«en hoogleeraar aan een Nederlandsch semi narium een letterkundige, hegraven onder boeken van ou derenlateren en nieuweren tijdeen gezellig man met den ronden glim lach der gastvrijheid op de lippen zijne vrienden ten zijnent verzamelend; en eindelijk een staatsman die als lid der Nederlandsche tweede kamer het vooroordeel te schande maakte volgens hetwelk geen talentvolle lid in 'ie acht bare vergadering zich op de hoogte van zijn elders verworven roem zou kunnen handhaven die leider en aanvoerder werd zijner partijdie eerbied inboezemde aan zijne tegenstanders en hoogachting oogstte van zijne vrienden die het oor won dierzelfde moeilijkt e ontroeren tweede kamerzoodat misschien eenmaal van hein gezegd zal kunnen worden wal de jonge Disraeli van Sir Robert Peel zeide«He played upon the House like upon a fiddle" dezen veel ontwikkelden Nederlandschen staatsburger, Jolian Aloysius Maria Schaapmanmag geene plaats onder onze hedendaagsche letterkundigen worden ontzegd. Te Adlisweilin het Zillerdal, kanton Zurich, viel dezer dagen een hartroerend drama voor. De kuiper Hotz had in tegenwoordigheid van den btouwer Brunner, in den k lder van dien* huis een ton gezwaveld. Eensklaps viel een brandend stuk zwavel in een ton waarin zich nog ongeveer 20 liters alkohol bevonden. Eene ontploffing volgde dadelijk en in minder dan een oogenblik stond de kelder in vuur en vlam; van den kelder bereikten de vlammen de trap en den winkel van Brunnerwaar zich diens vrouw en drie kinderenalsook nog zeven vreemde kinderen bevonden. In een oogwenk stonden de kleederen van Hotz van de echte lieden Brunner en drie kinderendie dicht bij de trap stonden in brand. Al deze onge- lukkigen liepen naar buiten. Hotzdie zijne tegenwoordigheid van geest had behouden sprong met twee kinderen in de Zilldook kwjtn toen terug aan waldoofde met kuipen water het vuur uit bij Brunner, zijne vrouw «n zijn zoonen bluschle daarna nog den brand ondanks de talrijke wonden die hij -zelf had bekomen. Brunner en zijn zoon Jan stierven eenige oogenblikken later Zij waren onherkenbaar en hunne lijken waren als ver koolde stukken hout. De kuiper Hotzvrouw Brunner en vier kinderen zijn naar het gasthuis van Zurich gevoerd Men heeft voor hen geen ■de minste hoop op redding. De rijkste wielrijder der wereld is gemakke lijker aan te wijzen dan de snelste. De beroemde spoorweg-koning tochde heer Van der Bilt te New- York beeft zich een Bestoo Humber Clipper driewieler aangeschaft. Eergisteren stond voor het Hof te Amsterdam terecht A. J. Belderok beschuldigd een opruiend biljet te hebben aangeplaktwaarvan de in houd reeds vroeger is medegedeeld. De advocaat generaal eischte drie jaren gevangenisstraf. Ter Arbeidersbeurs te Amsterdam kwamen Zaterdag in 123 aanvragen om werk van per sonen tot verschillende vakken behoorende. Het getal aanvragen van werkgevers om werk lieden bedroeg 3 nog meer verbitterde. «Welnu, Mevrouw." hernam hij. «leef zoo ge wiltdoch wees mijn naam indachtig." «Dien gij aan mijn vader te danken hebt, mijnheer. Gij behoelt mij er niet op te wijzen, welke verplichtingen een adellijken naam den drager oplegtbij een geboren edelman of «delvrouwe is zulks overbodig." «Ik acht het beneden mij, mevrouw, om op uwe beleedigingen te antwoorden en ik zal mij in het vervolg dan ook wel wachten om ze uit te lokken. Ik zwijg veel lieverten minste zoolang uw gedrag spreken en han delen niet eischt." -Zoo, zult ge dat doen? En wat verwacht gij dan wel van rnij na uwe handeling van heden avond Ik heb u niet getoondhoe diep het mij grieldetoen gij uwe gasten ruim een uur verliet om in het gezelschap van die zangeres te vertoeven «Zij had behoefte aan mijne hulp «Jaeene list om u te doen blijven. Ik begrijp die middelen welwelke dergelijke vrouwen «Houd op, Cornéliebeleedig mad. Lucini niet met uwe ongegronde beschuldiging. Onder bet fluweelen gewaad van menige dame uil de groote wereld klopt niet zulk een edel hart «Jazij is een engelrijk aan deugden niet waar"' Nu, Rudolf, ik zal u niet beletten om met die engel in den hemel te verkeeren, mits gij mij ook mijnen weg laat gaan «Rien pour rien besloot zij met een schamper lachje. Wordt vervolgd. Ee»ie New-Yorker damenurs. Harkott, heeft bij de rechtbank eene aanklacht ingediend tegen den uilgever van de New-York Herald omdat deze haar in zijn blad «eene rijke en wel dadige dame" heelt genoemd. Sedert ontving mrs. Harkott 6UG0 brieven en 14000 personen die iiaar geldelijke ondersteuning vroegen tot een gezamenlijk bedrag van dertig millioen dollars. «Er ontbreekt niets meer aan zegt mrs. Harkott«dan dat men 's nachts bij mij inbreekt om het vermogen te halendat alleen in de verbeelding van den redacteur bestaat." Bij het onweder dat Donderdagavond in Drenthe woeddesloeg te Exsloo hel voor een half jaar gebouwde arbeidershuis van H. Brouwer in brand. De vrouw, die vier dagen te voren was bevallen heeft kruipende de brandende woning verlaten terwijl haar man door bliksem was getroffen en niet kon loopen. Naar men verneemtverbetert zijn toestand langzaam. Ook eenige jaren geleden werd hij door den bliksem getroffen tengevolge waarvan hij vele dagen niet loopen kon. Er heeft zich te Baarn eene commissie ge vormd met hel doel om het natuurschoon van Baarn en omstreken zooveel mogelijk in stand te houden en te verhoogenen om in den winter werk te verschaffen aan lien, die daaraan behoefte mochten hebben. De commissie welke wij op dezen nuttigen arbeid veel succes toewcrischen beslaat uit de heeren G. Elinek SchuurmanJ. Hartbrink NuinanII Velaars, Jlir. J. Hansen, Baron d'Aulnis de Bourouilldr. K. W. van Gorkom, J. J. GoselingJ. E. Casquin en C. M. Visser. Te De Cocksdorp op Tesselzijn door ouders van schoolgaande meisjes ernstige grieven inge bracht tegen den onderwijzer P. aldaar als zou hij zich aan schandelijk vergrijp tegen de zedelijk heid hebben schuldig gemaakt. De burgemeester heeft de zaak onderzocht. Middelerwijl heeft de verdachte hel eiland ver laten. Aan de Egelantiersgracht te Arasterdam kon men het schoone spel zien van een vechtpartij in water. Een man was te waier gesprongen en geraakte met zijn redderdie hein nage sprongen wasin het water handgemeen. Beiden kwamen behouden op hel droge. Het vonnis van den krijgsraad te Kotta Radja waarbij de deserteur Demey is veroodeeld tot de stral des doods met den strop met voorafgaande vervallenverklaring van den militairen stand io bij sententie van het Hoog Mil. Hol bekrachtigd De 110 jaar oude baron Longueville trouwde tienmaal en werd op zijn honderdste jaar nog papa. Over een der oudste menschen die er ooit geweest zijn de Engelsche boer Thomas Parre bestaat nog een mededeeling door een beroemd geleerde gedaan. Parre bereikte den ongehoorden leeftijd van 152 jaar en negen maanden. Koning Karei I wenschte hem in 1635 te leeren kennenen toen hij naar Londen kwamwerd hij vorstelijk onthaald Spoedig daarop stierf de man aan eene indigestie. De man huwde ten derden male toen hij 121 jaar oud was en zag negen koningen den Engelschen troon beklimmen. In zijn 130e levensjaar ver richtte hij nog al de arbeid der landlieden en had zelfs nog de kracht lot dorschcn. Toen de heer Juhles j. I. Vrijdagavond nabij Krimswerd met zijn ballon neerkwam verzamel den zich natuurlijk velen nieuwsgierigen rondom den koenen luchtreiziger. Een vrouwtje scheen te twijfelen of zij niet een hovenaardsch wezen voor zich had en betastte hem hier en daar waarop de galante Franschman haar vriendelijk glimlachende om de kin streek. Maandagmiddag wandelden twee gelieven in zoete droomen voort langs de De Ruyterkade te Amsterdam. De liefde is blind zij dwaalden te dicht aan den waterkant, en plomp, daar spartelde de schoone plotseling in het IJ. Haar aanstaande riep de hulp van voorbijgangers in die haar, extra nat, op het droge brachten. NEDRM. CE.VTR IL NPWIftWK&I UTSCHlPPIJ Opbiengst over de maand Augustus 1886. Reizigers54768 f 46975,60 Bagage 132 1498,44 Bestelgoederen249 3231,96 Koopmansgoederen 7685 9665.23 Vee paarden en rijtuigen 4904.25 Diversen2594 09 Totaal f68869,57 Per dag en per kilometer 21.78 Opbrengst van 1 Januari af f492,880,58. Per dag en per kilometer 19,89. AMERSFOORT 9 September 1880. Het is een verblijdend verschijnsel dat in Amersfoort de lust en liefde voor vocale en instrumentale muziek steeds zijn toegenomen. Aan de «spits" dezer edele levensgenieting staat de tfdeeling Amersfoort" van de Maat schappij lot bevordering der Toonknnst. Opgericht in 1878 met 90 conlribueerende ledenwelk cijfer spoedig tol honderd steeg, telt zij echter thansmeest tengevolge van overlijdenvertrek van hierenz. veel min der leden dan de afdeelingen Bussum, Hilver sum en Zeist Dit verminderd getal is zeer teleurstellend. Des te meer teleurstellend wannee r men nagaat de schets van hetgeen hel ijverig Af delingsbestuur, ondanks dien tegenspoed van verminderd ledentalen toch gesierd door een Zangkoor van bijna een zestigtal Dames en Heeren successievelijk heeft opgericht en verrichtinzonderheid in het laatste jaar blijkens zijne circulaire van Juni jl.. waarin het élucidatief en argumentatief een aantal in gezetenen uitnoodigde lot het lidmaatschap toe- tetreden. Het doel ons leed te moeten ver melden dal slechts enkelen toetrad n even- wet mag deze zeer beperkte toetreding wel worden toegeschreven daaraan, dat men eer der zich daarvoor opgewekt gevoelt in den «herfst," dan inden «zomer," als wanneer meo meer voor reizen landelijke en badplaalsgenoe- gens c. a gestemd is. De herfst zal spoedig intreden. Het Vereenigingsjaar is met Sept. aangebroken. Het welgeorganiseerde Zangkooronder lei ding van den voortrefTelijken Directeur, is weder met zijne oefeningen begonnen en eenige leden daarvan zuilen in October de jaarvergadering der Ned. Gustaaf-Adolf-Vereeniging te Amers foort met hunne talenten opluisteren De muzikale inrichtingen der Aldeeling be ginnen de herfst- en winter campagne. En wat wel extra-verleidelijk is voor het persoonlijk muzikaal genot der conlribueerende leden gewis organiseert het Bestuur weldra en later uitvoeringen in Amiciliadie zich waardig zullen aansluiten bij de éminente reeks van uitvoeringen in hel achttal jaren van het levensbestaan der Aldeeling gegeven, zóó schoon, dat zij zells hoofdsteden tot eer zouden hebben verstrekt. De schitterende en grandiose uitvoeringen der Amsterdamsche, Rotterdamsclie, Utrerhlsche en andere afdeelingen zijn alle kosteloos toegan kelijk ook voor de leden der Amersfoorsclie Af deeling en in gewone gevallen zells niet eene dame. Het twkedaagsc.ii MUZIEKFEEST met kunstenaarsconcert in begin Juni des aanst. jaars te UTRECHT te houden is gedeeltelijk k o s t e I o o 9 toegankelijk ook voor de leden der Aineisfoortsche Aldeeling. Een en ander verstout ons oin beleefdelijk in aller herinnering en in aller vriendelijke attentie te brengen, dat gemelde circulaire welke plaatsgebrek ons heelt belet hier optenemen steeds op ons bureau ter inzage ligt voor een ieder terwijl wij de circulaire ook gaarne ter lezing zenden aan wie ons dit verzoekt Eveneens zal zijnaar wij vertrouwen met groot ge noegen ter hand gesteld worden aan wie zich daarvoor wendt lot den gcachten secretaris der AldeelingMr. J. Heyligers die in dal acht tal jaren met ongeëvenaarde toewijding en met groote zaakkennis een schal van tijd en moeite heeft aangewendom de gunstige en goede resultaten te verkrijgenwaarop de Afdeeling terecht mag bogen. En moge dan dit door ons hier ter neder geschreven opwekkend woord er toe leiden dat vele ingezetenen hem ol andere bestuurs leden hunne toetreding tol het lidmaatschap toezeggenwaardoor zij zichzelven groot ge noegen en aan de Afdeeling meerderen steun zullea verschaffen. Het bestuur hestaai uit de hoeren H. W. A. van den Wall Bake voorzitter C. J. Voortman ondervoorzitter Mr. J. Ilevligers secretaris E. L. II. van Lanschol llubrechtpenning meester S. D. B. Rompelbibliothecaris P. Wagenmaker en H. L. A. Malhoncommis sarissen der Zangvereeniging, De uitslag der aan het gymnasium te Amers foort gehouden examens is als volgt: Toege laten tot de 1. klasse 7 candidaten (van welke 3 na herexamen)zijndeL. F. van Raems- donck te Hoevelaken M. Adler te Hilversum; Joh. de Bruyn te BussumA, J Schimmel* penninck v. d. Oye, te HilversumJ. II Vcrhey en P. de Vrij, beide van bet seminarium alhier, en P. N. Pikaarte Reenontol de II. kl. 2 candidaten zijnde J. II. Ledeboer te Loenen, en F. Lieflinck te Haarlem. Na lier-examen werden bevorderd tolde II. kl C. A. Kijltcnbell, te Hoevelakenen tot de III. kl. M. van der Noordatc Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2