Heurseventde moordenaar van dc weduwe Pilon te St. Auhin-sur-Algolis eergisteren te Ca<-n geguillotineerd. Kr waren duizenden toe schouwers bij tegenwoordig. Kergislerennamiddag had te Amsterdam in de St Pie te rs teeg een tamilie-vechtpartij plaats waaraan een papa mamatwee dochters en evenveel Zoons deelnamen De strijd werd aan vankelijk binnenshuis gevoerddat weldra zoo doorluchtig" werd geslagen, dat de politie de vechtenden wel naar huilen had kunnen bren gen zonder de deur te openen. Geen der leden van de waardige familie scheen lust te gevoelen naar het bureau van politie gebracht te worden om een weinig •uitte blazen." De politie achtte dit echter in 'l belang der vermoeiden. Niet minder dan twee inspecteurs en acht agenten waren noodig om dreigende met de getrokken sabeleen einde aan het standje te maken, 't Slot daarvan wasdal een der vechtersbazen bijna voordood naar I Gasthuis werd gedragen terwijl 't restje naar 'I bureau van politie kon worden overgebracht. Ken der agenten moest zijn pink in den slag laten. Ken roman. In de voorname wereld te Parijs wordt drük gepraat dal de schoone hertogin de na eerst drie weken gehuwd te zijn eensklaps midden in den nacht de woning van haren echtgenoot heelt verlaten en tot hare moeder is teruggekeerd. De hertoginbuitengewoon schoon is zeer ineiischenschuw geworden. Zij ontvangt slechts bezoeken van vrienden barer moeder en van haren geneesheervvien zij het volgende ver teld.- Mijn man was weduwnaar toen ik met hein iu het huwelijk trad zijne eerste vrouw heette Violetta, en h.iar portret, dat ik in huis vond ontwaarde iknat zij van bijzondere schoonheid was. Ik verzocht mijn echtgenoot hei portret in mijn boudoir te inogen ophangen. tip zek.-r. n avond was ik alleen in mijn bou doir. Hei li< lit van een hanglamp viel op een vaas in een der hoeken en die ik nog niet bemerkt had. óf In-I de sc|.» inleid der vaas was, weet ik nietmaar ik stond op en nam die in de hand. Zij scheen ledig maar toen ik er nog eens inkeek, ontwaarde ik een briefje zonder adres toen ik liet opende las ik de woorden «op het oogenblik dal ik gereed sta voor God te verschijnen zweer ik dat ik door mijn echt genoot vergiftigd hen Violella." Ik wilde schreeu wen maar kon ge.-n geluid geven en viel half bezwijmd op de >op: .1 tip dit oogenblik kwam mijn man limi-die op mij toetrad en mij wiide kussen. Toen ik hem zag kreeg ik reuzen kracht ik stiet hem van mij af; snelde dc trappen af, opende de huisdeur en vluchtte naai mijne moedei De geneesheer achtte zich verplichtom het gehoorde aan den helder politie mede tedeelen, die een onderzoek insteldedal een verrassend re-ultaat opleverde. Kriic hiii>hoiidsterdie de hertog na liet overlijden zijner eerste vrouw had genomen, en hel tweede hu wei ijk met kracht had pogen tegen te werken had. alvorens hel huis te ver laten uit wraakzucht hel briefje in de vaas verstoptde vrouw was gearresteerd. De hertogin heelt verklaard eerst dan tot haren echtgenoot te willen terugkeeren wan- lirfdcrijkheid kunstig wist te vergoeden door tal van fraaie woorden. Gamilla luisterde als in eenen droom zij was wonderlijk schoon in de/c oogenblikken de lijn»- lange sluier om hulde haar als een wolk terwijl de lange blond'- vlechtendie ongedwongen langs haren rug hingen daardoor niet verborgen werden. Mortimer's blik vestigde zich meermalen op zijne schoone bruid nu .spoedig zijne vrouw. Gamilla bemerkte het niet hel was baar of zij gevoelloos wasonbewust wat er met baar gebeurdewat rondom haar voorviel. Eindelijk kwam het oogenblik dat 't eene woord hetwelk twee inenschcn aan elkander voor heel hun leven bindtuitgesproken moest worden, liet scheen Gamilla of de predikant zi' b ver van baar bevond alsof niet zijmaar een ander met hare slem antwoordde «Ja." 'len laatste was de plechtigheid go'-indigd en Gamilla ontving koel en statig de gclukwenschcn der aanwezigen. Terwijl zij aan den arm van haren echtgenoot met opgeheven lioolïl door den inei glas overdekten gang. die naar bet andere gedeelte van bei slot leiddeschreeddrukte Mortimer hare band aan zijn hart en staarde baar liefdevol in T bleeke gelaat. Camilla's wan gen werden voor een oogenblik met een licht blosje gekleurd, maar spoedig verdween dat, om plaats te maken voor de gewone onverschil lige irek. Mortimer zag zulks en met een licht schouderophalen liet bij bare band zinken. Wordt veiuolijd. kiik neer de schuld der huishondster in eene open bare zitting van bet gerechtshof op overtuigende wijze gebleken is. In de nfgeloopcn week zijn te Rotterdam door de politie herhaaldelijk personen in ver hoor genomen verdacht van medeplichtigheid in liet ruitenbreken. Het onderzoek schijnt tot heden weinig of geen gevolg te hebben gehad. Naar men aiin de «Maasbode" verzekert is bij deze gelegenheid een feit van groot zedelijk bederf voor den dag gekomen. Ken moeder kwam baar beide zoons beschuldigen van des nachts zeer laat, mei steenen in aen zak, thuis ge komen te zijn. 't Waren knapen van 14 a lb jaar. Deze ontkenden alle deelneming aan bel straatrumoer niet alleen maar verzekerden dat bun moeder ben alleen beschuldigde 0111 voor eenigen tijd van hen ontslagen te kunnen zijn en haar ongebonden leven ongestoord te kunnen voortzetten. De ontaarde moeder kon met baar kinderen weder naar huis gaan. Te Kdarn wordt een maatregel toegepast die zeer goed voldoet en van veel nul blijkt te zijn. Door den Ruud van Edam zijn nl. eenige personen aangesteld tot keurmeesters van bet hooizij genieten daarvoor bezoldiging. Bij alle landbouwers wordt door ben geregeld in de hooibergen een nauwkeurig onderzoek ingesteld met het oog op broeiing en gevaar voor brand. Meermalen gebeurt bet dat op hun last bet hooi weer uit de schuren en naar buiten moet ge bracht worden. Gevaar voor brand wordt daar door zoo goed als voorkomen. In een der nauwe «scheuren" te Amsterdam die soms tal van huisgezinnen een verblijfplaats moeten verschaffenwerd in den nacht van Maandag op Dinsdag een bloedig drama af gespeeld. 't Was in de Gooiicrsteegaan den 0. Z. Voorburgwalwaar ue (53 jarige schoenmaker .1. van der Dels met zijn ongeveer vijf jaren jongere vrouw. Kaatje, woonde. Des nachts om 2 uur toen een porder aldaar zijn gewone ronde deed vond hij beneden aan den trap der woning van van der Delshet ontzield lichaam van diens vrouw liggen. Onmiddellijk lieell hij de huren gewekteen rechercheur der polieie komt en begeell zich naar het woonvertrek van den schoenmaker. Hetgeen hij daar ziet, overtuigt hem spoedig dal hij zich ter plaatse bevindt waar kort te voren een verschrikkelijk tooncel moet hebben plaats gevonden. Wel zijn van den vloer de bloedsporen zoo mogelijk verwijderd doch liet bloed aan de wanden van het vertrek en aan de handen en kleeren van van der Dels laten bijna geen twijfel over of hij bevindt zich in tegenwoordigheid van een moordenaar. Ook de hurendie mede naar boven zijn gegaan deelen dit vermoeden dat door hunne verklaringen nog wordt verzwaard. Bijna dage lijks had het echtpaar twistmeer dan eens uitte van der Dels tegen zijn huren bedreigin gen gericht aan het adres van zijn vrouw en zoon. Deze laatste verliet daarom ue ouderlijke woning en vestigde zich elders. In den nacht van Maandag op Dinsdag't was ongeveer één uur —hoorde een der buurvrouwen weder een erge wooréenwistdie een noodlottig einde schijnt genomen te hebben. «0 Jezus, help mehoorde ze uit Kaatjes mond daarna de dolle dreun van oen vallend lichaam en alles was stil- tot ze «enigen tijd later een lichaam van de trap hoort vallen. Kon angstig gevoel maakt zich van haar meester, zc vermoedt dat er iel.- verschrikkelijks moet zijn gebeurd, maar ze durft niet naar hoven om zich van de waar heid van haar vermoeden te overtuigen de vrees voor den woestcn van der Dels houdt haar in hare woning opgesloten, 't Was toen dat de porder op zijn tocht het lijk vond. Van der Dels werd onmiddellijk op vermoeden den bedrijver te zijn dor verschrikkelijke daad in hechtenis genomen en naar hel policiebureau in dc Oudebrugsteeg gebrachthet lijk is ter gerechtelijke schouwing naar de celgevangenis vervoerd. In tegenwoordigheid van den commis saris van polieie behield van der Dels zijn kalmte. Bij het lijli gebrachtantwoordde hij toen hem gezegd werd «Ziedaar uw slachtoffer," «daar weet ik niets van." Hij ontkent elk aandeel aan den dood zijner vrouwhij heeftzegt hij haar uitgezonden om een borrel te halen en verder weet hij van niets af. Met welk voorwerp de ongelukkige om het leven is gebrachtis nog onbekend vermoede lijk is haar met. een veger den noodlottigen slag op hel hoofd toegebracht. De sergeant, S. van het regiment grenadiers en jagers die drie jaren geleden deserteerde dienst nam hij het vreemden-legioen in Algiers en zich onlangs vrijwillig hij zijn korps le 's-Ilage aanmelddeis veroordeeld tot degradatie en 0 maanden militaire detentie. AMERSFOORT, 23 Juli 1885. Ter verkiezing op lieden van een lid voor <le Kamer van Koopli. en Fabr. te Amersfoort (aftreding einde 1880) zijn 04 van de 108 kiezers len Raadhuize opgekomen en was de uitslag Ingeleverd 04 stembiljetten. al' blanco l geldig 03 Hiervan verkregen «Ie heeren J. G. Kleber 43. II. K. van Sweden 15, A. Maters 2, H. van Ksveld Rz. I J. van Vollenhoven 1 en M. li. T. Vermolen 1 st. en is diensvolgens de lieer J. G. KLERKR tot lid der Kamer gekozen. Met verwijzing naar ons Ie blad waarinde uitslag der verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort voorkomt, laten wij thans volgendat nog zijn uitgebracht op op de heeren J. Sinnige 0Jacques Visser 5 Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wiick 4, D. van der Werf 4 A. Visser 4C. Vlaanderen Az. 4 stemmen en op andere heeren 2 en 1 st. De herstemming voor twee plaatsen in den gemeenteraad zal geschieden Dinsdag 4 Augus tus aanst. tusschen de heeren Dr. 0. M. A. Ilaf- kcnschnid, J. J. de KoninghG. J. baron van Hardenbroek van Ammerstol en W. li. J. Ver- molen. De juistheid der twee punten ingevolge verzoekaangeroerd in liet nummer van Maan dag jl. omtrent 1. de onedele wijze van overneming van hel stuk uit de «Oranjevaan en 2. de logen in de 4 bijgevoegde regels in de courant van den heer A. M. Slothouwer van Zaterdag jl.tracht in zijne courant van gis teren zijne «anonyme" Redactie te bemantelen door uitvluchtendie echter des te meer de juistheid van het aangeroerde bevestigen. Al wat die anonyme Red. er bovendien in kronkeltkanals niets tot de zaak zelve af doende gevoegelijk thans onbeantwoord blij ven omdat zoo velen uit het publiek den heer Slothouwer en den lieer van CleefT genoegzaam kennen om hij veeljarige ervaring en opmer king rechtvaardig over beider handel en wandel en couranten te kunnen oordeelen. Zondag 20 Juli e. k. zal de godsdienstoefening in dc Evang. Lulh. Kerk worden geleid door Ds. II. C. Lohr van Rotterdam. Dc bezoeksters en bezoekers van de Expositie der «Kunstkroniek" bij den heer J. J. Bkhemis boekhandelaar, Varkensmarkt te Amersfoort, roemen len zeerste wat zij aldaar bezichtigden. In ncvensst. advertentie is de schitterende en rijke inhoud vermeld van de «Cassette de Mé nage die reeds alleen een bezoek ten volle waardig iszoomede de uitmuntende schilder stukken en andere tentoongestelde zaken ten hoogste boeien. Wie iets schoons wil zienver- zniine niet deze Expositie le bezoeken 'twelk ge heel kosteloos geschiedt, terwijl bovendien de ont vangst en 't arrangement uiterst beschaafd zijn. Het zal der toekomstige «Volkszangschool" niet aan leerlingen ontbreken. Gisteravond reeds vóór den bepaalden tijd verdrong zich een v rooi ij ka kinderschaar meest in begeleiding van vaderof moeder of oudere zuster voor den ingang van Amicilia om ingeschreven le worden. 288 kinderen met een leeftijd van zeven tol twaalfjaren werden aangenomen voor den cursusdie volgens nader aankondiging zal beginnen den eersten Woensdag van Sep tember in een ol ander lokaal. Nu dc aandrang zoo hoven verwachting groot isrijst de vraag welk lokaal in deze stad is als Zangschool geschikt en beschikbaar? Aan genomen dal het die 288 kinderen niet alle. om hel zingen le doen is en dal ccnigen huilen weten van vader of moeder zijn medegegaan orn de pretdan nog zal het. ondoenlijk zijn deze met gunstige voorteekenen ondernomen volkszaak krachtig te bevorderentenzij het Gemeentebestuur goedgunstig in een der ge meentescholen een lokaal aanwijze als «Volks zangschool." Uit Raarn wordt gemeld Dinsdag, 14 dezer, werd onze nieuwe bur gemeester jhr. nir. R. Rh. dc Beaufortgeïn stalleerd van wege de burgerij werd ingeno menheid met zijne koinst door het uitsteken van vlaggen en de tegenwoordigheid van een aantal ingezetenen getoond. In de raadzaaldie bezet was door wethoudersleden van den raad en eenige belangstellendenplaats genomen hebbendewerd Z. Ed. Achlh. door den heer D. Voorthuijsenweihouderals waarnemend burgemeester, hel welkom toegeroepen. Hij sloeg daarbij een terugblik op den zoo vroeg der gemeente onlv l'»n en hooggeachtcn bur gemeester Teding van Berkhout die nog niet door Buarn vergelen was, eti wiens bestuur

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2