I^tf 5499. Donderdag 20 Mei 1886. FK V I LI.KTON. 26» POLYKRATES. Uitgever Oit blad rerachijnt Maandag ea ItimUenlagmiiUiag. Aiiiiiiiiimir.ul grr 3 muau.lon f 1.—Kram» pri g VA-NCIiEEPP |>«»t ƒ1.16. AdrertentifD 1fl rr/rl» 00 Cu.; elks reifel meer 10 Cu. groots letten usai te Amersfoort. |ilnatsruimtevoor randen ea anders eiir» inn^tinK ^ricliieili liuo^'-re prijsberekening. Legale ofiicieftle en onteigen. Ad», per regel 16 Cta. Ueclaniea «er reitel 35 Ou. Aft. nnmmrrt 10 Cu Bureau HUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 60. SPAARBANK Hot bestuur zal zijne eerstvolgende zitting I houden op MAANDAG "2 4 M I e. k. ten I Riiadhuize te Amersfoort, des namiddags van I 12 tot I ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK tê~AMERSFOORt! Tot het geven van gelden te» leen zal eene Commissie uit liet bestuur op M A A N DAG, den 2 U. M I aanslaande s namiddags van iialktwee tot halfdrikzitting houden in een der localen van liet Raadhuisalwaar de be langhebbenden zic h kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris Do Zwaaengang onzer Volksvertegen woordigers Onze Parlemenlszaal was Maandag in gloria. De Ministerielede quadrille was au grand com plet aan de groene tafel. De Volksvertegenwoordigers waren in groot getaldoch in klein tenue present met types zooals het mannen betaamt, die kalm den rnan- daatsdood tcgemoelzien. Alle tribunes waren eivol. In de gereserveerde loges schitterde zelfs eene charmante collectie belles du jour in keurige tuileiles de ville. Er was geen tragediegeen comcdiezelfs geen farce aangekondigd. 't Was enkel een politiek debatingfe-tijn. De kahinctsleider Heemskerk expliceerde lo gisch het retireren van het kalunelsontslag, tegelijkertijd releveercnde de opdracht aan de rechterzijde (anti-liberalen) tot bet inhanden- nemen der regeerteugels. Haar aanvoerder baron Mackay repliceerde dat «beginselvastheid het aanvaarden der op dracht had beletdal bij trouw aan beginselen hooger stelde dan bel innemen der ministcricele zetels. De heer Scli3epman was met hem homogeen. De lieer Glcichinan woordvoerder der lin kerzijde (liberalen)aan wie het porleleuille- bankel niet was gepresenteerd vond de houding van den heer Mackay correct. De heer de Savornin Lobman opperdedat de Ministers eene schijndemissie hadden geno men en aan anderen eene schijnaankieding Vrij gevolgd naar het Duitsch door S Mevrouw Rurkhart vervolgde «Het kind groeide echter flink op maar toch bleef ik steeds aan de hevigste onrust ten prooi. Daar deed mijn zwager in vereeniging inet onzen huisarts mij een voorstel dat in den beginne door mij dadelijk verworpen werd. Zij gingen van het denkbeeld uitdat alles zich wellicht ten goede zou schikken als Natalie nooit iels omtrent hel lot baars vaders vernam. Zij moest daarom uit de tegenwoordige omgeving ver wijderd worden want één onvoorzichtig woord kon haar alles ontdekken. En nu bood mijn zwager wiens echt kinderloos gebleven was mij aan om mijn dochtertje als zijn eigen kind aan te nemen en te beschouwen doch zij mocht dan nimmer vernemenwie hare werkelijke ouders waren. Geheel en al zou ik echter niet uit hare nabijheid verbannen worden ik zou als eene verre bloedverwante in hun huis voor haar mogen zorgen doch elk moederlijk recht moest ik opgeven. Het duurde geruimen tijd voordat ik toestemde en alleen het denkbeeld dat ik daarmede Natalies welzijn bevordoide. deed mij in hun plan besluiten. Hel genadebrood in het huis mijns zwagers wilde ik echter niet ontvangen en werd daarom bij hen huishoudster terwijl men mij om mij te onderscheiden van zijne vrouw steeds mevrouw Bertha noemde." hadden gedaan. Daartegen kwam Minister Heemskerk op. De regeering had gaarne aan de rechterzijde de portefeuilles gegund Van «schijn" was geen sprake. Het aannerrn-n van de bekende clausule hij de aanbieding der portefeuilles zou dus niet in strijd zijn geweest met des heeren Mackay's antecedenten. Dat was de finale van het laatste debat van het aanblijvend kabinet jnet de stervende Volks- j vertegenwoordiging, vei oordeeld tol ontbinding. bic eunt fiita huminum. Dinsdag geschiedde de plechtige begrafenis der Volksvertegenwoordiging in eene vereenigde zitting der beide Karnes. waarbij de Minister Heemskerk de lijkrede (zie hladz. 2) hield Daarin prees bij haar voor veel wat zij had verrichttevens latende volgen waarom zij was ter dood veroordeeld geworden. Tranen biggelden niet langs zijne wangen, ontroerd scheen bij evenmin maar 't was alsof bij onze bekwaamste Staatsman en geschiktste Kabinetspremier met zekere satisfactie den Volke onhoorbaar toeriep evenals wijlen Gam- betla j'y suis et j'y raste. Ingezonden. Mijnheer de Red<teleur l Als voorzitter der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde hen ik zoo vrij U te verzoeken mijdoor opname dezer regelen in uw veel gelezen blad in de gelegenheid le stelleneen woord te richten tot allen aan wien de be langen van landbouw en veeteelt in Amersfoort en omstreken waarlijk ter harte gaan. Landbouw en veeteelt verkeeren op dit oogen- blik niet in bloeienden toestand en meer dan ooitis het thans noodzakelijk dat derzclver belangen ook in ons gewestelijk bestuur op krachtdadige en onpartijdige wijze worden be hartigd. Ieder landbouwerdie eenigermate met dat bestuuren deszells leden bekend is weet dat de belangen van landbouw en veeteelt voor Amersfoort en omstreken gedurende de laatste vierentwintig jaren in onze Provinciale Staten steeds zulk eenen voorstander hebben gevonden Ruth maakte eene bewegingals ging haar eensklaps een licht op. Nu wist zijwaarom dal ernstige blucke gelaat haar reeds dadelijk zoo bekend had voorgekomen. Mevr. Burkhart scheen hare verwondering niet te bemerken want zij vervolgde na eenige oogenblikken «Mijn zwager was een zeer vermogend man, die aan al de luimen van Natalie toegaf. En ondanks dat alles groeide zij tot een liefzacht moedig meisje ophoewel zij alle schoonheid miste. In het huis mijns vaders kwam zeer dik wijls een jong olficier die het hart van mijn kind won door zijn prachtig vioolspel. Hij echter scheen niets van den indruk te bemerken dien hij bij haar had te weeg gebracht. Nu had er eene gcheele verandering in haar karakter plaats. Het zachtzinnige meisje van voorheen maakte plaats voor eene luimige onaangename jonge dame. Vruchteloos zochten wij haar het dwaze van hare neiging te doen inzien en bedachten allerlei verstrooiingen om hare «edachten af te leiden alles te vergeefs. Eindelijk werd haar gedrag zoo duidelijkdal 't den officier geen ge heim kon zijn. Zijwasjong, lieftallig en daarbij rijkterwijl hij zoo goed als geen vermogen bezat Dat laatste woog het zwaarste hij weid Nata lies verloofde. En wederom werd niet heni het zelfde spel gedreven als met mijmen verzweeg hem, dal zijne bruid de dochter van een krank zinnige was. Ik hield tnijzclve wel voor dal liet mijn plicht was om hem dat medetedcelen doch ik kon het niet over mijn hart brengen om het geluk van mijn kind te verstoren Hel huwelijk werd alzoo voltrokken en ik begeleidde in Mr M J. L. Baron TAETS VAN AMERONOEN VAN RENSWOUDE Zoowel in als buiten dat collegie heeft hij mede ais lid van ons afdcelingsbestuur en later als voorzitter van het genootsrhapsteeds ge tracht met ijver werkzaam le zijn in het belang van den landbouwen menig landbouwer wien bel niet paste zich in kostbare proef nemingen te begeven beeft voordeel kunnen doen rnet den uit.-lag van door hern geheel belangeloos, genomen proeven met nieuwe werktuigen nieuwe gewassen enz. enz. Tol veler bevreemding en leedwezen won- scben sommigen hern thans niet meer als lid der Provinciale Staten voor bel district Amers foort af te vaardigen en loopen de landbou wers in dat district ernstig gevaarhem als hunnen vertegenwoordiger in de Provinciale Slalen te verliezen zonder waai borg te heb ben dat de belangen van landbouw en vee teelt van dat district alsdan even onverdeeld en met exen veel ondervinding en zaakkennis in de Provinciale Staten zullen worden bepleit en behartigdals zulks door hemblijkens de laatste vierentwintig jaren steeds is geschied. De belangen van den landbouw in het dis trict Amersloort zijn derhalve van zeer nabij bij deze keuze betrokken en ofschoon ik als voorzitter der Aldeeling Amersloort van het Utrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruid kunde geheel en al vreemd wenscb te blijven aan eiken partijstrijd voorzoover deze zich bij die verkiezing aan den dag mocht leggen zoo zou ik toch inderdaad mcenen aan mijne plich ten als voorzitter te kort te doen indien ik de leden dier aldeeling hieraan thans nietvoor zoo veel noodigherinnerdeen hen voor zoo ver zij geroepen zullen zijn om lot die keuze mede le werken, daarbij niet inet aandrang aanbevalombij de verschillende belangen welkebij het doen eener zoodanige keuzeoverweging verdienendie van den landbouw ditmaal vooral niet le gering le schatten. U dank zeggende voor de plaatsruimte heb ik de eer mij te noemen Uw dw. J. B. DE BEAUFORT Woudenberg 17 Mei 1886. het jonge paar naar hunne woonplaats." Hier haalde mevrouw Burkhart diep adem alsof bet baar veel kostte om voort te gaan. Ruth had haar gelaat reeds lang in de hand>-n verborgenwant zij had reeds geraden wiens geschiedenis haar verteld werd. «Ik wil kort zijn Ruth vervolgde de oude dame na eene kleine pauze. «Acht weken later gebeurdebelgeen ik gevreesd badNatalie werd krankzinnig ik bracht haar naar hetzelfde geslichtwaarin haar vader vertoefde. Ik keerde naar mijn schoonzoon terug om zijne huishouding waar te nemen. Slechts nu en dan had Natalie eenige dagen van helderheid des geestes. Dan schreef zij brieven vol teedere ontboezemingen aan den aangebeden man die haar hartelijk ani- woordde hoewel de weinige liefdewelke hij voor haar koesterdedoor die lange afwezigheid geheel verdwenen was. In een vrij lang tijdperk van beterschap kocht hij liet u bekende landgoed omdat er sprake wasdal zij misschien tot hem terugkeeren zou eene kamer liet hij zelfs tot een boudoir inrichten geheel in het blauw hetgeen hare lievelingskleur was. En nauwelijks was dal alles gereed of de arts, wien Felix op eenen avond aan het station sprak benam ons weer alle hoop en hare komst word weer tot onbepaaldeu tijd uitgesteld lk heb hier slechts weinig bij te voegen Ruth het overige is u beier dan mij bekend. Gij weet hethoc Felix door zijne vrienden geacht en bemind werd. Ilij had bet volle gebruik an Natalies vermogen behouden doch hij weigerde eene penning van dc rente aan te voeren en leefde van Je opbrengst,

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1