worden gevonden in eene verhooging van het procenlental tegenwoordig vijl waarmede thans dc geschatte huurwaarde wordt heiast. Hel vervallen van genoemde grondslagen zou billijk zijn tegenover de mingegoede en den middenstanddie tegenwoordig van de genoemde objecten evenveel betalen als de gelórtunccrdcn. De «Fransche Bazar" op de Reguliersbrecstraat te Amsterdam was het arbeidsveld van een zak kenroller een paar dames mistten de porle- monnaies uit de achterzakken barer mantels toen zij betalen wilden. Wie was hier schuldiger, de zakkenroller, of de zakkendraagslers De Duitsche aviso-stoomboot Blitz kwam in het Kattegat in botsing met de Engelsche stoom boot Oaklandtengevolge van eene verkeerde manoeuvre der Oakland, welk schip_onmiddel lijk zonk. Van de equipageuit 17 man be staande zijn slechts 2 man gered. De Blitz heell gecne schade bekomenook werd niemand op den bodera gekwetst. Eene gebeurtenisdie gelukkig in het alge meen tot de zeldzaamheden behoort, had te iledikhuizen (N.-Br.) in een tijdsverloop va ongeveer een maand tweemaal plaats. Onlangs kon een huwelijk in de gemeente niet doorgaan wijl de bruid zich op het laatste oogenblik terugtrok. Dit bleek echter niet af schrikkend te zijn voor haren broederdie zich kort daarop in ondertrouw liet opnemen met «en meisje uit die gemeente. Een huis was door het aanstaande paar te 's-Hertogenbosch reeds gehuurd en Dinsdag zou de huwelijksplechtigheid plaats hebben. Ook nu was weder alles in ge reedheid om dit huwelijk te voltrekken doch bruid en bruidegom bleven ontbreken Nu was het niet de bruid, die weigerachtig wasmaar wel de bruidegom die niet opdaagde en zich eenvoudig verontschuldigde met te zeggendat hij er van had afgezien. Romantisch klinkt de volgende merkwaardige feschiedenisdie Engelsche bladen verhalen, en zekere Anna Pratt, die in 1868 bij eene Engelsche familie in betrekking waswerd door den zoon des huizes verleid en gehuwd. Na tien jaren stierf de echtgenootdie zijne vrouw in de diepste armoede achterliet, daar zijne familie sedert zijn huwelijk alle relatiën met hem had afgebroken. Anna Prattdie niet in het onderhoud van haar kind kon voorzien verkocht haar dochtertje Helena aan een rond trekkende kermistroep. Onlangs overleed een broeder van den echtgenoot van Anna Pratt die zijn vermogen van 150000 pd. st. aan zijn nicht naliet De moeder wenade zich tot hel ministerie om de verblijfplaats harer dochter te weten te komen en de ijverige nasporingen werden met surrès bekroond. Het gelukte de dochter te Mexico te vinden. Het heugelijke bericht der erfenis bereikte de gezochte echter nieteen clown had de ongelukkige uil naijver vermoord. In de Czaar Peterstraat te Arasterdam kregen twee vrouwenvan welke eene in gezegende omstandigheden verkeerdetwist. De laatste kreeg van «buurvrouw" zulk een schopdat ze naar het gasthuis moest worden vervoerd. Woensdag is zij aldaar, na eene ontijdige be valling overleden. De XIX Siècle geeft het volgende vermake- kelijke verslag van de vergaderingtot welker klein kantoor bestuurdezou niemand in hem een financier vermoed hebbenrnaar nauwelijks was hij als president der Unie geroepen om de plannen te bestrijden die het crediel des lands dreigden te benadeelen. of hij schreef met vaste hand een der uitstekendste staatsstukkendie ooit zijn verschenen. Hij wist van Engeland vijftien millioen dollars te verkrijgenmaar hij wist zijn eigen kapitaal niet te beschermen tegen schurkachtige beursspeculanten. Zijn biograaf zegt, dat generaal Grant geen gesprek wist te voeren wat zeer lastig was voor hen die voor 't eerst met hem in aanra king kwamen. Maar als het ijs eens gebroken was, ontbrak het hem niet aan zekere levendig heid en als het onderwerp hem aantrok, kon hij w*r aardig zijn. Aan den anderen kant schreef hij zeer gemakkelijk en met de pen in de hand vond hij het juiste woordom te zeggen, wat hij bedoelde. Zoo b. v. schreef hij bij zekere gelegenheiddat de troepen der Unie waren «als paarden voor eene in 't slijk gezonken kar gespannen die elk zijn kant uitgaan". In zijne briefwisseling vindt men vele uitspraken als b. v. deze: «Het zekerste middel om eene slechte wel te doen intrekken is op de strenge toe passing daarvan aantedringen." Hij bezat de groote gave ora te midden van bijwoning Tony Révillon geroepen werdom rekenschap te geven van de wijze waarop nij zijn mandaat heeft vervuld. Om negen uur 's avonds brengt een brief ter kennis der vei - gaderden dat hij aan brakingen liidt en niet zal kunnen komen. (Op dat oogenblik begint het verslag). Het auditorium schijnt niet zeer voldaan over deze verklaring en een vrij groot aantal kiezers geven teekenen van ontevredenheid «We ken nen dal welja ja zegt een oude knorrepot ben ik ooit ziek Nooit." «'t Is iemand die het algemeen stemrecht het voetje wil lichten l zegt een anderdie de tribune bestijgt 0111 te verklaren dat burger Révillon razend veran derd is van beginsel sedert hij zijn mandaat ontvangen heeft, en dat hij bij de aanslaande verkiezingen moei worden op zij gezet. Wijl liet Ie voorzien isdal dc zaken een verkeerden loop paan ncinen voor Révillon komt er een wijnkooper uit de buurt en vraagt aan de vergadering of ze waarlijk twijfelen kan aan de oprechtheid van haren afgevaardigde iGcroep vanJajawe twijlelen er aan.) Tony Révillongaat spreker voortis de man die zich het meest voor de republiek inspant ten einde haar ideën te verspreiden, hij moet ziek zijn «Als hij ziek is, heeft hij te veel van uwe droge druiven geprofiteerdgiftmenger!" roept een burger. Jt De ongelukkige wijnhandelaardie niet in staat is zich te doen verstaansluipt overbluft van de tribune en wordt vervangen door burger Hippenheimer. De vergadering gaat op die wijze voort en eindigt met de volgende resolutie te nemen De burgers, vereenigd in de zaal der Rue des Pvrenéesconstateerendat hun afgevaar digde "de discussie vermijdt, brandmerken der gelijke handelwijze en leggen getuigenis af van hun socialistische, revolutionnaire overtuiging. In de salie Molière te Parijs heeft eene ver gadering plaats gehad waarin de vrouwelijke candidaten voor het lidmaatschap der Kamer gesteld zouden worden. Tot een resultaat is men echter niet gekomen want de vergadering eindigde met een vechtpartij tusschen de verschil lende spreeksters. Het ging er intusschen vroolijk toewant de toehoorders schaterden van het lachen over de dwaze redeneeringen. En het geen de vroolijkheid nog verhoogdewas de brutaliteit waarmede de spreeksters elkander van de tribune verdrongen. Het hardst sprak eene zekere Louisemaar deze door een man uit het publiek uitgelachen voelde zich genoodzaakt, naar beneden te ko men, den beleediger zijn wandelslok af te nemen, dien op zijn hoofd stuk te slaan en hem met behulp van een paar vrienden uit de zaal te slepen waar zij hem in de g3ng eene voorbeel dige kastijding toediende. Toen zij terugkwam, was een ander aan het spreken zij vervolgde intusschen hare redezoodat men niets meer verstond, liet publick was intusschen lot eene uitbundige vroolijkheid gekomenen toen een andere spreekster op het tooneel vloog en men voorzag dal deze en Louise elkander bij de haren zouden grijpenhitste het publiek haar beiden als honden aan. Hoe lang er nog menschen in de zaal gebleven zijnweten de verslaggevers der bladendie langzamerhand een goea heen komen zochtenniet te zeggen. Tol presidente was gekozen burgeres Moreau eene 30jarige pikante brunette, die er allerliefst uitzag, zeer verlegen scheen met de benoeming doch eindelijk de benoeming aannam. Naast rumoer zijne gedachten bijeen te houdenhij bestudeerde het plan voor eenen veldtocht of schreef bevelenhoeveel gedruisch ook om hem heerschte. Hij was een vrij goed wiskundige en een redelijk teckenaaraan zijne letterkundige beschaving ontbrak veel maar hij nam ten minste niet het voorkomen aan de dingen te weten die hij niet wist. Het tooneelde lichte lectuur der maandschriften en romans waren hem genoeg. Hij verstond niets van de muziek en verklaarde slechts twee wijzen te kennen die van het «Yankee Doodle" en van een ander liedwaarvan hij zich echter niets meer wist te herinneren. Later hoorde hij eene andere melodie, die hem zoo vaak werd voorgespeeld dat hij haar eindelijk wel moest loeren kennen «Heil den overwinnaar!" Gedurende het beleg van Richmond meende een van ziine onderbevelhebbers hem een dienst te doen door de uitstekende kapel van zijne brigadegedurende het dinerhij de tent van den generaal te laten spelen. Den derden keer zeide Grant«Dat is toch vrceselijkdat die lieden altijd met hun rumoer beginnen als wij aan tafel gaan. Zij beletten iemand te praten Een adjudant moest den ongelukkigon kapel meester mededeelcn dat de opperbevelhebber niets gevoelde voor zijn Mozart en Beethoven haar zaten als bestuursleden de burgeressen v Fivier en Barberousse. Deze dames wilden een secretaris benoemen doch de vergadering eischte eene secretaresse en daarvoor werd gekozen eene knappejon^e vrouwvergezeld van een charmant tweejarig blond kind dat met melk en koekjes werd zoet gehoudenterwijl de moeder de notulen hield. Mejuffrouw II.eene café-chantantzangeres had eene liefdesbetrekking met een goochelaar' die haar echter trouweloos verliet en zijne biezen pakteterwijl fa ij baar als eenig souvenir zijne schulden achterlietdie zij betalen mocht. Gedurende verscheidene maanden goochelde de man in verschillende oorden der wereld toen hii onlangs in een Noord-Duitsch stadje eene advertentie laswaarin mejuffrouw II. chanteusewier verblijfplaats onbekend was werd verzocht zich bij een notaris in Hommeren aan te meldenin zake eene erfenis van dertig duizend markdie haar door een oom ver maakt was. De slimme goochelaar reisde onmiddellijk naar Budapest waar hij wistdat de jonge dame zich bevondhij zocht haar opviel haar te voetvroeg vergiffenis zwoerdat hij zonder haar niet kon leven en bood aan om dadelijk met haar te trouwen. Er volgde eene omhelzing en weldra begaf men zich naar liet trouwaltaar. Na het huwelijk zeide de slimmert langs zijn neus weg: «weetje wel, kindje, datje dertig duizend mark hebt geërfd Zij lachte allerbekoorlijkst en antwoordde «Ik weet niets van eene erfenismaar wel iets val» eene advertentie af, die ik zelve heb laten plaatsen. Ik wistdat de genegenheid die je voor geld koestert, je weder in mijne armen zou terugvoeren. Tot je geruststelling kan ik je echter verzekerendat ik heelemaal geen oom heb." De goochelaar was geheel ontgoocheld hij heeft zich vast voorgenomen nooit meer op advertentiën te vertroywen. Een spuitgast van de brandweer te Keulen werd door zijne vrouw verblijd met een vierling. Een dezer jonge wereldburgers stierf spoedigde overige drie daarentegen alle jon gens zijn zeer gezondeven als de moeder. Uit de gevangenis van Rijssel is een gevan gene ontsnaptdie aan de ontvluchting van Loevestein doet denken. Hij is namelijk in een kist het gebouw uitgedragen welke door eenige gevangenedie timmerlieden van beroep zijn vervaardigd was. De ontsnapte moet vele mede plichtigen hebben. De tournure als geldkist is het nieuwste op het gebied der mode. In het uitbouwsel eener dame die voor korten tijd te Berlijn stierf, vond men onverwachts hare geheele nalatenschap opgeborgen bestaande in baar geldeffecten en kostbaarheden. Bij hevig onweder is de bliksem onder Vucht in een huis geslagen doodde den bewoner H. Geenen en verlamde armen en beenen der vrouwdie aan zijn zijde te bed lag. Zonder brand te veroorzakenis liet hemelvuur door den schoorsteen in- en langs een vensterije uit geslagen. In zijn mail-overzicht zegt het Bat Handels blad het volgende In Atjeh auurt de guerilla ortwat minder te verwonderen is en neemt de desertie toe wat ons oordeel over den geest in het leger bevestigt. Dat één der oorzaken waardoor deze bedorven wordtgelegen is in het gemis aan tact bij sommige officieren om met nun min deren om te gaanwaardoor anti-militaire plage rijen en vexaties in het leven tredenwordt weder ten volle bewezen door de redenen, welke den sergeant Rambonnet tot desertie be wogen hebben; eene daad, te jammerlijkcr niet alleen omdat de vijand daar groot nut uit trekt, maar tevens omdat zij, door een tot het kader behoorend militair bedreven een even wegslepend als rampzalig voorbeeld dreigt te zijn voor de soldaten. Een maatregelwelke lof verdient en eindelijk in Atjeh genomen wordt, is, dat de hoofden der in onze liniën gesneuvelde vijanden afge houwen en eenigen tijd goed zichtbaar ten toon gesteld worden. Zoo ietsmag dit geacht wor den op den fanaticken Atjelr r te zullen inwerken, volgens wiens geloofsbegrippen de ongeschonden staat van het lichaam en althans het behoud van het hoofd noodig is om den afgestorvenen de intrede in Mohamed's Paradijs te bezorgen. Daar hunne doodsverachting een gevolg is van hunne zekerheid ten aanzien hunner zaligheid moet de ondermijning dezer zekerheid hunnen overmoed beteugelen. Moge de juistheid dezer onderstelling spoedig blijken.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2