Maandag- 10 Augustus 1885. m 5417. ffijgSh üitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bind verschijnt Maandag en HuHiUnlagmuhlag. Abonnement per imuiiidnn f 1—Knuicn pet poit/l.lS. Advertentiên1--G reirel* (Ul Cn, elke regel meer III Cw.: trronln lettere naar plaatsruimtevoor randen eti andere calra iririgtiug geschiedt InMtgere (irijsWickening. Legale utScieile eu onteigen. Adv. per regel 15 Cu. Reclame» per regel 25 Ut». Af:, .nimmer* 10 Cis. Bureau MUUK HUIZEN hook KortograchtWijk B 00» Politieke Revue. De Engelsche Spectator behandelt de quaestie, of de invloed van de zooveel gerucht gemaakt hebbende artikelen van de Pall Mall Gazette heilzaam zal zijn of niet. De vraagwaarop liet aankomt, zegt bet blad is dezeZal eene verandering cene ver scherping van onze strafwethoe zorgvuldig ook overwogen welke ten deele van die arti kelen hel gevolg kan zijn genoeg goed doen om legen liet kwaad op te wegén dat door zulke onthullingen en door bijeenkomsten als die welke daarop gevolgd zijn gesticht wordt? De Spectator gelootl, dat het kwaad bier liet nul verre te boven gaat. De nieuwe wetgeving zal misschien op zijn hoogst één ellendeling in de maand treffen die anders nietalhans niet zoo streng geslrall zou zijn. Maar men stelle daartegenover al de verhitte en in ziekelijke richting gestuwde verbeeldingen die voor goed met allerlei bezoedelende vuile voorstellingen bevolkt zijn door bet lezen van die artikelen of door bel aanbooren van de op die bijeenkomsten gehouden redevoeringen. De jongeren en zelfs rijperen van jaren kunnen zoo iets niet lezen of aanbooren zonder dooi de aanraking van al die vuilheid groole schade te lijden. Als inderdaad reinheid van gedachten de bron is der reine daden, dan zullen uit bet bezoedelen dier reinheid dat bij zoovclen ge schied is veel meer slechte gevolgen vloeien dan de verscherpte wetgeving er goede hebben kan. De minister van koloniën Stanley, heeft eene deputatie van invloedrijke parlementsleden en andere in Zuid-Afrika belangstellende personen ontvangen en gezegddat hij niets doen wil om ile verwijdering tussehen Engelschen en Hollanders in Zuid-Alrika aan te wakkeren; dat hij het aanbod van liet kafferhoofd Khatna om zich onder Brilsch protectoraat te plaatsen niet aannemen kan en dat nog niets omtrent ISeehiKiiialand beslist ismaar dat hij gelooft dal de tegenwoordige politiemacht voldoende is om de orde te handhaven. De vraag, of Zoeloe- land geannexeerd, dan wel het proteetoiaat hersteld zal wordenhoudt de aandacht der Kcgecring ernstig bezig. De verklaring van Salisbury in het Hoogerhuis FEUILLETON. CAMILLA. 23) Vrij gevolgd naar T lloogduilsch door S XVI. Den volgenden avond verzocht Camilla baar echtgenoot om haar de couranten welke zijne artikelen bevattenter lezing te geven, llij vol deed dadelijk aan haar verlangen. «Dank uzeide zij terwijl zij thee zette «ik vond het niet lief van u. Mortimer, dat gij mij nooit verteld hebtdat go schrijver waart. «Ik geloofde niet, dat u iels van mij belang inhoczemdet." «Nu daarin vergist gij u sterk." «En hebt gij -dan anders gehandeld? her nam hij sarkastiseh «toevallig las ik heden avond eene beoordceling over twee groole schilderijen welke gij naar de tentoonstelling tc B.hebt gezonden." «O, zijn ze besproken." riep do jonge vrouw levendig uit. «Ik neb die schilderijen in Home ontworpen en geschilderdanders bad ik ze u natuurlijk laten zien." Een zunnig glimlachje gleed over Mortimers gelaat. «O, mag ik nu en dan uw atelier eens bezoeken «O. ja zeker, zoo dikwijls als ge wilt. antwoordde zij vriendelijk. Doch de hartelijke woorden van dank welke Mortimer wilde uilen bestierven op zijne lippen toen hij dien koelen onverschilligen blik bemerktedien /.ij op hem dat de regeering Htisland er toe wil bewegen de rechten van Afghanistan op Zulficar te er kennen, wordt als eene vingerwijzing beschouwd, dat Engeland zich tegen elke beweging der Bussen in deze richting zal verzetten De nieuwe verkiezingen voor bet Britsche Parlement zullen in de eerste week van No vember gehouden worden. Gladstone zal in October zijn kiezers te Mid lothian bezoeken. Wat of ook in de wereld uit de «mode" mocht gaanliet twistenoorlogvoeren en annexeeren blijll altijd nog in de «mode." Zelfs beweren geleerden dal reeds Adam en Eva somtijds niet elkander in twist waren. Echter gevolgd door charmante «verzoening." Zeker is het dat de Franschendie toongevers der modeook sterk het oorlogvoeren in de mode houdengroole liefhebbers van krijgsroem zijn en op een aantal plekken van den aardbol bun krijgstrompetten deden schallen. Eerlang zal dit geschieden op Madagascar. De Fransclie senaat beeft liet crediel van 42 millioen voor Madagascar met 197 tegen 23 stemmen aangenomen. liet bevestigt zichdat generaal de Courcy 10,000 man versterkingen heeft aangevraagd, daar de troependie thans 18 maanden in Tonkin hebben doorgebrachtmeerendeels voor den dienst ongeschikt zijn geworden. Ook is het noodzakelijk dat de leemten ontstaan door de menigvuldige ziekte- en sterfgevallenzoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Het Fransclie Parlement heeft vaeantie ge nomen. Zoowel de Senaat als de Kamer van Afgevaardigden hielden de laatste zitting. De Senaat moest zich in deze laatste bijeenkomst nog bezighouden met de meer genoemde quaestiebetreffende de papierbelasting. Zooals men weetheeft de Kamer de papierbelasting bij de behandeling der begrootmg afgeschaft welk besluit door den Senaat ni«t werd goed gekeurd. De Kamer bleef bij baar besluit vol harden zoodat thans de Senaat weder moest beslissen boe in deze zaak te handelen. Op voor stel echter der begrootingscommissie besloot men eindelijk met 144 legen 57 stemmen zich bij de beslissing der Kamer neder te leggen en haar de verantwoordelijkheid van den maatregel te laten. De ophelfing gaat met 1 December 1886 in. Nadat de staatsbegrooting in haar geheel met 207 tegen 9 siernmen was goedgekeurd las de heer De Freycinel het decreet voor, waarbij de zitting gesloten werd. Te St.-Petersburg hecht men geen geloof aan het gerucht eener samenkomst tussehen de drie Keizers. Ook te Berlijn gelooft men nietdat zij zal plaats hebben. gericht hield. Camilla nam de courant op en las met be langstelling de kritiek over hare schilderstukken. Toen zij hare lectuur geëindigd had keek zij Mortimer met een bekoorlijk moedwillig lachje aanterwijl zij zeide «Wij zijn toch een paar beroemde menschen niet waar 't Is jammerdat ik als schilderes slechts onder den eenvoudigen naam van Camilla von Greilstein bekend sladien van Camilla von Schottwitz eehtgenoote van den beroemden natuurvorscher Mortimer von Schottwitz. zou den mij zeker nog meer loftuitingen doen ver krijgen. Op die wijze zouden onze namen tegelijkertijd genoemd kunnen worden." «En zou u zulk eene vereeniging van onze personen niet onaangenaam zijn vraagde Mor timer in gespannen verwachting. «Op het papier? Neen zeker niet," hernam de jonge vrouw opstaandeterwijl zij de cou ranten opnam waarop zij met cene lichte hoofd buiging en een vriendelijk «Adieu" snel de kamer verliet. Mortimer was verwonderd over -lat plotselinge vertrek en staarde haar met gloeiende blikken naterwijl zijn hart onstuimig klopte. In haar boudoir gekomenlas zij ernstig de artikelen van Mortimers hand en was verbaasd over tie warmtewaarmede hij dal overigens drooge onderwerp beschreven had. Zij begon hoogachting voor zooveel kennis te gevoelen te meerdaar hij deze nooit had laten ver moeden. Hoe was liet mogelijk dacht zijdat llilly zulk een man als Mortimer had kunnen vergden. En als van zelf kwam hel beeld van «Theo," den levenslustige» officierhaar voor In de Vereenigde Staten is de drukkende zomerhitte verjaagd door zware stortregens en heilige orkanen. Een storm brak uit het oosten los. Den vol genden dag draaide de wind naar het westen, maar bleef even heftig terwijl het geheelc land ten oosten van den Mississippi door stortregens onder water werd gezet. In 12 uur tijds regende het te Chicago niet minder dan 1371 m.M. Door de goten der stad kon niet al het water weg vloeien, zoodat de kelders vol water liepen en duizenden rattenzich op straat, voor verdrin king trachtten te redden evenals de Chineesche bevolkingdie gewoonlijk ook in kelders ver blijf houdt. Te Philadelphia viel niet zooveel watertoch wees daar de regenmeter nog 75 mM. aan. De cycloon, die in Maryland losbarstte, richtte zich naar het noorden en was om drie uur ten oosten van Philadelphia. Huizen werden omver geworpenvee werd gedood de oogst werd vernieldvooral lanjrs de rivier de Delaware bij Philadelphia is de schade groot. Van het zuiden naar het noorden bewoog zich met ccn snelheid van ongeveer een mijl per minuut een zwarte wolk van damp die tweemaal de Dela ware kruiste en in Philadelphia en Chambden veel schade toebracht. Vijf personen zijn gedoodzes vermist en bijna honderd gekwetst. De schade wordt be rekend een half millioen dollars te bedragen. Zeshonderd huizen zijn van hun dak beroofd spoorwegwaggons werden van de rails afge waaid tallooze hoornen zijn ontworteld en ver scheiden schepen zijn gestrand. Van twee stoom schepen is alles wat op het dek stond wegge- den geest. Hij was haar dus getrouw gebleven zooals zij van llilly vernomen had. Zij trad naar haar schrijftafel en haalde uit eene lade eenige portretten te voorschijn. Deze vertegenwoor digden hare bloedverwantenook het beeld van «Théo" bevond zich daaronder. Eene zon derlinge ontroering maakte zich van haat' meestertoen zij hel vroolijke gelaat van don jongeling beschouwde zij dacht aan zijne liefde voor haaraan hare meisjesjaren en onwille keurig sloot zij al de portretten wegbehalve dat van Hans von Trcucn. Zij zette het op een tafeltje voor haar bed neder om met de her innering aan hare jeugd in te slapen. iJ .1. Middelerwijl bevond Mortimer zich in zijn studeervertrekonrustig liep hij heen en weer hij bemerkte nietdat het reeds één uur was en schrikte een oogenbliktoen de deur van het vertrek na een zacht kloppen geopend werd. Het was een stalknechtdieop Mor timers vraag wat hij verlangde, antwoordde: «Ik wordt gezonden door juffrouw Lotje om de genadige vrouw te verzoeken zich dadelijk naar mevrouw von Gveifslein te begeven daar deze een aanval van beroerte heeft gehad." «Leeft de presidentsvrouw nog sprak Mor timer ontsteld. «Jagenadige heermaar ik geloof dal het einde nabij is. Hier is een brief van juffrouw Lotje voor de genadige vrouwen de inan overhandigde Mortimer hel schrijven dat deze haastig openbrak. Met waren slechts weinige regelen welke Camilla tot spoed aanmaanden. Mortimer beval om onverwijld liet rijtuig te doen inspannen en begaf zich naar de tertvekken zijner vrouw. Zij waren geslotendoch op zijq

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1