Donderdag m 5485. S April 1.886. Dilgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. vimr ramlnii pii .indrrr nitre liiileig.u Adv per reirel 16 ('U mien f 1.- Krauw» pn» .a viae fgfl mver 10 Cu. grunt* letter" Hum miffing ireaciiieilt Iwogrre prijakerekenini;. Legale lleriitinM per regel 25 (la. A/*. Bmmmrrt 10 ('U. bureau M0ÜKHÜIZEN hook KortoerachtWijk B 00. Politieke Revue. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden zette ijverig de discussie over het Kijn Kemskanaal voortyvelke tol het resultaat leiddedat liet out werp naar «ene commissie van 21 leden werd verzonden. Als een reden otn voor het ontwerp te stemmen werd door een paar. sprekers aangevoerddat men zich door dit kanaal onafhankelijk zou maken van de Nedcr- laudsche havens, liet kanaal zou die afmetingen moeten hebben, dat hel voor schepen lol HiOOO centenaars inhoud bevaarbaar inoest zijn De heer Windthorst tWe aan hen die bezwaren maakten «lat Duitschland te veel geld uitgaf voor staatkundige doeleinden en hijgevolg hel geld voor «lil kanaal niet toeslaan willen dat zoolang men 100 millioen er voor over heelt om in de Poolsche gewesten de ver- duilscliing te kunnen doorzettenzulk een argu ment hij hem niet geldig is. Nadere berichten uit Londen meldendat Gladstone inderdaad besloten heelt aan de Home Huil* den voorrang te geven en d>- landquaestie voorloopig in laten rusten De Daily Telegraph verneemtdat Chamber lain en Tiwelyaii voor goed hun onldag hebben ingediend en dat nog andere leden van hel ministerieniet lot he! Kabinet hehoorende waarschijnlijk in de volgende week eveneens hun ontslag zullen indienen Slamdield wordt genoemd als opvolger van Chamberlain. In Itelgiê zijn in de laatste dagen hevige on lusten in de mijndistriclen uitgebioken. 'I Is onmogelijk eenc opsomming van al de vernielingen te geven de werkstakers trokken van de eene fabriek naar de andere doch de grootste vcrni-lzuchl is lui de v- rwoesting van «ie fabriek van den heer Haudoux aan den dag Na den op/ichler en een paar ondergeschikten gewond te hebben begonnen de muiters -i a fiiMHi in getal, aangevoerd door glasblazersdie den weg kenden, met de pijpen der olie-gas verlichting al te snijden ten einde voor ont- plolling gevrijwaard te zijn Zoodia dit geschied wasdrong in allerijl de bende in de kantoren F 1'. I' I I.I.KTOX. u> POLYKRATES. Vrij gevolgd naar het Duitsrh door S. De huishoudster scheen zich intussohen in hel vorige vertrek te bevinden, want Ruth hoorde Faurach tot haar spreken. Eensklaps hoorde zij eene vrouwelijke stem op zeer verbaasdenja zells verschrikten toon vragen: «De blauwe kamer?" «Ja zooals ik reeds zeide de blauwe kamer," herhaalde Faurach beslist, «en breng ons dade lijk licht. «Ik verzoek u vriendelijk juffrouw.Helding verontschuldigde Faurach zich binnentredende «een weinig geduld uit te oefenen want wij zijn hier niet ingericht op damesbezoek." «Ik ben niet verwend, mijnheer von Faurach," hervatte zij oprecht, «in hel huis mijner ouders ging het zeer eenvoudig toe. Het doet mij overi gens zeer leed voegde zij er schuchter bij «dat ik u uit uw huis verdrijf" «Uwe woorden herinneren inij eraan dat ik terwille van hel genot uws gezelschaps niet mijne boodschap naar uwe familie mag verzuimen. Ik heb den slalkncchl reeds bevolen om mijn paard te zadelen." Op dit oogenblik trad eene bejaarde eenvou dig geklcede vrouw met do lainp binnen. Zij wierp een vorschenden blik op hel jonge meisje en groei te haar daarop beleefd. Zij zette de lamp op een zijtaleltje en bleef vervolgens in afwach tende houding aan de deur slaan. «Ik hoop toch nietdal we uw kostbaar die door de klerken snel werden ontruimd. Rapieren en hoeken werden verscheurdin de magazijnen werd al hel glaswerk stuk geslagen en daarna werd brand geslicht In een oogenblik stond de inrichtinghel model eener glasbla- zerijwaar de nieuwste uitvindingen met groot vernuft werden toegepast, aan alle kanten in brand. De meubels uit liet huis en de rijtuigen uit d«m stal werden naar huiten gesleurd met petroleum begoten en in brand gestoken De gcheele inrichting scheen een reusachtige vuurpoel«lie de lucht kleurde rnel een som- heren ronden gloed Van alle kanten stroomden de inen-clien i«»e maar zij konden de fabriek niet bereikenwant de muiters waren meester van liet terrein. Flrsschen Champagne en Buur gogne werden uil den kelder gehaald cn ge ledigd Dronken kerels liepen rond prijkend met Moeren uit d«? garderobe van den heer Haudoux en zijn vrouw en dwongen de nieuws gierigen die ui «ie nabijheid waren om hen te grooten. Zelfs kwajongens liepen met fles- schen wijn rond welke zij geducht aanspraken. Toen «Ie lansiers kwamen was de groote vernieling reeds geschied. De geheele inrichting van Haudoux. ter waarde van 3 millioen francs waar *2tHMJ werklieden hun brood hadden en waar ieder jaar voor eene waarde van i millioen francs werd omgezetwelke voor de helft in handen der werklieden bleef, was niet meer dan een puinhoop. Generaal v. d. Smissen is mot een aanzienlijke troepenmacht te Charleroi en heelt de strengste bevelen gegeven. De troepen worden in een grooten kring orn liet oproerig dist rikt gepos- leeid zoodat zij naar liet middelpunt optrek kende de muiters geheel zullen insluiten. De burgerwacht ondersteunt flink de militairen bij hel handhaven der orde. Het energiek handelen der troepen en der burgerwacht heeft in Belgie in hooge male hel j vertrouwen der goedgezinden versterkt en in de steden en dorpen vereenigen zich de inge- zelenen oin geweld met geweld te keeren. De Parüsch«j huwelijksbureau* zijn niet van gisteren. Zij hebben eene geschiedenis en men hoek onderweg verloren hebben schertste Fau rach «dat zou te eigzijn. Nu mevrouw Bertha verlangt ge iels?" vraagde Felix de oude dame. toen hij bemerktedal zij het vertrek nog niet verlaten had. Zij wees met de hand naar de schrijftafel en zeide zacht: «Daar is een brief gekomen." Faurach nam dezen ter hand opende hem en doorliep met doodsbleek gelaat de weinige regelen die het schrijven bevatte. De huishoud ster naderde hem aarzelend. «Is er wat geheurd vraagde zij angstig. «Niels nieuws gaf hij soinber ten antwoord en overhandigde haar den brief met welken zij ijlings liet vertrok verliet. Faurach wendde zich. zijne onaangename stem ming met geweld bemeesterende vriendelijk tot zijn gast. Ruilt had weinig acht op het voor gevallene geslagenwant haar scherp oog had in eeuen hoek eene viool ontdekt. «Mijn voorgevoel heeft mij dan niet bedro gen zeide Ruth eensklaps levendig «dat mij als het ware toeftuislerdedat ik hier in deze woning den geheimzinnigen vioolspeler zoeken moest Rolykrates heeft mij dus zulke heerlijke oogenblikken doen smakenbesloot zij innig. «Ik kan nu niet langer ontkennen lachte hij. «En waarom zoudl ge dal ook Waarom hebt ge ons dat steeds verborgen gehouden heer von Faurach? Gij liadl uw - inedemenschen daarmede toch heerlijke oogenblikken vol genot kunnen verschaffen Doch wanneer u mijne toevallige ontdekking ook onaangenaam iseindigde zij met een angstigen blik in zijn ernstig gelaat, «dan wil ik in 't vervolg daarover zwijgen en nie- moet onderduiken in den stroom «Ier historie, oin het eerste te vindon. Niet le diep echt» r het eerste spoor van huwelijksagentuien vindt men onmiddellijk na de Fransche revolutie. Toen onder Napoleon de wetboeken werden geredigeerddacht men ook aan bepal ngen legen de huwelijksbureau!, maar «op hoog bevel" liet rnen ze ongereglemenleerd. Napoleon was een voorstander van t huwelijk en met de wijze, waarop h«M t"t stand kwam, bemoeide hij zich liever niet liet schijnt dat de agenten in 't algemeen geen besten naam hadden maar er waren loffelijke uitzonderingen Zekere mad. Guillein«it nam hare taak zoo ernstig op dat zij zelfmoord beging toen een door haar zoo goed als klaar gemaakt huwelijk afsprong. De weerspannigen die den dood der goede vrouw op hun schuldig geweten hadden, zijn onbekend gebleven. Thans bemoeit de Rarijsche politie zich weinig met de huwelijksbureau! Het zijn «zakenge worden firma's die als gewone koopwaar van de eene hand in de andere overgaan en behoorlijk gepatenteerd zijn. Maarwat alles afdoetzij zijn noodig zij zijn «eene bestaande behoefte" geworden. Tal van ex-a.iiblenaren en oud-offirieien en men weet hoevele Fran krijk bij de talrijke wisselingen van personeel verbruikt zien in het agentschapdat hun een voordeelig huwelijk kan aanbieden, de eenige uitkomst in wezenlijken nood. Zoo is het aantal bureaux steeds toegenomen en thans zijn er meer dan honderd Onze schrijver verhaartdat door een dier bureauxwaarvan hij de boeken mocht inzien gedurende eene maand tweehonderd huwelijken werden geslo ten van welke men dus moeilijk zal kunnen zeggen dat zij «in den hemel gesloten zijn." De vrouwelijke clientèle bestaat grootendeels uit dames van de builenlandsche kolonie te Parijsweezendie zekere fortuin bezitten weduwen uit de provincie. De meeste huwelijks bureau! worden door vrouwen bestuurd die in deze soort van zaken veel sterker zijn dan het «sterkere" geslacht Zij moedigen de be- schroomden aan zij redeneeren alle bezwaren weg en zij spelen hare rol met wezenlijk groot talent. mand zal..." «Neen, neen, dat behoeft niet, want te veel personen weten het om het nog langer geheim te houden «En waarom wildet ge dat zoo gaarne?" Hij schouwde haar diep in de heldere blauwe oogen die hem ernstig toegewend waren «Ik heb hetzelfde vertrouwen in u juffrouw Ruthdat gij in mij hebt gesteld. Door mijn vioolspel heeft er jaren geleden een voorval plaats gehad waarvan ik nu nog de gevolgen draag en sedert dat tijdstip deed ik mij zelve de gelofte om nooit meer voor iemand te spelen. Ik heb haar ook een geruimen tijd gehouden en wijdde mij slechts in de eenzaamheid een paar uren per week aan mijne geliefde kunst. Een onvoor zichtig woord verried rnijn geheim aan R.irten- stein en deze die een harstochtelijk muziekver- eerder isliet mij geene rust alvorens ik hem mijne raelodiën voorspeelde. Oskar en de heer von S. ontdekten echter spoedig ons geheim de laatste wist mij te overhalen om mij op zijn feest onder de vermomming van cenen roover- hoofdman te doen hooren en door costuumver- wisseling met Rarlenslein die in mijoe afwezig heid mijne plaats verving vermoedde niemand dat ik de Zigeuner was. Maar doe mijwat ik u bidden mag nu geene verdere vragen meer." «Ik wil gaarne zwijgen," sprak Ruib schuch ter «ook over de hperlijke verrassing welke gij mij bereid hebt. Toch is het mijn hoogste wensch ora nog eenmaal de melodiën van dien avond te hooren. Uw paard is nog niet gezadeldop een paar minuten komt het nu niet aan en gii vervult daarmede een mijner innigste wenschen. Wordt va voiyi,

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1