Donderdag 12 M a a r t L885. M 5573. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Uit blad verschijnt Mnandoy fin lliiHtlerdaynii/tlay AtHimivmnnl per 3 iniuiuilen f 1 post /I.It. ASverteuti*n 1--0 regrls 8» CU. elks rrifrl mecr 1(1 Ct«. |fr« plaalsruimto voor randeu en andere eilra ilimiting «enclnedt boogere prysbere ullicieffle en outoigen. Adv. per retfsl 15 Cl*. Kerlame* per rrjrel iU Cu. Aft, n, Buroau MÜÜK HUIZEN hook KortegraotitWijk a 60. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal ecne Commissie uit liet bestuur o|> .MAANDAG den 1ü. M A A R T aanslaande 's namiddags van 1IALFTWKE tol UALFDitiE zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LELNWEBER, Secretaris. Nationale Correspondentie. WIJZIGING DER DRANKWET. Mijnheer de Hedaclcur F.r is geloof ik in de laatste jaren niet eene wet uitgevaardigd die zoo spoedig wijziging behoefde als die van 28 Juni 1881 tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en lot beteugeling van openbare dronkenschap, welke leeds in 1884 bleek ecne verandering te moeten ondergaan. Men is bij de wederaanbieding van een wetsontwerpwaarbij opnieuw eenige ver anderingen iu de, bepalingen ter zake worden voorgesteldalli» lil geneigd te onderstellen dat bij de vaststelling iu 1881 niet voldoende reke ning is gehouden met de beiuugen \au de ver- koopers van alcoholisch# dranken. liet vermoeden ligt althans voor de band dal de verordening in liooldzaak niet voldoende is getoetst geworden aan de wensehenbeboetten en belangen van hel algemeen. Van daar dat eene nieuwe regeling voor de deur j.taatdie ik thans nader wenscli te be spreken. Al dadelijk moet mij de opmerking van hel hart dat ik de benaming der wetzooals die in de oflfrieele bewoordingen hierboven is genoemd al zeer ongelukkig gekozen acht. De Regccring spreekt van «beteugeling van open bare dronkenschapwat eene onaangenaam klinkende uitdrukkingwat moet een vreem deling wel niet denken van de zeden en ge woonten van het Nederlandsehc volkZeer zeker zal hein den indruk gegeven worden dat als 't ware iedere bewoner des lands zonderonder scheid aan liet gebruik van sterken drank is verslaafd. En toch is dit gelukkig behalve nog de ijveraars voor de afschaffing niet bet geval. Het ware inijns inziens daarom beter geweest wanneer men gesproken had van «regeling van den kleinhandel in- en tegengang van liet mis bruik van sterken drank." Deze omschrijving F F U 1 1.1. K T O X. EK ME II A It II E LES 1t>j door S «liet schrift was van mij eene onbekende hand nieuwsgierig verbrak ik bet couvert en doorliep snel het dichtbeschreven blad papier. Hel was een brief var. Georgette. Zij schreef mijdal zijhoezeer de schijn ook tegen haar getuigde onschuldig wasdat zij dien avond moest glim lachen terwijl hare gedachten hij mij ver wijlden. Te vergeels had zij den volgenden dag op een bezoek van inij gehooptzij konzij wilde niet gclooven, dal ik nooit terugkeeren zou. De dag verliep, zonder dat ik verscheen. Dien avond had zij zichin liet mij zoo wel bekend vertrek nedergezet.mijne geliefskoosde schrijvers, waaruit ik haar altijd placht voor te lezen lagen gereedhet theewater zong zijn eentonig liedje en zij kon toen ternauwernood het oogenbiik alwachtendat ik haar in mijne armen sluiten zou dat mijne kussen haar alles zouden doen vergeten.alles behalve dat liet haar geliefde wasdie haar omvat hield. Daar vernam zij voetstappen.zij sprong van haren stoel op.snelde naar de deur.het werd donker voor hare oogen.vreugdetranen be nevelden haren blik zij zag een rijzig heer en.met een zalig gevoel vloog zij iu zijne armen, welke hij uitbreidde... hemtwoordde de kussenwaarmede hij haar gelaat bedekte komt mij zachter voor en even goed om te bewijzen dat hijdie blijkt topzwaar te zijn in de termen valt van de strafbepalingen der wet. Ook de allereerste redactie in 1881 luiude aangenamer voor het oor, toen heette liet al leen «bepalingen tot beteugeling van liet mis bruik van sterken drank,' maar het lid der Tweede Kamer de Savornin Lobman meende destijds hij amendement te moeten voorstellen de beweegreden der wet en dientengevolge ook de titulatuur te veranderen en de «beteu geling der openbare dronkenschap" er bij te moeten halen, want schreef hij «waar hande lingen de openbare veiligheid in gevaar bren gen of handel de openbare verleiding bevor dert is regeling van Staatswece zeker geoor- loufd. De voorgestelde redactie drukt dit uit en is ter voorkoming van onjuiste ook door de Regeering niet gewilde gevolgtrekkingen ge schikter dan die van het ontwerp." Met eene kleine wijziging nam de toenma lige minister van Justitie (de lieer Modderman) de woorden overblijkbaar alleen om genoemd kamerlid genoegen te doenzooals ons de ge sproken woorden aantoonen. Het is misschien in de oogen der Regeering eene mooie uit drukking in verband met die «gevolgtrekkin gen naar mijn idee klinkt zij echter heel leelijken verdiende wel door eene minder platte Ie worden vervangen. In het maximum aantal te verlecnen vergun ningen is geeue verandering gebrachthet is voorgesteld zooals het is: voor gemeenten met meer dan lOUÜÜ en ten hoogste 2UU00 zielen (om mij tot de categorie der steden waartoe ook Amersfoort behoortte bepalen) één op de 300 inwoners. De eerste voorname wijziging betreft art. 3 waarbij vroeger was bepaald dat de vergunning wordt geweigerd voor een loealiteitwaarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend of loten worden verkocht in de Nederlandsche Staatsloterijof die met zoodanige localiteiten gemeenschap heelt. Hierin is eene verandering voorgesteld in den geest dat in den laatslen regel wordt ge sproken van «gemeenschap binnen 's huis terwijl eene alinea is toegevoegdbepalende dat onder andere winkelnering niet wordt ver slaan het bedrijf van slijter in sterke dranken wijnen of bieren restaurateursociëteit-bil- lard-, kolfbaan-, kegelhaan-of opentafelhouder, koffiehuis-wijnhuis-of bierhuishouder ban en luisterde als in eenen droom verkeerende naar zijn gelluisterdat als een ademtocht uit eene onbekende heerlijke wereld tot haar kwam. Maar aan alles komt een einde ook aan hare begoochelinglangzamerhand onttrok zij zieh aan de betooveringdie zijne gedempte stem op haar uitoefende en zij sloeg hare oogen op meenende op het haar zoo welbekend gelaat de gevoelensdie zijn hart luider deden klop pen te lezen. Doch welk een schrik.zij staarde in haar wel niet onbekende w ezenstrek ken. maar zij slaakte toch eenen luiden gil want baron Gerard von Lachnitz stond voor haar. Van verlegenheid kon zij toen in de eerste se conden geen woord uiten maar de baron begon weldra 't gesprek en vertelde haardat ik ver trokken was, volstrekt niet hoos, zooals zij misschien denken zouna het voorgevallene van den vorigen avond dat hij alleen beschou wen moest als eene verklaarbare opgewonden heid na een fijn dineetje. Integendeel de baron vertelde haar verder, dat ik haar voorzeker zou bezocht hebbenindien familieaangelegenheden mijne tehuiskomst niet dringend noodzakelijk maakten. Ik dacht wel dat zij evenals ik het niet aangenaam zou vinden om onze betrek king zoo eensklaps at te brekenmaar och had de edelman o. a. ook tot haar gezegdwe zouden heiden zeker niet te lang treuren en spoedig iemand ontmoeten die ons schadeloos zou stellen. Het arme meisje kon baron von Laclinilz's woorden niet gclooven.het duizelde haar voor den geest en het gelukte haar met het- of koekbakker en confiturierdus wel worden onder andere winkelneringen begrepen zij die daarbij levens hebben een kruideniers winkel of, zooals in kleine steden en dorpen veel plaats heelldaarbij andere artikelen tevens verknopen. Dit puntdat der zoogenaamde gecombi neerde neringen heeft veel geschrijf uitgelokt en niet ten onrechte... Nu pas, nadat Gede puteerde Staten der verschillende provinciën eu de ambtenaren van hel openbaar ministerie over de werking der wet hebben gerappor teerd komt men tot de conclusie dat de wijze waarop de hoofdbeginselen in de wet zijn uil- gewerkt in vele opzichten te wensehen over laat. Wat de gecombineerde neringen aangaat, is men nu pas tot de ervaring gekomen dat in liet algemeen meer dan een derde ja in enkele provinciën zelfs in meer dan de helft der be staande inrichtingen waar sterke drank in het klein wordt verkochttevens eene andere win kelnering wordt uitgeoefend en dat uil eene vereeniging van beide bedrijven een voldoend middel van bestaan kan worden verkregen. Van het aantal vergunningen op 1 Mei 188-4 •n de provincie Utrecht uitgereikt ad 1290, hadden 414 eene gecombineerde, nering dus bijna l's Vele duizenden zoo zegt men zouden dus als de bestaande bepaling van kracht bleef, op 1 Mei 1885 te kiezen hebben lusst hen den verkoop van sterken drank in liet kiein en het uitoefenen der andere winkelneringen het koint onbillijk voor dal de personen die thans beide bedrijven uitoefenen, zoo gevoelig ge- trollen wordenterwijl ten aanzien van de eigen lijke tappers zoo bijzonder milde owMgangsbc- palingen ziin vastgesteld. Deze ondervinding kon mendunkt mij even goed in 1881 hebben opgedaanmaar toen scheen het dat men de bepalingen zoo streng mogelijk wilde makenhetgeen in de toepas sing bleek niet te kunnen worden volgehouden. Men vreesde echter door die combinatie te zullen toegeven aan de verleiding die dusdanige zaken opleveren bepaaldelijk voor vrouwen en andere niet aan sterken drank verslaafde per sonen die in den winkel inkoopen komen doen. Daarvoor te waken is noodig gebleven en daar om bepaald bij art. 28hieronder nader om schreven hoe die verkoop zal worden toege laten voor inrichtingen niet bij art. 3 bijzonder genoemd. de grootste moeite om den baron tc doen be sluiten om haar te verlaten, daar zij zich on gesteld gevoelde. En dat was geene onwaar heid. nauwelijks was hij vertrokken of eene bezwijming deed haar alle bezinning verliezen en toen zij daaruit ontwaaktelag zij te bed terwijl haar vader en een heet aan hare zijde stonden. Zij sloot dadelijk bare oogen weder, in 't kort moeder.zij werd hevig ziek en eerst na eenige weken begon zij langzamerhand in beterschap toe te nemen. En toen zij hersteld was was hare eerste bezigheid om mij te schrij ven om mij vergill'enis af te smeeken om mij »e doen inziendat zij niet schuldig wasal kon zij mij niet alles openbaren. Verder meldde zij mijdat haar vader sedert bare ziekte geheel veranderd wasdat hij nu geene kaan ineer aanraakte, dat bij zich bet liefst in liane nabij heid bevond. En het was haar onumgeliju oiu zijne bede te weigeren om met hem naar .-Mors te vertrekken... zij wilde mij, '1 adres van hare nieuwe woonplaats niet geven want zij wilde mij en haar de kwelling besparen om eeue be trekking te vervolgendie lot niets leiden kon en die ons wellicht spoedig als een knedende keten drukken zou. Na een loeder vaarwel ein digde zij het schrijven dat op mij ceur ont zettende uitwerking had want.moeder. hel maakte mij tol den ernstigen mandien ge voor uziet. Ik had haar innig liet g. .'.jod. wat zeg ik.ik bemin haar nog.ik bad baar mijne eerste liefde geschonken. en ik moest deze met geweld uit mijn hart rukkcu... eu

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 3