Maandag October 1885. Uitgever: A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad Tflnchljnt Haandaj en Donderdagmiddag. Abonnement per U nuuuiden f 1.—Franco pel po«t ƒ1.16. Advertentif.n 1--0 regol» 00 Uta.elke rognl meer 10 Ctn.gronte lettor» niuir plaatsruimte; voor raudeu en andore ontra iurigting gescliiedt lioogcre prijsberekening. Legide, oflicieéle en onteigen. Adv. per regel 16 CU. llcclumes per regel 25 Cts. Af*. nummert 10 Cis. Bureau MUÜUHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue. Ofschoon er nog geen kapitale redenen zijn om zich te verontrusten omtrent den afloop der Bulg.-Rum. kwestie en zoo goed als zeker is dat de groole Mogendheden homogeen zullen worden over hare afwikkeling, terwijl de Sultan het ook wel met haar eens zal wordenzoo is toch de toestand in de Balkan-Stalen zeer gespannen. Zij wapenen zich. En wie zich wapenttrekt somsbij zelfs het nietigste incidenthet zwaard uit de schede. Vooral in Servië is men zeer opgewonden en krijgszuchtig. De mobilisatie der tweede lichting is reeds gereedhel leger aan de grens is gedeeltelijk opgesteld en gedeeltelijk op weg naar zijn be stemmingsplaats. Wegens het vervoer der troepen is het ver keer voor particulieren op de lijn Relgrado-Nisch gestaaktook het reizen per rijtuig is in Ser vië bijna onmogelijk omdat alle paarden die «enigszins geschikt zijn voor hel leger opge kocht worden. In Belgrado is de stemming zeer opgewonden en het oprukken naar Oud-Serviö wordt alge meen binnen eenige dagen verwacht. Na eerst te menen inet den minister van builenlandsche zaken geconfereerd te hebben is dc minister president van Rumeniëde lieer Bralinnotc Berlijn aangekomen waar hij met verscheidene personen aan het ministerie van builenlandsche zaken besprekingen heeft gehad. Hij zal waarschijnlijk bok naar Friedriehsruhe gaanom van daar naar Kopenhagen over te steken en later met den Czaar te onderhandelen. Wie aan Oostersche politieke besognes zijne scherpe attentie schenkt, mag niet blind zijn voor den invloed daarop zoowel van «Grie kenland" als van de «Grieken." Zij spelen direct en indirect eene gewichtige inlluenccerende rol in Turkije en de Balkan- landen. Reflecteert men ditdan zal het sterk aan grijpen dat geen politiekenaburige gebeur tenis in de laatste jaren zoo diep den Grieken heeft gegriefd als thans de staatsgreep van Vorst Alexander. FEUILLETON. 6) EENE Inkwartiering en hare gevolgen «Nu dat vind ik volstrekt geen ongepast verlangenAmeliezoo mengde toen de neer des huizes zich in liet gesprek«bovendien kan dat niet andersvooral in onze positie." «Hoe meent ge datvraagde mevrouw min der onvriendelijk nu de positiewelke zij innamaangeroerd werd. «Wellievewij zullen wel niet anders kunnen doen als een der hoofdofficieren ten onzent te ontvangen. Ge begrijpt weldat ik juist bij die gelegenheid tooncn moet dat. «Ja dat is waar viel mevrouw hem haastig in de rede, daar zij het overige van zijn beloog wel raden kon «maar kunt ge u daaraan onder het een of ander voorwendsel niet onttrekken?" aNeen, dat is mij onmogelijk. Bovendien lich ik den burgemeester beloofd om hem lieden in kennis te brengenwelken der officieren ik iogeeren wildaar ik dat met u eerst wilde bespreken." «Nu, kies don in 'shemelsnaam maar geen jong officiereen kapitein of een kolonel acht ik nog het best," en een zijdelingscheii blik op Lizzydie met baar mes speeldemoest den bankier aanduiden waarom zulks bet. ge val was. «Nugoedik zal het den burgemeester mededcelen Gij zult natuurlijk wel zorg dragen dat alles tijdig in orde is." Zijn coup d'état wordt door de nazaten der Hellenen algemeen verfoeid. De Grieksche regeering wordt dan ook van alle nationale zijden aangespoord om met klem in die kwestie opletreden. Reeds is last gegeven om de troepen naar de grenzen te zenden en de reserve op te roepen. Dat zal geld kosten. En de Grieksche regeering isniet alleen niet gansch ruimmaar zelfs uiterst schraal bij kas. Dat de regeering weinig of geen geld thans disponibel heeft,is voor haar erg verdrietig. Geld is voor velen die geen geld hebben nog wel hier en daar te leencn. Maar, wie zal aan Griekenland leenen? Tot lord-mavor van Londen is gekozen de alderman John Staples handelaar in leder. Gladstone heeft te Hawarden weer een boom geveld. Zijn stem is weer normaal. Hij is ver over de 70 jaar oud. En nog is hij een geweldig houthakker. Het inoet een «treffend" (frappant) gezicht zijn om dezen uitslekendsten Britschen staats man van den tegenwoordigen tijd te zien in hemdsmouwen een zwaren grooten bijl zwaai ende'en alzoo een knappen hoorn vellende. Zelfs de «handige" koetsier van den Euro- peeschen slaatswagende wereldvermaarde rijkskanselier von Bisrnarcken onze uitstekend- ste staatsmande Minister Heemskerkhoe «glad" hij ook isdoen «Gladstone" dit «han dige" kunststuk niet na. De toestand in Ierland wordt met den dag ongezelliger. Zaterdag liep een bende van meer dan 30 vermomde en gewapende mannen ver scheiden boerenplaatsen in 't district Kilgobbin af en eischte de schietwapens op. Wie zijn ge weer niet gewillig overgaf, wist men met geweld daartoe te dwingen. Bij velen werd huiszoeking gehouden en alles wat op een wapen geleek weggenomen. De «.Moonlighters" lieten niet na bij deze bezoeken de bewoners te waarschuwen dat zij het ergste te vreezen hadden als zij 'tin hun hoofd kregen om pacht te betalen. De behandeling van het socialisten-proces is te Chemnitz geëindigd. In een rede welke een «Wanneer komen de troepen «Morgenochtend tegen tien of elf uur. Nu, Lizzykind vervolgde de lieer von Grader toen tot zijne dochter, terwijl hij hare hand vatte«waarom is het lachje om uwe lippen verdwenen Kom wees even vroolijk als altijd opdat onze gast niet denken kandat mijn lief meisje verdriet heeft. Mama meende niet wat zij zooeven zeidezij houdt er van om u te plagenziet ge. Ik wed dat zij straks zeer ernstig met u bespreken zalin welk toilet gij op het bal verschijnen zult." «Op het bal?" vraagde Lizzy op verbaasden toonterwijl hare oogen reeds weer hunne gewone schalksohe uitdrukking hadden aange nomen «spoedig papavertel mij alles." «Zoo, kindje, nu zijt ge weer de oude Lizzy. Hebt gij dan niet gehoord dat er een bal ter ontvangst van de officieren in de Harmonie zal plaats hebben? liet plan is het eerst door August van Blieden te nerde gebracht en is het denkbeeld zeer toege|uicht geworden. Even vóór het ontbijt bevond August zich reeds bij mij en legde mij de lijft voor. Ik heb natuurlijk dadelijk geteekend..." «Natuurlijk?" herhaalde mevrouw schouder ophalend «dat zie ik nog niet in. Integendeel ik weet nietof het wel comme il faut is om op zulk een gemengd bal te dansen't zal er zeer bourgeois zijn vrees iken ik houd er niet van om mij te cncanailleerenli done «Gij kunt gerust te huis blijvenhernam de heer von Grader beslister dan gewoonlijk want hij zag hoe Lizzy moeite deca om eenige tranen welke haar in de oogen scholen terug te dringen. «De burgemeestersvrouw zal Lizzy uur duurde heelt het openbaar min. verklaard dal het de den beschuldigden ten laste ge legde feiten bewezen achtte het stelde echter geen bepaalde straf voor. De verdedigers dron gen op vrijspraak aan. Bebel verklaardena mens alle beschuldigden dat zij na de voor treffelijke redevoeringen van hunne verdedigers van het woord afzagen. De uitspraak is bepaald op 7 dezer. Met den Duitschen gezant zijn in Spanje de onaangenaamheden nauwelijks uit den weg gernimdof de Engelsche gezant meent reden te hebben zich beleedigd te gevoelen. Het volgende moet hiervan de oorzaak zijn. Van wege den minister van financiën was een ambtenaar naar de Engelsche legatie gezon den om beslag te leggen op het meubilair in het gezantschaps-hoteldaar de legatie weigerde de opgelegde belasting te betalen op grond dat het internationaal gebruik haar daarvan vrijstelt. Bedoelde ambtenaar drong het hotel binnen doch hij werd er uitgezet en de Engelsche regeering zou thans voldoening vragen voor een behandeling welke zij als beleedigend beschouwt. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar hebben de hoven van assises in Frankrijk 62 personen 'tot de doodstraf veroordeeld. De krijgsraden hebben in hetzelfde tijdvak 18 maal een doodvonnis geveld. In bet geheel is dit jaar aan 12 door de hoven van assises veroor deelde personen de doodstraf voltrokken. Welke gevolgtrekkingen zullen de voorstan ders en tegenstanders van de afschaffing der doodstraf uit vorenstaande cijfers dislilleeren KINDERROOF. Omtrent de poging tot ontvoering van twee kinderen van den heer J. Hoek te Apeldoorn kan het volgende worden gemeld Voor eenigen tijd kwam een net gekleed heer bij eenige sjouwerlieden te Amsterdammet de vraagol zij tegen betaling hem behulpzaam wilden zijn bij het overbrengen van een krank zinnige heigeen door de 3 personen werd aangenomen waarop zij ieder een fooi ont vingen en bepaald werd zij later bericht zouden wel chaperonneeren niet waarLizzy De aangesprokene knikte haar papa vriendelijk toe doch wierp tegelijkertijd eenen bezorgden blik naar hare moeder die reeds antwoordde «Maar, VictorLizzy kent geen der officieren." «Ge vergist u, waut ge hebt toch, hoop ik niet het voornemen om haar aan de oogen van onzen gast te onttrekken. Deze zal haar wel voorstellen aan zijne overige wapenbroeders en bovendien bij eene dergelijke gelegenheid als inkwartieringworden de vormen weieens over het hoofd gezien zcr 'er dal zulks aansloot geeft. Wees maar gerustLizzywij gaan. naar het bal en ik ben er stellig van overtuigd dat ge u daar flink amuseeren zult. En ge moogt gerust een paar rijksdaalders meer be steden om er dien avond eens recht lief uit te zien zoodat ieder mij zulk eene dochter benijden zal. Straks ga ik even naar den burgemeestereindigde hijterwijl hij opstond. Hij gaf zijne vrouw eenen vluehtigen kus op het voorhoofd en omhelsde Lizzy teeder, die hem liefdevol toefluisterde «Lievebeste papawat zijt ge toch goed voor mijik houd ook zooveel van u." De heer von Grader maakte zich haastig uit hare armen los want zijne blikken werden dooreen nevelig floers overtogen. Hij gevoelde zich altijd zoo wonderlijk aangedaanals Lizzy hem op dien toon toesprak. «Papa verwent u veel te veel, Lizzy," begon mevrouw von Grader na eene kleine pauze terwijl zij echter met heimelijke voldoening de elegante bewegingen van het jonge meisje gadesloegwaarmede deze de ontbijttafel op- uimdc. «Ik ben evenwel verheugd, dat wij

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1