rede geen uitdrukking had gevonden en waar van ae leden der Regeering het bestaan ten eenenmale ontkenden. Chamberlain geloofde nietdat de Regeering zoo dwaas zou lijn om te pogen de verliezen der grondeigenaars door de belastingschuldigen te doen dragen- Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Maandagmiddag jl.gepresideerd door den heer Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijckwaren aanwezig 12 ledenen afwezig de heeren Bake, de Koningh en v. Zijst. De rekening van den huishoudelijken dienst der gemeente van 1885 is vastgesteld tot een bedrag van f 201,431,75J in ontvangsten en f188.535.68J in uitgaven. Mede werden vast gesteld de rekeningen van 1885 van de dd. schutterij, het burgerlijk armbestuur, het burger weeshuis en de kamer van koophandel. Op het request van eenige ingezetenen tot verlichting van een gedeelte van den Utrecht- schen Straatweg is afwijzend beschiktconform het advies van B. en W. Het betrof hier de uitbreiding van de verlichting naar de over zijde van den spoorwegwaar zicu de woningen van de adressanten bevinden B. en W. oor deelden dat niet noodzakelijk en ook niet raad zaam lettende op andere gedeelten van de gemeente die ook onverlicht zijn 'mewel zich daar meer woningen bevin len en er dus meer aanleiding zou beslaan om verlichting aan te brengen. De raad vereenigde zich met dit ad vies de heer Schelleraadie een lans brak ten gunste van het verzoek bleef hierin alleen staan. De jaarwedden van de onderwijzers G. A. ileunksP. v. d. HoolT en G. F. Nijland zijn wegens meer dan tweejarigen dienst in de ge meente tot het maximum verhoogd die van de beide eerstgenoemden lot 1650en van den laatstgenoemde tot f800. Aan enkele bedenkingen van ondergeschikten aard tegen de verordening houdende bepa lingen tot voorkoming van brand, is de Raad tegemoet gekomen waarna deze verordening opnieuw is vastgesteld. Ook de verordening op het blusschen van brand is opnieuw vast gesteld; wel waren Ged. Staten terug gekomen van het bezwaardat zij aanvankelijk tegen «ene bepaling van die verordening hadden maar door de daarover gevoerde correspondentie was de termijn verstrekenwaar binnen de verordening moest worden afgekondigd. Om geen twijfel te doen ontstaan omtrent de gel digheid van de verordening is zij thans ander maal vastgesteldopdat de in de wet gestelde termijnen kunnen worden in acht genomen. Een voorstel van B. en W. tot vernieuwing van eenige straten kwam niet tot afdoening. Van de f5000op de loopende begrooting uitgetrokken voor vernieuwing van straten is nog f2218 beschikbaar B. en W. stelden voor, dit bedrag te besleden tot den aanleg van klinkerpaden op den Hof. de bestraling van de Elleboogsteeg en de Stoveslraal en het leggen van een klinkerpad in de Molenstraat In de vergadering gingen echter stemmen op ten gunste der bestrating van het Havik. Op voorstel van den heer Huet werd tot uitstel der behandeling beslotenom te kunnen nagaan welke wijzigingen het voorstel diende te onder gaan wanneer er de gedeeltelijke vernieuwing der noordzijde van hot Havik in werd opge nomen altijd met dien verstande dat men zou blijven binnen de limiet van het alsnog voor beloftedat hij den volgenden morgen vroeg tijdig terugkomen zou. Nog steeds had Rudolf ziine zelfde plaats aan het bed behouden en blijkbaar had de jonge vrouw zijne tegenwoordigheid geheel vergeten. Rn ook hij dacht noch aan zijne gastennoch aan zijne vrouwnoch hoe men zich zijne af wezigheid zou verklaren het tooneel dat hij voor oogen had nam al zijne opmerkzaamheid in beslag. Het leverde dan ook een scherp contrast ondie ruime kamerwaarin men hier en daar een stuk speelgoed ontwaarde alsof het wachtte op de kinderhanddie hel opnemen zou om het een oogenblik later weg te werpen. Dan dat kleine bedwaarin de jeugdige zieke lag, met hooggekleurde wangen, terwijl de oogen doelloos rondstaarden. En daarvoor knielde de jonge vrouw in het wit satijnen gewaadterwijl de bonte mantel van hare schouders gegleden was. Heur haar had zich aan allen dwang onttrokken en hing in al zijne lengte langs haren rug neder, haar als een sluier omhullende. Zij hield de sneeuw witte handen op de deken gevouwen en be spiedde angstvallig elke beweging van het kind. Rudolf had in zijn geheele leven nooit roeren der, schooner tooneel geziendan de jonge moeder in hare smart, welke zij niet durfde uitten en de mandie door de wereld koud en onverschillig genoemd werd, schaamde zich den traan niet, die in zijn oog narelde. Wordt votijd. buitengewone beslratingswerken beschikbaar be drag van f2218. Door B en \V. werd een voorstel ingediend tot stichting van een nieuw gebouw voor de openbare meisjesschool in de Heerenstraat voor een bedrag van f 22,000. Dit voorstel staat in verband met een verzoek van de firma Van Werkhoven en Co.die de localen waarin thans de openbare meisjesschool en het schut terij-magazijn gevestigd zijn, van de gemeente wenscht te koopen, respectievelijk tegen I' 15,000 en f5000. Dit voorstel werd ter secretarie neergelegd evenals een ander, betreffende den verkoop van boomen in het plantsoen, gedeeltelijk in den aanstaanden winter, gedeeltelijk in dien van 1887,88. Een onderzoek, door B en W. inge steld heeft hen tot de overtuiging gebracht dat het voor eene behoorlijke instandhouding van de wandelplaatsen noodig isop sommige gedeelten boomen te rooien. De gemeente-begrooting voor 1887 met die van de schutterij en het weeshuis werden bij den raad ingediend. De eerste Muit in ontvang stenen uitgaven tot een bedrag van 1193,552.81 J Hevige aardstooten zijn Zaterdag gevoeld te NapelsCantania Reggio (Calabrië)Syrakuse, Ischia BariAvellino en in geheel Griekenland. In Pygros is groote schade aangerichtalle huizen werden daar vernield. Men schat^ het aantal omgekomen slachtoffers daar op 500. In de andere plaatsen bracht de bevolking den nacht in de kerken of builen door. Ongelukken zijn daar niet te betreuren. Op verschillende stations der Staatsspoorwe gen o a. Rotterdam 's Bosch Roosendaal BokstelVenion Nijmegen Zulfen Zwolle LeeuwardenGroningen en nog een aantal kleinere stationszuilenevenals dit op het station van den Rijnspoorweg te Utrecht is geschiedweegtoestellen ten dienste van het publiek worden geplaatst Te Schermerhorn zal binnenkort een zende ling der Mormonen optreden. Deze was eenige jaren geleden schippersknecht aldaarvertrok naar Friesland huwde daar maar verioor zijne vrouw en ging kort daarop met Mormoonsche zendelingen naar Utah. Na vier jaren het Mormonenleven medegeleefd te hebbenis hij met twee anderen naar Nederland gezonden om zoo mogelijk nieuwe aanhangers te winnen voor de leer van «de heiligen der laatste dagen Op zijn verdoek heeft de eigenaar van het gebouw te Schermerhorn, dat vroeger als af gescheiden kerk dienst deed hem vrijheid ge geven daarin eene preok te komen houden. Zaterdag is in België het jachtseizoen geopend. Namen vroeger zelden dames aan hel jachtvermaak deel thans zag men aan al de stationsbehalve het jaarlijks klimmende contingent moderne Nimrodsverscheidene kortgerokte Diana'smet het geweer luchtig en coquet over den schouder geworpen. Niemand die zich over deze nieuwe mode beklaagtzeilt niet de patrijzenvoor welk wild deze jageressen in den regel aller minst gevaarlijk zijn. Reeds Dinsdagochtend te fi uren werd door L. Kortbeekbloemist te Amersfoorteene jardinière ten paleize te Soesldijk op haren verjaardag aan II. K. H. Prinses Wilhelmina aangeboden. Des namiddags ontving hij het volgende schrijven Secretarie des Konings. Soesldijk 31 Aug 1886. Ter voldoening aan de bevelen van II. M. de Koningin wordt de heer L. Kortbeek ook uit naam van II. K. H. Priases Wilhelmina, zeer bedankt voor de fraaije en op smaakvolle wijze geschikte bloemenwelke Hare Konin klijke Hoogheid heden van ZiinEd. ontving. Dc gencraal-majoor, adjudant des Konings, waarn.-secretaris van H. M. de Koningin Graaf H. Du Monceau. Er zal tusschen Dover en Calais een stoom- bootdienst worden georganiseerd van bizon deren aard. De booten zullen niet door stoom maar door electriciteit worden voortbewogen en verlicht. INGEZONDEN Aan de Redaetie der Amerxf. Courant. Bij de tegenwoordig heerschende warmte acht ik het dienstig een paar voorschriften mede te deelenwaardoor men liet in vele huizen zoo lastige rieken der secreten voorkomt. Volgens BayardHet besmetting werend middel van deze beslaat uit vijf cn twintig deelen gewoon ijzervitriool (koperrood), twintig deelen thon of kleivijftien deelen gipsen wat steenkolenteer. Van dit mengsel wordt dagelijks iets in den put geworpen. Verder beveelt hij aan in de putten en vervoervaten eenige olie te doenhetgeen voor ecnigen tijd de onaangename reuk verhindert. Volgens Pagnon VuatrinAls besmetting- werend middel wordt steenkolenasch aanbevolen, die reeds in vele plaatsen van Frankrijk in aanzienlijke hoeveelheid tot dit einde wordt aangewend. Volgens Pagnon Buatin fabrikant te Neiras zal men eerst in de putten eenige kilogrammen steenkolenasch werpenen dan om de stin kende gassoorten eenigszins te veronzijdigen eene oplossing van chlorkalk, hetgeen na eenige dagen herhaald wordL Na met het inwerpen van steenkolenasch eenigen tijd te hebben aan gehouden, zal alle reuk verdwijnen. De steen kolenasch werkt door hel bedekken der massa afsluiten der luchten inzuigen van vocht. Behalve de opgenoemde werkingzal men ook indachtig dienen te zijn dal de asch zwavel- ijzer bevat, die bij de verwering in zwavel zuurijzer veranderd wordten dan eensdeels als een oplossend middel voor ammoniaan derdeels voor zwalelwaterslofgas werkt. Deze asch met de uitwerpselen vermengd levert eene zeer goede van besmetting gezui verd meststol. Achtend AmersfoortUw dw. Dr. 1 Sept. 1886. P. II. Tz. K o ii tt i s k v i ii g Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de artt 55 cn 56 van het algemeen politie-reglemenl dier gemeente Doen te wetendal alle gebruikers of be heerders van gebouwen en ervenof, wanneer deze niet gebruikt worden de eigenaars daar van verplicht zijn de straat vóórachter «mi terzijde van die gebouwen of erven uittewieden of te doen uilwiedenzoodat de straat op Maandag, den 13. September aanstaande. d.>s voormiddags te 10 uren behoorlijk gezuiverd isop straffe bii het reglement bepaald. Amersfoort, den 1. September 1886. Burgemeester cn Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WUCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT 2 September 1886. De verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina is eergisteren te Amersfoort door 't spelen van hel carillon en door bet uilsteken dei- vlaggen uit de openbare en tal van particuliere gebouwen gevierd. Des middags werd door de veldartillerie en bet escadron ordonnansen pa rade gehouden gecommandeerd door den rit meester LoelTen geïnspecteerd door den Majoor garnizoens-commandant Jhr. V. A. de Pesters. Tevens werd er van wege de afdeeling Volks onderwijs" een kinderfeest gegeven aan de kinderen der koslelooze scholen. Door Z. M. den Koning zijn benoemd tot 2den luitenant bij bet 1ste reg. vesting artillerie de heer J. P. Iloltzschue en tot 2den luitenant der infanterie van het leger in Ned. Indie de beer P. K. C. de Bontbeide cadets der Koninklijke Militaire Academie. Voor het eerste gedeelte van het notarieel examen is in de vorige week geslaagd de heer J. Knoppers te Amersfoort. Omdat van het garnizoen te Leeuwarden eenige soldaten aan roodvonk lijdende zijn zullen ingevolge Z. M. besluitde manoeuvres die door de troepen van de 2e divisie infanterie in Gelderland zouden gehouden wordenen waaraan o a. de beide batterijen veld-artillerie te Amersfoort in garnizoen zouden deelnemen niet doorgaan. Ten paleize te Soesldijk werden gedurende den geheelen dag bij honderdtallen telegrammen van gelukwensching gebrachteen afzonderlijke dienst was voor de beantwoording ingericht cn de telegraaf beambte te Soesldijk had uil Araster dam assistentie verkregen. Om een uur of een werd de poppenkast vertoond. Aan dc hand des konings volgde de jarige de befaamde avon turen van oud-Hollandschen Jan Klaassen. Aan het feestmaal ten hove namen deel de burgemeesters van Baarn en Soestde Staats raad Hartsen cn mevr. Hartscn —Van Lcnnep baron Fagel en de leden der hofhouding. Het vuurwerk is te 8»/* uur afgestoken voor hel paleisdc prinses zag op liet terras van de groote stoep liet vuurwerk. Zij ontving vele geschenkenwaaronder een pleiziervaarluig van hare ouders.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2