Maandag 1 Juni 1885. jtë 5597. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Uit blad verschijnt Mnnndag en lltmdrrdtymultUïj. A'mntinmont |irr 3 mnnmlnn f\.~ K rail co per post/1.15. Adverieiitir-n 1—0 repels (10 Ct» elk* rcpi-l meer 10 Cl».; pronte letten naar plaatsruimte; voor randen en andere extra inriulinp pescnicdt liimprrc prijsberekening. Lepnle, ollieieéle eu onteigou. Adv. par repel 15 Ct». llee.luinei per repel 25 Cis. .ijs. trnmnrrt Jo Ct». Bureau MUUR HUIZEN hoek KortoarachtWijk B PO. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 dor wet van don 28. Juni 1881 (Staatsblad n*. 97) Brengen tor openbare kennisdat oen ver zoekschrift om vergunning tol verkoop van sterken drank in hel klein bij hen is ingekomen van I zaak Ter sr huurachter wijk F, n\ 43. Amersfoort, den 29. Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Rurgemeester T J VAN ASCH VAN WIJCH. De Serretaris W. L SCIIELTUS. Politieke Revue. Als "tkalf verdronken is, wil men den put dempen. Dat geldt waarlijk wol omtrent dccommune- nianncn die op don eersten Pinksterdag op en nabij het groolc Purijsclie kerkhof zulk een oproerig spektakel maakten en de «roodc vlag het zinnebeeld van brandstichting en moord met lelie driestheid zwaaiden. De prelect van poliric le Parijs heeft, niet goedkeuring van den Minister van Bionenland- sehe. Zaken, een verordening uitgevaardigd waar- hij liet ten toon stellen of vertoonen van oproe rige zinnebeelden in het departement der Seine verboden wordt, behalve de nationale vlag zullen alleen die van vreemde volken geduld worden. IIij had die verordening vóór Pinksteren dienen uittevaardigen. 'I Voorbeeld van do commune van 1871 kan niet gelden, omdat nooit weer de omstandigheden zullen worden als in hot noodlottigsle jaar van Fraiikrijks geschiedenisdo commune was toen verrassing in een geheel exceptionneelen toestand. De tegenwoordige minister Allain-Targé hinkte op twee gedachten. Ilij wilde de roode vlag niet Hulden hij wilde toch eon weinig vrijgeviger zijn dan Ferry en gal' de vrijheid om haar te vertoonen op oen hoek van het kerkhof Pére Lachaise. Wat toen gebeurde is eens weer do veroordeeling van halve concessies en eene hin kende politiek de roode vlag vertoonde zich FKUl LLETON. 4) CAMILLA. Vrij gevolgd naar 'I lloogduitsch door S Deze uurtjes werden weldra voor de huisge- nooten eene bron van genotwant slechts in die stonden beloonde Camilla zich hartelijk en beminnenswaardig en wijzigde een weinig hare scherpe oordeelvellingen, hoewel deze gewoonlijk zeer geestig waren. Als men haar op dien tijd gadesloegdan zou men zich verwonderd af vragen of zij hetzelfde wezen wasdal door hare koelheid een ieder afschriktedie, hekoord door hare schoonheid en degelijke gesprekken op een vertrouwelijken voet met haar hoopte te komen. liet meeste trol misschien die zoogenaamde onverschilligheid haren neef, luitenant Hans von Treuen. Zij ergerde hem voortdurend door hem zelden of nooit hij zijnen werkelijken naam, maar hij dien van Theo of Doms to. noemen en hij diende dikwijls lol mikpunt barer geestige spotternijen. En toch wat zij ook deedhij kon niet hoos op zijne schoono nicht worden integendeel hij voelde zich voortdurend meer en meer tol haar aangetrokken. In den laatsien tijd echter had zijn gedrag legen haar eene aanmerkelijke verandering ondergaan; hij veinsde onverschilligheid eu geblaseerdheid ru met dit gevolg, dat Camilla zich nu over hom ergerde terwijl zij hem vroeger bijna niet scheen op te merken. Wij zijn zoooven getuige geweest dal hij geen goed looneelspeler was en dat hij tel kens de rol vergal, die hij spelen wilde. Ook even builen de omschreven ruimte de Parijsche politiedie blijkbaar lust had om «er op los te slaan sloeg er op loszonder voorafgaande sommatie en er volgde een gevechtwaarhij bloed stroomde Omdat door het zonderlinge régime waaraan Parijs is onderworpenincidenten als deze dadelijk de proportion aannemen van staalkundige gebeurtenissenis natuurlijk «het gevecht op Père Lachaise" het onderwerp geworden van uitvoerige, beschouwingen in de dagbladen en in de kaïner van afgevaardigden. De kaïner nam met bijna algemeene stemmen de motie aan waarin het ministerie wordt uil- genooiligd de drieklcurvlag te doen eerbiedigen. Maar die uilnoodiging had niet noodig moeten zijn en eene halve concessie heeft de positie van het Fransche kabinet wezenlijk verzwakt. Er is geenc slechtere staatkunde dan die der halfheid dal is de moraal van de voorvallen te Parijs. Officieus wordt thans uil Wecnen berichtdat het plan voor een ontmoeten tusschen de Kei zers van Rusland en Oosterijk in dezen zomer kan verwacht worden. Jammer dal ook Keizei Wilhelm er niet bij zal zijn. Dan ware hij «in diesem Runde der drittc." De Pall Mall verzekertdat de onderhande lingen tusschen Rusland en Engeland goed vor deren. De eenige punten over welke nog ge twist wordtzijn van zoo nietigen aard dal het onmogelijk is ze door middel van de tele graaf toe te lichten. Het schijnt dus dat de on derhandelingen schriftelijk worden gevoerd. John buil en de Russische heer doen wèl om hunne kwesties op 't «papier" te beslechten. Pen en papier zijn geduldig. 't. Is heter om veel «inkt" te vermorsen dan veel «kruit" te gebruiken. De Times deelde voor eenige dagen mede dat het vredesverdrag tusschen China en Fran krijk reeds te Peking is afgekondigd doch dit bericht wordt door de Temps formeel tegenge sproken. In allen gevalle weet de Fransche regeering er nog niets van doch de staal der nu terwijl hij langzaam door den tuin wan- deldedrukte zijn gelaat alles "behalve gebla seerdheid uiteen vroolijk lachje, speelde om zijne lippen en haastig opende hij het heki toen daarvoor een equipage waarin drie dames I en een heer gezeten waren stilhield. «Omevrouw de gravin.freule riep hij vroolijk uit, «welk een uitmuntend plan om ons I te bezoeken Mejuffrouw Smidtheer graaf welke een aangename verrassing." En onder dergelijke uitroepen geleidde de jongeling de aangekomenen naar binnenterwijl hij een bediende beval zijne tante hunne komst, te be richten. Dc presidentsvrouw verscheen weldra met hare kleindochters om hare gasten te be groeten. Hildcgard deed zulks op hare gewone vriendelijkeeene weinig verlegen wijze Ca milla verloor geen «ogenblik hare kalme om- verschilligheid. De eerbiedige buiging van den jongen graaf beantwoordde zij met een nauw merkbaar hoofdknikje en wendde zich toen tol zijne zustermet wie zij een onbeduidend ge sprek aanknoopte. Hel jonge meisje was met haren broeder acht dagen bij hare tante de gravin von Pfcilwitz gelogeerd, en had Camilla slechts eenmaal te midden van andere jonge dames ontmoet. Mevrouw von Greifstein sloeg hare gasten na het gebruik van eenige ververschinge» eene wandeling in het uitgestrekte parkdat zich achter de villa bevondvoorallen stemden dadelijk met ingenomenheid toewant hel prachtige weder noodigde als het ware eenieder uit om zijne woning le verlaten. Camilla voegde zich natuurlijk hij Hilly en gravin Elisabeth bij wie zich dadelijk mejuffrouw Sniidl en de onderhandelingen is zoodat de gewenschte oplossing weldra verwacht kan worden. Prins van Bismarck heelt bij de commissie be last niet de samenstelling van een Duitsch Bur gerlijk Wetboekaangedrongen op het bespoedi gen van haar arbeid. De liberale bladen gelooven dat de Rijkskanselier van oordeel is dat hij met den tegenwoordigen Rijksdag hel genoemde .Wet boek wel tot stand zal kunnen brengen. Vandaar dat hij het ontwerp spoedig gereed zou willen zien. liet Fransche «Journal Officiel" behelst het besluit van den President der Republiek waarbij het Pantheon ophoudt kerk te zijn «om tot zijne oorspronkelijke en wettige bestemming terug te keeren dal is tot hel bewaren v»u liet overschot der groote mannendie zich de nationale vereering waardig gemaakt hebben. Bij een tweede besluit wordt bepaald dal het lijk van Victor Hugo rusten zal in hel Pantheon Uit Groningen schrijft men Er zullen weinig plaalst-n in ons land ge- vonden worden waar eene eeuwenoude ge- i woonte zoo in waarde wordt gehouden als het dauwlrappen in Groningen. Zonder oproeping, zonder afspraak weten honderden dat ze den nacht van den Isten op den 2den Pinksterdag buiten in tSterrebosoh moeten doorbrengen. Te dien einde zwieren reeds s avonds groepjes rond die telkens door nieuwe aankomelingcii grooter worden en die het zich lot een eer rekfnen, hel vroegst in het hosch le zijn. Tegen 2 uur 's nachts wordt het allcrwege drukker uil alle stegen en straatjes komen massa s dauw trappers vooropgegaan door hun muzikaal niet j harmonica hoorn ot vioolte voorschijn en j tiert en joelt naar hartelust onder hel zingen van straatdeunen en zonder zich om de politie j te bekommeren, die zoo talrijk de wacht houdt, i Menschen van eiken leeftijd bevinden zich iu I 't woud grijsaards en kinderen moeders met hare panden aan den boezem en een of twee aan de rokken springen als dolziunigen in 't rond afkomstvijandschap velgelende en I drinkende met ieder die een glaasje aanbiedt. I Vertoont de zon zich en wenschen velen liever j te liggen dan te loopen dan wordt de aftocht graaf zich aansloten. Camilla wie dat blijkbaar mishaagde opende het onderhoud met mejuf frouw oinidt le vragen oi zij een pas verschenen werk over de opvoeding der meisjes gelezen had. Op het toestemmend antwoord der aan gesprokene vertelde zij dezewat haar in dat werk geboeid had. De anderen begon dat ge sprek weldra te vervelen en spoedig bevond Camilla zich alleen met mejuffrouw Sinidt. «Goddankriep zij uittoen zij dit be merkte, «goddank, dat zij ons verlaten hebben. Hoe is het mogelijk, dat zulk eene verstandige vrouw als gravin von Pfeilwitz zulke domme nietsbeduidende bloedverwanten heeftHij is een trolscheonwetende dwaas zij eene ver legen preulsche jonkvrouwZie eenshoe sierlijk of hare bewegingen bij hel croquet- spel zijn. Als Theo maar de gekheid niet heelt om verliefd op haar te worden. Bah... doch ik geloof dal dokter Walter ons tegemoet komt." Rij deze laatste woorden overtoog een gloeiende blos het gelaal van mejuffrouw Sinidtniet eenige verwondering bemerkte Milla dal en met een glimlachje om den mondschudde zij het hoofd. «Zouden wij niet door deze zijlaan naar huis gaan, juffrouw Smidt," zeide zij. «dan >>nl- loopcn wij dokter Walter. En zoiidoi ei-mg antwoord af te wachtensloeg zij bedoelden weg in. In de tuinkamer vonden /.ij hel gezel schap met een persoon vermeerderd namelijk met den heer von ülmitzhun buurman en een vriend van Hans von Treuen. Camilla heette hem op ongewoon vriendelijke wijze wel kom hetgeen den jongen man blijkbaar vel genoegen deed, want hij behoorde natuurlijk.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1