m 5570. Maandag* 2 Maart 1885. Politieke Revue. FEUILLETON. EEVIE II A 111) E LES Uitgever A. H. VAN OLEEPP te Amersfoort. Uit blad venchijat Matndtf cn Donderdffmiddaf Aboanamonl |i*r 3 mumtlca f 1- Franco per poit f 1.16. Adrertantiên 18 regel» 80 Cu alke regel meer 10 Cte.greote letten naar ploatiruiatevoor renden en andere extra inrigting geschiedt Innigere pnjatmrekeniag. Legale officieêle en onteigen. Adv. per regel lt Cu. lleclamee per regel 25 Cte. AJi. numnrrt 10 Cl*. Bureau MUUR UIZ EN hook KortegraehtW ij k B 60. Zonderlinge tegenstrijdigheid In den kolossalen vrijstaat der Nieuwe wereld 'n <?.c K'OOtste Anierikaansclie republiek waar «vrijheid' als leus wordt rondgek Ion ken tracht men den internationalen handel al meer en meer aan kluisters te leggenden «vrijen handel" te knotten. In liet Huis van afgevaardigden der Veree- nigde Staten is verleden week 't volgend voorstel ingediend «De com miss je van buitenlandsche zaken wordt verzocht te onderzoekenof liet belang der Vcreenigde Staten niet eiseht dat de invoerrechten verhoogd worden voor de producten uit Duitschland ingevoerden die insgelijks in de Vcreenigde Staten voortgebracht of vervaardigd worden." De Zwitseraehe Bondsraad heeft geweigerd een tractaat van wederkeerige neutralisatie met de Vereenigde Stalen te sluitenwegens de bepaling dat Zwitscrsche geneutraliseerden moe ten afzien van hunne rechten van afstamming. De bepaling is in strijd met de Zwitscrsche grondwetwelke voorschrijft dat geen burger zijne rechten van afstamming kan verliezen. Hier dynamietdaar dynamietoveral dy namiet. 't Is om er van te ijzen. Te Chicago wordt eene groote vergadering voorbereidwaarin beraadslaagd zal worden over het dynamiet als revolutie-wapen. De voornaamste aanvoerders der Ieren hebben namelijk eene geheime bijeenkomst gehouden waarin besloten werd tegen den 4den Maart den dagwaarop de heer Cleveland het presi dentschap aanvaardt eene samenkomst te hou den welke naar men verwachtdoor O'Dono- van Rossa zal worden bijgewoond, en waar toe onder Iersche leusoproerstokers van allerlei aard uit alle oorden van Amerika zou den bijeenkomen. Vooral in Duitschland zijn de anarchisten druk aan 't spoken. Maar als de Duitsche politie nu en dan eens een dier onruststokers in handen krijgtdan wordt hijinzonderheid ten voorbeeld zijner door S «Zij blikte mij dankbaar aanging Willy voort, «maar weigerde onder een of ander nietig voorwendsel om mijn aanbod aan te nemen. Ik vertrok om den volgenden avond weder te keerenniettegenstaande zij noch haar vader mij hadden uitgenoodigd om mijn bezoek te hervatten. Aan mijn plan om te ver trekken dacht ik niet meerik had het tot onbepaalden tijd uitgesteld. Ik kon nauwelijks het uur afwachtenwaarop ik met zekerheid aae ilijk was het luid kloppend hart aan hare woningeen klein bepalen kondat haar vader in het speelhuis waseindelijk was liet daar. Ik schelde met meisje van veertien a vijftien jaar opende de deur en antwoordde op mijne vraag of hare meesteres tehuis wastoestemmend. Zonder mij te laten aandienentrad ik de kamer waar ik den vorigen avond vertoefd had binnen. Zij was daar en hoewel zij in liet eerst blijk baar ontstemd scheen door mijn bezoek en zeer teruggetrokken was, werd zij spoedig spraak zamer ja bedankte mij zelfs hartelijk voor de medegebrachte boeken. «Ik verliet haar vroegtijdig, want ik wilde liever niet haar vader ontmoeten en dat ik haar van toen af eiken avond bezochtzal u zeker niet verwonderen. Dat het weldra niet alleen belangstelling wasdie mij 't gezelschap van Georgette zoo heette zij deed zoeken behoef ik u wel niet te zeggen, 't Duurde niet collega'sgansch niet malsch getracteerd. Naar men verneemtzal weldra de acte van beschuldiging gereed zijn tegen den meermalen vermelden anarchist Lieske als moordenaar van den Krankforter commissaris van politie Rumplf. Aan het Pruisische huis van afgevaardigden zal de regeering voorstellen om de bezoldiging van dr. Rumplf ten volle te blijven uitbetalen aan zijne nagelaten kinderentot hunne meerder jarigheid. Ook verlangt de regeering gelden voor versterking van het personeel der politie te Frankfort a/M. John Buil zitna de door eene overwinning vooralgegane groote nederlagen in Egypte niet stil. Aan «geld" ontbreekt het hem niet en waar dat kan aangewend worden zijn soldaten ruim schoots te verkrijgen en te bezoldigen. Uit Calcutta wordt geseinddat de Nizam van Hyderabad aan de Engelsche regeering heell aangehoder een contingent troepen voortioedan te leveren. Hieruit trekt men het gevolgdat in de provincie Hyderabad geen sympathie voor den mahdi bestaat. Hyderabad is de grootste Mohammedaansche provincie van Engelscn-Indië. Van 24 dezer wordt uit Korti gemelddat de voorhoede van generaal Brackenbury waar schijnlijk den volgenden dag Aboe Hamed zou bereiken. De eerste bezending Engelsche hulp troepen was op 24 dezer te Soeakim aangekomen en spoedig zullen andere volgen. Wat de co lonne van generaal Buller betreltzijn de in boorlingen algemeen van gevoelen dat de viiand haar niet ver voorbij de bronnen van Aboe- Klea zal durven vervolgen. Sir Evelyn Wooddie zich nog te Gakdoel bevindtzal waarschijnlijk troepen afzenden om de posten te bezetten langs de bergketen van Gebel Gelif, vanwaar men de bronnen lusschen Gakdoel en Howeyial bestrijkt, en dus te voorkomen dat de vijandelijke Arabieren zich daar bijeentrekken. Tc Korti was op 25 Febr. een groote durbar gehoudenwaarbij den Moedir van Dongola de insignicn der orde van St. Michael en St. George door lord Wolseley werden overhan digd. De Moedir betuigde zijn dank en gal de verzekering van zijn voortdurende trouw. k f n n i 8 g e v i ii e n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat de door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 6, 7 en 8 van de pcrsoneele be lasting en het kohier van het patentrecht over het derde kwartaal van het dienstjaar 1884 85 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 26. Februari 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN W1JCK. lang, of ik beminde haar met al den gloed, waartoe mijn hart ontvankelijk was. En toen ik van hare lippen vernam, dat zij mij weder liefde schonk o moeder toen scheen de wereld mij te klein om mijn geluk te bevatten, ik wilde haar verder alles openbarenmaar zij was het, die mij bezwoer om het niet te doen... Hoezeer ik er ook op aandrongzij wilde mij de reden dezer zonderlinge handelwijze niet mededeelenjazij wist mij zelfs te doen be loven dat ik haar vader zou trachten te ont wijken noch mijne familie iets van onze ver houding melden.'t Was misschien dwaas maar ik lag zoo geheel onder de macht barer schoonheid en lieftalligheiddat ik alles deed wat zij van mij verlangde. Nu nog blijft het mij een raadseldat ik mij zoodanig kon laten beheerschen.maar ik verkeerde toen in eenen toestand van zinsbegoocheling.Op zekeren avond verzocht zij mij niet lievcnde stem en met neergeslagen oogen om in vijf avonden niet tot haar te komen.te vergeefs vraagde ikwaarom zij zoo wreed kon zijn.zij wei gerde mij eene verklaring te geven... en hoewel ik in den beginne aarzelde eindigde het zooals gewoonlijk daarmededat ik haar verzoek in willigde. Drie dagen lang hield ik mijne belofte den vierden avond begaf ik mij naar de straat, waar hare woning stond. Ik zag naar het ven ster van den kamerwaar ik zoovele heerlijke uren had doorgebracht.het was verlicht. zij was dus daar.alleen.misschien had zij nu spijl over hare hardheid misschien weende zij.en voordat ik het zelf wisthad ik het lage stoepje betreden, ik strekte de hand naar Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vam AMERSFOORT Gelet op de artt. 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en de artL 25 en 26 van het koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Gezien de kennisgeving van den heer Kolo nel Militie-commissaris in de provincie Utrecht van den 13. Februari 1885 Doen te wetendat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Maan dag: den 9. Maart aanstaandedes voor middags te 10 urenin het openbaar wordt gehouden in eene der zalen van het Raadhuis te UTRECHT ingaande op het O u d - k e r k- h o fen bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie de lotelingen die redenen van vrijstel ling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten wordenen alle overige lote lingen behoorende tot de lichting van het jaar 1885. Voorts dat de tweede zitting van den Militie raad bestemd tot het doen van uitspraak om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zakenen ten opzichte van hen die als plaats vervanger of nummerverwisselaar verlangen de schel uit.daar bemerkte ik eensklaps dat de deur op een kier stond... Zonder mij te bezinnen stapte ik naar binnen regelrecht naar het mij welbekende vertrek. Ik opende de deu een zonderling tooneel vertoonde zich voor mij.In de eerste oogenblikken wist ik niet wat ik zaglangzamerhand was mijn oog in slaat het tooneel te onderscheiden. De kamer was hel verlicht door tal van waskaarsen. een aantal mannenwel is waar net gekleed maar wier rvwe toonmij deed betwijfelen of zij den naam van «heeren" welverdienden, zaten om eene groote tafelterwijl het gerammel van geld mij niet lang in het onzekere liet, waarmede zij zich bezig hielden. Bij de wal ging die dat woest tooneel bij mij verwekte paarde zich weldra een zekere vreugde.want Georgette was er niet bij tegenwoordig.Reeds wilde ik mij zacht verwijderen want nie mand had mij bemerkt en overleggen wat mij te doen stond om mijne gelielde aan die levenswijze welke haar moest tegenstaan te ontrukkentoen mijn oog in een hoek vnn dit vertrek viel. Daar stond een apart tafeltje. daaraan waren drie jongelingen gezeten en. eene vrouw.Groote God die vrouw.was Georgette zij schudde op dat oogenblik een spel kaarten en luisterde met eenen glinuach om de lippen naar de woorden van een harer medespelers. Daarvoor had zij mij dus verboden om baar te bezoeken... om zich ongestoord op eene andere wijze te vermaken. Moeder. wat ik in deze seconden leedtoen ik haar die ik zoo vurig bemindeop wie ik mijne ge- heele toekomst gebouwd hadmoest verachten dat is God alleen bekend.Ik stortte voor-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1