Gemeenteraad van Amersfoort. Ter tilling van den Gemeenteraad van Amers foort van eergisterengepresideerd door den Heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch vanWijrk, waren, nadat de herkozen en nieuw gekozen leden werden beëedigd en geïnstalleerd aanwezig 14 leden en was afwezig de heer van den Wall Bakeuillandig. De heer Mr. van Zijst stelde voor om de be handeling van een voorstel van B. en W. ter reorganisatie hel onderwijs aan de Burger avondschool die eene meerdere uitgaaf van jaarlijks I 700.zou vorderenuiltcstcllen tol de begi-ooting. Met 12 tegen 2 sL werd hel voorstel van den heer van Zijst aangenomen. De burgemeester werd door den Baad aange wezen om Amersfoort te vertegenwoordigen op de vergadering van het Zuiderzee-Comite c. s. Herbenoemd werden de heeren Celosse en van Zijst tot leden der commissie voor de stral- verordeningen en de heer Visser tol lid der commissie van fabricage en geineentereiniging. De aideelingen voor het nieuw ingetreden jaar zijn samengesteld. Als naar gewoonte is de .geraeentehegrooting voor 1880 tot onderzoek daarheen verzonden. Deze begrooting wijst aan inkomsten en uilgaven een gelijk bedrag aan wan i 173,795,08 Hierbij is de hoofdelijke omslag geraamd op •een bedrag van f 30,500,of I 3000,lager dan eene heffing van 100 pet. naar den tcgen- woordigen maatstaf zou opbrengen. Dit minder Bedrag dal door de belastingschuldigen aan de gemeente moet werden opgebrachtstaat gelijk met de 10 buitengewone opcenten, die dit jaar door het rijk worden gehevenen com penseert die dus geheel. In dat opzicht mager Jus bij ln-t nagaan dor begruoting reden van vreugde zijn. Tegelijk met de begrooling zal ook onder zocht worden een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene nieuwe verordening op de directe belasting, die in de gemeente ge heven wordt. Deze voordracht heelt ten doel de leemte Iveg te nemendie de bestaande verordening aankleefde omdat daarin niet vol doende het beginsel is in 't oog gehouden dat iemand behoort te worden aangeslagen naar den voetwaarop hij leeft. Het stelsel der heffing blijft ongewijzigdde meerderheid van B. en W. de minderheid bepleitte de invoering van eene inkomstenbelasting beschouwt de huurwaarde als een gezonden maatstaf voor eene verteringsbelastingwanneer menzoo als in dit nieuwe wetsontwerp is in acht ge nomen een hooper percentage neemt naar mate de huurwaarde stijgt. De grondslagen der belasting zijn: 1. de huurwaarde der perceelen of gedeelten van perceelen door de belasting schuldigen ter bewoning in de gemeente in gebruik2. de vierdevijfde en zesde grond slagen van de personeele belasting3. de tal rijkheid van het gezin. Nog werd ingediend eene voordrachtom over te gaan tot de herstelling van de Koppel- poorten overeenkomstig een plan door den ar- «Zeer natuurlijk." En ik ik bemin hem ook zuchtte het meisje. «Dal is minder natuurlijk zeide mevrouw. Als de zaken zoo staan, wordt het tijd om te trouwen." Ik moet werkelijk...." «Markiezin de Maurepas worden," bevestigde de moeder, «in eene equipage met vier paarden rondrijden, aan het hof schitterendoor negers bediend worden als eene Aziatische voretin." «Dat alles is zeer fraai." «Ik zal dus den markies uw jawoord brengen." «Hij heeft negers, de markies, ikzelf heb ze gezien," zeide Adriennewier lichtzinnigheid weinig minder groot was dan die der vrouw welke in dien lijd inet den schepter van Frankrijk speelde. «Gij stemt dus toe vroeg de moeder. «Ja, mama, maar wat zal Desforges zeggen? Arme Desforges!" De moeder nam lachend hare dochter bij de hand en geleide haar naar den salonalwaar markies de Maurepas de dames wachtte. Toen de arme Desforges eenige uren later in volle glorie over 't succes van zijn vers terug keerde werd hij door mevrouw de Marneville met een koelen hoofdknikdoor Adrienne me- neergeslagen oogen en door den schoonen cal valier met een uitdagenden blik ontvangen. Wij hehben u iets nieuws rnedeledeelen begon de vrouw des huizes. «Adrienne heeft zich verloofd met den markies de Maurepas." «Ik ik feliciteer," stotterde Desforges. Hot werd donker voor zijne oogen. Hij boog en verwijderde zich. «Een wonderlijke houding," merkte de markies op. «Zooals men van een dichter kan verwachten glimlachte mama. Wordt vervolgd. ohitect van de rijks-museurnjrebouwen, in over leg met den gemeente-architectvastgesteld. De raming van kosten bedraagt f5000nel rijk heelt uitzicht gegeven op een subsidie van f2500 en de commissie voor de restauratie van de Koppelpoorten draagt een gelijk bedrag bij. Wanneer dus de raming niet overschreden wordtdan bestaal het aandeel der gemeente in de offersdie dit werk vordertin het af breken van een gedeelte van eene portierswo ning wat niet tot de poort behoortalsmede van de huisjes en van een gedeelte, van een bergplaats tussclien de poort cn den volmolen. De acte van beschuldiging in zake Jeanne Marie Loreltc behelst in hoofdzaak 't volgende Zij is oud 21 jarenwoonde bij haren vader te Molenbeek bij Brussel en kon op 1/jarigen leeftijd als onderwijzeres in zang en piano op een inkomen van 6 a 700 lrancs per maanu rekenen doch veel op straat zijndetrok zij de aandacht van heerendie niet altijd de muzikale wetenschap uitsluitend beoefenden. Jeanne die door zang en pianospel veel geld verdiende, had echter reeds op 17-jarigcn leeftijd te Brussel intieme relaliën aangeknoopt met een b^aard heer uit den dclligen stand die haar gcruimen tijd heeft onderhouden en van wien zij zelfs een kind heeft gehad hetwelk blijkens akte ingeschreven en levenloos aangegeven is. Sakurada leerde zij eerst na 1882 Rennen, want toen eerst kwam deze in Brusseldie kennismaking dagteekent vermoedelijk van No vember 1883. Sakurada heette haar mede te nemen om hem onderwijs in het Kransch te geven. Er had dan ookin bijzijn van zekeren De Man uit Antwerpen een zoogenaamd examen plaats in een cabinet particulier van het café Riche te Brussel. Zij werd toen aangenomen op een maandgeld van 3tK) a 400 franken benevens huis vesting en voeding. Zij woonde eerst te 's llage en daarna te Scha- veningenKanaalweg 25c., en haar naaste buur man aldaar. Bronkhuijzen25b., bevestigt dat zij nimmer andere heeren ontving dan Sakurada die echter in Februari jl. de verhouding tot haar wenschte te verbreken. Ten slotte nam zij 3000 francs van Sakurada aanblijkbaar tevre den met deze regeling omtrent de verbreking. Desniettemin wilde zij later de verhouding weder aanknoopenreisde hem op 14 Maart van 's llage naar Gouda na en stemde hij toen toe om gezamenlijk nog den nacht te Rotterdam doortebrengen alwaar zij in het Hotel de llol- lande eene kamer betrokken, 's Nachts halfvijf bracht zij tot tweemaal toe een revolver tegei zijn rechterslaapdoch trok dien telkens terug. Dit deed zij daarop ten derden male en trok toen het vuurwapen af, dat van zes scherpe patronen voorzien waswaarop zij door het vuur en het uit het lichaam stroomend bloed ontwaarde dat het schol maar al te goed ge troffen had. De beschuldigde beweert alstoen den revolver op zich zelve te hebben willen afschietenhet geen niet geluktewaarop zij zich met een aolk sneden in de polsen toebracht die echter van onbeduidenden aard waren. De slaapkamerwaar de moord geschiedde bevatte twee bedden. Zij hadden lang in het eeic gezamenlijk gelegen en de beschuldigde heeft ook wel een oogenblik in het afzonderlijk bed vertoefd. De beschuldigde zelvezoo merkt de procu reur-generaal opscheen de overtuiging te hebben dat eene scheiding met Sakurada nood zakelijk wasblijkens de in eenen brief door haar in 't fransch geschreven woorden «Ik leed te veel, door deze valsche positie onder de menschen en omtrent eene ^cheidingdie tussclien den heer Sakurada en rnij noodzakelijk werd deze man wien ik als mijn echtgenoot beschouwde die mij 14 maanden geleden slechts afkeer inboezemde en wien ik sedert 6 maan den beminde met eene zonderlinge liefde die met dezen Japannees schijnheilig en valsch ras mijn dood veroorzaakt. Een leven zonder hem is voar mij eene wreede martelingeen leven met hem is mij eene hel." Zij wordt door den procureur-generaal be schuldigd van: moedwillige doodslag met voorbedachten rade en geleider lage. DAGELIJKSCHE WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. Datum Roods* Haas 0 VER- Lam Pom- Okkss- LUI- boT«n bened. KIM. os*. RTEIM. AAKD 1886. M. M. M M. M M M. 23 Aug 24 6,Ol 4,70 4.82 2.74 2,25 2,26 0,85 5,00 4,8» 4,83 2,75 2,38 2,27 0,80 26 4,92 4.8» 4.83 2,76 2,38 2,26 0,66 20 4,»» *.70 4.81 2,77 2,35 2,28 0,00 27 6,00 4,70 4,81 2,76 2,36 2,26 o. 83 28 4,99 4,0» 4,80 2.75 2,34 2.24 0,6» tt 4,98 4,70 ♦,78 2,74 2,83 2,24 0.68 Het teekeo bi-ueden A. V. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR alhier maakt bekenddat van af ft Sept. e. k. op Zon en algemeen erkende Christelijke feestdagen het Kantoor zal geopend zijn van 8—10* 's m. en 12$ 3 's nam. en dat twee bestellingen zullen geschieden ten 10.20 's m. en 7.25 s'av. Op die dagen zal geen verzending geschieden per Oosterspoorrichting Zutfen ten 8.50 av. en per Centraalspoorrichting Kampen ten 12.50 sav. en 8.52 'sav. Op gemelde dagen kunnen brieven enz. aan gebracht met de laatste avondposten tol een kwartier na de aankomstworden afgehaald. Dc Hulpkantoren te Bunschoten, Hoevelaken, Uusden Maanbergen en Woudenberg zullen op die dagen geopend zijn van 123 uur 's nam. en te Soesterbcrg van 78 's m. en 122 's nam. Eene bestelling zal aldaar geschieden na aan komst van de eerste post Amersfoort, 2 Sept. 1885. De Directeur, C. S M 1 T T. AMERSFOORT, 3 September 1885. Aanst. Dinsdag 8 Sept. zullen door Monseig neurs Heijkamp, Aartsbisschop van Utrecht, RinkelBisschop van Haarlem en Diependaal Bisschop van Deventerin het Seminarie der Oud-Bissehoppeliike Klerezie te A mersf'oort wor den geïnstalleerd bij deze instelling als presi dent de Eerw. Heer J. J. van Thieltot dusver astoor te Enkhuizenen als hoogleeraar de erw. Heer G. Gul, tot dusver pastoor te Utrecht. Bij den WielerwedstrijdMaandag jl. te Utrecht gehoudenis in den wedstrijd om het wielcrmeesterschap van 't Sticht de derde prijseen kunstvoorwerpbestaande in een naar cuivre kannenbehaald door den Heer J. D. Bolandus Hagedoornvan Amersfoort in 5 minuten 7 seconden. Voor dc kinderen der hooge- en middelstanden te Amersfoort wordtblijkens nevensst. adv. op morgen Vrijdagavond een lief amusement opengesteld want in dc zaal van het lokaal «de Valk" zal de hofmechanicus A. D. Bamberg eene voorstelling geven en in alle plaatsen waar hij optrad verschaften zijne production groot genoegen. Hij gaf ook voorstellingen in 1876 bij Z. M. den Koning op bet Loo bij wijlen Z. K. H. Prins Frederik op den verjaardag van diens kleinzoon den prins von Wieden in 1876 bij wijlen prinses Marianne voor 500 kinderen. Men mag derhalve de verwachting koesteren dat de ingezetenen van Amersfoort genegen zullen zijn eveneens hunne kinderen dit vroolijk genot te gunnen waarvoor het aanvangsuur zeven uren zeer geschikt is bepaald. Vooral zal de Fransche poppenkast veel pleizier schenken. Behalve het reeds vermelde is de verjaardag van prinses Wilhclmina te Amersfoort ook ge vierd door een feest aan p. ra. 500 kinderen der kostelooze scholen. Te 2 uren vcrccnigden de kleinen zich op den «Hof," en wandelden vandaar onder ge leide van de onderwijzersnaar een terrein onder Leusden het Cricket-veld genaamd. Aldaar werden door de jongens een vlieger wedstrijd een wedloop met hindernissen en andere spelen gehouden. De meisjes vermaakten zich met koekslaanblokjes rapentouwtje springen enz. Den winners in den vliegerwedstrijd werd een spaarbankboekje (met fl.inlage) als prijs verstrekten bovendien een kwartje in gela ter hand gesteld. Ook de jongensdie den vlieger hadden hel pen oploopenwerd 25 cents gegeven. 100 meisjes ontvingen ieder een bloempot als gedachtenis en alle anderen een plaat. De kleinen werden onthaald op koekfruit brood en melk. Hunne vreugde en tevens verbazing steeg ten toptoen eenige luchtballons in miniatuur werden opgelaten. Het feestdat uitmuntend geslaagd ishad veel volk op de been gebracht Voor het welgelukken van het feestdat bij alle kleinen in aangename herinnering zal blijven, komt zeer zeker derafdeeling «Volksonderwijs" een woord van lof toeen niet het minst haren wakkeren secretarisden heer J. Van der Horst. Het Utr. Dagbl. meldt het volgende De heer J. A. II. Borretnotaris en lid van dc provinciale Staten voor het hoofd-kicsdistrict «Amersfoort," heeft sedert eenigen tijd Utrecht verlatennaar het schijnt zonder orde op zijne zaken te stellen zoodatnaar men verneemt het 0. M. zich gisteren vörplicht heeft geacht aan de rechtbank een requisitoir in te dienen, ten einde een notaris worde aangewezen om het protocol van den heer Borret over te, nemen en I)K EKH. M. (),2o o os o 1(1 -o 10 -0.06 AP. 0.20

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2