JHi 5446. Donderdag 19 November 1885. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Oil Wri nnhlj.1 K.J, Kr„„„ port/1.16. Advertantiftn 1 —8 regal» «Ui CU.elke regel merr 10 Cl». Kroot» letter» nimr plaatsruimteToor randeu en anders extra inniftii.g Kescliie.|t hoogere prijsberekening. Legale oflioi.tle ontai|»n. Ad», par r.Kal 16 CU Reclame, per ravel 35 CU. - A/i. nnmmn 10 Cu. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk li 60. SPAARBANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 2.1 NOVEMBER e. k. ten Raadliuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSccretars. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden tefi leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAGden 23. NOVEMBER aanslaande's namiddags van 1IALFTWEE tot UALKDitiEzitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris. Politieke Revue. Wie slaan wilkan een stok vinden. Dat heell de Koning van Servië weder tot een feil gemaakt. Thans is er variatie in de Oostersche war boelkwestie gekomen en zijn vechtpartijtjes en gevechten in gang. De Russische toonaangevende bladen vooral veroordeelcn de oorlogsverklaring van Servië als een avontuurlijke onderneming en als broe dermoord. De «Nowqje Wremja" beschouwt de oorlogs verklaring als een schending van het Berlijn- schc traclaatwelke nog de poging van den Bulgaarschen vorst om Bulgarije en Oosl-Rumelië te vereenigenovertreft. liet «Journal de St. Pétersbourg" veroordeelt het gedrag der Serviërs en laat zich afkeurend uit over de conferentiewelkeonder Engelands invloed staande niets verder komt. Ondanks de smart over den broedermoordkan Rusland niet in de voetstappen van eiken Balkan-Slaat treden. Zal de herstelling van hel «statu quo" welke gisteren nog mogelijk wasook morgen tot stand gebracht kunnen worden vraagt hel blad. Met een weinig meer oprechtheid en eenig minder verlangen naar diplomatiek succes, ware de vloekwaardige strijd gemakkelijk te voorkomen geweest. In het gewichtig stukom hel Servische volk FEUILLETON. 18) Inkwartiering en hare gevolgen door S Zwijgend wandelden de jongelieden eenige minuten naast elkander voort. Eindelijk verbrak von Eggenstein het zwijgen met de woorden «Waart u bij mijne komst reeds lang bij het meisie V «Een kwartier, geloof ik," antwoordde Lizzy vrijmoedig. «O mijnheerik wist nietdat er zooveel lijden en verdriet in de wereld bestondvoegde zii er ongekunsteld bij. Von Eggenstein blikte haarverrast door dat eenvoudig gezegdeuitvorschend aan. «Gij schijnt dus slechts dc schoonste zijde van het leven te kennen," hervatte hij na eene kleine pauze ernstig, «God geve, freule, dat ge de keerzijde nietof liever gezegd zoo weinig mogelijk moogt leeren kennen. Voor u is het leven synoniem met de toekomstgij stelt u deze voor vol wonderzoete droomenwaarvan de nevel, waarin zij gehuld is, de grootste aantrekkelijkheid uitmaakt. Gij leeft in en door de toekomstgij schept u idealen aan wier verwezenlijking gij zelve niet gelooft en toch houden zij u en uwen geest gevangen. Maar daar zal een lijd komenwanneer ge toch de werkelijkheid ontwaren zult, waarin die wonder zoete droomen zich oplossqn in allerlei te leurstellingen en gelukkig en sterk hij en zij die het hoofd niet hangen latenen moedig worstelen tegen de moeilijkheden welke zich tot den oorlog op te roepen zegt koning Milan dat hij ter verdediging van de belangen van Zijn land al die maatregelen heeft genomen welke noodzakelijk waren geworden toen Bulga rije hel tractaat van Berlijn schondten einde duidelijk te toonen dat Servië niet onverschillig kon blijven tegenover de verstoring van het evenwicht in den Balkan vooral niet wanneer dit geschiedde in hel uitsluitend belang van een slaatvoor welken Bulgarije ten allen tijde een slechte nabuur was geweest. De koning wijst op de ongerechtvaardigde tol-maatregelen door Bulgarije tegen Servië genomenverder op hel feitdat de Bulgaren zich met geweld en in strijd met alle recht van Wredowo hebben meester gemaakten op de openlijke aanmoe diging van personendie in Servië wegens landverraad waren veroordeeld en welker op roerig streven in Bulgarije steun vond. Toen den 18. September de Bulgaarsche een heidsbeweging de wereld verrastemeenden dc Servische staatsliedendat ook nu weldra Macedonië zou opstaan en een deel er van gemakkelijk zou kunnen worden genomen Servië mobiliseerde met inspanning van alle krachten maar Macedonië bleef, door den invloed der Bulgarendie door eene uitbreiding der be weging tot binnen de grenzen van Turkije zouden worden geschaad volkomen rustig hu de Servische koning stond inlusschen aan de grenzen met zijn volk onder de wapenendoch durfde Turkije niet aanvallen en durfde evenmin naar huis gaanzonder voor de zware offers die hij van zijn volk had gevergdhet eenige vergoeding te kunnen hieuen. De verbittering tegen den vorst van Bulgarije die de Serviërs had verstoken van de gelegenheid om hunne grenzen uit te breiden ten koste van Turkije, gepaard met de vrees voor de ge volgen der teleurstelling fijner onderdanen deed koning Milan besluitente beproeven of hij niet een strook van Bulgarije kon an- nexeeren. Liep hel tegendan zou Oostenrijk welks politiek hij tegen de Russische gewillig heeft gediend hem wel welen Ie beschermen. En zoo is dan Zaterdagochtend koning Milan Bulgarije binnengetrokken en met spanning wacht Europa de gevolgen af. op hun levenspad voordoenMij verwondert het nooit, dat er in dien strijd menigeen ver loren gaatniet om dat hij den slechten weg wilmaar omdat hij de kracht mist den goe den te volgen. Evenmin verbaast het mijdat hij in zulke lijden zijn geloof aan de menschheid verliestwat hem vroeger belangeloosheid scheen vertoont zich nu aan zijn oog in al hare wreede naaktheid van egoïsmede vriendelijkheid was niets anders dan huichelarij neenneenhet is geen wonderwanneer dan de edelste echter toch zwakke karakters ten onder gaan en wie zal bij eenig nadenken den steen op hen durven te werpenIk niet en gijfreule «Ik stellig ook niet," antwoordde zij zacht en ongewoon ernstig «want ik geloof dat gij zooeven zonder dat gij het zelve wisteen karakter als het mijne geschilderd hebt. Doch zijl gij daarbij niet al te pessimistisch te werk gegaan Mijn tegenwoordig leven is vol zonne schijn en geluker is wel ietsdat mij soms onaangenaam is maar ware dat niet het geval dat zou het te volmaakt zijn. Indien wij nu het grootste gedeelte van ons vermogen verloren dan geloof ik nietdal ik ongelukkig. «Spreek niet verderfreuleonderbrak von Eggenstein haar haastig terwijl hii onwillekeu rig zijne hand op de hare legde, die op zijnen arm rustte «zeg dat nietfreule. Nu terwijl gij in het bezit van veel geld zijlwaarvoor ge alle uwe behooften en tot behoefte ge worden gewoonten kunt bevredigennu vindt gij het denkbeeld niet verschrikkelijk ja zelfs wel aardig om arm te zijnjagij wenscht hot nu en dan wel eens te zijn om De Fransche kamer heeft den heer Floqnet met 348 van de 412 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen. In de couloirs zijn alle republikeinen het eens geworden over de keuze van vier candi- datcn voor het vice-voorzitlersehap. De Fransche handelreeds zoo zwaar door de heerschende crisis gedrukt, wordt met een nieuw gevaar bedreigd. De regeering der Ver- eenigde Staten overweegt thans een plan om de rechten op de Fransche productenmet name den wijn de zijden stoffen en likeuren belangrijk te verhoogen. Deze maatregel dient als représaille voor het verbod der Fransche regeering tot invoer van gezouten vleesch uit de Vereenigde Staten. Het behoeft geen betoog dat «leze verhooging van rechten groot nadeel veroorzaakt aan den handel te Lvon en aan de wijnbouwersdaar jaarlijks meer dan 200 fres. millioen aan zijden stoffenwijn enz. naar de Vereenigde Stalen wordt uitgevoerd. Voor eenigen tijd heeft een doktor te Wcenen de heer Sierkeop dien weg voorgegaan door den Duitschcn physioloog Preyer zich met eene der zonderlingste eigenschappen bezig gehou den welke sommige van de liikirs bezitten zij schijnen tol op zekere hoogte het leven in zich te kunnen uitdovenlalen zich eenigen tijd begraven en staan weer op. De heer Preyer noemt dat de «anabiose" der fakirs. Een ander Oostenrijksch dokterde heer Honigbergerdie langen tijd de lijfarts was van den radjah van LahoreRanjet Sing en van Sir Claudius Wade «le Engelsche minister resident in die stad, deelt nadeie bijzonder heden mede. De heer Sierke verhaaltzich op diens autoriteit beroepeml het volgende De fakirdie zich levend wil doen begraven maakt eene soort van cel half ouder de aarde met eene kleine deurdie men met leem dicht stopt zoodra hij haar is binnengetreden. In dit graf van licht en lucht beroofd strekt de fakir zich op schaapsvellen uit en blijft in dien toe stand eerst eenige minuten dan urenver volgens dagen. Hij voegt godsdienstige oefenin gen hij deze oefeningen van het lichaam en denkt na over de natuur der Godheid of zegt uwe krachten te toonenwaarover gij denkt te kunnen beschikken. Ja freule denkt want hel is slechts schijnkracht doch nu terwijl gij alles hebtwat het leven slechts aangenaam maaktomgeeft gij die armoede onwillekeurig ook met een waas van poëzie maar in de werkelijkheidfreuleverdwijnt die poëzie om plaats te maken voor haar con trast het proza. Van de wenschenwier vervulling u nu slechts een woord kostenruit ge misschien dan afstand doen al zij het on gaarne maar als ge aan de behoeftende werkelijke behoeften niet voldoen kunt dan gevoelt ge eerst rechtwat het zegt arm te zijn behoeften die telkens terugkeeren en telkens onvoldaan blijven en dan betwijfel ik hetfreuleof gij niet morren zult over uw ongelukkig lot." Met onmiskenbaar welgevallen had Lizzy die woorden welke zij vroeger nooit vernomen had en die eene geheel andere wereld voor haren geest openden aangehoord. Hij hief het gelaat, dat nog gloeide van opgewondenheid tot haar op en had het reeds van den beginne af een aangenamen indruk op haar gemaakt, nutrok het haar onweerstaanbaar aan. Een oogenblik verdroeg zij den blik zijner oogen toen sloeg zij de hare blozende neer. 't Duurde eenige oogenblikken toep Lizzy hernam «Zoo ernstig heb ik nog nooit over dat alles nagedacht, mijnheer, en ik geloof wel, dat u in vele opzichten gelijk hebt. Maar rijk zijn heeft ook zijne aangenaamheden en onaange naamheden want immer denkt men dat 't geld de drijfveer is. Dikwijls is dat zoo, doeh ook

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1