Donderdag- 17 December 1885. ju Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit bind verschijnt Maamimj en Ihw/trrtlnj, post/1.16. Advertentif-n 1--0 r«tfci« 111 i plaatsruimte voor randen en andere eilra ofliciefile ea onteigpu. Adv. per reijel IB f 1 - •«eel ineer 10 (its. /root soliiedf Imnifere prijaliereki ir reitel 25 Cu. AJz. t «Knie, r 10 (Its. Bureau MUUR HUIZEN hook KorteerachtWijk B 60. K e ii ii i s u e v i u u De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 dor wet van den 28. Juni 1881. (Slnalshlad n°. 97) Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein hij lien is ingekomen van DIRK VA N WILLIGEN lil HG. wijk E. n° 337. Amersfoortden l i. December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T A J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTl'S. NATIONALE MILITIE De BURGEMEESTER en WETIIOUDEBS van AMERSFOORT Gezien de wetten van den 19. Augustus 1 Stil (Staat-dilad No. 72) en van den I. Mei 181.3 (M;iabhl.nl No. »i>. betivkkelijk de nationale militie benevens het koninklijk hesluit van den 17. De..-inhei l8lil (Staatsblad No. 127); Doen te vvi-len dal op Zaterdag den 9lrn en Donderdag den IJanuari 1881»telkens van 's vooruiiddags lil tot I uur des namiddags ten raadhui/.»? d«-r priievnto de inschrijving vooi de nationale niilili»' zal plaats hebben van jongelin gen die in den loop van hel jaar 1867 geboren en al/.oo in 1887 aan de loling onderworpen zijn. Kn brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15. «Jaarlijks worden voor de militie inge- «schreven alle mannelijke ingezetenen die op «den 1. Januari van liet jaar hun negentiende «jaar waren ingetreden. «Voor iw/eziicn wordt gehouden 1. hij wiens «vader. of. is deze overleden, wiens moeder, «of zijn heide overleden wiens voogd ingezeten «is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staats- «hlad No. 1'»); 2. hij, die geen ouders of voogd «hebbende, gedurende de laatste, aan het in «de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip «voorafgaande achttien maanden in Nederland «verblijf hield; hij, van wiens ouders de «langstlevende ingezeten was. al is zijn voogd «geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf «boude." «Voor ingezeten wordt niet gehoudende «vreemdeling hclioorendc toteenen Staat, waar «de Nederlander niet aan den verplichten krijgs- «diensl is onderworpen of waar ten aanzien «van de dienstplichtigheid het beginsel van «wcderkccrigheid is aangenomen." Art. 16. «De inschrijving geschiedt: 1. van «een ongehuwde in de gemeente waarde vader «of, is deze overleden, de moeder, of. zijn «beide overleden, de voogd woont; 2. vaneen «gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente «waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achter- «gclaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd «is, in de gemeente waar hij woont; 4. van «den buiten 's lands wonenden zoon van een «Nederlander, die ter zake van 'slands dienst «in een vreeind land woont, in de gemeente «waar zijn vadcr of voogd hel laatst in Nederland «gewoond heeft." Art. 17. «Voor de militie wordt niet inge- «schreven: 1. de in een vreemd Rijk achter- gebleven zoon van een ingezeten, die geen «Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk «verblijf houdende ouderlooze zoon van een «vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de «zoon van den Nederlander die ter zake van «'s lands dienst, in 's rijks overzeesche bezittingen «of koloniën woont." Art. 18 «Elk die volgens art. 15 behoort te «worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe «bij burgemeester en Wethouders aantegeven «tusschen den Is"1' en 31slfm Januari. «Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis «is zijn vader, of, is deze overleden, zijne «moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd «tot liet (ben van die aangifte verplicht. Art. 20. «Hij, die eerst na het intreden van «zijn 19Jr jaar, doch vóór het volbrengen van «zijn 20-»-ingezeten wordtis verplichtzich «zoodra dit plaats heelt ter inschrijving aante- geven hij Burgemeester en Wethouders der «gemeente waar de inschrijving volgens art. «16 moet geschieden." Verzuim van aangifte Ier inschrijving woitit gestraft met eene boete van I 25 tol 1100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijnwordt de overlegging van eene geboorte- acte gevorderd tot wier kosieloozo verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 17. December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A J VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCIIELTL'S. SPAARBANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 21 DECEMBER e. k. t.-n Baadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. "HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 21. DECEMBER aanstaande, 's namiddags van iialftwbe tot hai.fdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be- langhehhenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris. f—Hggg—t Politieke Revue. De publieke opinie Wat is dal voor een ding In de politiek is dat een door Jan en alleman toevallig geopperd begrip van zaken 'twelk zich langzaam of spoedig, door nieuwe, veranderde omstandigheden in tegenovergestelden zin kan ontbloeien. B. v. Na den aanslag in Straatsburg was Louis Napoleonvoor de publieke opinieeen dwaas maar na 2 Dec. boog men voor Napoleon III. Een Kransch schrijver heelt beweerddat de algemeene de «openbare rneening eigenlijk het gemis is van elke bijzondere rneening. Blijkbaar beschouwde hij een pessimist die te vroeg geboren werd want hij was geen negentiendeeeuwer en in onze eeuw is eerst het pessimisme mode geworden zijne mede schepselen niet van de gunstigste zijde en de som de resultante van al hunne meeningen de openbare rneening dus, als eene schoone lei waarop hij gelegenheid de een ol ander, krach tiger georganiseerd dan de rest en zoo toevallig in 't bezit van eene opinieschrijft wat hij goedvindt. De publieke opinie wijzigt zich dikwijls. Aan de Beriijnsche con Ie ren Lie tafel was een lief kaartenhuis van Balkanstaten gebouwd. Hel bleef een tijd lang onberoerd. Daar kwam plotseling een Duilsche-Bulgaar en eer men er op verdacht was gaf hij een stoot aan de tafel. Het kaartenhuis schudde de grondslag zelfs geraakte in bedenkelijke trilling. Zooveel stoutheid meende d»; verbolg *n Tante Europaverdiende eene voorbeeldige kastijding. Maar nu bleek de broosheid van het fundament, van het meergenoemde «Europee- sche concert." Rutland balde de vuist, maar Engeland knikte uit de verte met een welgevallig lachje en vorst Alexanderaldus aangemoedigd ging verder. Toen de Serviërs hem aanvielen sloeg hij hen j brutaal, overmoedig. maar indrukwekkend. Hij was een avonturier geweesthij werd I een held. Hij had de rol gespeeld van enfant terrible I van een «kwajongen", om het woord te ge bruiken, dat immers in Frankrijk onder de parlementaire termen is opgenomenhij werd een reus De openbare meening sloeg om en vergaf, bij zooveel succèsalle grieven. Zelfs Rusland begon te vinden dat deze Alexander veel beter wasdan men dacht. De «Temps" verdedigt zich wegens het open baar maken van het rapport van kolonel Borgnis- Desbordes. Nu het geheim eenmaal door anderen was verbroken achtte het blad beter het geheele stuk ter kennis te brengen van het publiek FEUILLETON. 26) Inkwartiering en hare gevolgen door S «Anna sprak mevrouw von Grader tot hare kameniernadat deze de laatste hand aan het morgenloilet harer meesteres gelegd had, «Anna, ga eens naar de kamer mijner dochter en ver zoek de freule om bij mij in mijn boudoir te komen." De aangesprokene verdween om het bevel ten uitvoer te brengen en keerde binnen weinige minuten terug. «De freulezcide zij«is nog bezig zich te kleedendoch zal zich spoedig bij u bevinden." «'t Is goedAnnabreng mij dadelijk de chocolade in mijn boudoir." Met die woorden schoof de waardige dame de zware zijden por tieres die tegenover de deur waren aangebracht, ter zijde en trad in het aangeduide vertrek. Daar was alles wal kostbaar en smaakvol was tot een comfortable geheel vereenigd en niet tegenstaande datzette de bezitster van al dit schoone sychmet een ontevreden gelaatin eenen boek der kleine lóte-;\-Lète. Anna verscheen weldra met chocoladedie geurige drank ver mocht evenmin den somheren ernst harer we zenstrekken te doen verdwijnen als Lizzy's bin nentreden. En toch zag dat meisje er bekoorlijk uit in hel eenvoudige ochtendgewaad van crème stof. hier en daar versierd met donkerroode strikken. Een klein wit boezelaartjemet kant gegarneerd, diende meer tot chic dan om het kleedje te beschutten. Het korte haar omlijstte op de gewone wijze het lieve gezichtwaarop slechts een weinig bleekheid het eenig teeken was van de vermoeienissen van den verloopen avond en nacht. Lizzy vermoedde wel dat het juist geen aangenaaid onderhoud was, waartoe hare moeder haar had geroepen want 't was hare gewoonte niet om na een doorwaakten halven rtacht zoo vroeg optestaan. Het meisje had zich echter voorgenomen om weinig op alles te antwoorden en vriendelijk vraagde zij de ernstige dame terwijl zij haar den mond tot eenen kus aanbood «Al reeds op mama Hebt u goed geslapen Dat was eene onvoorzichtige vraagwant mevrouw von Grader antwoordde niet zeer vriendelijknadat zij even de kersroode lippen beroerd had «Neen, ik heb slecht geslapen en gijLizzy, waart er de oorzaak van." «Ikmamahernam Lizzy quasi verwonderd. «Ja gijof liever uw gedrag van gisteren avond zie mij maar niet zoo verbaasd aan ge weet zeer goed Lizzy dal ge niet naar mijnen zin gehandeld hebt. Die scène met de bouquètten vóór het bal was mij hoogst onaan genaam te meer".... «Maar, mama, ik kon ze toch beide niet medenemen." «Ochge hadt nog wel eenen anderen uitweg kunnen vinden, maar gij achttel het beter luite nant von Eggenstein den voorrang te laten. Mag hij dien bij u hebben bij mij nietverstaat ge. De kolonel geldt bij mij veel meerja het is eene vernedering voor dezen om met den heer von Eggenstein op één lijn gesteld

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1