„I lijn Brahmaanochen rozekrans op zoolang tot liij ongeveer zesduizend lettergrepen in twaalf uren kan uitspreken. Hij gewent zich soms op het hoofd te staan of zijne ledematen te ver wringen in zeer moeilijke houdingen. Vervolgens komen de oefeningen in t adem halen waardoor de fakirs er in slagen den adem vijf, tien, eenentwintig, drieënveertig en len slotte vierentachtig minuten in te houden. Zij leeren de kunst om groote hoeveelheden lucht in te nemen en dan door den mond weer uil te ademen. Eindelijk maken zij in de spierdie de tong aan de benedenkaak ver bindt vierentwintig insnijdingenzoodat zij ten slotte met de tong die bovendien telkens met olie wordt ingewrevende opening van de luchtpijp kunnen sluiten. (1) Behalve aan deze oefeningen onderwerpt zich de fakir aan de strengste onthoudingvoorschriflen van zijne caste. Bovendien gebruikt hij om zijne maag te reinigen eene zeer primitieve maagpompeen lintdat hij inslikt en weer uittrekt. Als hij aldus is voorbereid is hij ge reed voor de gevaarlijke proef, van levend be graven te worden. Voor het gerechtshof te Luik verschenen ïwee jonge meisjesdie te Hei-stel door een «pening in een haag waren gekropen cn uit •een tuin elk één appel hadden mede genomen. De rechtbank die den eigenaar van den boom gaard had moeten veroordeelen omdat hij voor een dergelijk feit twee kinderen had durven vervolgenveroordeelde elk der beide meisjes tot eene boete van twintig francs. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij te s-llage zijn compagnie bij het marcheeren naar het Malieveld hall houden toen de stoomtram aankwam en het z. i. niet mogelijk wasde rails zonder gevaar te pas- seeren voor deze handeling ontving hij van den bataillons-comraandant een berisping. Thans is bedoelde kapitein door den kolonel-comman dant in wiens banden hij de zaak gesteld had in het ongelijk gesteldwaarop de kapi tein bij gemotiveerd adres aan Z. M. den Ko ning zijn ontslag als kapitein verzocht. Dat ontslag is hem eervol verleendmet bepaling dat het hem vergund is. de uniform van kapi tein der schutterij met de onderscheidingsteeke nen. aan dien rang verbonden, te blijven dragen. Het cassatieberoep van J. M. C. Timmermans te Heerlen die gelijk men weetden moord op de familie v. Oppen te Maastricht pleegde is door den Hoogen Raad verworpen. Een Londensch meisje van 13 jaar, Emilie Fischerheeft een bewijs gegeven van voor haren leeftijd buitengewone geestkracht. Een eerlooze schurk Julius Haber liet zijne vrouw zitten en lokic het meisje onder voorwendsel dal zij even op het jongste kind een zuigeling van 6 maanden zou passen aan boord van een schipnaar Rotterdam bestemd. Zij wist echter den kerel gedurende den overtocht op een afstand te houden maar had toch mede- menigmaal is zulks niet het gevalwie is er echter met zulk eenen scherpen blik begaafd om dal te kunnen onderscheiden «Ja freule ik kan mij uwe positie zeer goed voorstellenmaar ga niet te verdan kunt gij uw eigen levensgeluk en dal van anderen in uwe ver blindheid verwoesten. Onder de velendie u naderen die u bewierooken om uwe geboorte oiri uw geld zal er zich toch wel een bevinden die dal volstrekt niet bedoelt, 'lis wel moeilijk om hem dan juist te kennen maar toch moet gij het beproeven gij moogt hem niet laten boeten v<k>i de teilen van anderen. Wilt gij dat doen, wilt gij trachten zijn karakter nader te peilen Zuil gij dat doen?" en hij hield haar staande en blikte haar in de oogen. «Ja ik wilantwoordde zij eenvoudig. Een zalig gevoelwaaraan zij geenen naam wist te gevendoortrilde hare aderenhet bloed steeg haar naar het hoofd en zij kon noch wilde het verhinderen, dat de luitenant hare hand greep en daarop een vurigen kus drukte. Zij spraken geen woord meer zij hielden zich beiden met hunne gedachten bezig welke wij niet ontleden willen. Evenmin wonen wij de speech van mevrouw von Grader hijdie Lizzy na liare wandeling niet vriendelijk ontving en den luitenant ook geen minzaam gelaat toonde. Jlaar echtgenoot merkte een en ander zeer goed op doch hij wachtte zich om naar de ooi zaak dier verstoordheid te vragen, wetende dat hij dan veel te hooren zou krijgen wat hem niet aangenaam was. De kolonel scheen mede niet op zijn gemakwaaraan dat te wijlen was kunnen wij niet nagaan er hcerschle dus geene prettige stemming bij het vijftal zoodat men zeer verheugd wastoen het lijd was om xich ter ruste te begeven. Wordt vervolgd. lijden met de twee arme kinderen die zij met liefde oppaste. Te Rotterdam sloeg zij het aan bod van Haber af, om hen naar Bingcn te geleiden. Zij ontliep hem en keerde per stoom boot Maalstroom naar hare ouders terugna eerst het geval ter kennis te hebben gebracht van de justitie. Of nu Haber uit eigen beweging naar Londen is teruggekeerd of door tussehenkomsl van de justitiebleek niet uit het verhoor van den Eolitierechtervoor wien deze zaak Vrijdag te ouden voorkwam. Zooveel is zekerdal de schurk gestrall zal worden. Bij een drijfjacht op het jachtveld van baron van Heer'keren van Beverweerdonder Werk hoven zijn door 11 personen geschoten 261 hazen. 118 faisanten22 konijnen, 9 hout snippen, 5 patrijzen en 1 eend, zamen -416 stuks Aan het Oosterspoor te Amsterdam zijn twee minderjarige meisjes aangehouden die de ouder lijke woning te Groningen heimelijk hadden verlaten. Naar het hoofdbureau geleidwerden zij 's avonds door den vader teruggehaald. Te Regina is de doodstraf door middel van ophanging voltrokken op Rielhet hoofd van den laatsten opstand in 't Noordwesten van Canada. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de Ie helft der maand Sept. Plaats van N'amen der geadresseerden. bestemming. 1. J. de BruijnUtrecht. 2. H. BackkersVlagiwedde. 3. B. IluiskcnsZullen. Briefkaart. 4. Mej. J. VerheijUtrecht Rechthebbenden vervoegen zich aan hel Post kantoor te AmersfoorL Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Maandagmiddag jl.gepresideerd door den Heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A J. van Asch van Wijckwaren aanwezig 13 leden en afwezig de Heeren van Hardenbroek en de Koningh met kennisgeving. Daarin werden B. cn W. gemachtigd om tot tijdelijke uitbreiding van het onderwijzend per soneel aan de school 1. soort voor jongens (de voorbereidende school voor gymnasium en H. B. S.) eene oproeping te doen voor een onder wijzer met hoofdacte op een traclement, bere kend tegen f750 's jaars. Deze onderwijzer, wiens aanstelling tot 1 Sept. 1880 duren zal, is be stemd om de taak van den hoofdonderwijzer te verlichten, die nu voortdurend zelf in de hoogste klassen werkzaam moet zijnen daardoor niet in de gelegenheid is het oog te houden op den gang ven het onderwijs in de lagere klassen. Bovendien zal daardoor tegemoet gekomen wor den aan het bezwaardat thans in de hoogste klassen jongens van uiteenloopende vorderingen bijeen zijn. Na 1 Sept. denkt men de diensten van dezen onderwijzer te kunnen missendan heeft men namelijk het vooruitzichtin ver band met den maatregeldie inmiddels is te wachtenom de gelegenheid tot toelating van nieuwe leerlingen tol eenmaal per jaar te be perken dat de hoogste kla.-sen op beteren voet kunnen worden geregeld dan thans mogelijk was. De voordracht werd aangenomen met 12 stemmen tegen ééne, die van den heer Schel- ternadie in plaats van dezen tijdelijken maat regel liever een voorstel tol eene reorganisatie van blijvenden aard had gezien en wenschte dat de schoolcommissie daaraan hare krachten zou wijden. Het tarief voor de heffing van vuur-haven en tongeld op de rivier de Eem is voor 1886 weder bepaald op 50 pet. van beltarief, goed gekeurd bij kon. besluit van 1 Mei 1830, no. 3. De heer Bake gaf hierbij te kennendat na alloop van de herziening van het gemeentelijk belastingstelseldie thans aanhangig isdoor hem een voorstel zal worden gedaan, on)deze heffing op een anderen voetdan tol dusver te regelen. Aan B. en W. is een crediet verleend om de baak aan het weslerhoold der uitmonding van de Eem te vernieuwen en tevens te ver- hoogen naar aanleiding van het verzoek dat daartoe door de afdeeling Amersfoort van de vcreeniging «Schutlevaer" is gedaan. Tot lid der commissie voor de gemeente- reiniging is benoemd de heer van Lanschot Hubrechtvervangende in deze commissie den heer Bakedie om gezondheidsredenen zijn ontslag nam. De heer Scheltema richtte ten slotte het verzoek tot den burgemeesterom maatregelen te ne men ten einde zooveel doenlijk de schenderijen legen Ie gaan die vooral in de buitenwijken geploegd worden tegen plantsoenen en bosenjes. De burgemeester gaf de toezeggingdat dc politie hiertegen zooveel in haar vermogen waszou waken. AMERSFOORT, 19 November 1885. Met groot leedwezen werd heden vernomen dat in den afgeloopen nacht plotseling alhier overleden de Heer Manuel Wolff Mzn. p sidcnl der Kamer van Koophandel en Fabrieken en Thesaurier der Ned. Israel, gemeente te Amersfoort. Dc belangen van handel en nijver heid werden steeds met ijver en toewijding door hem behartigd eveneens met warmte die der Israël, gemeente. Zijn weldadigheidszin was onbegrensd velen heell hij met raad en daad hulp verleendhij telde hier en elders een groot getal vrienden die den besten kloeken man veel genegenheid toedroegenterwij! hij ook door zijne aantrek kelijke, gulle en vrijmoedige persoonlijkheid toespraak en actief optreden in zaken van open haar en bizonder nutliefdadigheid enz.veel geest, leven en gloed wistoptewekkenzoodat zijn overlijden voor Amersfoortingezetenen en anderen elders een zwaar verlies is. De Gcneraal-Majoor Alewijn Inspecteur van het wapen der artillerie is Zondagavond j|. tg Amersloort afgestapt in hel Hótel Schimmel, Utrechtschestraaten vertoeft ter inspectie thans nog alhier. Naar men verneemt zal Zaterdag des middags halfeen in het artillerieparkvoor het front van de vereenigde compagnieën der d.d. Schut terij alhier aan den le Luitenant Adjudant H. van Esveld Rz. het bij Z. M. besluit aan hem verleende eereteeken voor langdurigen dienst bij de Schutterijenplechtig woiden uitgereikt Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is een adres gericht aan de directie der Ned. Centr. Spoorw. Maatschappijhoudende verzoek om met den meesten spoed verandering te brengen in de slechte verlichting van het slation alhier. Te Sneek is gekozen lot lid van de Tweede Kamer de lieer B II. Ileldtmet 2006 stemmen. De heer A baron Schimmelpenninck van der Oye verkreeg 1670 stemmen, In 't geheel waren 3/00 stemmen uitgebracht. Volgens een telegram uit Weenen is de meerderheid der Mogendheden van oordeel, dat de conferentie op denzelfdcn grondslag moet voortgaan zonder zich aan de Servisch- Bulgaarsche ruzie te storen. Tc Bei lijn blijlt men vast overtuigd dat de algemeene vrede bewaard blijft, daar de keizerlijken 'tsteeds eens zijn. Sofia, 17 November. Bulgarije en Roemelic zullen gezamenlijk honderdduizend man op de been brengen. De bevolkingvan den eersten schrik bekomenorganiseert de verdediging. Het gerucht loopt dat de Servische troepen zich bewegen in de richting van Gintziop den grooten weg naar Lom-Palankaen dal zij Slivnitza rechts laten liggen. Sofia17 November. De Serviërs zijn bij Slivnitza door de Bulgaren verslagen. Vorst Alexander voerde persoonlijk het bevel over de Bulgaarsche troepen. Sofia17 November. De Serviërs hebben heden Slivnitza in de beide flanken aangetast; zij beschikken over een talrijke legermacht. De Bulgaren hebben echter aan beide zijden den schok doorstaan en den vijand afgeslagen. Zij gingen daarna aanvallenderwijze te werken vervolgden de Serviërs vijf Kilometers ver, waarbij zij hun groote verliezen toebrachten en vele gevangenen maakten. Burgerlijke Slntid vnti Amersfoort. GEBOREN12 Nov. Helena Maria d. van Jan van den Borgen Janna Jansen. 13 Nov. Gerritjed. van Dina van Niekerk. 15 Nov. Helena Josephina d. van Abraham Wiertz en Margrietha La Heij. Jannetje d van Jaco bus Von hof en Grietje van den Brink. 16 Nov. Maria Catrinad. van Frans Frederik Spiekermann cn Maria Petroneila van den Berg. Teunisz. van Roelof van Kooij en Dirkje van Neimegen. Simon z. van Jasper van Eden en Antie Buijs. 17 Nov. Hendriks, d. van Daniel Kraaijkampen Elisabeth Bouw. Geurt, z. van Peter van üldert en llcndrika ter Beest. Matthijs, z. van Franciscus Spier en Johanna Tammer. Gerritz. van Aalberl van Nitn- wegen en Gijsbertje Doornekamp. 18 Nov. Carel Frederik Augustz. van Guiflaume Franfoi» Gerard de Bruijn en Helena Elisabeth Vermeulen. 19 Nov. Herman Louweiens, z. van Frans Hendrik George Spaink en Christina van Appelen. ONDERTROUWD: 13 Nov. Barend de Wilde en Clara Ëkkeveld. 19 Nov. Ticme Broek man en Maria Willigenburg. GEHUWD: 18 Nov. Slcprianus van Eijkelen-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2