TT Donderdag 31 SP3 December 1885. JK 5458. Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Uit blad Terichijnt Mnannay an It,ma p«»t/l.lo. AdTortnntif-n 1(I resell plaatsruimtevoor randen en nuilerr ollluiefile en onteiwn. Adv. per regel I ui,uij. AlHiiiiieinr.ikt |wr 3 maanden f 1.—Kranco pei U else regel meer 1(1 Cu. griHiMi letters uaar irigting gesuhiedt liongere prljalir.elce.ning. Legale, lti"!i:nne« lier regel ü.'i ('ts. A/:, Hu.mert 10 OU. Bureau MUUliliUIZEN hoek KorlograehtWfjk B 60. HULPBANK to AMERSFOORT. Tot liet geven vyn gelden tkh leen /.al cene Commissie uit hot bestuur op MAANDAG, don U. JAM A HI aanslaandes namiddags van HALFTWEK lot IIALKDIME zitting houden in eon der localen van het Haadhuisalwaar do be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hot teruggeven van gelden. J. C. LKI.WVKIIKIISecretaris. Van 1835 naar 1886. Slappende van 't oude in 'I nieuwe jaar Wal T oude brachtwelen wij allen. Wal /.al 'l nieuwe aanbrengen Laat ons hopen: veel goeds, nuttigs en heil zaams. 'l Scheidend jaar was afwisselend ietwat gun stig doch ongunstig over 'i algemeen. Hloeidcn handelnijverheid en landbouw niet, daarentegen watert voor de burger- en mindere standen nioorendeels de leven-middelen eerder naar hunne hours bereikbaar dan vorige jaren. Kn wal nu de politieke toestand der diverse landen zauiougeval betreftzoo kon leze beter zijn geweestwant bier en daar werd oorlog gevoerd doch van groole oorlogen bleef men verschoond Dat er bijna overal malaise wasvalt niet te ontkennen en ook ons land had in niet geringe mate zijn deel daarvan. Kn of men nu al wil opklimmen tolde, oor zaken toch zijn de geneesmiddelen daarvoor niet te vinden. Deze oorzaken zullen denkelijk niet spoedig wijken. Kr is in de maatschappij niet zoo ras een voldoende oplossing vooruittezien die de on gunstige uitvloeisels dezer oorzaken vermindert. Staatshulp en particuliere hulp kunnen wel ietsmaar geen zeer groole verzachting aan brengen. Wendt men het oog naar ons Vaderland dan is er niet veel slof oinvoormelde omstandig heden in aanmerking genomenmet groot ge noegen op den algeloopen jaarkring terugtezien. Daarentegen mochten wij ons verheugen in bevredigenden gezondheidstoestand van onzen F Kt' I I I. FT ON. geliefden goeden bejaarden Koning terwijl onze beminde Koningin en ons lief Prinsesje i 1 in volkomen welstand verkeerden. De Atchinoorlog echter, die schatten bloed en geld verslond duurt nog hakkelend voort, maarzoo t schijntis het niet mogelijk deze vooreerst te beëindigen. Daardoor voornamelijk zijn 's Lands financiën sterk aangetast. Meer dan voorheen is dit jaar geschetterd over «Grondwetsherziening en algemeen stem- j recht." Zalindien deze worden verkregenalles beter gaan Dat mag wel ecnigszins worden betwijfeld. Ongunstige tijdsomstandigheden zullen zij ze- ker niet kunnen keeren Dat echter eenieder naar zijne krachten mede- werke of bijdrage lol hel algemeen welzijn. j 't Nieuwe jaar intredende zoo laat ons wal ieders bizondcrc levensverhouding betreft met vertrouwen bij bezit van een gerust ge- j I welende toekomst tegeinoettivden. Wel isvooral in deze moeilijke tijden de strijd oin hel levensbestaan voor velenzoo voor zichzelven als voor hunne gezinnen dikwijls ontzettend zwaar en afmattend. Wie echter bescheiden en bezadigd voort schrijdt zich wapent met hoopgeduld en moed daaraan onverdroten werkzaamheid paartj de pijniging der schier dagelijksche leleurstel- lingen onverschrokken weet le doorslaan maar I vooral dedoor allen die hel hart op de rechte plaats hebben zoozeer gewaardeerde «eerlijk- I beid in middelen" ongeknakt toepastkan ook I in deze inoeielijkc lijden met vrucht arbeiden. Hartelijk wordt bij den sprong van den ouden I in den nieuwenjaarcirkel gewensclit dal 't vooral j ons Vaderland en hei Oranjehuis moge welgaan i dat I88fi ook voor Amersfoort en ingezetenen I een gelukkig jaar zijen wordt tevens ge hoopt dat devan velen zoo veeljarig genoten welwillendheid voor de Amersfoortsche Courant cn voor ons nog beduidend moge toenemen i zullende, thans in het dertigste jaar van onzen werkkring aan de Courantsteeds onze beste I krachten worden aangewend om deze welwil- :{0) BEN fel Inkwartiering en hare door 8 «Moe, mijnheer." vraagde Kitty op quasi verwonderden toon «heelt geen uwer wapen broeders welke daar ingekwartierd warenu deze. medegedeeldZe was toch onder hen bekend genoeg, dat kan ik u verzekeren. Nu daneen jong officier maakte op eene in hel oog loopende wijze het hof aan het schoonste meisje der stad... wilt u haar naam ook welen- deze was Louise de Re val. Mejuffrouw de Reval nam de hulde van den jongen inan met blijkbaar welgevallen aan en ten laatste kon men er zeker van zijn datwaar mejuffrouw de Reval zich vertoondede officier een luitenant was het zich ook bevond. Wat was natuur lijker. dat men een engagement voorspelde waartoe bel. gedrag der betrokken personen alle aanleiding had gegeven. Men verwachtte dus eiken dag de tijding ccner oflicieële verloving... in plaats daarvan verspreidde zich het gerucht dat mejuffrouw do Beval eensklaps naar het buitenland vertrokken was. «Kn de andere persoon van het drama f «De luitenant, meent u, wel, deze bleef in de eerste vier en twinlig uren onzichtbaar voor zijne kameraden en toen hij zich onder hen mengde, durfde niemand zich eene enkele vraag over hel gebeurde veroorlovennadat de jonge man een der nieuwsgierigen die eene zinspeling daarop waagde, had uitgedaagd tol lendheid te zien klimmen. een tweegevecht. Verwondert het u nu nog dat we ons in allerlei gissingen omtrent dat raadselachtig voorval verdiepten «Kn aan wat werd die onverwachte onlknoo- ping toegeschreven vraagde von Kggenstein met gedempte stem. «Ochde een zeide dit en de andere dat. Over hel algemeen vermoedde men echter dat de vader der jonge dame een schatrijk reeds bejaard man een einde aan de verhouding maakteomdat hij het spel van den officier doorzag. «Het spel van den officier? Wel, wat be doelt u daarmede «Deze hoopte namelijk met het geld zijner vrouw zijne talrijke schulden te betalen en zijnen alouden naam nieuwen luister te verleenen. Daar rijkdom deed hem hare burgerlijke af komst over het hoofd zien. De oude heer kreeg zooals ik u reeds zeideachterdochten het einde der historie kent u." «Jadus dat was het oordeel der wereld. En gij sluit u daarbij zeker ook aan vraagde hij op bitteren toon. «Ikoch ik heb daar weinig over nagedacht." «Maar ge veroordeelt zeker den luitenant?" «Bevreemdt u dal van mijn standpunt af?" «Van uw standpunt, van het standpunt eener der «on dils" gcloovigen verwondert hel mij niet. freule. Maar, laten wij dat onderwerp laten rusten hoewel ik u nog even herinneren wil dal men dikwijls verkeerd oordeeltals men op den schijn afgaat." Op dit oogenblik naderde Lizzy hare vriendin cn daardoor kwam hel den heer von Eggenstein gepast voor om zich met eene diepe buiging Politieke Revue. Veel extra-nieuws of zelfs nieuws, bij bet af- schcidscornpliment van 1885, is er niet. En waar dan ookmaar vooral in du con versatie, vraagt men: wat is crouds'? maar wel wordt steeds gevraagd: wat nieuws is er? Wie leest dan ook gaarne oude couranten Wie eet graag oude aardappelen Die vragen zouden tot in 't oneindige kunnen worden vervolgd. Toch zit dikwijls in 'toudc nog veel goeds. Zelfs aan de oude politiek van een Talleyrand en een Melternich kunnen de tegenwoordige diplomaten nog wel eens een le.je nemen. Evenwel onze tijd telt een Bismarck die ofschoon in ander genrehen ter zijde streed soms zelfs evenaart. De diplomatie staat met de politiek in nauw verband. Politiek nieuws is derhalve thans zeer schraal, te meer omdat de stand der tegenwoordige Turk- sclie kwestie voortdurend vervelender wordt. Als iets extra zal men toch niet kunnen bogen op de herkiezing van den heer Grévv als presi dent der Fransche Bepubliek. Immers deze herkiezing kon men voorspellen. Hij verkreeg dan ook -457 van de 592 stemmen. De verkiezing ging zeer vlugnadat met stentorstem was verkondigd dat het Congres bij eenkwam om te «kiezen maar niet om te «praten." Een «Franschman" verbieden om te pralen! Dal kan hij immers niet laten. Er is dan ook veel gepraat en geschreeuwd. Maar niet geredevoerd ol gegeeuwd. Ivan de wereld thans gerust zijn Nu de vreedzame Grévy piesident blijft? Jazoolang er geen revolutie komt. Voor eene revolutie in Frankrijk is soms maar één lont noodig. De uitslag van de stemming in de Fransche Kamer over het Tongkin-traclaal was van dien aarddat de Regeering grooter gevaar heeft geloopen dan men dacht. Bij de eindstemming toch telde men 274 tegen 270 stemmen. De Senaat zal wel geen bezwaar maken om hel crediel goed te keuren en het maakt niet uit of hij 't vóór of na Nieuwejaar doet. van de jonge dame te verwijderen. Nu was hem Lizzy's houding niet langer raadselachtig nu begreep hijwaaraan hij hare koelheid toeschrijven moestwant het stond bij hem vast, dat Kitty hare vriendin hot een en ander over mejuftrouw de Reval had mede gedeeld. Zijne wezenstrekken namen eene som bere uitdrukking aanen zelfs de vroolijke woorden van den goeden bankier die zich bij hem voegde, konden den démon der droefgees tigheid welke zich van den jongen man meester maakteniet bezweren. De heer von Grader bemerkte weldra dat zijn gast in eene onaangename stemming ver keerde en keek hem hoofdschuddend natoen hij zichna verlof te hebben gevraagd om zich wegens hoofdpijn te mogen terugtrekkenver wijderde. Op zijne kamer gekomen, zette Oswald zich op een leuningstoel nederterwijl hij het fraai gelokte hoofd met de hand ondersteunde. «Eene ellendige historiemompelde hij afge broken, «overal treedt zij mij in den weg; moet mijn levensgeluk dan door ééne enkele dwaasheid vernietigd word"ii Gevoel ik zelf geene wroeging genoeg over het gebeurde moet ik nog telkens in de blikken van schoone oogen bittere beschuldigingen lezen Oik ben genoeg gestraft voor mijne onbedachtzaam heid maar zal deze dan altijd als een hinderpaal mijne toekomst in den wejr staan Jamiine toekomst," vervolgde hij dof, «met eiken uag zie ik deze donkerder in geen wonderis het echterwant elke hoop op gelukop liefde is voor mij heen. Ik verdoof ae stem van mijne zieldie liefde eischt en geven wilmet alle

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1