Maandag* 2 November 1885. jm 3441. -fiElt Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit Wad Tertchijnt Maandmy en l>omter,la:muUaS. Abonnement per 3 mijnden f l.~ post 1.15. Advertentie 1—rcgela 00 Cla elke rcKel meer 10 Cts.groote plaatsruimteTour randen en andere extra iurigtini; geschiedt Innigere prijslierekcn oflicietle en onteigen. Adv. per regel 15 CU. Reclame, nor regel 25 Cu. A/s. h„m< Bureau MUUHUDIZEN hook KortograchtWijkBöO. ia k; Politieke Revue. President Grévydoor de Franschen zoo dikwijls bespotomdat hij een te hartstochtelijk jager en biljartspeler is, schijnt nu de redder van de Republiek te moeten worden de on wrikbare rots waarop al de reactionaire golven zullen breken. Zelfs de olficieusen doen hun best de herkiezing van Grévy aan tc bevelen I ja rekenen uit dat die herkiezing eigenlijk niet kan uitblijven. Aan liet Fransche kabinet wordt bet voornemen toegeschreven om het voorbeeld der Engelschen in Indië te volgen door het vormen van een koloniaal leger in Oost-Aziëwanneer generaal De Courcv inet bel plan instemtzullen in Annam slechts 12000 man Fransche troepen verblijf houden die Hué en de delta van dc Roode Rivier verdedigen moeien terwijl aan een legercorpsdal uit inboorlingen gevormd zal worden met Fransche kadersde verdere verdediging van Tonkin opgedragen zal worden. Van eene terugtrekking uit Tonkin is dus nog geen sprake. Omtrent de Oostersche aangelegenheden kan gemeld worden dal Engeland thans ook officieel zijn toestemming tot de conferentie heeft ge geven. Thans staat dus de conferentie niets meer in den weg. Nu rijst echter weder de vraag wat zij eigenlijk zal moeten doen. Het voltrokken feil in Bulgarije en Rumelië erk mn .n Dan heell men onlusten van wege Servië en Griekenland te vreezen. liet statu quo ante herstellen Dan is Bulgarije niet te vreden. Indien men vorst Alexander voor vijf jaar tot gouverneur-generaal van Rumelië be noemt zal hij den eed van getrouwheid aan de Porte moeten afleggen en beloven alle op roerige beweging in Rumelië ten gunste eener vereeniging met Bulgarijezelfs door bet ge weld van wapens te bedwingen. Dan echter is hij in Bulgarije en Rumelië een verloren man. Kortomhoe men de zaak wendt of keertde mogendheden weten niel hoe ze aan te vallen. Zij zijn hel eens zegt men om aan de zaak eene vredelievende oplossing te geven. Maar hoe Dat blijft de vraag. Dit is inlusschen toch reeds verkregen dat FEUILLETON. 1/i) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S Verrast staarde de heer en mevrouw von Grader Lizzy aan en ook de luitenant was niet minder verwonderd. Juist toen hij wilde ant woorden werd er geklopt on op het «binnen" verscheen een bediendedie mevrouw meldde dat de modiste haar wenschle tc spreken, lloe ongaarne zij het ook deed, zoo moest de waardige dame liet vertrek verlatenniet zonder echter in het heengaan haar echtgenoot een blik toe te werpen welke beduidde Let op de woorden en bewegingen der jongelieden. Niet zoodra was de deur achter haar gesloten of de heer von Grader riepmerkbaar verlucht vroolijk uit «KomLizzyleg dat eeuwigdurende bor duurwerk een oogenblik ter zijde en maak den heer von Eggenstein eens opmerkzaam op de prachtige bloemperkendie hij van uit het venster zien kan." Lizzy stond dadelijk op en begaf zich naar de haar welbekende plaatsterwijl von Eggcn- atein zich nevens haar stelde. «Freulebegon hij haastig «mag ik hopen dat uwe verstoordheid voorbij is." «Ik was niet verstoorddoch het speel mij dat ik dal allcdaagschc gezegde uit uwen mond moest. Eensklaps zweeg zij verlegen stilimmers in die woorden gaf zij hem al was het dan Servië zich zoolang de conferentie duurt stil zal houden in de hoop dat deze het statu quo ante zal herstellen. Eindelijk zal dan de Conferentie tot oplossing der Rumelische quaeslie haar beslag krijgen. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben hunne instruction ontvangenzoodal thans de Porte slechts den dag heell te bepalen waarop de werkzaamheden een aanvang zullen nemen. Zooals wij medegedeeld hebben, is Frankrijk er sterk voor om alle beraadslaging over on derwerpen de dwangmaatregelen betreffende, uil Ie sluilen daar, naar de Fransche regeering meentdeze rechtstreeks behooren tot de be voegdheid van Turkije dat als souvereine mo gendheid door het Berüjnsche Iraclaal met nauw keurig omschreven rechten is hekleed. Ver scheidene mogendheden zijn ook van deze opinie en wanneer dus hiertoe besloten werdzou de beraadslaging onmiddellijk geopend worden over dc wijzigingen welke in het beheer van Rumelië moeten gebracht worden waarbij men zou uit gaan van de stelling dat met de wenschen der Bulgaren eenigermate rekening moet worden gehoudenzonder dat hel evenwicht in de Balkan-Staten worde verbroken want de mo gendheden zijn besloten dit evenwicht te hand haven. Men gelooft voor het overige niet, dat de vervanging van vorst Alexander ter sprake zal gebracht worden omdat daaruit onmiddellijk verschil tusschen Rusland en Engeland zou ontstaan. De keizer van China heeft zijn 15de jaar be reikt. Op zijn 18de jaar treedt hij in het huwelijk en heeft dan de keus uit de Mandsjoe-familie welker hoofden mandarijnen van den 1sten tot den 5den rang zijn. De dochters van die familiën mogen niet huwen vóór haar 20ste jaar, maar moeien zich ter beschikking van den keizer houdenhetzij hij haar tot keizerin verhellenhetzij hij iiaar eene plaats in zijn harem vergunnen wil. «Men moei blind zijn om niet te zien," schreef dezer dagen een liberaal Duilsch blad «dal in de botsing tusschen hel socialisme en ook niet rechtstreekste kennendat zij hem niet met andere jongelieden gelijkstelde. Een licht glimlachje speelde om zijne lippenzijne ijdelheid was gestreeld en bij de hoeren der schepping is dat nog al spoedig het geval daar bijna allenof liever gezegd allen zich ver boven de vrouwen geplaatst meenen jameenenwant in werkelijkheid is dat niet zoo. Dal de man nu eenmaal in vele zaken handelend kan optreden waar de vrouw zich moet vergenoegen om zich op den achtergrond te houdendat is voor hel grootste deel (echter volstrekt niet geheel) te wijlen aan de traditiewelke het niet wil. Doch als men de redenen nagaatwaaruit de handelingen van den man voortspruiten dan zal men menig maal tot de ontdekking komendat de vrouw de oorzaak daarvan is. Kortom, de plaats der vrOUW is aan de zijde des mans. en NUMB verhonden en samen handelend vermogen zij veel. En dat juist kan het huwelijk tot stand brengen en gelukkig de vereeniging waar dat beginsel in het oog wordt gehouden. Dan zullen beiden het leven rijk vinden en al mogen de stormen hen treffenzij versagen nietwant zij vinden in en door elkaar kracht om ze het hoofd te bieden. Of dergelijke gedachten in Lizzy's hoofdje op kwamen willen we nu volstrekt niel beweren maar eenige zeer zekerwant dat ga. blijk uit de wending, die zij het gesprek gaf, door den luitenant eensklaps te wijzen op het punt door haren vader bedoeld. Een fijn lachje zweefde om von Eggensteins mond en het verdween niettoen hij beleefd vraagde «En op hoeveel dansen mag ik op het aan- het liberalisme ernstige qnaestiën liggen met betrekking tot de staatkundige toekomst van de beschaafde volken en nu schijnen de feilen tc bewijzen dat het revolutionnaire karakter van het socialisme niets anders is dan de kinder ziekte van eene partijdie voor eene betere toekomst is voorbestemd." De vraag is niet, in de eerste plaats, of het ideaal van de socialistenof de socialistische staat als middelterm en het communisme als einddoelbereikbaar of wenschelijk ismaar of men dit ideaal tracht te bereiken langs den wettigen dan wel langs den onweltigen weg. Tegen een misdadig streven behoort de wet te waken eene zedelijke propaganda mag alleen met zedelijke middelen bestreden worden. liet bestuur van de Haagschc vereeniging van kleinhandelaars in sterken drank «Onderling belangheeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewendwaarin het verzoekt het ingediende wetsontwerp nopens verlenging tot 1 Januari 1887 van de wet van 20 Juli 1884 te verwerpen zoodat de accijns weder koine op 157.de hectoliter, en zulks op de navol gend- gronden dat de verhooging volgens het voorstel der Regeering, met f3.per hectoliter tol 1 Ja nuari 1887 te verlengen wat den groothandel betreft ten laste van de verbruikers komtdaar door de grossiers de verkoopprijs van den ster ken drank met het bedrag der verhooging wordt vermeerderd doch dat dit voor den kleinhandel in het bijzonder voor hen die met het glas verkoopenonuitvoerbaar isdat deze verhoo ging geheel ten hunnen laste komtwelke meening ook in het verslag der commissie van Rapporteurs wordt uitgesprokenaangezien daar de opmerking in voorkomtdal terugbrenging van den accijns op f57.vermoedelijk alleen aan de slijters en tappers zou ten goede ko men hetgeen slechts mogelijk kan zijndoor dal de verhooging ook geheel ten hunnen laste is geweestware deze belangrijk hooger dan zou door de kleinhandelaars de prijs van den sterken drank met bet bedrag der verhooging kunnen vermeerderd worden. Dit is echter thans onmogelijkdaar door eene verhooging van 3 staande bal van mijne schoone gastvrouw rekenen T «Mama danst nooitwas Lizzy's kort ant woord en zij zag hem plagend aan. «Uwe mama, neen, freule, deze bedoelde ik nietu waart..." «Ik, wel ik ben immers uwe gastvrouw niet." «Nu, ik zie reeds, freule, dat wij elkander steeds willen tegensprekendoch daarover heden niet meer. Achter welke dansen mag ik in mijn balboekje uwen naam schrijven «Achter welke? Laat mij eens even nadenken. August is een gezellig prater gedurende de polonaise... dus deze niet. Paul is juist geschikt voor de Polka Mazurka.hij is zoo bedaard en kalm. de wals.en de quadrille.ja schrijf achter deze maar mijnen naam." «Zeer gaarnemaar veroorloof mij eene vraag freule: welke eigenschappen*'denkt ge in mij vereenigd'*?" «Welke, mijnheer," herhaalde zij meteenen blos«daarover heb ik nog niet nagedacht. Mij dunkthet rinkelen der sporen in het vlugge tempo der wals klinkt wel aardigvoegde zij er ontwijkend bij. «Ik zal mij voorloopig met dit antwoord te vreden stellen." Juist op dit oogenblik trad mevrouw von Grader binnendie een misnoeg den blik op de jongelieden en vervolgens op haren echtgenoot wierp. Alsof het van zelf sprak mengde mevrouw von Grader zich dadelijk in het gesprekhet geen von Eggenstein minder aangenaam vond doch hij was te veel man van ae wereld om haar dat te laten bemerken. Lizzy zette zich weer op haar vorige plaats neder en nam haar

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1