December 1885. as 3453. Maandag 14 Oitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad varscliijut MaaaJaj en hnwUrAtujmuUnj, Ahaniiemflnt poit 1.16. Ad*erteuli*n ,1-fl reicH» fill CU.elke rwl m. plaatsruimte vuur ranüeu eu nndere eatra i odiciekle ea outeigeu Adv. per ruijei 16 Ctl praehieill limiRir ucr repel 26 Cle. luiiiueii f 1.—Kranen pel I'la. grunt* letter, uuar prijhiierekrniui;. Lepule aj:. in cu. hook Korto-'raoiilWyk It HO. Bureau MÜUHII ÜIZEM Politieke Revue. Van hel zoogenaamde oorlogstooneel in hel Oosten kwamen vreemde hericuten. Onder den druk der mogendheden met naine van Oostenrijkhebben de Bulgaren Imn zegc- torlil geslaakt. Zij hehhen, zeer b gen hun zin na Pi rol genomen le hehhen moeien locst n- nieii in eene wapenschoi-sching. De termijn van den wapenstilstand is ver- loopen maar schijnt stilzwijgend verlengd te zijn koning Milan en vorst Alexander hehhen ettelijke dé pér hes gewisseld maar eens zijn zij hel toen nog niet geworden. Zoo de Itulgaren zonder hunne Russische officieren moesten vechtende Serviërs ook hadden naar thans hlijktgebrek aan een goed Olficierencorpsslecht geschut en «tweërlei" ge weren. Mauser en Peabody, 'twelk lot ver warring aanleiding gal'. Een berichtgever zag op den weg van Pirol naar Nisch drieduizend man landweer oprukken er waren onder dien hoop een «hoon" veel meer dan cene divisie slechts drie officieren, (lm in den nood te voorzien heelt men thans buitenlandsche officieren aangeworven en men i> er in geslaagd eenige le vindenmaar deze hehhen een groot gebrek voor aanvoerders van Servische troepen zij spreken noch hel Servisch noch ook eene andere Slavische taal. En terwijl deze aangeworven olliciercn althans persoonlijk een goeden indruk maken zien de aangewoiven soldalen, de zoogenaamde «vrijwilligers." die van elk hoekje van het llalkansehieiviland zijn aangekomen er uit als ware bandietenwal zij voor drievierde deel liouwens zijn Zal Servië onder zulke omstandigheden op nieuw den oorlog beginnen Als de beslissing van koning Milan alleen af hing zaui men op den oorlog kunnen rekenen. Hij heelt alles op één worp gezetzijne kroon, de toekomst vin zijne dynastie De fortuin was hein ongunstig en het is mogelijk dat hij den inzet zal moeien betalen. Op een weinig meer of minder komt het hem niet aan. Hel is te begrijpendat de koning zich in groote moedeloos-wanhopign stemming bevindt, waarin men hel gevaar eer zoekt dan ontvliedt de stemming van den grimmigen Hagen uil ~FKI' 1 M.KTON. 25) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S «Zoo ge wilt," hervatte Kittv lachend, «hij is een zeer net inensch hoewel er natuurlijk van eene vergelijking tussehen den luitenant en den kolonel geene sprake kan zijn. Daarvoor verschillen zij te veel in leeftijddoch dit belet niet dat de laatste nog jeugdig bloed in zijne aderen voelt vloeien. Hebt ge niet opgemerkt met welke vurige blikken hij u beschouwde? Gelooi' ine kind," vervolgde Kitty, hare hand on Lizzy's schouder leggende«geloof me, kind, ge hebt reeds dien avond eene verovering ge maakt." «Och kom ge schertstzeide Lizzy het hoofd schuddend«zulk cene oude man kan toch niet denkendat een meisje van achtliea jaar. een kind. in vergelijking met hem..." «Ge kent toch immeis het spreekwoord hoe ouder, hce gekkerwel? Hij was woedend, toen de luitenant hij u in het rijtuig steeg." «Ik zie daarvoor de oorzaak niet in,' verklaarde Lizzv ernstig. «Nu houdt ge u ook maar dom, beste meid. Alsof er voor hem geen gevaar te duchten is, als de knappe luitenant von Eggenstein, «l'enfant chéri des dames" in uwe nabijheid vertoeft." «Kent gij dan den luitenant?' vraagde Lizzy schijnbaar onverschillig, terwijl zij hel bevallig hooldje met don albasten arm ondersteunde. «Kennen Inndal is zoo aU ge hel nemen I het lied der Nielnj|ungende stemming van Sardanapalua als hij den brandstapel bestijgt die hem verleren zalhem en zijne schatten. De Servische regeering heeft aan de inogend- heden eene nola gezonden om mede te doelen dat de onderhandelingen over het sluiten van f'«'n wapenstilstand zijn afgebroken uit militaire en diplomatieke overwegingen. De zitting der Eransche Kamer van afgevaar digden heelt zich weder door een dier schan daaltjes gekenmerktdie alleen in de Eransche hoofdstad kunnen voorkomen. Toen Ruchefort I voorhij de hank der ministers ging verweet I hij den heer Allain-Targédat hij aan de «Tcrnps" het rapport van kolonel Borgnis-Des borders over de l'onkin-qiiaeslie had verstrekt en zeide: dal is eene infarnie waarop de mi uister antwoordde dat Rochefort hem niet de I wet had te lezen en dal hij hem dan maar in- lerpcileeren moe>t. wanneer de zitting begonnen 1 was. Later werd door den heer Lockroy de interpellatie over dit onderwerp aan den rninisier van oorlog gericht waarop deze antwoordde da» het bedoelde rapport alleen aan de Tonkin- commissie is medegedeeld. Aan de leden der Eransche Kamer is een wetsontwerp rondgedeeldhoudende strafbe palingen tegen laster of beleediging door middel van briefkaarten. De Ralaille meldtdat de groep revolutionaire socialisten in het veertiende arrondissement van Parijsverontwaardigd over de houding der nieuwe afgevaardigden uil he' departement der Seinedie eerst met veel ophef aangekondigd haddendat zij in de Kamer een voorstel zouden indienen tot het verleenen eener amnestie maar thans niets van zich laten hoorenen mitsdien hunne kiezers bedrogen hebben de kiezers verzocht op 13 dezer hunne stem uit te brengen op den ciloyen Nourritdie sedert 3li jaren in het bagno gevangen zit. De ver kiezing lucli van Nourrit zal een protest zijn tegen de lijdelijke houding van bovengenoemde afgevaardigden. De Duitsche Rijksdag heeft bij derde lezing het voorstel Küller tot wijziging van de pensioenwet voor Rijksambtenaren aangenomen en daarna een wilt. Een broeder van mijne schoonzuster Paula is bij hetzelfde regiment enevenals de heer von Eggenstein officiervan dezen jongeling heb ik het een en ander omtrent hem verno men zoodat ik tamelijk goed omtrent zijne levenswijze op de hoogte ben." «Welk een voordeel dus om eene schoonzuster te bezitten," sprak Lizzy lachend, «en watzijt ge omtrent Osik bedoel omtrent onze gast te welen gekomen." «Ja, hij heet Oswaldplaagde Kilty onbarm hartig «nubloos maar nietkindentre nous mogen we ons de vrijheid wel nemen om de heeren bij hunne doopnamen te noemen. Maar ge wildel iets omtrent hem weten. Goed, luister dan eens nieuwsgierig menschenkind dochter Eva's." En het. vroolijke meisje nam eene zoo danige houding aan dat zij haren arm om den hals harer mend in kon slaan en vertelde met komische deftigheid «Oswald von Eggenstein is een jongmensch van goeden adel., van ouder datum dan de uwe." «Wat heeft uw verhaal daarmede le maken meende Lizzy quasi verwonderd. «Ochhervatte Kitty ondeugend en op achteloozen toon «dat was slechts eene bemer king welke, mijnen mond ontsnaptewerkelijk zonder eenige bedoeling. Nu danluitenant von Eggenstein is van goeden ouden adel doch bezit weinig vermogen zijne inkomsten zijn ternauwernood voldoende om de uitgaven welke zijn rang en zijne positie in de maatschappij eischen, te bestrijden en mijnheer houdt er van om als «grand seigneur" te leven naar het voorbeeld van vele zijner wapenbroeders, die over meer geld kunnen beschikken, 't Gevolg aanvang gemaakt mei de behandeling der voor stellen betreffende dun ziliingsiijd van den Rijksdag. Gelijk men weet, wensihen de con servatieven een z'tlingperü Ie van 5 en de sociaal democraten van 2 jaren Namens «Ie conservatieven lichtte Von Hellrorff en namens de sociaal-democraten Auer «le voorstellen toe waarover de discussie later zal plaats vinden. Hel gerechlerlijk onderzoek der zaak van de ontrouwe betaalmeesters in Pruisen loopt ten einde. Men betreurt hel zeer, dal liet militaire strafwetboek voorschrijft dat alles wat mi ft aire strafvervolgingen betreftmoet worden geheim gehouden daar vooral in deze zaak openbaar heid gewenscht zou wezen. Toch verneemt men dal de regeering na alloop van hel gerecht* •lijk onderzoek eenige mededeeling omtrent hetgeen bij de instructie aan hel licht kwam zal puhli- ceeren. De zaak maakt veel sensatie. Zooals reeds werd gemeld is W. H. van der Bilt. de Arucrikaansche millionnnir en «spoor wegkoning'' in zijn woning te New-York plot seling overleden. Zijn geslacht is, zooals de naam reeds aanduidt, van Hollandschen oorsprongen behoort tot de meest geachte families der Knickerbockers. Hij werd gerekend op drie na de rijkste man ter wereld le wezen. Zijn kapitaal schatte men op 25 millioen pond sterling (300 millioen gulden) en zijn inkomen bedroeg 1,250.000 p. st. per jaar. 3.460 p. st. per dag en 4-40 st. (flbSO) per uur. De Arabierendie tegen de Engelsche voor posten in Boven-Egypte oprukken zijn volgens schatting 8000 man sterk. Akasheh, dat bedreigd wordt, is het uiterste punt, van den 70 mijlen langen spoorweg van Wady Haifa. Kosheh de voorhoede der Engelschen ligt twintig mijlen verder den Nijl op en wordt door ongeveer 1100 Engelsche en Egyptische soldaten bezet. De stelling is zeer sierk zoodal de Arabieren nog weinig lust betoonen om tot den aanval over te gaan. Pall Mall Gazette is niet afkeerig van een verbond tussehen liberalen en Ieren. «Parnell's stemmen zegt het blad «zijn den koop waard en de liberalen alleen kannen ze betaleu." daarvan isdat Oswald ge ziet me aan met een gelaatalsof ik majesteitsschennis pléeg vele, ichulden heeft, die hem evenwel niet be letten om vroolijk en op dezelfde wijze voort, te. leven. Tot zijne verontschuldiging dien ik er bij te voegen dat hij onwillekeurig door zijnen stand en door den kringwaarin hij zich be weegt tot groote en onvermijdelijke uitgaven gedwongen wordt, te meer, daar hij de verklaarde lieveling der dames iseene eer die hem op veel te staan komt. Aan deze schoone een bouquetaan eene andere een kostbaar geschenk voor eene verloren philippine aan gene eene gave voor hare «crèche" en zoo al meer. Nu heb ik nog niet eens van bijzondere liefhebberijen als eene goede sigaareen fijn soupereen rijtoertje en van dies meer gesproken." «En beslaat er voor Oswald geen middel om uit zijne schulden le geraken vraagde Lizzy op zachten loon «Neenja toch.een rijk huwelijk «Waarom heofl hij dat middel niet aangegre pen. als hel hem toch redden kon?" «En wat doet u vermoeden, dat hij dit niet reeds beproefd heeft Ik weet zekerdat hij pogingen genoeg aangewend heelt om een rijke erfdochter tot zijne vrouw te verkrijgen mam- allerlei moeilijkheden beletten hem dat." «Moeilijkheden, hoe meent ge dal?" «Wel, ik ben natuurlijk niet van alle kleinig heden op de hoogte ge zijl ook zoo nieuwsgierig naar alles wat dien Oswald betreft, gij, uie u menigmaal beroemd hebt, dal geniet met die kwa. lwelke men ons vrouwen steeds toe- schrift behept waart! Maar de luitenant heelt reeds dikwijls naai eene rijke vrouw den hengel

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1