Atchin telegram. Acht dezer veldontdekking tussckcn Lamron Lampeneroet overvallenwij vier gewonden vier Aljehers neergeschoten. Elf dezer: afkomende wacht Lama ra overvallenwij zes gewonden zes Atjehers neergeschoten. Zes tegen zes en vier legen vierdat is een malle onvoldoende verhouding voor gevechten tusschen geciviliseerde troepen en inlanders. (J. B.) Uit Atjeh wordt onder den datum van o Augustus aan de Locomotief geschreven «In den laatsten tijd zijn wederom allerlei berichten van verontrustenden aard tot ons gekomen de vijand moet het plan hebben om «venals Habib Abdoel Rachinan in 187# door •een overmachtigen aanval ons zware verliezen toe te brengen. De half wetenschappelijke droomen van Jules Terne worden verwezenlijkt. Op het oogenhlik neemt in Denemarken té Landskrona de heer Nordenfeld proeven met een door hem uitge vonden onderzeeseh schip als dat van Verne's kapitein Nemo en de bestuurbare ballon drijft ."boven Parijs om straks misschiengelijk Verne •droomdede onbekende landen van Afrika te verkennen. Dat belooft iets voor de twintigste eeuw. Misschien is het een weinig voorbarigmaar wij beginnen te denken over eene ballon-equi page voor 'l onderzeeschc schip gevoelen wij •minder. Daar men bij couranten te schrijven natuurlijk schatrijk wordtis het geld geen be zwaar en welk een indruk zou niet de getrouwe beschrijving maken van een veldslag uil den -oorlogdie de Oostersche quaestie voor goed zal oplossen in vogelvlucht opgenomen in een •omnibus-ballon beschreven door «onzen speci- .alen verslaggever voor Oostersche en andere buitenlandschc zaken Een belangrijke diefstal is des nachts gepleegd in een magazijn van goudenzilveren en ■diamanten werkenin de nieuwe galerij langs het Kurhaus te Scheveningen waar een depót gevestigd is der ontbonden firma A. D. Ver schuur, Amsterdam. De beheerder van den winkel, de heer M.ging tegen middernacht ter ruste na den winkel gesloten en de gordijn voor het winkelraam neergelaten te hebben. Ken brieven besteller bemerkte "s ochtends halfncht dal de voordeur openstondmaar dacht dat de huis- •genooten reeds op waren. Toen de winkelhouder beneden kwam vond hij de geheele winkelkast leeggeplunderd zonder eenig spoor van braak of verbreking van afsluiting te vinden. Waar schijnlijk hebben de dieven inet een sleutel de winkeldeur geopend. Alleen een eindje kaars is gevonden. Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en diamanten voorwerpen ontvreemd. De totale waarde wordt geschal op ongeveer f15,000. Noch de bewonersnoch de nacht wakers hebben iets gehoord of gezien. Op hel terrein van het Paviljoen van Prins Frederik hcell men een tweetal kristallen dames- flacons gevondenontdaan van dc gouden stop pen en voorts eenige ledige étuis, waarin zich andere sieraden hadden bevonden Het blijkt dusdat de dieven daar den huil gesorteerd en van het waardelooze ontdaan hebben waarschijnlijk is 'tdal zij het goud en zilver hebben versmolten en dc edelgesteenten afzonderlijk trachten te verkoopen. Waartoe tournures aanleiding kunnen geven. Een straatbengel van ongeveer 8 jaar zag dezer dagen te Amsterdam een dame wandelendie een in het oog loopende tournure droeg. Het zij uit aardigheid vermetelheid of straatjongens- overmoed hoe ook hij sprong de dame op den rugdaarbij gelijktijdig zijn armen om haar wat het zegt arm en ziek te zijn zijdie zich in weelde baadt en haren voet nog nooit in bel huisje van behoeftigen gezet heeft Neen vader, wij mogen we willen haar niet hard vallen. Zij stelt zich hare toekomst natuurlijk even zorgeloos en gelukkig voor als haar tegen woordige levenswijze hoe kan zij nu begrijpen hoe bang en treurig het ietnand te moede moet zijn die al zijne wenschen al zijne verwach tingen ziet verstoord door den dood Uitgeput zweeg het meisje stileen drooge holle hoest toonaedat zij te veei van hare krachten geëischt had en machteloos sloot zij de oogen. «Tracht nu een weinig te rusten mijn lief meiskefluisterde dc moeder«droom maar van uw KobusZij maakte de bedgordijnen dicht en wenkte de anderen orn stil te zijn en wijonbescheiden bespiedersverwijderen ons even onopgemerkt als we gekomen zijn. We zijn door die drie verschillende bezoeken cenigs- zina op de hoogte gesteld met welke onderschei dene gewaarwordingen de inwoners van 'i zekor stadje de inkwartiering verwachtten. Wordt vervolgd. hals staandszoodat zijn wangen die der dame raakten. Hevig ontsteld maakte de dame zich uit doze ongewenschte omarming los en keerde huiswaarts. De schrik had haar echter zooaan- gegrewn dat zij het bij haar thuiskomst op de zenuwen kreeg, en thans door een zenuwkoorts is aangetast, die het ergste doet vreezen. De N. Gron. Ct. behelst 't volgende «Voor het Volapuk is thans door den heer Sehleyer gediplomeerdhet twaalfjarig zoontje van dien notaris de Both te Gendringcn. Dat het op kinderspel zou uitloopcn is wel eens beweerd. Naar het Dagblad verneemtzal eene vervol ging worden ingesteld tegen den drukkeren den schrijver van het Slomrechtlied'twelk door de sociaal-democraten tegen den dag en op den dag der demonstratie werd verspreid. De twee bekende bazen op liet biljartde heeren Bijlsma en Bierling, zijn in een nationalen wedstrijd te Sncek beiden overwonnen door den heer J. de Jageraldaar woonachtig die den nationalen prijs van f 100 behaalde. Dc zaak van Veringmeijer (die te Schiedam bij gelegenheid der kermis een moord beging) zal den "2*2 Oct. voor het hof te 's Hage behan deld worden. Er zijn 10 getuigen gedagvaard. Als verdediger zal optreden Mr. J. van Gigh. De zoons der familie M. te Berlijn waren dezer dagen uit visschen geweesten hadden eene goede vangst mede naar huis gebracht. Toen men er des middags van smulde, stiet het kleine dochtertje van het gezindat zich danig te goed deed eensklaps een angstkreet uit en wees naar den mond zonder een woord te kunnen uilen. Een ingesteld onderzoek toonde aan dat een afgebroken vischhaak diep in den benedenkaak was doorgedrongen. Een geneesheer, die dade lijk te hulp werd geroepen had veel moeite om het voorwerp uit den mond te verwijderen die gechloroformeerd moest worden aangezien de operatie zeer pijnlijk was. Nabij Londen is een socialistische meeting gehouden waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Daar dergelijke meetings in Engeland verboden zijnverscheen een aantal politie agenten ter plaatse en nam met groote moeite den redenaar in hechtenis. Vijf socialistendie roode banieren droegen werden ingelijks ge grepen en de banier van het Sociaal de- mocratenbond werd in beslag genomen. De arrestanten stonden reeds Maandag terecht. Zes werden tot f12 boete of een maand gevangenis straf een zevende tot 2 maanden dwangarbeid veroordeeld. Wandelende nabij Noordhorn vond een heer een haas slapende in zijn legeren zoo vast sliep hij zijn hazenslanp dal ac wandelaar hem reeds stevig bij een oor beet had, eer hij op schrikte. Zoo groot was toen echter de angst van ons haasjedal het zich losscheurde van zijn oor hetwelk in de hand van den wandelaar achterbleef. De bekende schilderen teekenaar Ernst Juch die met zijn zoon te Wecnen woning en atelier deelde had voortdurend onaangenaamheden met zijne hospita. Hij besloot daarom eene nieuwe woning te huren. Vooraf maakten vader en zoon eene buste van de vrouw haar afbeeldend ter wijl zij in een hevigen woordenstrijd was. Die buste plaatsten zij voojr het venster aan de straat, op de eerste verdieping. Voor liet venster boven de deur hingen zij bovendien eene schets in olieverf, de hospita voorstellend met drie geldzakken op den hals. Na dit gedaan te hebben betrokken zij hun nieuw kwartier. Eene talrijke menigte die zich 's morgens voor het huis ver zamelde toonde de vrouw spoedig wat er gaande was. Zij was huilen zich zelve van woede en diende tegen de schilders eene aanklacht in wegens beleediging en werden de beide kunste naars veroordeeld Juch senior tot .10 en Juch junior tot 10 gulden boete. Verontwaardigd over de taal van het sociaal-de mocratisch blaadjewaarvan het jongste no. zeer beledigend was voor geachte ingezetenen van Hengelo, heeft eene talrijke menigte aldaar zoo schrijft men aan de Pr Zw. Gt. den werkman Mantel Dinsdag-avond hij zijne terug komst van de «Nationale Vergadering' met zoo duidelijke en krachtige bewijzen van afkeuring ontvangen dat de sociaal-demoeraat door de politie moest beschermd worden en daarna wijselijk gehoor gaf aan het advies der gemeente «Jij komt van avond de deur niet meer uil." Uit 's Gravenhage wordt gemeld Wat den koning aangaat wordt verzekerd dat ziji. gestel nog steeds te wen se Hen overlaat en dat dit op zijn temperament van glooien invloed is. Hier gaat Z. M. ook in, het geheel niet uit en dat is nadeelig. Vandaar dat het gewenschl isdat de vorstelijke familie weder spoedig naar huiten terugkeert. Ik hoor, dat het vertrek op 1 October is bepaald. Dat Jeanne Lorettc tot niet moer dan'drie jaren correctioneele gevangenisstraf is veroor deeld heeft algemecnc verbazing verwekt. Wat de zitting van het gerechtshof betreft moet ik mijne verontwaardiging voegen bij die van velendie er zich over geërgerd hadden hoe dames van hoogen stand en ontwikkeling erhlgcnoolqp en dochters zelfs van hooggc- plaalste rechterlijke ambtenaren als naar eene comedie-vertooning waren komen bcglpren hoe Lorettc iïauw viel hij 't hooreri barer ver oordeeling. Wat jammer dat de doodstraf is af geschaft 'tzou voor deze zachtmoedige wezel tjes eene onbetaalbare voorstelling zijn zoo'n guillotine zoo'n scherprechter in 't bloedrood zoo'n wankelend het schavot opgaande veroor deelde. Laat ons dc doodstraf weer invoeren de beschaafde vrouw van onze dagen heelt voed sel noodig voor haar teeder hart en haren lijn- ontwikkelden geest Men heeft gemeld dat zij reeds een huwelijks aanzoek ontving. Men begrijpt echter wel dat dit een verzinsel is. Trouwens zij zou dit zeker niet aannemenwant als zij de gevangenis verlaatzal zij de keus uit velen hebben. AMERSFOORT, 28 September 1885. De Staatscourant behelst de opgave van ge plaatste overgeplaatste en op non-activiteit ge stelde officieren enz. der zeemacht«ia ronder voorkomen als op non-activiteit gestold de luit. ter zee 2e kl. G C. D. baron van Hardenhroek van het ramschip «Rull'elingang 24 Oct en de luit. ter zee le kl. W. Naudin ten Gate", van het stoomschip «Arubaingang 15 Nov. Aan dc rijksuniversiteit te Utrecht hebben dc heeren A. Sikkel en M. J. Lagcrweymet gunstig gevolg het 1e, natuurkundig examen afgelegd. Ter prov. griffie van Utrecht werd Zaturdag j.l. aanbesteed hel verbeteren van de Zeehaven te Spakenburg gemeente Bunschotenbegrooting f i)7,5U0 er waren 18 biljetten ingekomen dc minste inschrijvers waren de heeren G. dc Ruijter en 11. Schuite, te Hardinxvcld, voor f40,103. De 10c lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den Bijhei wijst een totaal aan van f86,501,01, als opbrengst van 475 locale comités. Uit de prov. Utrecht is daaronder vermeld: Ba am brugge 1218.09.Nog worden op deze lijst vermeld: Enschedé c. a. f150; Woerden c. a. f 149,90; Leerbroek c. a. f052. Door het Hof te Arnhem is uitspraak gedaan in zake H. J. G. Dappergodsdienstonderwijzer vroeger te Nijverdalthans te Monnikendam, app. van een vonnis der Rechtbank te Almelo, waarbij hij wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden door er zijn werk van te maken om de onzedelijkheid van een meisje heneden den ouderdom van 21 jaren op te wekkenis ver oordeeld tot 1 jaar celstraf en l'25 boete of 3 dagen celstraf, liet Hof heeft het vonnis vernie tigd als op een onwettig bewijs steunende doch app. veroordeeld tot dezelfde straf als in eersten aanleg. De officier van justitie te Leeuwarden ver zoekt opsporing van een jongen van pl. m. Kijarigen leeftijd met eenigszins scheven mond gekleed niet platte petwil overhemdje en zwarte jasdie in den avond van 14 September jl. aan Wiert Westerdijkoud 16 jaren, wo nende te Leeuwardenop den straatweg le Marssum een steek in den huik toebracht Westerdijk is dientengevolge voor een paar dagen overleden. Aan dc deelnemers in de 5 pet. lecning groot f2,000,000 der Stoomvaartmaatschappij «Zee land wordt circa 20 pet. van liet bedrag hunner inschrijvingen toegewezen. De gemeente-ontvanger Kühnert, van Kireh- berg in Saksen die zes weken geleden mol de som van 151000 Mark op de loop was gegaan, is eergisteren te Weonen gearresteerd. Hij ver toefde daar onder een valschen naam. Toen.hij er in een restaurant zatkwam een geheime politic-beambte lol hem die hem geheid onver wacht aansprak met de woorden: «He! mijn heer Kühnert hoejnaakt u het?" «Van waar kent gij mij?" vroeg Kühnert. die zich niet deze woorden zelf bekend maakte.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2