Maandag- 23 November 1885. d'44'7 AIERSFOORISOIE COERM Dlleever l)it blad Terrchynt Maamlwj en l>;«,,rr„a.jmuUaj. Ahonnnmen» per 3 ...aamlc.i /l.-. franco pci Hui nail A. H. VAN CLEEFF AdwrtentiKn 1-0 tewl. 0 CU elke Texel meer 10 Cu.; trm.l* letter, naar M te Ariierafoort pl»»t»ruimte»oor randen eu iimlere e.trs inri|(tiiig geichiedt hooRere pnjslHirekening. Legale, UKHUIZEN olücieêle eu outeigeu. Ad», per regel 15 Cte. lleulames uer regel 25 Cu. - A/s. Hummrrt 10 CU. hO0k KortOgraCtlt Wijk II 60. Bij Slivnilza is een belangrijke veldslag ge leverd. De linkervleugel der Serviërs werd vervolgd door de Bulgaren die minder gelukkig waren geweest op den rechtervleugel. Vorst Alexander richtte het geschut en moedigde de troepen lot den strijd aan. Zij herwonnen 17 kilonieters. Üe Serviërs hadden 25,000 en de Bulgaren 15,000 man in het vuur. De slag zal ten ge volge hebben dat de bergpas bij Dragoman weder vrij komt en hel gevaar voor Solia minder dreigend wordt. Zoo de Serviërs voor Slivnitza het hoofd gestooten hebbenzij zijn daarentegen tot Bresnik doorgedrongenen daar deze plaats dichter bij Solia gelegen is dan Slivnitza loopen de Bulgaren in laatstgenoemde plaats gevaar van omsingeld te worden zoodat zij wellicht reeds spoedig gedwongen zullen worden trots hunne overwinning, Slivnilza te ontruimen en op Sofia terug te trekken. Van den sultan schijnt vorst Alexandervoor het oogenblik althansgeene hulp te wachten te hebben Hoewel Bulgarije Turksch gebied heet te zijn beweren de Serviërs door hun inval op dat gebied toch geene daad van vij andschap tegen den sultan gepleegd te hebben die hun integendeel dankbaar moei zijn voor hunne hulp om een oproerigen vazal tot rede brengen die ook hen lastig viel. Of de sultan de Serviërs danken zaldoet minder ter zake maar zeker is het, dat hij koning Milan zijne tevredenheid betuigd heell over de verklaring der Servische regeering, dat zij geene vijandelijke bedoelingen tegen de Porte koesterde. En te gelijk met dat antwoord naar Belgrado werd uit Konslantinopel het antwoord naar Sofia gezondendat de sultan vorst Alexanders ver zoek om hulp in overweging zou nemen wan neer hij het status quo ante hersteld had onder opmerkingdal hij den Servischen inval te danken had aan de bewerkers van den op stand van 15 September te Philippopelwaar mede hij had samengewerkt. Met anderewoorden: indien vorst Alexander zich wil voegen naar de besluitendie de conferentie te Konstanti- nopel bezig is te nemendan kan hij het spoedigst rekenen op hersiel van de orde in zijn land. Sofia, 20 November. De strijd bij Slivnitza is gistermorgen te 7 uur hervat. De Serviërsdie zich op de heuvels geposteerd hadden werden door den rechtervleugel der Bulgaren aange vallen en na een moorddadig gevecht op de vlucht gedreven. Inmiddels bad het centrum van het leger der Bulgaren dal zich bij Slivnitza verschanst had bet vuur geopend op het Ser vische legerdat in de vlakte zich bevond terwijl twee balaillons der Bulgaren omtrokken ten einde den rechtervleugel te versterken. Tegen 12 uur des middags was desLrijd beslist en moesten de Serviërs wijken. Dank zij eene nog juist ter tijd aanrukkende versterking kon den de Serviërs er echter in slagen de Bulgaren tot staan te brengen. Aan beide zijden vielen vele dooden en gekwetstende Bulgaren namen 300 Serviërs gevangen. Een coriespondent der Deutsche Geogr. Bliitler schrijft uit Banana aan de Congomonding het volgende «Wij staan tegenwoordig in naam onder de regeering van den koning van Belgiëmaar geen inboorling denkt ook maar een oogenblik dat hij nog met eene andere macht dan zijn dorpshoofd te doen heeltde autoriteit van den «onafhankelijken staat" is tot zeer nauwen kring beperkt. Tot heden was de grootste daad van de nieuwe regeering hel verbod van den han del in percussicgeweren achterladers en muni tie en dat wel op een boete van 25,000 francs. Die maatregel wordt veel en niet in guiisligen zin besproken. Wijlen dr. Nachligall was, naar ik meen te weten door zijne regeering belast met het verwerven van koloniesin die hoe danigheid durfde hij de handelingen der Afri- kaansche Vereeniging niet openlijk afkeuren maar uit gesprekken die ik met hem voerde bleek mijdat hij de gehcele zaak als kolossale humbug beschouwde wat wij tevens allen doen De stoomboot Ville d'Anvers is verloren ge gaan dc wijzewaarop dit geschieddeis karakteristiek voor onze regeeringde kapitein was naar Europa vertrokken en de eerste machinist voerde het bevel. Hem was gezegd dat hij dicht op 't land moest aanhouden Politieke Revue. In eene bijeenkomst van afgevaardigden dei- linkerzijdewaarbij 150 leden tegenwoordig warenwerd met twee-derden der stemmen een vooistel aangenomen van den heer Granet, strekkende om bij den heer Brisson aan te dringen op de vervroeging van het tijdstip der bijeenkomst van het Congresvoor de verkie zing van den president der Eransche Hepublick. Ten opzichte der bekende «verklaring" des heeren Brisson in de Kamerwerd geenerlei besluit genomen. Uit Belgrado schrijft men aan de Köln. Ztg. van den IBdenHel wachten is ten einde en de tijd van handelen gekomen. Hedenmorgen verscheen in het staatsblad het manifcst van koning Mi an dal het begin der vijandelijk heden legen Bulgarije aankondigt en rechtvaar digt. Tevens werd de proclamatie aangeslagen aan de muren en in minder dan een uur wist geheel Belgrado, dat Servië het zwaard had getrokkenom den Gordiaansehen knoop door te hakken, dien de diplomaten vergeefs trachtten te ontknoopen. De indruk was overweldigend. Wel had men sedert diie weken dit resultaat voorzien, maar er waren nog altijd ongeloovigen. Dat de officieuse Europeesche bladenniet tegenstaande de bewijzen van het tegendeel, steeds van de eensgezindheid dier mogendheden sprakenverwekte ernstige bekommering. Men achtte den besten tijd oin te handelen reeds vervlogen en hoe meer tijd veriiephoe meer de winter naderde met des te meer zorg zag men het oogenblik te gemoetwaai op de Servische troepen naar huis zouden terugkeeren zonder iets verkregen te hebben. Zoohoewel men den ernst van den toestand inzagbracht de oorlogsproclamatie den bur gers zekere verademing. Men weet in de Ser vische hoofdstad wat een oorlog beteekenl. Nog zijn geen tien jaren verloopen sedert het land met zware opofferingen twee veldtochten moest bekostigende wondenin dien tijd geslagenzijn nauwelijks geheeld en toch werd de gewichtige tijding met een gevoel van ver lichting vernomen. De spanning was onverdragelijk geworden. FKtJl LLKTON. 19) EENE Inkwartieringen hare gevolgen door S Eindelijk was dan de zoo lang besproken en gewenschte avond aangebroken. Er heerschte eene ongewone drukte op straatwant 't is eigenaardig hoe de minste gebeurtenis de men- schen in eene kleine stad op straat roept. Zij zijn ook zoo weinig gewenddal de minste kleinigheid hen belang inboezemt en weken lang het onderwerp aller gesprekken uitmaakt. Nude balavond was dan daar. In dc sociëteit de «Harmonie" waren allen voor deze bi- zondere gelegenheid in «harmonie." hetgeen de verbazing van den spotter August von Rheden opwekte. Heeren met witte dassen cn rokken die hen niet pasten liepen vol drukte en be weging heen en weer oru nu mei donderende stem een bevel te geven cn het straks weer te herroepen. Daar stond een zwart gerokte met de armen over elkaar geslagen tegen een zijmuur geleund en overzag met critische blikken het geheelhet droeg blijkbaar zijne volkomen goedkeuring wegtenminste hij wreef zich vergenoegd de handen en riep de anderen toe «Prachtvolwerkelijk verrukkelijk, onverbeter lijk." Nu die uitroepen deden hen goed want het had hun veel moeite gekost om alles in orde te brengen. Op bet tooneel was hel orkest gezetendal uit zeven muzikanten en een kapelmeester bestond. Smaakvol aangebrachte planten cn bloemen maakten een aangenamen indrukterwijl de zaal verder sierlijk gedecoreerd was met vlaggen en groen. De grond was goed gecireerdterwijl de vele lichten daarin geweerkaatst werden. Het buffet was ruimschoots voorzien van allerlei ververschingenterwijl groote kaarten tegen de muren vermeldden dat er bij deze bijzondere gelegenheid «IJs" te verkrijgen W3S. Andere plakkaten verzochten den heeren om niet te rooken dat had nog aanleiding gegeven tot allerleisoms heftige debatten. Eene partij meende namelijkdat zijdie het bal bezochten alle nette en welop gevoede menscben waren die dat wel wisten en deze waarschuwing dus overbodig was eene andere partij achtte het volstrekt niet onnoodig en nadat er tot stemming met gesloten briefjes was overgegaanbleek hetdal de laatste de meerderheid behaald had en het gevolg daarvan was de genoemde muurversiering. Jaja waar men zich op kleine plaatsen al mede bezig houdtAlles was dus gereed en de danslustigen konden verschijnen. Maar dat zou zoo spoedig niet gebeuren want de dames bevonden zich nog op hare kleedkamers en als zij daar eenmaal zijn cn vooral wanneer zij zich moeten gereedmaken voor een feest dan verschijnen zij niet spoedig en brengen het geduld van hunne respectieve heeren erht- geiuolcn broeders of andere bloedverwanten tot bet uiterste. Lizzy's vader had daarover stel lig niet te klagen want hij had zich dadelijk na het middagmaal in zijn fraai «galacostume zooals zij het noemde, uitgedost. Daarop had hij zich naar de huiskamer Begeven en wachtte daar zeer geduldig onder hel drinken van oen kopje thee en onder het lezen der couranten af, wanneer het vrouw en dochter geliefden beneden te komen. De kolonel cn de luitenant hadden zich op hunne kamers teruggetrok ken stellig verdiepten zij zich ook in de ge heimen van de toilet kunst oin er dien avond zoo voordeelig mogelijk uit le zien. Want de leden van het sterkere geslacht gevoelen even goed neiging als die van het zwakkere orn de bewonderinghetzij in meerdere ol mindere mate op te wekken al ontkennen zij het ook steeds. Waarom besteden zij zooveel zorg aan hunnen knevel'? Waarom hebben sommigen zulk eene groote collectie van dassen en das spelden 1 Ook Lizzy was verdiept in de zorgen voor haar toilet. Op hare kamer waren alle kaarsen aangestoken en in die zee van licht, welke al de weelde en sierlijkheid van het vertrek tot haar recht deed komen stond de bewoonster voor den spiegel. Zij was reeds geheel gekleed het witte neteldoeksche kleedjesmaakvol ver sierd met kostbare kanten omhulde hare slanke gestaltede korte rok liet den kleinen voet onbedekt, welke in een sierlijk schoentje stak. Het krullende haar had gespot met alle pogingen van hare bezitster om hel volgens de mode te kappen zij had het eindelijk moeten op geven en zich dienen le vergenoegen met hare gewone coiffureals ecnijr sieraad had zij er een paar rozeknopjes in bevestigd. Om den laag onthlootcn hals droeg zij een collier parelen van het zuiverste water, een. geschenk van hare ouders op baren laatsten verjaardag. De zeer korte mouwen lieten den arm voor het grootste deel ontbloot en deed den beschouwer zijnen prachtigen vorm bewonderen. Juist toen

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1