m 5576. Maandag 23 M aart 1885. Uitgever H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Uit ulud verschijnt Maandag en Ih.uUrr.laym' May. Aiionucmcnt gat 3 m.i.niilrn f\Kratio per post/1.16. Advertentie 1 6 reif'!» (li) Cu elke regi-l meer U» Lu.; i?roote letters n»*r plaatsruimte voor raudeu en unilere e»tr» iiiriutinK tfescliiedt lurnjfre prijsberekening. Legale uffieieéle eu onteigen. Adv. per re/el 15 Cu. Koclnmes per regel 2» Cu. - Aft. nummert 10 Cu. Bureau MUURHUIZEN hoek KorteerachtWijk B 00. Nationale Correspondentie. HOOGER ONDERWIJS. Mijnheer de liedaclcur Nog ligt een ieder verscli in het geheugen de rondreis door dit land van het kaapsch drie manschap in het vorige jaar. het voor deze drie heeren al een droevige ervaring geweest dat de ontvangstdie volgens hunne eigene woorden met eene verafgoding als het ware gelijkstond niet gevolgd kon worden door de toezegging dezerzijds van hel vereischle kapi taal voor den Delagoa spoorweghel zal zeker voor htm toch een verblijdend verschijnsel zijn wanneer zij vernemen dat de Regering door eene wijziging der wet op het hooger onder wijs, bepalingen wil vaststellen omtrent de toe lating van vreemdelingen en Nederlandersgeen ingezetenen van hel Kijk zijnde tot de examens voor de doctoraten in de faculteiten bij art. 84 der genoemde wet bedoeld en zulks op ver toon van getuigschriften van bekwaamheid, af gegeven door huitenlandsclie instellingen van onderwijs of onderzoekmet dien verstande dat de eischen voor het verkrijgen van die ge tuigschriften ongeveer overeenstemmen met die van het programma voor de Nederlandsche hoogeseholeti vastgesteld. Behalve voor de belangrijke zoogenaamde ko- 1 o 11 ie 11 van onze landgenooten die te Parijs en Brussel wonen, voor He zonen van Nederland sche diplomaten en consuls voor de Hollanders in de Levantdie niettegenstaande enkelen hunner daar zelfs van geslacht lol geslacht heb ben vertoefdtoch prijs op hunne nationaliteit en taal stellen voor de groepen en bevolkingen van Nederlandsclien landaard en afkomst, hiel en daar in de Yereenigde Staten van Amerika wonendedie Nederlandsche boeken en ge schriften lezendagbladen in onze taal uitgeven en \an tijd tol tijd de gemeenschap met het oude vaderland hernieuwenis de ontworpen wijziging hoofdzakelijk gebaseerd op een mon deling en schriftelijk onderhoud van den super intendent van het onderwijs te Pretoriade Heer du Toilnopens de toelating van jonge lieden uit Zuid Afrika. Voor e> nige jaren plachten zich een niet on aanzienlijk getal jongelieden uit die landstreek en in liet bijzonder uit de kaapkolonie naar Nederland te begeven om zich aan eene der hoogescholen tot iiet verwerven van een aeade- feuilleton" EENE II A It DE LES •|9) door S Angèle keek het meisje dan hoofdschuddend na en beklaagde haar uit liet diepst van haar vroolijk kinderlijk hart. Zij zou zich niet aan zulk een stilkalm leven kunnen gewennen zij hield van vrooiijkheid en van lichtzij kon slechts tieren onder den zonneschijn van het gelul;. Willy had den i-aad zijner moeder gevolgd en dus geen enkel woord inct zijnen vader be treffende den jongen haron von Lachnitz ge wisseld hij wilde alles maar cans afwachten en hoopte dat Gerard zijn bezoek aan zijne ouders vooreerst uitstellen zou. Maar zijn wenseh zou niet vervuld wordenwant op zekeren middag vond hij hem in de tuinkamer hij zijne familie zitten. Onbemerkt was Willy binnengetreden en beschouwde eenige oogenhiikken de pratende groep. Mevrouw Waltorn zat op de sofa en hoorde gespannen naar de woorden van den bezoekerdie echter meer tot Kniy dan tot haar scheen te spreken, liet lieve kind was, zooals duidelijk uit haar geheel voorkomen bleek onder den invloed zijner persoonlijkheid geraakt Gerard kende dien invloedhij had daarvan in den vreemde hoeren gewagen en was er dien nooillottigen avond al was het ook slechts eenige seconden getuige van geweest, rnischen graad te bekwamen. Allengs is dit ge tal inzonderheid na de invoering der boven genoemde wel op het hooger onderwijs zooda nig afgenomendat het thans eene liooge zeld zaamheid mag boelen een Zuid Afrikaansch student aan eene Nederlandsche universiteit aantctreffen. De reden hiervan ligt ontegenzeggelijk voor een groot deel in dt verzwaring der eischen voor de toelating tot de academische examens konden de bedoelde jongelieden toch vroeger zich gemakkelijk in hun eigen of in dit land voor de admissic-examina bekwamenzooals dit vóór de invoering dier wel was voorgeschre ven nu de toelating tot de academische lessen is afhankelijk gesteld van den uitslag van een voldoend afgelegd eindexamen aan een gymna sium is hun de pas feitelijk afgesneden om dat het voorbereidend hooger onderwijs in die gewesten niet berekend is voor de opleiding tot genoemd examen terwijl het niet te ont kennen valt dal eene voorbereiding daarvoor hier te landeinzonderheid door den langen duurschier onoverkomelijke moeielijkheden medebrengt. Het is dus een groot bezwaar voor zoodanige jongelieden om het getuigschrift van voldoend gymnasiaal eindexamen te verkrijgenen te meer zou dit voor de toelating op de neder- I landsche hoogescholen klemmen nu sedert de oprichting in 1878 eener universiteit te Kaap- stad zij. die later aan een Engelsche of Schotsehe Universiteit een aeademischcn graad wensehen te verkrijgen de propaedculische of voorbe reidende examens aan de kaapsche hoogeschool kunnen afteggen. De Regeering was niet ongenegen om tot de I verwezenlijking van de wensehen van dc deputatie uit Zuid-Afrika toen zij ter zake haar verlangen I openbaarde medetewerken en vergewiste zich hij de colleges van curatoren en de senaten der universiteiten van de meening welke deze toege daan waren. Allen waren gunstig voor eene loe- lating gestemd behalve dc senaat der hoogeschool te Groningen die meende dat aan dc Regeering macht en recht ontbrak tot voldoende controle op liet onderwijs en de examens in het buiten land en dat geen genoegzame waarborg zou kunnen worden verkregen dat de eischen der examina ginds eenigszins gelijken tred hielden met hier, m. a. w. dat de studenten niet ge noeg beslagen ten ijs zouden komen en het en een angstig gevoel beklemde zijne borst. On willekeurig deed hij driftig eenige stappen voor waarts daardoor werd de opmerkzaamheid op hem gevestigd. «Ha, Willv, het treft gelukkig, dat ga juist hier zijt," riep de heer Waltorn op zijn ge wonen jovialen toon uitdc goede man deed het blijkbaar genoegen een spruit van adellijke geboorte onder zijn dak te ontvangen. «Daar door zijt ge in de gelegenheid om met onzen buurman kennis te maken." Deze was inlusschen opgestaanhad zijn lorgnet in zijne oogen gezet en nam den jongen man van hoofd tot voeten opzonder blijk te gevendat hij hem ooit vroeger ontmoet had. «Is dat eomediespel of werkelijk," mompelde mevrouw Waltorn die heide jongelingen aan dachtig gadesloeg. «Baron," zoo vervolgde de heer Waltorn plechtig, «ik heb de eer u voor te stellen mijn zoon Willy Willy de. «Geef u geene noodeloozc moeite om den baron aan mij voor te stellenviel dc aange sprokene zijnen vader in de rede. «Ik ken don baron roodsbesloot hij met nadruk. Hij had plotseling een besluit genomenin zijne eerste opwellingtoen hij dc achtelooze hoewel niet onbeleefde wijze zagwaarmede Gerard hem opnamhad hij dezen met dezelfde munt willen betalen. «Maar," had er eene slem in zijn binnenste gefluisterd «zou het niet heter zijndat ge hein toondet dat gij hem en zijn karakter kendetdaardoor zou-liij misschien onderwijs der Hoogleeraren voor hen weinig vruchten zou afwerpen. Dit advies k<>n echter den minister van Bin- nenl. zaken niet alschrikken want de hooger genoemde instelling van universitair onderwijs Ie kaapstad hiedl waarborgen genoeg dat de door haar afgegeven getuigschriften aan eene toelating tol de lessen aan onze hoogescholen zullen voldoen en Ie meer bestond geene reden in het bezwaar van den Senaat te Gro ningen te dealenomdat de Zuid-Afriknansche studenten die in de medicijnen willen studee- ren op hun bewijs van goed afgelegd toela tingsexamen aan de hogeschool te kaapstad aan Engelsche of Schotsehe universiteiten van het propaedentisch examen zijn vrijgesteld. Voor de toelating tol de andere ta( ulteils- colleges (rechten theologie, letteren, wijsbe geerte) worden aan de Britsche hoogescholen zwaardere eischen gestelden kan met de kennis voor de medische studenten gevorderd niet worden volstaan doch de eischen tol toe lating voor deze studievakken zijn zoo laag mogelijk gesteld. Mocht deze wet tol stand komen dan zal daarmede zeer zeker eene groote schrede voor waarts zijn gedaan om den bloei der beroemde nederlandsche hoogescholen te bevorderenen zal het blijken dat de vriendschap met hand druk en druivennat aan de Zuid-Afrikaansche deputatie bezegeldgeen formule noch ijdole klanken zijn geweest. Het vorenstaande was juist gereed toen het voorloopig verslag verscheen waarhij bijna al gemeen instemming werd betuigd met hel doel om de handen met de Zuid-Afrikaansche stam- genooten nauwer aantehalendoor hen in de gelegenheid te stellen aan onze universiteiten hunne studiën te voltooien. De vrees werd echter uitgesproken dat door deze w:et vreemdelingen en Nederlanders in het buitenland gevestigd in een gunstiger toe stand zullen komen dan de Nederlanilschc jon gelieden die in Nederland hunne voorberei dende studiën voor de universiteit hebben vol bracht en eerst na het alleggen van een zwaar examen tot de academische lessen worden toe gelaten alsook dat al wordt nu in plaats van het toelatingsexamen de overlegging geeischt van getuigschriften van bekwaamheidde Re geering nogthans uit den aard der zaak o\er het onderwijs aan buitenlandsche instellingen zijne bezoeken staken minstens toch beperken." En aan deze waarschuwing had Willy liet ooi- verleend zooals wij uit zijne woorden bemerkt hebben. Het geluid van die ernstige stemdeed de baron een oogenblik verhleeken één «ogen blik slechtswant in het volgende had zijn gelaat weer de gewone kleur aangenomen terwijl hij gulhartig zeidc: «Ik had uwaarlijk niet herkend, mijn beste heer Waltorn gij zijt zoo zeer veranderd Maar och 't is ook al zulk eencn langen tijd geleden dat we elkaar ontmoet hebben en juist in die. jaren ondergaat de mensch en vooral de man dc grootste verandering uit- en inwendigniet waar T' «Het eerste kan ik niet van u getuigen baron het laatste zal mij nog moeien blijken ,w antwoordde Willy koel. zich «ogenschijnlijk kalm naast zijne moeder op dc sola nederzettende «lk wist niet," zoo mengde de heer Waltorn zich in hot gesprek«dat ge elkander kendet. Willy heeft mij daarvan nooit iels verteld j;« baron ging hij tot dezen voort, lat heeft m u er nu van. als men een zoon be/it. «lie z.ju vader nooit een blik in zijn hart gunt." «Maar bij welke gelegenheid hebt ge Willy ontmoetvraagde Angeleblijkbaar met liet doel oin de vertrouwelijke mededeeliug van haren vader al te breken Mevrouw Waltorn die gevoelde wat er in de ziel van haren zoon moest omgaanzocht zijne hand en drukte deze, als wilde zij hem daardoor slil/.wijgeud

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1