuwste bedrijf is eene overwinning der Engeischen. Zij is van zeer veel belang, maar om dal belang in te zien moet men zich eerst herinneren hoe eigenlijk de staat van zaken in Egypte was en hoe de toestand van 't Engelsche leger. Hoor hel verlies van Khartoem en Cordons dood was het oorspronkelijke doel van den tocht geheel verplaatst. Generaal Wolseley had alles gedaan om Khartoem zoo spoedig mogelijk te hereiken en zelfs de veiligheid van zijn leger achtergesteld hij dit doel. De communicatie met beneden-Egypte zelfs bleef niet bewaard. Wol- selev laadde alles op kameelen of booten en trok voort met souvereine minachting van de gewone regelen der taktiekdie het meest voor overrompeling beducht is en in 'f volle vertrouwendat hij zijne troepen tot de over winning leidde. Hij zou Khartoem nemen en dan terugkecrenhet verder aan de Engelsche regeering overlatende of zij haren ouden stel regel rescue and retire" ontzet van Khar toem om verder Soedan aan zijn lot over te laten al dan niet wilde handhaven. Daar kwam liet bericht van Kliavtoem's val en het werd de vraag wat de Engelsche regeering wat Wolseleyop wien zij een groot deel van hare verantwoordelijkheid laaddethans zou doen. De eer en het belang van Engeland beide schreven voor, den diepen indruk van de overwinning door den Mahdi behaaldte neutralisceren door eene nederlaag hem toege bracht. Maar de toestand was zeer moeilijk en vooral hel corps van generaal Stewartver volgens 'door Wilson en op 't oogenblik waar schijnlijk door Bulier aangevoerd verkeerde in zeer netelige posilie. Dal gevaar is verdwenen of ten minste aan merkelijk erminderd door eene nieuwe over winning der Engeischen. De manschappen van generaal Earlc hebben den vijandin sterke stellingen verschanstaangegrepen en geslagen. Generaal Earle is op het slagveld gebleven maar zijn opvolger in 't kommandogeneraal Brai kenbury berichtdat de weg naar Berber vrij is en van vijanden gezuiverd. Dat geeft lucht. Is Berber genomen dan is nog niet Gordon gewrokenmaar aan het prestige van den overwinnenden Mahdi is een zware slag toegebrachtmen heeft een grond slag gekregen voor verdere verrichtingen en de communicatie rnel hel moederland is over Soeakin hersteldmen zal ten alle tijde en daar Sooakin in drie weken kan bereikt worden uit Engeland betrekkelijk spoedig versterkin- zoeken zouden. Niet alleendat het zeer be leefd van hen ismaar hel is hel begin van eene toenaderingwelke wij zeer op prijs ino- gen stellen." Deze meening deel ik volstrekt niet, papa," antwoordde Willy op zijnen gewonenernstigen toon, «integendeel de woorden en gedwongen vriendelijkheid van mevrouw doen mij eerder vermoeden dat het bezoek alleen uit eene nood zakelijke beleefdheid waaraan zij zich noode onttrekken kondegeschiedde." «Zoo, nu dat denk ik volstrekt niet, Willy," hernam de lieer Waltorn een weinig vertoornd «ik zeg u, dat baron en barones von Lachnitz gaarne op goeden voet inct ons staandat lieten zij ons duidelijk genoeg bemerken. Wij zullen ook niet lang talmen mei ben te bezoeken hoe spoediger dat gebeurt, des tc duidelijker loonen wijdat wij hunne bedoelingen begrijpen. Wanneer zullen wij gaan, Mathilde vraagde hijzich lot zijne vrouw wendende. Wordt vervolgd. een kunnen krijgen. De thans behaalde over winning is Jus van goede voorbeteekenis. De F ranse hen zetten met toenemende krachts inspanning den oorlog met China door. l.i Tongkin baant generaal Dnère zn „„der aanhoudende gevechten een weg naai ban-son. De inneming dier stad zal zekei in Frankrijk indruk makenofschoon de positie der Franschen er niet veel door zal worden VelMen'verwacht de lijding van een zeeslag die als hij gunstig uitvalt, misschien den op Formosa geleden tegenspoed zal doen vergeten. Admiraal Courbet heelt met liet grootste gedeelte der vloot dat eiland verlatenom elders beter succes te zoeken. ontwijfelbaar vast staat. Niet zonder genoegen zalmen zeker vernemen, dat de prinses ook na haar huwelijk het plan schijnt tc hcoben ons land niet voor goed vaarwel te zeggen. Hel paleis ill 'I Voorhout zal ter beschikking der vorstin blijventen einde hij cventueele bezoeken aan Nederland zich daar te kunnen ophouden. Hel wordt zelfs niet onmogelijk ge acht dal het vorstelijk echtpaar zich na korter of langer tijdliier Ier slede zou komen vestigen. K e u ii i e t i n g« n. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni '1881 (Staatsblad No. 97) Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van ster ken drank in bet klein bij lien is ingekomen van 1. J. DE BREE, A. No. 43; W. N. B1JV1NGA. No. 301 3. D. C. BETTINKB. No. 95 4. G. WESTERVELDC. No. 52 en 5. G. TAN DE POLwed. P. VAN MINNEN I. No. 79. Amersfoortden 14. Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN W1JCK. De Secretaris J. C. LE1NWEBER, 1. s. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewetgewij zigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te wetendat bet derde aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoof delijke Omslag) over het dienstjaar 1884, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht in afschrift gedurende v ij f maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 14. Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WUGK. De Secretaris J. C. LEINW EBER1°. Secr. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. DATUM Rood» Haan OvEB- Lam- Porn- Geere- LUI DT. boten benei. EEM. ges. BRUO. ■TUK. AARS. E*u. M M. M. M. M. M. M. M. 8 Feb 5.4-1 *.78 5,13 3,37 2,95 1,83 0,50 0,05 9 5,ei 4,73 5,28 3,39 2,96 1,75 0,64 0,2( 10 5,30 4,77 5,23 3,43 2,80 1,70 0,83 0,-P 11 5,47 4,154 5,13 3.20 2,77 1,70 0,66 AP 12 5,49 4,61 5,11 3,21 2,76 1,69 0.65 —0,01 13 - 5,50 4 6') 5,13 3,17 2,72 1,68 0,00 —0,05 14- 5,50 4.60 5,11 3,14 2.63 1,05 0,64 —0,111 Het teelten It. beat OB A. P. Uil 's Gravenhage wordt gemeld De gunstige berichten omtrent 'skonings ge zondheidstoestand na de verontrustende ver schijnselen van den laatstcn tijdhouden ge lukkig aan. Te betreuren is het intusschen dat Z. M. ondanks liet gebiedend voorschrift van zijn lijfarts en ook van den Carlsbader genees heer dr. Londongeen opgewektheid gevoelt om zijn paleis te verlaten en van de verkwik kelijke buitenlucht te genieten. I. M. wandelt zelfs niet in den tuin. Tot voor weinige dagen althans zat hij geregeld bij den fel brandenden haard, met een plaid over de bcenen en klaagde steeds over koudezoo zelfs dat hij de heeren van de hol houding die hem bezochten evenzeer een dekkleed meende te moeten aanbieden. Maar overigens is Z. M. welvarendwaartoe vooral ook bijdraagt de omstandigheid dat hij sedert eenigen tijd heeft opgehouden te rooken. Er is dus alle reden voor ons Hagenaars om den lOden dezer 'skonings verjaardag weer met opgewektheid Ie vieren. De toebereidselen daarvoor zijn in vollen gang. Dat prinses Hendrik met haar verloofde hiei komt heeft rnen algemeen rnel genoegen ver nomen. Het beste bewijs hoe populair de prin ses is, ligt wel hierin dat 't portret van den hertog van Saksen Altenburg hier ter stede terstond in den handel gebracht is en druk wordt verkocht. Het is een (link man van in nemend echter militair uiterlijk met forsche knevels en een vriendelijken trek in 't gelaat. De prinses wordt in het laatst dezer maand hier verwacht en men vleit zich er roede liaar met den hertog op 't volgend Gasinohal tc zientoch is mij verzekerd dal dit nog niet AMERSFOORT, 16 Februari 1885. Op 's Rollings 68en verjaardag Donderdag 19 Februari c. k.zal te Amersfoort groote parade worden gehouden van de dd. bchutterij en liet Garnizoen. Nadat reeds maanden achtereen diverse groote bladen allerhande onjuiste ontwerpen ccner Tabaksbelasting hadden gepubliceerdis thans door den Minister van Financiën aan de meeste kamers van koophandel en fabrieken, alsmede aan enkele specialiteiten op bet be trokken gebied, een avanl-projet gezonden van een wot lot invoering van een accijns en verhooging van 't invoerrecht op tabak. In de te Amersfoort gehouden bijeenkomst van leden der Amersfoortschc hoold-kiosdistricls-ver- eeniging is met eenparige stemmen besloten tot de Liberale l'nie loetetreden. De heeren II. W. A. van den Wall Rake en J. C. Rolandus llagc- doorn zijn respectievelijk lol afgevaardigde en plaatsvervanger benoemdter bijwoning van de op 4 Maart te Amsterdam te houden ver gadering. Een ingekomen voorstelom liet reglement zoodanig to wijzigen, dat de kiesvereniging enkel voor de parlementaire en provinciale verkiezingenmaar niet meer voor de gemeen teraadsverkiezingen actief zal zijnwordt in eene volgende vergadering behandeld. In de jongste bestuursvergadering van «Toon kunst" is besloten dat de aldeeling de opdracht van het Nutsdepartementom hier ter stede een school voor kosteloos zangonderwijs opte- richtenzal trachten ten uitvoerteleggen. Als eerste schrede op den wegdie tot dit schoone doel leiden moet, zal een beroep gedaan wor den op de medewerking van ingezetenen. Van hoe grooten invloed het gezang is op de zedelijkheid en beschaving van bel volk en hoe veel in deze richting nog te verbeteren ismag men als bekend veronderstellen. Hoewel de la gere school «het zingen" onder de verplichte vakken in haar programma beeft is zij alleen niet in slaat blijvenden invloed uitteoelenen op het volksgezang. Een zeer ondergeschikte plaats één lesuur in de weekkan de volksschool slechts aan den zang inruimen daarbij kan z j onmogelijk rekening houden mei de zeer uit- ecnloopciidc mate van ontwikkeling der leer lingen. Van methodisch onderwijs kan geen sprake zijnveel mindei van muzikale vor ming liet onderwijs bepaalt zich bij liet op 't gehoor nazingen van eenige kinderliederen. Buiten de school blijven zinoHooze vaak z.ede- looze straatdeunenmeest, navolging of ver bastering van vreemde liedjesden hoofdtoon voeren en op welke ruwe wiis bereiken zij dan nog ons oor! Het is dan ook zóóver geko men dat onze volkszang vergeleken hij andere nationaliteitengeacht wordt op den allerlaag- stcn trap te staan Hierin verbetering aante- brengenonzen ouden roem op dil gebied tc herwinnen is liet streven van vereenigingeu welke de zedelijke en verstandelijke ontwikke ling van het volk beoogen. Zoo is de maat schappij tot uevohdeiuno dkii toonkunst in nederlandwelke haar doel tracht tc berei ken door liet bevorderen van muziekonder wijs in 'I algemeen en van den volkszang in 't bijzondersinds jaren in laatstbedoelde richting werkzaam. En de maatschappij tot nut van 't algkmf.k.n die in haar schuil voert «door liet voortplanten van nuttige kundighe den voornamelijk onder mingeoeleiulen alge meen volksgeluk te verspreidenbeeft zeer juist gevoeld dat aankweeking van den natio- nalen zang geheel op baren weg ligt. Want verhooging van den muzikalen zin is en blijft toch altijd de machtigste hefboom tot volksbe schaving. De bier gevestigde aldeelingon van «het Nut" cn van «Toonkunst" zijn dan ook als de aan gewezen corporatiesom hier ter stede een inrichting in liet leven te roepen welke o. a. in de hoofdstad onzer provincie sinds ruim driejaren met hel gunstigste gevolg werkt. Op gericht door liet initiatief van eenige particulieren en gesteund door de jaarlijksclic bijdragen van belangstellende ingezetenen opende zij Novem ber 1881 baar eenvoudig lokaal in de OoNKElt- stuaat met honderd leerlingenmeisjes en jongens van 10 tot 13 jaar uit de lagere volks klasse welk aantal sedert meer dan verdrie-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2