De Zuid-Afrikaanhet best geredigeerde Hol- fendsche blad der Kaap-koloniegeeft in een «Historisch overzicht" de volgende opmerkingen over de Zuid-Alrikaansche Republiek: «Het blijkt, dat de partijzucht in het land er niet op verbetert In de Republikeinhet blad dat onder invloed van ds. S. J du Toit vroeger lid der deputatie naar Engeland (en naar Nederland)slaaibad men zich toch reeds laten hooi en deels tegen den staalsproc mr. Leydsdien men ook te lijf gaat als vroeger dr." Jorissendeels over den «llollandschen" invloed, die zich thans niet met den ophef van vroeger kenbaar maakte maar juist daarom des te gevaarlijker was. Dit was echter de ver melding nauwelijks waard, maar verleden week kreeg men hier een nummer van het blad in ouaesliewaarin «een onruslbaredde droom" dal over tien jaren de Transvaalsche Boeren hunne toevlucht zouden moeten zoeken in Brilsch Zuid-Afrikadaar de Republieken wel in naam vrijmaar inderdaad onder dictatoriaal f;czag van Hollanders waren. Door toedoen van Iollandsche beambten had men een spoorweg naar Delagoabaai aangelegd hiertoe leeningen gesloten en al de drie Republieken zoo in schuld gedompeld dat niemand er meer leven kon. Zelfs had men uil Holland een president uitgezondenden heer van Versleten Adel die thansmet andere Hollandersin alle rechterlijke en administratieve betrekkingen het bnd tvranniseerde. Dit is alleszins geschikt om die Hollanders en zij zijn niet weinige die oprecht belang in de Z. A. Republiek stellen er van te vervreemden want olschoon de Repu blikein en de man, die er invloed op oelent wel degelijk zeker aanzien in de Republiek genietenmoet men niet vergetenwat de ware bedoeling van hen isdie zoo iets uil geven. Zij is om alle lieden van bekwaamheid het land uit te krijgen en dan zelf daar baas te word. n. Zoover is hel echter niet met de Republiek gekomendal zulke strekkingen al worden zij door Engelsehen cn Kngelsch- gezinJen begunstigd en al ziel men thans zooals vroeger hooidrechter Kotzéblijkens den steeds hem toegezwaaiden lof in het blad in verband ni'-l tie anti-Hollandsche partij werkenbet op den duur moeten winnenwant de boeren bevolkingofschoon natuurlijkerwijs niet zonder v.ioroordeelenis toch schrander genoeg om zich niet door politieke bedriegers het spoor geheel bijster te laten inaken." MONNIKENDAMPOORT te Amersfoort. Nog is de restauratie van de Koppelpoorl te Amersfoort niet voltooid of de aandacht heeft zich gevestigd op de andere oude waterpoort die aan de zuidzijde der stad tegenover de eerstgenoemde poortgevonden en Monniken dam geheelen wordt. Van Betnmel deelt het volksverhaal mede dat de naam zou zijn afgeleid van het teildat een monnik van gen. Mariënhoff, in den jare 1f»93 bij 'i hooge Rijnwater bij 't overvaren al daar zou verdronken zijn. Met den schrijver zijn wij van meening. dat die naamsafleiding zeer onwaarschijnlijk klinkt. Met zekerheid is echter omtrent den naamsoorsprong niets be kend. Misschien kan het volgende tot opheldering meer kalmte ik dat tracht te doen des te beter is het: in den aiheid wil ik mijn troost zoeken en hoop dien ook te vinden Met clez* w oorden stond hij ophief hel hoofd firop en sloot 'télui weer in de geheime lade. Terwijl hij daar zoo nadachthoe hij den mi nister in de meest duidelijke bewoordingen zijne meening kon mcdedeelen zou men nu in die trotscl.e gestalte nauwelijks den boekhouder Rudolf Steinman herkennen Met zijnen naam had zijn wezen eene verandering ondergaan die onrustige flikkering in de oogen was ver dwenen en had plaats gemaakt voor den koelen schelpen blik van den man van de wereld wien niets verwondert of bevreemdt. Om den mond speelde niet langer een bitter glimlachje kortom in zijn geheel voorkomen lag het be wustzijn van zijne waarde hij wist wie en wal hij was. Hij bewoog zich gemakkkelijk en on gedwongen zoodat niemand vermoeden kon dat hij niet altijd in den tegenwoordigen kring verkeerd had Een paar weken na zijne aankomst op het kasteel van den graaf Hcimersberg had hijop diens aanradeneene reis naar Frankrijk en Engeland ondernomeoom met de noodige wereldkennis ook eenige bekendheid met den kring te krijgen waarin hij voortaan verkeeren zou. Na zijne terugkomst had zij zich te Parijs gevestigd en werd graal von Markstein zoo noemde hij zich naar eene zijner bezittingen overal met open armen ontvangen. De minister merkte hern op - een paar gelukkige staats grepen schonken hern diens vertrouwen waar door zijne positie in de wereld hem verzekerd was. Wurdl verwijd. dienen. Tusschen I400 en 1450 werd rondom de uitgelegde stad eene nieuwe steenen wal met poorten gebouwd Reeds in 1408 hadden de broeders wonende achter >t Pieters gast huiswier woning te klein werd, een kamp lands ten geschenke gekregen gelegen in den Hage(de Haag was toenmaals een gerecht) achter Monnikendam. Hel is zeer^aannemelijk dat de naam Monnikendam in verband stond inet de bewoners van het Sl. AnJries-klooster, 't welk in de nabijheid werd opgebouwd Van een dam. die zich volgens den naam aldaar moest bevinden, is evenwel geen spoor te ont dokken. Door het bouwen der wallen het graven der buitensingels, is de plaatselijke ge steldheid geheel veranderd. Waarschijnlijk hebben de broedere van dat klooster legen de overslroomingen van de Hei ligonbergerbeekwaarvan zij, voordat de bui tensingels gegraven weiden dikwijls prooien last hadden een dam opgerichtdie later werd weggegraven. In onzen tijd staan ter plaatse waar do verschillende beken vcreenigd de stad invloeien, over liet water, drie groote bogen, overblijfselen van den ouden stadswal Aan de buitenzijde van de bogen verheffen zich twee rijzige torens tusschen welke in den middelslen boog vroeger een s< iiotliek geplaatst was oin het water en ongenoode gasten builen de stad te houden. Het scliolhck is weggebroken maar de gelegenheid om met weinig moeite een ander te plaatsen is nog aanwezig In 'ater lijd de XVlle eeuwwerd besloten over die bogen eene brug le metselen ten einde gelegenheid te hebben om over de bogen bij elkander te kunnen komen. Daartoe beeft men de oude bogen, dagteekenende van 14001450, aan merkelijk verbreed, gelijk uil den voun van het aangenielseld werk en de soort der steenen duidelijk zichtbaar is. Aan velenzelfs oude Amersloortscben is hel geheel en al onbekend dat zich daar, in vrij goeden toestand, drie hogen van de voormalige stadswallen bevinden. Op de brug over den singelbij liet pensionaal is alléén de middelhoog en dar. nog slechts ten declezichtbaar. Eerst dan heelt men het volle gezicht op dit zeer merkwaardig onge schonden overblijfsel van de voormalige ver dedigingswerken der stad als men afdaalt langs de achterzijde van bel plantsoen tot waar liet water de '.stad instroomt. Schilderachtig is bet schouwspeldal deze drie forsch gebouwde bogen daarboven de gemetselde brugmet de torens aan beide zijden, oplevert Hooge prachtige hoornen, aan heide zijden. Voltooien hel geheel. Het zou zeer zeker eene aanmerkelijke verfraaiing zijn van bet plantsoen dat toch reeds zoo schoon isals er gelegenheid bestond om langs of op korten afstand van die bogen aan de sladszijde eene wandeling te kunnen maken. Naar wij vernemen bestaat er plan om na voltooiing ven de restauratie van de Koppelpoortook deze zaak ter sprake te brengen Amersfoort kon dangebeurt er wal wij wcnschen groot gaan op het bezit van tw ;e waterpoorten als nergens in het land gevonden worden. Mis schien ware er ook van de aanmerkelijke ruimten binnen de beide torens nut te trekken. De Wesl-ïndior bevat omtrent bet gevange niswezen in West-Indië de volgende belangrijke mededeelingen. Voor het hof van Justitie verscheen Zaterdag 3 Juli een preventief gevangene wiens terecht stelling zes weken was uitgesteldomdat eenige getuigen a charge niet waren verschenen. De man beklaagde zich, dat men hem in de gevan genis zijn schoenen had onthoudenzoodat hij blootsvoets ter terechtzitting moest verschijnen Ook voegde hij er bijdat hij in de gevangenis mishandeld werd. De onthouding der schoenen ontleent haar beteekenis aan bet feitdat de schoenen voor den neger symbool der vrijheid zijn. Droeg tijdens de slavernij een negerslaaf schoenen dan werd hij met een dracht slagen gestraft. In het volgend nommer van dezelfde courant deelt een inzender, die zich «Alethophilos" noemteen en ander omtrent het gevangenis wezen mede. Ieder gevangen die den directeur wil spreken moet zich met opgave van redenen wenden tot den adsistent cipier. Geldt het dus klachten tegen het personeeldan zal hij in den regel den gouverneur wel niet te zien krijgen. Daarenboven zijn de menschen bang, dat hun klacht hun zal ingepeperd worden en houden ze dus doorgaans den mond. liet vi gee rend reglement op de gevangenissen laat rottingslagen en kroinsluitcn in de boeien toe. Dit reglement verbiedt ook «bet rocken in de gevangen-lokalen." Ander gebruik van tabak als pruimen of etenis dus niet verboden Tel kens als nu de slrafarbeider van het werk terug keert wordt hij op de binnenplaats geheel naakt ontkleedopdat onderzocht worde of hij ook verboden voorwerpen bij zich heelt, liet vinden van een tabakssteelljezelfs in den mond. berokkent den man op zijn ininst 4 maal 24 uur kroinsluiling in de boeien Rij herhaling wordt de straf oggevoerd tot 21 dagen met om de anderen dag drogen kost. Niettemin gaat er geen dag om, waarop geen tabak gevonden wordt. Worden pepers gevonden bij een gevangene dan heelt de man de keuze om den sterken kest op slaanden voet op te eten of gestraft te worden: 1o. wegens het bezit van hel vei boden voorwerp*2o. wegens ongehoorzaamheidde weigering om de pepers op le eten. Het onder zoek op het lichaam wordt zells toegepast op vrouwenterwijl de gevangenis alleen man nelijke beambten heeft. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde bij verstek den peperal rooier en socialist P. Voor- ineij tot eene celstraf voor den tijd van drie maanden. Aan verscheiden verpleegden in bet geslicht Veen huizen is dezer dagen gevraagdof zij ge negen warentegen bel gewone handgeld be houdens bun geschiktheid dienst te nemen voor Oost-lndië. Velen hebben zich daarvoor aange geven. Bij een kort on weder, hetwelk boven Kui lenburg woedde, werden lweejongelieden.de gebroeders van 11. even builen de staddooi den bliksem getroffen, mei het treurige gevolg, dal de oudste onmiddellijk werd gedooden de andere hevige brandwonden bekwam. Men schrijft uit 's-llage: «De Minister van Financiën zal een voorstel tot herziening dei- wet op de burgerlijke pensioenen aan de goed keuring der Kamers onderworpen." Naar men verneemt is de heer K. Kind-t ien Jr. naar Berlijn vertrokken ten einde aan den aldaar te houden wielerwedstrijd deel te nemen. Aan mejuffrouw S< blingetnann i- kwijtschel ding verleend van de haar opgelegde zes weken celstraf. De timmerman V in dienst hij de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is onlangs aan een groot gevaar ontsnapt Aan het werk bij --en brug in de lijn Groningen Nieuwe Schans hoorde l.ij niet tijdig, -lat een trein in aantocht was. Toen bij In t eindelijk bemerkte, was bet te laat om tusschen de rails weg te komen maar ha-I Inj de tegenwoordig heid van geest plat op den grond te gaan liggen. Zijne kordaatheid re-l-le hein en alsof er niets gebeurd was. sprak hij er met nieinaii I over. Daar zijn klcèren echter tol op zi|n heind ge havend waren moest bij thui- komende ein delijk welvertellen wat met hem was voorgevallen. J I. Gutrie. naar men zegt uitvinder van den telephoon maar op den achtergrond geplaatst door het patent aan Bell verleend heeft thans een nieuwen vorm van telephoon waarvan hij reeds een patent in handen heeltaan hel licht gebracht De invloed van weder of lm hl beeft hoegenaamd geen uitwerking op dit werk tuig. Hel tikken van een horloge kan er duide lijk drie mijlen ver mee geboord worden en de spraak van den menschnaar men beweert, op een afstand van 1000 mijlen. AMERSFOORT, if» Augustus IXKfi. Met verwijzing naar hetgeen deswegens voor komt in No. 35-23 van 5 Aug. jl.volgt thans het programma van den Jaarlijkschen Schiet wedstrijd door de Vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid «Eendracht maakt macht" te Amersfoort te houden aansl. Don derdag 19 Aug op het terrein «du Vlasakkers. Ten 9 uur 's voormiddags. Aanvang van den Pcrsoneelen wedstrijd afstand 150 M.uitsluitend voor leden der Vereeniging Eendracht Ten 11 uur 's voormiddags. Opening van den wedstrijd op de vrije baan afstand 150 M. voor ingezetenen van Amersfoort tegen betaling van f 0.50 voor elke drie schoten. Rij dezen wedstrijd worden alle geworen bij het leger of de weerhaarheidskorpsen in gebruik toegelaten en zal er op twee. hanen worden geschoten. Te gelijkertijd wordt eene baan geopend voor Flobertgeweer tegen betaling van f 0,25 voor elke vijf schoten de kosten der patronen hier onder begrepen Patronenzoowel voor heaumont- als voor remminglongeweer zullen voor niel-leden op het scliietterrein verkrijgbaar worden gesteld ad 0,05 per stuk terwijl heaumont en remming- ton-gc weren gratis ten gebruike worden gegeven. Einde van den verkoop van kaarten ten 5 uur Uitreiking der prijzen ten ö'f, uur.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2