De ingenieur Zerningle Berlijnheeft een middel bekend gemaaktom de verwijdering der faecaliën uit de sleden productief te maken. Noch het verderfelijke en schade aanbrengende spodstelselnoch het Liernurstelseldal kost baar is, noch het in vele opzichten doelmatige tonnenstelstelnoch vooral hel bodem -water en luchlbedervende beerputtenstelsel wenscht hij toegepast te zien. Zijn stelsel bestaat hierin dat de faecaliën door vermenging mei onkost bare stollen tot briquelten worden gemaakt, die als nuttige brandstof dienstdoen. Turfmolm en steenkolengruis vooral zijn de bijvoegsels. Het procédé wordt beschreven in de Berlijnsche Mittheil. ühe.r LandwirtschaflGaitenbau und Hauswirthschaft van 1:2 Mei 1886. De Fransche Minister van Oorlog heeft een besluit uitgevaardigd waarbijonder zekere voorwaardenhet dragen van een baard aan het leger wordt toegestaan. De officieren en onderofficieren mogen knevelsmet of zonder mouchesol wel den geheelen baard laten groeienmits zóó kortdat het regiments nummer aan den kraag niet bedekt wordt. De soldaten zullen den geheelen baard moeten dragen of.niets. De Minister heeft echter een onoverwinnelijken afkeer van bakkebaardjes, waarmede niemand die lot het leger behoort zijn mannelijk schoon zal inogen verhoogen. Door de politie te Dordrecht moet proces verbaal zijn opgemaakt tegen een aantal heeren die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. omstreeks half drie ure. n> hunne sociëteit ver laten te hebben, zich hebben schuldig gemaakt aan hel verwekken van nachtelijk burengerucht door met groot misba.u en vooratgegaan door een hoornblazerlangs de straten le trekken. Nabij haar bureau heelt de politie aan die bal dadigheid een einde gemaakt door het instrument in beslag te nemen. De schrijver van een onzedelijk boekwaar van wij den naamom reclame le vermijden verzwijgen is door de Parijsche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstral en ÏUUÜ fr. boete ver- ■oordeeld. Naar de «Nederl. Sport" verneemt zal dc harddraverij voor driejarige paarden in liet begin van Augustus a s. te Clingendaal plaats vinden. Het blad bevat tevens het programma ■der wedloopendie Maandag 14 Juni te Nij megen zullen worden gehoudenalsmede het programma van de internationale tentoonstelling van hondente houden in het Feestgebouw alhier, van 14 tot en met 17 Mei a. s. Op de meisjeskostschool van miss Baskerwill te Londen was eene zeer groole podding gebak ken. Toen miss Baskerwill den heerlijken podding wilde opensnijdensloegen op eens groote vlammen er uildie zich dadelijk uilbreidden het tafellaken brandde en de leerlingen en onderwijzeressen vlogen de kamer uil. De keukenmeidAlice Michelwie men juist dien dag haar dienst had opgezegdhad uit wraak in den podding eene groote hoeveelheid phos phorus gemengd in de hoop hare huisgenooten te vcrgilligen. De phosphorus, plotseling in aanraking gekomen met het staal van het mes onlvlamde. De meid werd voor het gerecht gebracht /.ij bekendehad geen berouw en had alleen spijtdat niemand der huisgenooten vergiftigd was. Het schijnt dat de koude nog vooreerst niet zal wijken, ten minste volgens 't meteorologisch instituut te Parijs, dat haar toeschrijft aan de scheipe winden, veroorzaakt door de hooge hichtdrukning in Oost-Europawaardoor de ■warme stroumingen worden afgesloten. Gehe<d Midden-Europa is nog met sneeuw bedekthier Gskar levendig, «ik zou alles ter wille van u willen dn en. maar mijn cerewoord mag ik niet verbreken." Oskar vond haar bekoorlijker dan ooit, nu zij zich pruilendmet een donkeren blos op het gelaatvan hem alwendde. Weinig# dagen later hoorde Ruth's avonds op bare eenzame kamer gezetenhet rijtuig wegrollen dat hare bloedverwanten naar het feest bracht. Een kwarlieruurs later verlieten dc bedienden ook hel huis om aan de vreugde deel te riemen. Met een behagelijk gevoel van rustzeiir; zij zich met Netty's boek in eenen gemakkelijke» stoel neder. Hecds bij de eerste bladzijden boeide het werk haar zoozeerdat zij alles orn zich heen vergat. Hoe lang zij las, wist zij zelve niettoen hare aandacht eensklaps getrofleu werd door eenige eigenaardige klanken. Nog geheel en al opgaande in de beelden welke het bock voor haren geest getooverd had beschouwde zij deze eerst als en daar zelfs tot een hoogte van 14 voel, omdat de zon nog geen kracht genoeg heeft om deze groote hoeveelheid le doen smelten. Ook in het zuiden van Frankrijk is het bijna even koud als te Parijs. Eveneens in Duilscliland houdt de koude aan. Te Herlijn is weer een grooie massa sneeuw gevallen en le Lubeck is de haven weer geheel dicht gevroren. Te Genève heeft liet zoo hard gevroren dat de Rlióne geheel dicht lag. De gemeente Gouda is universeele erfgename geworden van de aanzienlijke nalatenschap van mei. U. H. Hoffmante Utrecht overleden onder verplichting om in Gouda op te richten een volksgaarkeuken en een gesticht ten be hoeve van minvermogende dames en meisjes uil den latsoenlijkcn stand. Naar men vernoemtwordt het koninklijk lustslot te Soesldijk in gereedheid gebracht lot verblijf van de koninklijke familie gedurende een gedeelte van den aanstaanden zomer. In de laatste dagen worden uit 's Gravenhage vele meubelen naar dat buitenverblijf gezonden. De hertog van Monlpensiprwenschende de Spaansclie industrie te begunstigen bestelde bij een firma te Madrid den bruidsluier voor zijne schoondochterDonna Eulalia. De Spaansclie koopman wist niets beiers le doen dan zoo spoedig mogelijk naar Brussel le reizendaar een prachlvollen sluier voor 29,000 francs te koopen omle Madrid teruggekeerd den her tog met eene rekening van 115.000 francs het stuk le overhandigen. Deze onbeschaamde pre tentie word geweigerd. Verleden Donderdag overleed te Maashracht bij Roermond de vrouw van een onbezoldigden rijksveldwachter uil Linn- Een geneesheer te Roermond gaf een bewijs van lijkschouwing zonder dat deze had plaats g. had en de be grafenis zou Zaterdag plaats hebben Nog juist intijds echter werd ontdektdal de vrouw een gewelddadigen dood was gestorvenen haar man werdna een ter plaatse ingesteld onder- zonk door de justitiegevankelijk naar de ge vangenis te Roermond overgebracht, als ver dacht haar moordenaar te zijn. In de «Köln Ztg." komt een bericht voor over den brand, welkp liet jongensweesliuis le Dórde district Hagen Vrijdagnacht heeft vernietigd. De brand barstte ongeveer te twaalf uren uil en nam zijn aanvang in de benedenste verdieping. Met moeite redde zich liet ineerendee! dei per sonen die in de bovenverdiepingen hunne ka mers hadden, door de vensters want de hoofd trap en nog eene welke ingeval van nood kon gebruikt worden waren door de vlammen reeds aangetast. Vijf der jongens konden zich niet meer redden en kwamen op ellendige wijze oin ter wijl een vijfenvijftigjarige kleermaker het slacht ofl'er werd van zijn ijver orn hulp te vcrlecnen. Zondagavond zijn in Spanje op die plaatsen welke in 1884 door aardbevingen zijn geteisterd aardschokken gevoeld. Te Grenada is een groot aantal bewoners naar builen gevlucht en heeft den nacht in de open lucht doorgebracht. UTRECHT Uil Utrecht wordt ons gemeld Hedenochtend was een jongen op de trede van een in gang zijnd brikje geklommen. Op den Bilischen straatweg gekomen begonnen eenige jongens als naar gewoonte te roepen «Een tweedriezit achteropwaarop de koetsier met de zweep naar den knaap sloegdie hij het afspringen vooroverviel en met de hand in een der zich op de trede bevindende pinnen terecht kwam waardoor hij zich ernstig be zeerde. Na in een nabijzijnd huis verbonden te zijnwerd bij naar de ouderlijke woning aan de Bilt gebracht. het spel harer verbeelding doch spoedig onder scheidde zij de zoele vleiende tonen. Zij werden ontlokt aan eene vioolzij klonken evenals die zij reeds eenmaal vernomen had... eensklaps schenen zij haar te naderen. Aan een innerlijken drang toegevende, trad Rutli naar het venster opende het en leunde naar buiten. Koud en scherp waaide haar de nachtwind tege moet maar zij brachten ook de schoonste melo- diën tol haar. Ruth kon den speler niet ontdekken de duis ternis beschermde hem voor eiken doordringen den blik. En weer wist zij niet hoe lang zij onder die beloovcring welke de schoone muziek op haar uitoefende, stond. Eindelijk ruisclilen de lonen steeds zachter steeds innigerzoeter smolten zij samen... ten laatste stierven zij weg als een adeinto. Iilie t Werd stil daarbuiten slechts de wind dreef zijn dartel spel met de bladeren der hoornen. Wordt vervolgd. Kttnni*.«wringen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen Ier kennis van tie belanghebbenden dat de lijslen aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd lot liet kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn vastgesteld en benevens die behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 85 der wel van den 4. Juli 1850 (Slaatsblad No 87) van gemelde lijslen zijn geschraptop lieden aan de bergplaats bij hel raadhuis zijn aangeplakt; welke lijslen gedurende veertien dagen le rekenen van liedenalle werkdagen van 's voormidc gs 10 toll uur des namiddags op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoortden 18 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCI1ELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 dor gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag, don 22. Maart aanstaande, des na middags ten één ure Amersfoort, den 18 Maart 1886 De Burgemeester voornoemd T. A J. VAN ASCII VAN WIJCK Gevonden en aan iet bureau van politie terug te bekomen Een sleutelring met sleutels. Een armband van nikkel. Een gouden oorknopje met steentje Een Russische spoorweg coupon AMERSFOORT. 18 Maart 1886. Maandag "12 Maart e. k. des namiddag-' één uur, zal de Gemeenteraad v.m Vmeofoorl t'eue vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1 Verzoek van Dr. J Sandberg om eervol ontslag als Conrector aan hel gvuniarium met adviezen 2. Voorstel van Bunt en Weth tol vaststelling der jaarwedden van den Rector eu Ié >111 •-< tm aan bet gymnasium. 8. Advies van Burg en Weth opliet ver/nek. van de firma Hamers A van Beek tot d«ui Veiling van een spoelstciger. 4. Goedkeuring van bel contract betrekkelijk de restauratie van de Kuppeipoort. 5. Voorstel van Burg. en W.-ih tot bel ver- leenen van eene gratificatie aan een v;m de ambtenaren ter gemeente-secretarie. 6. oorstel van den lieer Iluel >»m Burg en Weill, in overweging te geven eene splicing van het reglement voor de brandweer. Dc lieer A. llensciiKL Bzv tabakshandelaar te Amersfoort, is dooi Z. M. den Koning van Portugalvoor aan de ('orlugeesclie regeering bewezen diensten in zake tabakbenoemd tot Ridder van de Christus Oide. De heer P. II. E L. Jonxisver!, week tol ontvanger der directe belastingen en accijiiscn te Amersfoort benoemd, treedt op I Mei aanst. als zoodanig in functie. Maandagavond 22 Maart e. k zal de Aid Amers foort van «Volksonderwijs" eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn kiezen van een bestuurslid verslag 1885. re kening en verantw. over 1885 voorstellen voor de alg. vergadering. Het - Utr. Dagbl." van 8 dezer maakte mel ding dat eene voordracht voor deurwaarder der directe belastingen le Amersfoort was geschied. De correspondent schijnt echternaar ons van vertrouwbare zijde wordt medegedeeld met dit bericht wat al ie voorbarig zijn geweest want toen bestond er nog geen voordracht' zoodat natuurlijkerwijs ook niemand daarop kon voorkomen. Bij voldoende deelneming op de cimileerende inteekeningslijstwordt nsdagavond 30 Maart aanst door hel Ainsterd. TooneelgezHsrhnp directie Baii.br,pUiirlier .V li. in Amu, ilia opgev erd «Ultimo, ol'de laatste van de Maand blijspel in zes bedrijven van G. vou Moscr .schrij ver van «In den Gemeenteraaden vele andere stukken 'in! sloeds ten zeerste bevallen li.-l.bcn Nel ll.ans uplevoeren slok staal bekeml als lid -Nik .lal .00 Mos», lirell pes, I,reven lei wijl voornoemd Tooneelpczebirbup liei m ucii aantal plaatsen ten tooneele bra. litop eene Wlize I III* 111 fI lllf' innrural

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2